jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Pár krátkých povídek doplňujících sérii Měsíčních kronik. Některé mne zaujaly, jiné vůbec, těžko hodnotit, jestli mi vůbec tahle doplňující knížka něco dala. V poslední povídce se naši hrdinové konečně dočkají něčeho klidnějšího a normálního, bylo to milé, chování tak nějak adekvátní věku postav, ale vlastně bylo zvláštní vidět postavy v takovém poklidu.

16.12.2023 3 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Krutá krátká novela doplňující sérii Měsíčních kronik (udává se pořadové číslo 3.5). Myslím, že ji zvláštně vystihuje následující citát z autorčina poděkování:

"Jill, Cheryl a Katelyn za všechny rady, nadšení a za to, že ani nemrkly, když jsem přišla se slovy: "Překvapení! Tohle jsem napsala a vůbec nevím, co s tím mám dělat."

Asi to téma muselo z autorky prostě ven. Ale byla to síla. Zneužívání, krutost, povýšenost, necitlivost, manipulace a intriky... těžko říct, co člověku kniha může dát. Já byla lehce šokována zvráceností zlé královny. S odstupem oceňuji, jak bravurně je tahle záporná postava vytvořená. Čtení novely nelituji, ale vracet se k ní nebudu.

14.12.2023 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Finální díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Už celou sérií se nese příběh zlé královny z pohádky o Sněhurce a její posedlost krásou a fóbie ze zrcadel, ale až teprve tady pořádně poznáváme i samotnou Sněhurku. Opět bylo fascinující, jak se autorka poprala s naivitou, křehkostí a dětinskostí typickou pro původní verzi Sněhurky od bratří Grimmů, stejně tak precizně vykreslila povahu lovce a jeho vztah ke královně i Sněhurce. Tento díl se s vervou pustil do náročného tématu psychických poruch, téma vnímání krásy i nevratných změn. Autorka se nebála házet hrdinům pod nohy stále náročnější překážky a zažívat je neúspěchy a bezradnost. Nechyběly kreativně zpracované detaily, od skleněné rakve, přes muže z dolů, smrt nevinného zvířete, otrávené jablko, až po Sněhurčin vztah ke zvířatům a vazbu na sníh a led. V závěrečném vyvrcholení příběhu tu na mne bylo už celkem dost krutostí a zbytečně prodlužovaného utrpení postav, ale celkový dojem z knihy to nijak nesnížilo a stále si zaslouží pět hvězdiček.

(Jen česká obálka je poněkud zavádějící, vzhledem k tomu, že Winter je černoška a hravě si tím autorka pohrála s původním přáním královny z grimmovské verze, že chce "děťátko, které by bylo rudé jako krev, bílé jako sníh a černé jako okenní rám z ebenového dřeva"... nadšencům doporučuji zhlédnout funart obrázky k této sérii)

Cress Cress Marissa Meyer

Třetí díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Od pohádky o Popelce a Červené Karkulce se dostáváme k fantastickému zpracování Lociky a do děje se plynule přidá další zajímavá hrdinka. Kniha krásně zpracovává téma věže, dlouhých vlasů i slepoty, které jsou typické pro původní verzi bratří Grimmů. Zároveň ale autorka dostala do příběhu krásné drobnosti, které se dle mne odkazovaly spíše na filmové zpracování "Na vlásku" (minimálně já viděla krásné paralely na některé scénky) a postavou kapitána Thorneho se do příběhu vkradlo konečně trochu veselí, vtípků a tíživá atmosféra se trochu odlehčila. A scéna, ve které se znovu setká Popelka se svým princem? Ach, ta byla taaak báječná! Hlavní hrdinku jsem si tím velmi zamilovala.

