jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

Pozvolný "dospělácký" příběh s tématem falešného chození v netradičním prostředí. Tato kniha od české autorky byla opravdu osvěžující, s krásným nadhledem mi představila zákulisí jiného sportu, než se obvykle v romantických knížkách objevuje. Hlavní postavy se poznávaly postupně a vytvářely si k sobě milý vztah. I když hlavní "krize" v knížce vlastně ke konci stojí na pár nepochopení a nevyjasněných věcech, což mne v knihách obvykle silně štve a vadí, tady jsem to vůbec nevnímala negativně. Prostě autorka umí moc dobře a příjemně psát a ke konci mi všechny věci do sebe krásně zapadly a naplno jsem ocenila i ty tíživější problémy a věci, které byly na pozadí příběhu. Opět oceňuji, že autorka umí stvořit postavy, u kterých jsem měla navzdory nečekaným a netradičním až skoro vykonstruovaným povoláním pocit, že jsou z masa a kostí a fakt existují.

10.10.2023 5 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Čtvrtý díl poklidné romance z malého městečka. Zrovna tomuto dílu jsem zkusila dát po fiasku s tím prvním šanci a bohužel opět půjdu proti proudu. Nebylo pro mne příjemné knihu číst, tak jako pro ostatní. Postavám jsem nevěřila jejich chování a vyjadřování autorky mi přišlo takové krkolomné (což je možná jen problém překladu). Opět jsem při čtení jen prostě klouzala na povrchu a přeskakovala řádky a odstavce, nedokázala jsem se vůbec do postav vžít. Celá ta zápletka a vůbec to chování seriálové hvězdy mi nepřišlo vůbec uvěřitelné. Mrzí mě to, ale prostě asi nedokážu tuto sérii a tuto autorku nějak docenit, vzhledem k tomu, že ani tahle druhá šance nevyšla, tak příště už sáhnu po jiných knihách a jiných autorkách a nebudu tady kazit hodnocení.

27.09.2023 1 z 5

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Čtivá pohádka ve stylu jako od Jana Drdy. Příběh, který je psaný v er-formě, vypráví o putování neviditelného kluka, kurážného děvčete a mluvícího koně. Ti tři míří do pekla, a to do hezky českého pohádkového pekla s Luciferem jako manažerem, kotly, kouzelnými předměty a čerty, kteří ztrácejí své kouzelné ocasy (ano, vzpomněla jsem si na filmovou pohádku "S čerty nejsou žerty"). Na knize jsem si cenila toho nadhledu a nadsázky a pěkně odsýpajícího děje. Myslím, že příběh ocení především ti, kdo v dětství hltali České pohádky od Jana Drdy a chtějí si připomenout pocity a pohodu, kterou v nich pohádky probouzely (já je sama s oblibou četla jako náctiletá). Tady vlastně nejde o nějakou romantiku, ani o young adult, ani podle mne o fantasy jako takové, tohle je prostě úplně normální, lehce humorná a vlastně svým způsobem roztomilá pohádka, nic víc. A jako taková si zaslouží pět hvězdiček.

26.09.2023 5 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Půvabná dospělácká romantika. Obvykle příběhy se staršími hrdinkami nevyhledávám (této je třicetšest), protože mi v takových příbězích obvykle chybí delší jiskření mezi ústřední dvojicí a vše je příliš rychlé. Nicméně v této knize jsem objevila velmi milé a pomalé budování vztahu, vtipné slovní přestřelky a svérázné postavy. Velmi si cením, jak autorka pojala nesmělost a mindráky hlavní hrdinky a jak se pustila do náročného tématu negativismu, který na hrdinku naložila její rodina. Opravdu doporučuji si knihu přečíst, autorka umí psát čtivě a opravdově, její příběhy jsou osvěžující a milé.
Příběh lze číst samostatně, nijak nenavazuje na předchozí díl.

