jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

(SPOILER) Kniha jako cibule! ;D
Má tolik vrstev, a můžete je postupně sloupávat na jedno přečtení, nebo s odstupem. :)

První vrstva je román z pohledu malé Čipery, která mi velmi připomíná Lucii z Lucie postrach ulice :), která nám sděluje příběh o tom, jak si její bratr kdysi zlomil ruku a jaké události k tomu vedly. Je to roztomilé, hravé a dětsky naivní, prostě maloměstský život 30. let z pohledu chytrého, tvrdohlavého, ale sympatického děvčete.

Další vrstvou je černá a bílá, a tím nemyslím pouze barvy, ale zejména protiklady. Barva kůže, bohatství, vzdělání, etické zásady, stáří, inteligence, pohlaví, ... protikladů je zde mnoho a zakopáváte o ně na každé stránce.

Nakonec bych chtěla zmínit jednu speciální vrstvu. Když totiž oloupete všechno ostatní, zbyde Vám kniha věnovaná životem otesanému, moudrému, občas chybujícímu muži, který se, i přes veškerá životní úskalí, snaží držet svých přesvědčení a žít tak, aby na něj mohly být vlastní děti a vlastní svědomí hrdé.

Samozřejmě je kniha o velmi důležitých morálních otázkách, o lásce a nenávisti, o dospívání, o dilema a vlastním svědomí, prostě o životě samém. Ale zároveň je věnována Atikovi, ať už jím byl v autorčině životě kdokoliv. :)

05.08.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jak ráda jsem se vrátila do Duvalského pohoří. K stále okouzlující Ilan, silným mužům z pětadvacítky a nikdy neutichající písni retey.
Nadechla jsem se, otevřela obálku a vydechla až s poslední stránkou knihy. Ach můj Vellone, co teď s tím životem mimo Duvalské pohoří a Nížiny? Jak dlouho než budu moct znovu vplout pod mantii a jít odhalovat tajemství toho krásně vybudovaného světa?

24.08.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tahle kniha Vás popadne, vtáhne, potrhá, pocuchá a nakonec hrubě vyplivne na konci příběhu a Vy jen můžete oněměle civět na tiráž a doufat, že druhý (nyní už i třetí) díl na sebe nenechá dlouho čekat, protože abstinenční příznaky nejsou žádná legrace.
Příběh je napínavý, postavy si zamilujete, styl psaní jen umocňuje čtenářovu fantazii a samotný svět je prostě nádhera. I poprvé je všechno tak přirozené a známé, jako bych ten příběh předtím četla snad milionkrát.
Knihu nedáte z ruky, mně ji knihovníci museli vyrvat ze sevření! :)

02.04.2018 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Začátek knihy mě moc nenadchnul; s hrůzou, že paní Stehlíková ztratila svou schopnost psát poutavě a zajímavě a že Ilan přišla o svůj šarm, inteligenci a zvědavost, jsem postupovala stránku po stránce a měla lehký panický záchvat kdykoliv se objevila slova "do prasečí řitě". Naštěstí jsme se z toho nějak vymotali a zbytek knihy byl opět originální, zábavný a zajímavý.
Záhad bylo tedy dost, některé se odhalily, některé zůstaly na příště, a ačkoliv mě velmi bavily a držely knihu v tempu, tak nějak byly na každém rohu, čímž kradly prostor krásné atmosféře, prostředí s bohatou historií a tradicemi a především tedy hlavním postavám, které zde měly mnohem méně společného času, přitom ty společné chvíle byly nejlepší - zábavné i smutné, roztomilé i k naštvání. :)

Ilan se příjemně mění a vyvíjí,... a stárne, sakra, už to není to malé kotě, co se choulí pod vrstvami látek a sem tam něco vyvede. Teď je to mladá žena, co chce být slyšet a vidět a sem tam něco vyvede,... a žárlí, chudinka. :D ;)

Konečně nakukujeme pod mantii Nastereám a jiným tajemstvím tamějšího světa. Celý příběh se nám pomalu skládá před očima dohromady jako puzzle. Těším se, co nás čeká dál... ne, nemůžu se dočkat, co nás čeká dál! :)

21.02.2023 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Čteno v originále, což všem (pokud mají tu možnost) doporučuji, neboť je to krásně, lehce a čtivě napsané. :)

Beautiful gay cinderella story! :D
Tohle je kniha, ve které milujete každou postavu a užíváte si kouzelný příběh plný lásky, radosti a vtipných okamžiků.
Přesto, že je tu mnoho odkazů na momentální situaci ve společnosti, která, co si budeme povídat, stále není ideální (a bohužel ještě dlouho asi nebude), kniha je velmi hřejivou, barvami hrající dečkou, pod kterou se schováte a nebude se vám chtít nikdy vylézt, kousek ráje v šedém světě. :)

24.12.2022 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Jsem ta, co si i přes autorovo varování knihu přečetla bez znalosti tamějšího světa. Upřímně, byl to zmatek, jenže klidný a milý, s temnými zákoutími a dohasínajícími světly. Mnoho věcí se mnou rezonovalo, mnoho věcí se prostě ztratilo mezi řádky.
Kniha má svou nenapodobitelnou atmosféru - chvílemi svíravou, smutnou, chvílemi tajemnou či dětsky radostnou; vše dokreslují kouzelné ilustrace.
Je to zvláštní pohádka/nepohádka, pro veselé/smutné, celé a zlomené.