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Druhý díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. K Popelce a jejímu boji se přidává Červená Karkulka. Fascinovaně jsem četla tento napínavý příběh pro náctileté a všímala si děsivých detailů, které vzdávají hold původní pohádce a přitom fantasticky sedí do tohoto světa plného lékařských experimentů s DNA a bioelektřinou. Symbolika červeného oblečení byla krásně zpracovaná, téma pistolí a zbraní nechybělo a z paralely na vydávání se za babičku jsem skoro sedla na zadek. Opravdu dokážu ocenit takovou kreativitu. Opět se knihou nesla tíživá atmosféra, některé scény byly (pro mne, chápejte, čtu jen sladké věci a pohádky a líbivé fantasy a sci-fi pro děti a mládež...) vlastně děsivé a postavy toho mají hodně naloženo. I když se závěr pohádky O Červené Karkulce liší od tohoto zpracování, nevadilo mi to. Kniha si zaslouží plný počet hvězdiček.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Měsíční kroniky jsou jedním z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek, na který jsem narazila. Série čtyř knih a dvou novel je zasazena do daleké (či alternativní) budoucnosti moderního světa, ve které část lidstva žije na měsíci, svět je plný vznášedel a kyborgů a androidů a změnila se politická mapa světa a krásně přijde na přetřes téma změny DNA, biologických zbraní, pandemií a neetických vědeckých pokusů. Příběh popelky je vyprávěn v er-formě a prostupuje všemi knihami, jen se postupně v každé knize k hrdince přidávají další skvěle zpracované ženy z pohádky o Červené Karkulce, o Sněhurce a o Locice (Rapunzel).
Byla jsem unešená neuvěřitelnou pečlivostí detailů, od šokující paralely na ztrátu střevíčku, přes neuvěřitelný motiv sežrání babičky od Karkuly až po využití motivu slepoty a vyléčení z Lociky. A to nemluvím o parádně vymyšlené skleněné rakvi u Sněhurky. Dokážu ocenit takovou propracovanost a vzdání holdu původním příběhům a základům, na kterých tyhle hororové pohádky stojí. Zároveň však pro mne byla celá série velmi náročným a skličujícím čtením, neboť na bedra svých hrdinek toho autorka naložila opravdu hodně. Postavy v knize trpí, přichází o části svých těl, umírají jim blízcí lidé a přátelé i zvířata, dochází k násilí, manipulaci a umírají spousty civilistů. Nečetlo se to lehce, příběh je určitým způsobem zjednodušen, přecejen cílovou skupinou jsou náctiletí, přesto na mne dopadala ta děsivost situace a světa a toho, co obyvatelé museli protrpět. Sérii čtu už podruhé a vždycky se od ní nedokážu odtrhnout, čtivá je výborně. Pokud seberu odvahu na to pustit se do té tíživé atmosféry, jistě si ji ještě přečtu i potřetí.

Kouzlo Vánoc bez cukru Kouzlo Vánoc bez cukru Kateřina Šváchová

Nejlepší elektronická kuchařka pro vánoční cukroví, jako znám. Recepty jsou z opravdových surovin, plné chuti a jen s málem cukru (respektive spíš jen málo čekankového sladidla a jde snadno nahradit třeba datlovým cukrem apod.). Autorka skvěle vyřešila i takovou věc, jako je low carb glazura na zdobení perníčků. Používá hodně pistácie a kešu máslo, obojí zbožňuji a recepty, ve kterých jsou jen žloutky, jsou doplněny recepty na to, co se zbylými bílky. Cukroví z opravdových surovin je samozřejmě drahé, ale zase zasytí a stačí jen pár kousků, recepty jsou vždy jen na malé množství. Vše je dobře popsané, zatím se mi cukroví podařilo upéct bez problémů.

08.12.2023 5 z 5

Draci a trpaslíci Draci a trpaslíci Tony Wolf (p)