23.09.2023 5 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

Poslední díl trilogie o jedné osudové lásce dvou kouzelných bytostí v netradiční urban dark fantasy ve mně probudil rozporuplné pocity. V této knize se totiž koncentrovaly všechny nelibé drobnosti, které jsem v předchozích dílech jen s povzdechem přecházela. Sprostější vyjadřování hlavní hrdinky a její kamarádky, párty s pitím, opíjení - ne, toto mi prostě nesedlo. Stejně tak jsem nikdy pořádně nepřijala povahovou stránku sirény v hlavní hrdince a bohužel zrovna finále na této její části celkem dost stojí. Vykreslený vztah hlavních hrdinů mi přišel až příliš přeslazený a přeromantizovaný a to, jak se z hlavní hrdinky stává až příliš silná bytost pro mne nebylo uvěřitelné. Sex. scény v tomto díle jsem přeskakovala, nijak mne neoslovily. Sečteno podtrženo, absolutně jsem se nedokázala do knihy ponořit a užívat si čtení a to se mi stává opravdu jen málokdy.
Knihu jsem nakonec přečetla, jen abych věděla, jak skončí (a popravdě to rozuzlení doteď nechápu). Nevylučuji, že si v prosinci přečtu i doplňkový díl z pohledu Handlíře, nicméně pokud se k sérii budu vracet, tak asi jen k prvnímu a druhému dílu, které mne prostě oslovily mnohem více.

22.09.2023 3 z 5

Příliv démonů Příliv démonů Laurie Forest

Čtvrtý (a předposlední) díl jedné z nejúžasnějších dívčích fantasy, které jsem měla tu čest číst. Mám za sebou už čtvero čtení v angličtině a teď konečně jsem si užila příběh v krásné češtině (nakladatelství velmi děkuji, že si s knihou dali práci a přeložili ji). V tomto díle jsou především rozehrány osudy vedlejších postav a gradují snad všechny romantické příběhy, které se v knize objevily. Velký prostor dostává postava Trystana, což mi zprvu krapet vadilo (příběh lásky dvou mužů, to není to pravé pro mne), ale už v druhém čtení jsem si jeho pasáže zamilovala taky a velmi si jich cením. Přes Trystanův složitý příběh jsem totiž nádherně poznávála tu vysněnou Východní říši a hezky mi spadly růžové brýle. Jsem nadšená, že se autorka na pozadí vší té romantiky pouští do tak složitých témat, jako jsou osudy uprchlíků v nové zemi a vše, co se statuty uprchlíků často souvisí. Smekám před tou komplexností a tématy, která mne nutí nad spoustu věcí dumat a přemýšlet a dívat se trochu jinak na problémy dnešního světa. Celá série je o mnohem více, než jen romantice, příběh má hloubku.
Doporučuji při čtení věnovat pozornost určení času v úvodu, kapitoly totiž nejdou chronologicky úplně přesně za sebou, ale tak, aby dávaly dohromady vhodně ten příběh a neodkrývaly příliš brzy spoilery (navíc cestování portály trvá určitý čas dle vzdálenosti, což s časovou posloupností trochu mává).
S napětím čekám na poslední finální díl (prosinec 2024 v angličtině). To, jak to autorka rozehrála a elegantně vyřešila na konci, mne nadchlo. Celou sérii sleduji, že hlavní "síla" hrdinky je v úplně jiných věcech, než v kouzlení a boji a tak a toužím po tom, aby zlo porazila "po svém".
PS: V knížce dojde na dojemná setkání, ale i některé smutnější věci, na některé pasáže se vzpomínkami jsem potřebovala kupu kapesníků... ach, myslím, že si tenhle díl v češtině přečtu snad taky ještě třikrát...

21.09.2023 5 z 5

Cesta Cesta Timo Parvela

Třetí díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Syn už si zvykl na obě hlavní postavy a začal je lépe poznávat, chápat, celkově se v tomto díle už mnohem více ponořil do příběhu. Některé souvislosti cestování na dalekou planetu jsem musela dovysvětlovat, asi bylo 9 let ještě brzy, dala bych knihu synovi na čtení spíš třeba v deseti či jedenácti letech. Náramně ho ale děj a téma knihy baví a to předtím nikdy nebyl žádný fanda do vesmíru a příběhů z budoucnosti apod. Doporučuji, série je plná zajímavých zvratů a témat, která v knihách pro děti obvykle moc nejsou (konspirace, mimozemšťané, zbraně, čtení myšlenek atd..)