06.11.2019 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Dobré fantasy, spíše z té "staré" školy; hodně akce, sem tam humor, a po trošce i hlubší zamyšlení.
Kniha se mi nečetla úplně jako po másle, zejména ze začátku, avšak čím více příběh postupoval, tím to bylo snadnější a zajímavější.

Svět je perfektní. Každý má svou roli, i ti, co jakoby nikam nepatří, a vzájemně do sebe narážejí, životy si zhoršují i zlepšují náhodnými i řízenými interakcemi; vše prostě dobře funguje. I když je Geralt ústřední postava, tak tamější svět by se bez něj dál otáčel a fungoval. (Na tomto vzájemném propracování a proplétání staví svou slávu i stejnojmenné hry.)

Zaklínač je v dnešní době znám téměř všem, zejména díky hrám a seriálu, ale podle mě má Geralt více tváří - herní/knižní/seriálový se od sebe trochu liší, ale všichni jsou sympatičtí (ne)hrdinové. Je dobré se seznámit s každým z tohoto tria, každý má co nabídnout a zklamání se ani v jednom případě nekoná.
(Trochu mě sice mrzí jak byl seriál zpracován, ale Henry Cavill je skvělý zaklínač a roli ztvárnil dokonale!)

13.03.2022 4 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

(SPOILER) Občas se fantasy knihy označí jako temné, drsné nebo krvavé a nakonec z toho vlastně nic není. V tomto případě se však nemusíte bát, pan Jakub Hoza se do toho obul a využil každé příležitosti k prolití něčí krve. Hrdinové, padouši, jen na chvilku se objevující postava,... bylo to jedno, bral je všechny, jednoho po druhém, jakmile se mu dostali pod ruku (nebo pod pero? :)).
Příběh byl zajímavý, s dobrou atmosférou, ač trochu předvídatelný, zato rychle ubíhal.
Postavy charakterní, až vám jich bylo trochu líto (s tím, jak nakonec všichni dopadli...)
Jediné, co mi skutečně kazilo požitek z jinak dobré knihy byly některé rozhovory. Občas se přímá řeč jevila velmi uměle a nepřirozeně.

Mimo to se však jedná o dobrou fantasy knihu, trochu ve stylu Skyrim, trochu ve stylu D&D, a trochu ve svém vlastním stylu. ;)

25.08.2023 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Knihu, a to v jakém stylu se ponese přesně vystihuje první věta, tedy: "Kurvy."

Je to trochu drsné, trochu sprosté, s temnou atmosférou rozdělené společnosti. V mnoha ohledech je to klasická psychologicko-sociální fantasy, kde se každá postava pere s vlastním morálním dilema. Nic převratného nečekejte, ale ztráta času to určitě není. Autorka má příjemný styl psaní a jasnou vizi příběhu, takže vás bez zbytečných odboček vede ke konečnému vyvrcholení.

Co se hrdinů týče, Dominik mi do poloviny knihy nebyl příliš sympatický, ve skutečnosti skoro žádná z postav, ale jak jsem říkala, toto není ten typ knihy, kdy postavy milujete a fandíte jim až za hrob, tohle je pomalu budující se vztah založený na morálních a amorálních rozhodnutích, na kostlivcích, co lezou ze skříní kapitolu po kapitole, což v závěru také může znamenat, že budete všechny postavy více méně nesnášet, avšak myslím, že ty, co to všechno "přežijí" budete o to víc respektovat a mít rádi. ;)

14.06.2023 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Čteno v originále s dechberoucími ilustracemi, které vytvořil Chris Riddell a které perfektně doplňují a vyplňují tuto kouzelnou knihu.

Neil Gaiman Vás nevtáhne do vzdáleného světa v jiném čase, nebude Vás tahat po Mórii, ani Vás nenechá trpět kdesi v Sedmi královstvích. Ač je to spisovatel fantasy žánru, své "světy" Vám staví za barákem na dvorku. Možná to je jedno z jeho kouzel, že jeho světy jsou dostupné téměř všem - i obyčejným smrtelníkům, pokud správně hledají.