Závěrečný díl ze světa lesních zvířátek a hlavně ze světa trpaslíků. Ach, první díl jsem četla jako sedmiletá a poslední díl dočítám se synem ve 37 letech, to je osud, no. Zpočátku nám trvalo, než jsme se v knize zorientovali. Očekávali jsme návaznost na Filutův výlet na jednorožci z minulého dílu. Namísto toho jsme začali poznávat tajemnou dračí zemi s dinosaury a zlým trpaslíkem ve vyhnanství. Celkově se tento díl nesl v duchu násilností a války a ne každému to téma sedne. Naštěstí ho trpaslíci a dračí král vyřešili celkem, inu, politicky, řekla bych. Syn knihu četl ve čtvrté třídě a docela ho fascinovaly důmyslné bojové stroje, které zvířátka a trpaslíci vymysleli. Ano, i tento díl obsahuje půvabné a komplexní ilustrace od úžasného Antonio Lupatelliho.
Čtení bylo pro syna tentokrát náročnější, v příbězích je zbytečně moc nových slov (saurosobot, nějaká speciální vejce) a jména dinosaurů a draků jsou velmi krokolomná. Najdete tam i nelogické věci (kokosové ořechy, které dozrají za týden), nepříjemné chování ke zvířatům (zotročení draka, vytrhnutí zubu krokodýlovi jen kvůli sázce) i fyzický trest pro dítě (dráče), což už v moderních knihách naštěstí nebývá. Měla jsem co vysvětlovat a hodně jsme tyto věci se synem probírali. Přes všechno toto byl ale syn i z tohoto posledního dílu nadšený a sérii Lesní lid si velmi oblíbil. Jen je to boj sehnat tyhle knížky ať už v knihovnách (rok a půl jsem čekala na zařízení meziknihovní výpůjčky od naší knihovnice na vesnici a nedočkala se) a nebo po antikvariátech (ani se neptejte, kolik mě ty knížky stály). Třeba sérii někdy někdo znovu vydá, dokáže totiž oslovit i dnešní děti.

05.12.2023 5 z 5

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

Milý moderní romantický příběh pro mladé dívky. Je k neuvěření, jak dokáže Kasie West napsat každou knihu s jinou zápletkou a s jinými náměty k přemýšlení. Zápletka tohoto dívčího románu mi skoro vyrazila dech, překvapila mne a to jsem od ní četla každou knihu. Jsem nadšená, že mi autorka přináší stále něco nového. Cením si hlavně zpracování tématu falešných profilů, TikToku a sociálních sítí obecně, vlivu anonymních komentářů, natáčení videí a hlavně neškodných lží i lží, co umí ubližovat... a taky toho, co jde někomu odpustit. Doporučuji všem čtenářkám "westovek".

04.12.2023 5 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Půvabná odlehčená krátká novela navazuje na události fantasy knihy Kouzla rodu Thornů. Při čtení konce předchozí knihy by mne ani nenapadlo, jaký milý "háček" si autorka tím pohádkovým koncem se Silasem vytvořila a jak hezky se na něj dokázala zavěsit s pomalu plynoucím příběhem pro mladé dívky. Jde o splněný sen pro milovnice roztomilých "historických" romantických vztahů, protože trochu zodpovídá otázku "a co teda bylo dál?" a točí se jen kolem dvou hlavních postav. Rozverné, odpočinkové, pohádkové, naivní a trochu střelené - tahle přídavná jména mne při čtení napadla. Žádné velké zvraty, jen pramálo magie, prostě jen vztahové záležitosti a všední dny v kouzelném domě. A ten závěrečný epilog, ach, že by opět malá cestička pro případné pokračování? Rozhodně jsem nečekala takové vysvětlení jejich problému s domem a jeho ochrannými kouzly.

29.11.2023 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Roztomilá pohádková historická romance pro mladé dívky, kterou někdo obohatil o fantasy prvky. Ach ano, šlo o prostředí nějakého 18.-19. století, se všemi manýry, plesy, služebnictvem, kočáry, námluvami... ostatně i na romantiku byla kniha poněkud skoupá a sotva se postavy dostaly k polibku (a i v doprovodné novele určené těm, kteří toužili po rozepsání vztahu hlavních postav, zůstala kniha ve velmi střídmé, decentní a umírnění rovině, co se romantiky týká). Prostě tak akorát pro mladší dívky, ostatně věděla jsem, že jdu číst knihu pro děti a mládež a náležitě jsem si ji užila, i když už mi dlouho není -náct (ani er-forma mi tentokrát tolik nevadila).
Okouzlily mne postavy, byly tak jiné. Každý rozhovor s Nathanielem Thornem byl osvěžující, protože co mu vyšlo z úst, jsem většinou vůbec nečekala. Povahové rysy hlavní hrdinky byly trochu střelené, ale pořád v mezích roztomilosti. No a fantasy prvky, od principu fungování magie na smlouvách s démony, až po grimoáry, které ožívají a ovlivňují svět kolem sebe, mi sice nebyly zrovna po chuti, ale dokážu náležitě ocenit originalitu díla a nakonec jsem to všechno vzala na milost. Kniha má pět hvězdiček právem, s ohledem na cílovou skupinu mladých čtenářek. V pohádkovém závěru autorka nechala malý háček, na který o pár let později krásně navázala doprovodnou novelou. Stále ale platí, že jde o standalone fantasy, tedy zápletka se vyřeší celá v této knize. Doporučuji milovnicím historických románků z 18.-19. století, které koketují s tím, že by chtěly číst i nějakou fantasy.