Odpočítávání Odpočítávání Timo Parvela

Druhý díl překvapivé a lehce strašidelné sci-fi série pro děti. Představuje nám druhou hrdinku série, která bude spolu s klukem z prvního dílu střídavě příběh vyprávět. Se synem (četl sérii v devíti letech) jsme nečekali, že najednou budeme číst příběh z pohledu dívky, na nějakou dobu zapomeneme na hrdiny prvního dílu a v knize bude více textu a méně obrázků a téma knihy se bude točit především kolem zbraní a peněz a namyšlené hrdinky. Nicméně Mariina zvědavost nás dostala dál a nakonec si syn na hlavní hrdinku zvyknul a nedělalo mu problém se do série začíst. Spoustu věcí jsem ale musela dovysvětlit (třeba Oblast 51 a související konspirace kolem ní apod., zbrojařský průmysl apod.). Rozhodně jde o překvapivou knihu pro děti a zaslouží si plné hodnocení. Jen bych ji nechala syna číst spíš třeba až v deseti letech.

Pozvánka Pozvánka Timo Parvela

Překvapivá a lehce strašidelná sci-fi série pro děti s pěknými ilustracemi. V celé sérii se střídají pohledy chlapce (Ari) a dívky (Marie) a jejich příběhy se různě protínají a prolínají. V tomto kratičkém minidíle se čtenáři seznámí zrovna s Arim a jeho životem. Dobře se mi na knihu lákal syn - téma počítačové hry, krátkého textu a spousty obrázků - to na dítě, které číst nechce, celkem platí.
Syn sérii začal číst v devíti letech (kniha je doporučována od 9 let) a obávám se, že to bylo ještě brzy, měla jsem raději aspoň rok počkat. Některým věcem a konceptům ještě nerozuměl (konspirační teorie, problémy s vládou, cestování vesmírem a časem a souvislosti) a některé slovní obraty a slova (v celé sérii) pro něj byla ještě obtížná. Nicméně jako první seznámení se sci-fi tématy, vesmírem, spiknutím, mimozemšťany atd. to byla celkově skvělá volba. Jen prosím pozor u citlivějších dětí. V sérii umírají děti i mimozemšťané, dost se tam řeší zbraně, ničení, ale nebezpečné viry i ovlivnění mozku rodičů apod. Děj se odehrává v budoucnosti a s planetou Zemí to vypadá dost bledě a působí to docela depresivně a úzkostně. Ne každé dítě se nad to povznese, pro citlivější děti to může být skličující čtení.
Série je vhodná i pro děvčata, protože část děje je vyprávěna z pohledu (no, zvláštní) dívky a dojde trochu i na romantiku. Téma počítačové hry je víceméně jen tady v tom prvním díle, dále je série zaměřená už spíš na ty lety do vesmíru. Pro rodiče, kteří chtějí představit dětem žánr sci-fi, je to parádní volba.

Tlukot tisíců srdcí Tlukot tisíců srdcí Kiera Cass

Zase jiná princeznovská pohádka z pera Keiry Cass. Autorka píše o ženách, které jsou skrz naskrz královnami a na prvním místě mají svůj lid a smysl pro čest a povinnosti. Nejinak tomu bylo i v této knížce a bylo to vlastě milé (přece jen o rebelkách je spousta knížek, tohle to trošku vyvažuje). Romantická linka v knize mne příliš nezasáhla, postavy spolu neměly možnost trávit moc času, navíc tam bylo několik smutných věcí, se kterými se vzájemně museli srovnávat. Vlastně mi celá kniha ve světle neustálé hrozby války a bojů přišla trochu ponurá a popravdě jsem jen pořád čekala, kdy umře některá z vedlejších postav, kterou jsem si oblíbila. Nemyslím se, že bych se ke knize vracela, ale nelituji, že jsem ji četla.

15.07.2023 4 z 5

Síla obsidiánu Síla obsidiánu Petra Martišková

Třetí a finální díl romantické urban fantasy, která čtenáře provádí po českých památkách. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst rozuzlení celého příběhu a partu, která tam vznikla, jsem si oblíbila. Nicméně mi dělalo problém se do tohoto dílu začíst a spousta věcí mi připadala až moc překombinovaná, klišoidní a nějak prostě moc přehnaná. Trošku u mne prostě kniha ztratila svoje kouzlo.