Nikdykde je překrásné vyprávění o Londýnu pod Londýnem, vyprávění o místě, kam se lze "propadnout" z našeho světa. Kde jeho obyvatelé, ať už lidé či jiní tvorové, žijí vlastními pravidly, a hlavně se stylem. :)

Atmosféra je hutná, postavy vykreslené do detailů a všechny, včetně antagonistů, jsou tak sympatické, že je velmi těžké je s každým zavřením knihy zas a znovu opouštět. Zejména duo Mr. Croup a Mr. Vandemar bylo mé nejoblíbenější!!

Celý příběh je poměrně jednoduchý, ale nenudí; postupně s hrdiny objevujeme kouty druhého Londýna, který je tak zvláštní a přesto pochopitelný, že máte pocit, jako byste jej odjakživa znali.
Napětí, akce, humor, stesk, melancholie, i trochu toho filozofování - nic mi nechybělo, ničeho nebylo příliš. Perfektní balanc a vskutku radost číst!
Jsem nadšená a toužím po další návštěvě toho druhého Londýna.

29.05.2022 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Je to vlastně jen zamyšlení nad smrtí v hezkém kabátku; máte tu zajímavé postavy, netradiční prostředí a dost zábavy/akce/vzrušení a vzájemných vztahů, aby to nadchlo veškerou mladší havěť, která se nic netušíce pustí do (docela těžkého) filozofického pojednání, ha!
Pro mě, jako pro odrostlejší a otrlejší havěť, byla ta filozofická stránka velmi podstatná a žádoucí.
Příběh je opravdu unikátní; sem tam mi něco nesedělo nebo chybělo/přebývalo, ale třeba to má autor promyšlené a odpovědi najdu v dalších dílech. :)
Pokud se Vám líbila předešlá autorova díla, určitě sáhněte i po této, je zase o stupeň lepší než ostatní.

10.12.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Je to takové malé Frankensteinovo monstrum - kniha je jako by seskládaná z mnoha různorodých částí. Chvíli neuvěřitelně baví a uchvacuje a náhle se příběh táhne jako žvýkačka na podrážce.
Líbilo se mi propojení vědeckých myšlenek s těmi filozofickými; postupné odhalování různých problémů v těchto sférách.
Každopádně nejzábavnější částí vždy byla hra Tři tělesa.

23.05.2019 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

(SPOILER) Zajímavý svět, zajímavé postavy, sem tam akce, trochu pletichaření a víc než špetka romantiky.
Jiskra v popelu se ke mně dostala docela náhodou (nedostatek publicity a PR je zarážející), ale jsem ráda, že se tak stalo. Jde o velmi "klasickou" románovou fantasy s prvky antického Říma. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, co si procházejí určitým charakterovým vývinem, zatímco v pozadí se kují pikle, které mají vliv na chod celého impéria.
Líbilo se mi prolínání osudů a odlišných světů našich dvou hrdinů.
Zkoušky mohly být zajímavější; ocenila bych i více džinů a nadpřirozených tvorů, hádám, že se však více objeví v dalších dílech.
Bylo to příjemné čtení, nic namáhavého. Ocenila bych trochu méně romantiky, raději více akce! :)

27.09.2022 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Je to dobrá kniha, překvapivě více filozofického rázu, než by jeden čekal; tím myslím, samozřejmě že s takovým tématem se budete muset poprat s nějakou tou existenční otázkou, ale očekávala jsem, že příběh bude spíše spět k akčnějšímu rázu.
Zároveň ale metafyzická složka není nijak vynucená, a pokud tomu nechcete věnovat delší úvahy, kniha na Vás v tomto směru vůbec netlačí.

07.01.2019 4 z 5

Překvapivý příběh, který jsem si pod obálkou nepředstavovala. Je to dostatečně fantastické, napínavé a milé, aby to čtenář stěží odložil z ruky.

02.07.2018 5 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

O mnoho lepší než druhý díl (možná i lepší než první...nemohu se rozhodnout), čtivé, akční, zábavné (hlavně ta slovní zásoba některých hrdinů), postavy jsou rozmanité; celá kronika je opravdu obsáhlá a za tu dobu než se čtenář dostane na poslední stránky, už je nenávratně ztracen ve světě s císařskými sourozenci.
Jednotlivé dějové linky se hezky proplétají a zamotávají, jen aby se mohly za 600 stran zase rozmotat. Každopádně pomyslná koruna patří Gwenně, která nepopiratelně zastínila všechny ostatní. (Trochu mi chybělo několik posledních slov k osudu zbylých kettralů.)
Knihu, stejně jako celou sérii velmi doporučuji; čtu převážně v dopravních prostředcích a musím se přiznat, že jsem často měla chuť prostě jet dál a dál a dál...