29.11.2023 5 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Finální díl série o náctileté lásce ve světě s paranormálními prvky. Při čtení mi krapet neseděla mluva a některé obraty a přirovnání, holt jsem na některé řečičky už stará a jsem už mimo cílovou skupinu mladých děvčat, které tomu porozumí lépe a jazyk jim přijde přirozený. Nic to ale neubíralo příběhu na jeho zajímavém a dojemném závěru. A Bambi - ach Bambi... mějte po ruce kapesníky. Rozhodně mohu celou sérii doporučit hlavně náctiletým dívkám, pro které je tato romance určená, ale vím, že nadšené z ní budou i starší ženy, kterým styl psaní Jennifer L. Armentrout prostě sedí.

25.11.2023 5 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

(SPOILER) Finální díl fantasy trilogie z výborně promyšleného světa. Nešlo zrovna o snadné čtení, hlavní hrdinka si myslí, že je Orion mrtvý, trápí se a pokouší se zjistit, jak má dál žít svůj život v opravdovém světě, mimo školu. Dobrodružství, které ji čeká, bylo protkané politickým rozhodováním, složitou strukturou enkláv a postupným objevováním tajemství stavby enkláv a navaluje se tam na hrdinku jedna drsná věc za druhou. Četla jsem knihu už v angličtině, hned když vyšla, a musím přiznat, že mne všechna tajemství, která tam vyšla najevo, do jednoho naprosto překvapila! To se mi u fantasy až tak často nestává. Ve druhém a třetím čtení jsem si říkala, že náznaků tam bylo tolik... ale stejně, prostě mne to dostalo a překvapilo. Velmi oceňuji, jak měla autorka všechno promyšlené a jak realisticky je ten svět vystavěný. Prostě smekám nad tou komplexností a všemi vazbami a hloubkou některých myšlenek. Fascinovalo mne pojetí světa magie podle Naomi Novik a jsem vděčná, že jsem se tím světem mohla nechat pohltit a unášet. Spousta myšlenek a propojení mi doposud rezonuje v hlavě a kniha mi toho hodně dala a s naprostou jistotou se k ní budu v průběhu let vracet.

(pozor, spoiler!)
Co se týká romantické linky a vztahů, tak patřím do tábora fanoušků této knihy, kterým tak trochu vyrazilo dech, že nám autorka nechá hlavní hrdinku řešit dá se říct náhodný sex na uklidněnou s někým, kdo je de facto zrovna po ruce a ještě zadaný (a ne, nejde o nevěru, je to tam hezky vysvětleno, prostě čarodějové v tomto světě jsou, no... jiní). No, nějak jsem to tady nečekala. V celém vláknu na Redditu, kde autorka krásně vysvětluje některé věci v knize, jsem nakonec asi pochopila, jak to vlastně bylo myšleno, ale stejně mi to do knihy nesedlo. Asi jsem moc stará a konzervativní a neumím se vžít do sedmnáctiletých a jejich chápání a odlišení vztahů a "jen sexu", nevím :-). Každopádně to nijak nesnižuje kvalitu této série (a říkám si, že to možná knize získalo body na to, že se celkem brzy po vydání Zlatých enkláv oznámila příprava filmového zpracování této trilogie...)