13.07.2023 4 z 5

Huggigovo proroctví Huggigovo proroctví Jan Chmelář

První (!!) díl pohádkové série s fantasy prvky od českého autora. Čtyři moderní puberťáci se dostanou do světa z pohádek, kde jsou loupežníci, trpaslíci, elfové, jezdci na koních a všichni hovoří takovým pohádkovým jazykem a autor si pěkně hraje i s češtinou, básničkami a nápěvky apod. Příběh sledujeme z pohledu jednoho z kluků, nechybí ani drobounká romantická linka (které ale velmi rychle přestane přikládat autor důležitost), hlavní je však putování cizí zemí, boje, učení se se zbraněmi a neustále seznamování a vyprávění příběhů. Knížka byla jiná, než na co jsem u příběhů s fantasy prvky zvyklá, taková naivní. Oceňuji, jak autor jiný svět vystavěl a že se snaží zodpovědět i na otázky ohledně společného jazyka a představuje různé jiné zvyky. Pohádka je to prostě taková domácká a domácí, prostě hodně česká. Jen důrazně doporučuji autorovi, aby sakra nějak označil, že jde o první díl. Bylo k vzteku zjistit na konci, že se pointu nedozvím, protože jsem nedopatřením četla sérii a ne krátký uzavřený příběh.

13.07.2023 4 z 5

Hra světla Hra světla Stan Lee

Sci-fi román s otevřeným koncem. Nějak nevím, jestli jsem nepřehlédla nějaké pokračování. Tahle knížka byla mým prvním setkáním se Stan Leem a nějak pořád zpracovávám, co že jsem to vlastně četla. Kvůli přirovnání Ready Player One jsem si vytvořila nereálná očekávání, takže jsem teď krapet ponořená do zklamání. Příběh je popisován v er formě a sledujeme v něm několik postav (jo, jednou z nich je mimozemšťan). Děj rychle plynul, o akce nebyla nouze, sem tam jsem chování některých postav nepobírala. Co se týká nějaké romantiky, jsem z knížky spíš zklamaná a tak nějak rozčarovaná. Myslím, že co se týká sci-fi se superhrdiny, spíš se poohlédnu po jiných příbězích.

13.07.2023 3 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

(SPOILER) (pozor spoilery!) Praštěný nereálný dospělý romantický příběh jako z nějakého Hollywoodského trháku. Uf, no popravdě, nelíbilo se mi to. Knihu jsem četla bez znalosti předchozích dílů (je milé, že autorka v úvodu upozorňuje na to, že tak člověk zjistí spoilery k předchozím dílům) a jen kvůli tématu. Speciální aplikace, odborník na IT a vůbec romantický román psaný z pohledu muže, to jsem si prostě musela přečíst. Bohužel právě ta hackerská stránka tam byla jako z amerických filmů, bez kontextu, nereálná. A všechny ty do očí bijící klišé - kluk, co si ho na škole dobírali, se najednou promění v supermodela, ze kterého jdou všechny ženy do kolen. Jeho vyvolená má nereálně hightech byt s naprosto, ale naprosto nereálnou umělou inteligencí a je nehorázně bohatá a přitom se vypracovala v patnácti ze školy a jen s 500 dolary v kapse. Lety nastřádané psychické problémy a problémy se spánkem zmizí skoro jako mávnutím kouzelného proutku. A do toho akční zápletka přesně jako z nějakých bondovek či co. Prostě, no, bylo to na mne přehnané. V romantické lince mi chyběla nějaká opravdovost a spíš bych ocenila, kdyby se kniha držela víc při zemi. A přiznávám, že je to jedna z mála knih, kde jsem dokonce přeskočila erotické pasáže, protože mne prostě hrozně nudily.

13.07.2023 2 z 5

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Zvláštní melancholický až depresivní příběh s hodně specifickými podivnými postavami, který řeší závažné věci od marné snahy o otěhotnění, přes deprese, pití, až po tragickou ztrátu sourozence. Romantickým bych příběh vlastně ani nenazvala, byť tam nakonec o nějaký vztah půjde. Je to prostě přesně jedna z těch knih, která má tak zvláštně hluboký závěr, že je člověk schopen kvůli tomu závěru zapomenout na to, jak zdlouhavá a nepříjemná jinak četba byla. Jo, tahle kniha má hloubku, ale všechno pochopíte až na konci. Musím se přiznat, že mne čtení nebavilo a knížka mi nesedla do letní bezstarostné nálady, hodnotu ale rozhodně má - pro ty, kteří se odváží prokousávat divným dějem, zvláštními postavami a depresivní atmosférou.