16.10.2019 5 z 5

O dracích a Sedmi O dracích a Sedmi Tereza Kadečková

Stejně, jako všechny ostatní, mě zaujal obal knihy; byla jsem zvědavá, co se skrývá pod růžovou barvou a českým jménem.
Příběh utíká docela příjemným tempem; rozjezd je sice pomalý, avšak, jakmile se dostanete do cca poloviny knihy, akce a napětí na sebe nenechají dlouho čekat.
Místy to bylo trochu strohé, ale i tak to bylo příjemné čtení se zajímavými nápady.
Neurazí ale ani moc nenadchne. :)

20.07.2022 4 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Je to kniha takzvaná vychutnávačka. :)
Možná postrádá pořádnou akci, vzrušení nebo emoční výkyvy jako kyvadlo na metronomu, ale zato čtenáře pohltí svou témeř hmatatelnou atmosférou. Z obyčejného jarního odpoledne vás vtáhne do chladného anglického venkova, do sídla mocné rodiny, která má nemalé tajemství a příliš volného času. :) A vy s hlavní hrdinkou a/s medvědím srdcem jste rozmary osudu vedeni sem a zase tam. Cestou necestou, jak to už v životě bývá. Vše s dotekem nadpřirozena, které tomu dodává šmrnc.
Je to příjemná kniha, která kráčí svým vlastním tempem, ač se pro někoho může zdát příliš pomalé, ti co si cestu dokáží vychutnat budou spokojeni.
Zprvu jsem se obávala, že z Makepeace bude otravná tvrdohlavá naivka a nebudeme si rozumět. Autorka ji však popsala krásně, z louže udělala mořskou hlubinu.
Nápad s dušemi a duchy a s (ne)sdílením jednoho těla byl velice zajímavý a nechá vás přemýšlet o všem možném, co se křehké nesmrtelnosti týká.

08.05.2022 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

(SPOILER) Velmi zábavný konec série. Musím však přiznat, že mi některé pasáže trvaly déle než u předchozích dílů. Možná proto, že autorka do poslední knihy narvala všechno co mohla (co potřebovala dokončit) a dopadlo to tak, že kniha jako kdyby měla tři oddělené příběhy (což určitě nekritizuji!). V první třetině Vasja zachránila Mrazíka a já si řekla: "No a teď co...?" Ve dvou třetinách jsme uvěznili Medvěda a já si řekla: "No a teď co...?" Poslední část mi však přišla nejzajímavější. Medvěd x Vasja byla dvojice s dynamikou, které by kdejaký pár záviděl (možná i Mrazík) a samotná bitva, kde se Rus sjednotila a čjorti tropili neplechu byla mrazivě krásná podívaná.
Nezkrotní koně, folklór, krásná zima, divoká a chytrá hrdinka/čarodějnice, magie, myšlenky o svobodě, volbě a životě - Trilogie zimní noci má všechno a ještě mnohem víc! :)

13.09.2021 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Deset let dlouhá cesta je u konce. Příjemné zakončení skvělé série, která nesmí chybět v knihovně žádného fantasy nadšence!
Vzpomínám si na Skleněný trůn, na malou Celaenu Sardothien co právě vylezla z dolů. Malá, drzá, věčně naštvaná vražedkyně s vynikajícím smyslem pro humor. Kdo by to byl řekl, že se z ní stane královna, víla, že najde klid v duši a získá nejen dalších pět slov do svého jména ale také kupu stejně zajímavých hrdinů/kamarádů.
Byla radost sledovat vývoj hrdinů (včetně antagonistů) a jejich světa, to jak se z nové autorky stala ostřílená vypravěčka, i to jak se na pozadí ze mě - z ošklivého ptáčátka stala pěkná husa... (ale né, trochu jsem zmoudřela). ;)
Zpět ke knize, jelikož tuto recenzi budou číst zejména ti, kteří už mají se sérií Skleněný trůn nějakou zkušenost, jediné co Vám mohu říct je, že kvalita je stejná jako vždy. Styl psaní je skutečně skvostný, příběh má tempo, je to hravé, zábavné a nechybí obvyklý Maasovský sklon pro epickou dramatičnost, což se perfektně hodí k velkému finále a poslední bitvě.
Možný spoiler:
Zakončení bylo pohádkové, doslova. Snad bych raději uvítala nějaký dechberoucí zvrat, nějakou pořádnou ránu do obličeje, podpásovku, díky které bych noci probděla; na druhou stranu, hrdinům, jejichž osudy sledujete tak dlouho a prožíváte s nimi všechno dobré i zlé, prostě ty jednorožce a duhy přejete. Takže za mě fajn, ať si žijou, ti šťastní bastardi! :)

13.03.2021 5 z 5