22.11.2023 5 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

Druhý díl nečekaně dobé teenagerovské urban upíří ságy (celkem nás čeká šest dílů). Je naivní? Ano. Velmi dramatická? Jasně. Srdceryvná, přehnaná, plná rozpolcených vztahů a hrdinství a velkých gest? Jasně. A vůbec mi nevadilo se ponořit do takové překombinované jízdy pro puberťačky, autorka totiž vážně dobře píše. Z nadhledu, s nadsázkou, trefně.
Tento díl navíc dává milostným trojúhelníkům úplně nový náboj a ač je bytostně nemám ráda, tohle mne taaak bavilo. Velmi! Hudsona jako novou postavu jsem si doslova zamilovala a jeho komentáře byly osvěžující. Myslím, že jde snad o nejlépe použité téma ztráty paměti, jaké jsem kdy četla. Umožnilo tolik bizardních situací!
Je neuvěřitelné, kolik toho autorka do knihy naskládala a co dokázala jakštakš logicky propojit dohromady - nečekaná přátelství, navazování vztahů, odpuštění, tajemství, objevování vlastních schopností i krásy magických bytostí (draci, vlkodlaci, čarodějky, chrliče), ale bohužel i smrt přítele a špatná rozhodnutí a jejich důsledky. Už se těším, čím mne překvapí další čtyři díly z tohoto naivního puberťáckého světa.

21.11.2023 5 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

První díl trilogie o zvláštní reality show pro náctiletá děvčata. Na knize je znát, že je psána pro mladé, celkem brzy je prozrazeno hlavní tajemství a příběh je popisován jak z první osoby od hlavní hrdinky, tak je tam vloženo, co se děje v "zákulisí" na Zemi (popisováno ve třetí osobě). Osobně si myslím, že je to pro mladší čtenáře takto více pochopitelné a lépe se v tom budou orientovat. Velmi mne zaujalo, jak dokázal autor - muž - celkem pěkně popisovat pocity mladé holky a typické holčičí neshody, problémy a situace, popral se s tím fakt pěkně. Hlavní hrdinka mi docela přirostla k srdci a jsem zvědavá, jak se s problémem popere, takže budu číst dál. Ale obecně kniha pro starší čtenáře mimo cílovou skupinu moc není, na to je příběh takový moc zjednodušený a plochý. Navíc nečekejte moc sci-fi tématiku, je to vážně především o zákulisí podivné reality show. Hodnotím ale vysoko s ohledem na to, že cílové skupině by se kniha líbil mohla.

19.11.2023 4 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Vtipný příběh dvou hašteřivých bratrů s nespisovnou mluvou a dobrými narážkami. Zápletka je vlastně jednoduchá, dva bráškové skončí v záchodě a putují kanalizací, kde se setkají s bakteriemi, tasemnicí, ale taky starou plínou, dudlíkem a hroudou tuku. Ne, že bych zrovna zbožňovala fekální humor a vůbec knihy na toto téma, ale tento příběh si syn (9 let) vyhlédl u kamaráda a byl z něj naprosto nadšený. A já nakonec ocenila, že jsme se dostali k tématům, o kterých bychom se asi jinak nikdy nebavili (jak může dítě chytnout tasemnici nebo co dělá tuk v kanalizaci). V knize je pěkně použita a komentována nadsázka (děti jsou velké jako bakterie, tasemnice mluví apod.) a taky obsahuje docela dost úkolů a hledaček v knize. Nespisovná mluva nás nerušila, hašteření, nadávky a bitky mezi bratry synka pobavily (u nás doma se totiž kluci neperou, tak si o tom aspoň četl :-) ). Šlo o téma a zpracování, které obvykle nevyhledáváme, a tak nám knížka pěkně rozšířila záběr naší dětské knihovničky pro kluky.

18.11.2023 5 z 5

Skřítkové a trpaslíci Skřítkové a trpaslíci Antonio Lupatelli

Pátý díl ze světa lesních zvířátek a hlavně ze světa trpaslíků. Po předchozím nepříjemném čtení s umíráním víl jsme si se synem spravili náladu. Opět tu byly celkem roztomilé krátké příběhy doplněné krásnými ilustracemi. Celý tento díl se točí kolem soužití se zelenými skřítky, kteří všem znepříjemňují život a vyvádí lotroviny. Nakonec se ale spojí všichni dohromady kvůli společnému nepříteli.
Syn četl knihu ve čtvrté třídě a byl z pokračování jeho oblíbené série nadšený.

17.11.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Druhý díl nesmrtelné klasiky pro dětské čtenáře. Kniha obsahuje krásné ilustrace, které syn (9 let) obdivoval a nijak mu nevadilo, že jsou postavy lehce jiné, než ve filmu, který zná ze školy. Příběh syn četl přes celé prázdniny, některé kapitoly jsme poslouchali jako audioknihu, přecejen je na školáka na přelomu třetí a čtvrté třídy v knize velké množství textu. Bavily ho některé vtipy a akce, které se do filmu nedostaly a v knize o nich vlastně četl poprvé. Měla jsem v plánu, že bude syn číst knihu až ve věku hlavního hrdiny (12 let), ale vyprosil si tu knihu dříve. Jsem nadšená, že si oblíbil příběh, který mám já spojený se svým dětstvím/dospíváním a že takhle knížka prostě nestárne.

08.11.2023 5 z 5

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

První díl zajímavé fantasy série z námořního prostředí. Knihám na lodích příliš neholduju, ale naprosto jsem toužila si znovu přečíst nějakou knihu s rukopisem autorky série Aurora, že jsem si e-knihu koupila hned, jak se dostala do prodeje. A ano, dostala jsem vše, co si tolik cením právě i na zmiňované autorčině jiné sérii, tedy příběh vyprávěný několika zajímavými postavami, které chci rozhodně poznat blíž. Ponořila jsem se do příběhu, ve kterém občas nenápadně objevím v rozhovorech silnou myšlenku či přirovnání nebo vysvětlení, které mi potom dlouho leží v hlavě. A hlavně jsem dostala zběsilé pronásledování a útěk ve snaze zachránit si život a náramně mne to bavilo. Je nutné ale upozornit na to, že v této sérii taky hodně okrajových postaviček přijde o život. Nevzalo mne to tak silně, jako v jiných knihách a hlavní postavy na to reagovaly adekvátně, a prostě není to zrovna pohodové čtení.

Na sérii si cením hlavně neotřelého pojetí fungování jejich magie, nově vznikajících přátelství i napravování starých křivd a krásně prokreslených charakterů i s jejich nedostatky. Romantická linka mne tentokrát v podstatě nijak nezaujala, byť je vlastně pěkná a pozvolná, nevím... nebylo to to hlavní, co by mne ponoukalo číst dál. Nějaký větší zvrat na konci jsem očekávala a jsem zvědavá na další díl.

08.11.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

První díl rozsáhlé fantasy pentalogie pro puberťačky, ze které mám rozporuplné pocity. Už dávno nejsem cílová skupina a velmi nepříjemně jsem nesla ty nezvratné věci, které přímo či nepřímo vlastně hlavní hrdinka svým jednáním způsobila. Zažila jsem v životě smrt člověka, který měl vše před sebou, a proto mám averzi ke knihám, které takové téma nesou a ten smutek a zmar z reálného života mi takto připomenou. Puberťačky tohle vnímat nebudou, ale jako matka od dvou dětí už na smrt mladých lidí nahlížím jinak. Myslím, že v knize byly závažné věci, přes které ale autorka nechala hlavní hrdinku přejít až příliš chladně a bez pořádných emocí, samotná er-forma, kterou je kniha psaná, tomu asi napomáhala. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami s ohledem na cílovou skupinu mladých děvčat, kterým se šikanovaná naivní hrdinka, která moc neví, co se sebou, nejspíš bude líbit (a já prostě svým věkem nejsem cílovka, no). Já bohužel ve čtení skrze ten smutek pokračovat nedokážu, byť mne ke konci konečně osud Eiry začal více zajímat.

06.11.2023 4 z 5