12.07.2023 4 z 5

Dej tomu šanci Dej tomu šanci Emma Lord

Pamatujete si zápletku z filmu Mamma Mia! ? Jo, tak tady si ji rázně připomenete, ale jinak. Příběh je určený mladým náctiletým děvčatům, je to jedna z těch knížek, která nedojde dál, než k první romantické puse. Příběh je to ale velmi milý. Sice jsem ze začátku musela krapet rozdýchávat tu excentrickou a energickou a rozhodně v knihách spíš netypickou hlavní hrdinku, ale nakonec jsem se s její povahou nějak sžila a četla dál. Příběh je poněkud naivní, se značným množstvím neuvěřitelných náhod a trošku překombinovaným párováním lidí, ale věřte nebo ne, asi přesně tohle mi ke knížce pro mladá děvčata vlastně sedlo. Nevím, zda dokáže něco nabídnout i starším čtenářkám, nicméně pro mne to bylo příjemné odpočinkové čtení na pláž.

12.07.2023 4 z 5

Až se zase usmíříme Až se zase usmíříme Bianca Iosivoni

Pěkná lovestory na ošemetné téma. Autonehoda, amnézie a ztráta milované osoby - to je v knihách často téma, které hrozně lehce sklouzne k šíleným nereálným scénářům a překombinovaným náhodám, které mají vyrazit dech a přitom čtenáře jen odradí. No, takže jsem se oprávněné tématu této knížky bála. Naštěstí zbytečně. Příběh se točil především kolem naprosté teenagerovské rozpolcenosti hlavní hrdinky, která neví, jestli má na svého nevlastního bratra pořád hrát šarádu, že ho nenávidí, nebo se na něj má vrhnout. Vlastně to bylo svým způsobem roztomilé, no prostě knížka pro mladé, ale už dospělé dívky. Nebojte, nejde o žádnou instant love, je do něj zamilovaná už od třinácti let. Nejvíc jsem na knize ocenila, jak jednotlivé kousky dávaly smysl a zapadaly do sebe a vše působilo opravdově. Kdybych ve zkratce příběh odvyprávěla kamarádce, asi si řekne, co je to za nereálnou spleteninu, ale při čtení jsem prostě autorce věřila všechno a oblíbila jsem si ji.

09.07.2023 5 z 5

Až ti budu nablízku Až ti budu nablízku Bianca Iosivoni

Milý příběh lásky mezi dvěma hráči počítačových her. Právě koníček, který úplně pohlcuje hlavní hrdinku a pořád ještě není mezi dívkami tolik častý, mne přivedl ke čtení této knížky. A naprosto bez znalosti předchozího dílu (a věřte, vůbec to nevadilo). Zbožňuji vše, co se motá kolem IT, programování a počítačových a her o umím ocenit, když to někdo fakt pěkně zakomponuje do knížky. Ale nebojte, hlavní hrdinka i hlavní hrdina (z jehož pohledu taky čtete několik kapitol) řeší kromě hraní her i složitá rozhodnutí a závažná témata a dělají chyby a musí se usmiřovat. Bylo to milé, takové opravdové a realistické, hezké čtení na dovolenou a ke knize se určitě budu několikrát vracet.

09.07.2023 5 z 5

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

(SPOILER) (pozor spoilery!) Příběh zvláštního vztahu dvou vědců s přehnaně akční zápletkou v NASA. Je to moje druhá kniha od této autorka a nevyhnula jsem se srovnávání. Rukopis autorky je tam táák čitelný, spousta prvků velmi podobná, ale vlastně právě kvůli tomu jsem to četla, že. Od první chvíle mi bylo jasné, jak to s tím nepřátelstvím opravdu bude a s kým si vlastně hlavní hrdinka píše a vůbec mi to nevadilo. Bylo velmi příjemné číst ty řádky s pocitem, že já vím něco, co ti dva ještě vůbec netuší, a vlastně mne to bavilo. Jen konec mi přišel příliš přitažený za vlasy, obešla bych se i bez té akční stránky příběhu. Sexuální scény jsou opět trochu víc přehnané, než je obvyklé, ale pro tuto autorku to prostě asi bude typické. Kniha byla milá (četla jsem ji ve slovenštině), ale vracet se k ní, na rozdíl od "Hypotézy lásky" myslím nebudu, zas tak moc mi k srdci nepřirostla. Ocenila jsem, že se celou knihou neslo výrazné téma Marie Curie, bylo to tam vkusně a opravdu dobře zapasované.

07.07.2023 4 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

(SPOILER) (pozor spoilery) Maloměstská dospělácká romantika z Texasu s motivem falešného chození. Ač dospělým romancím (s postavami kolem třicítky) tolik neholduji, tohle bylo pěkné. Překvapilo mne, jak jsem se dokázala dobře vžít do atmosféry texaského malého města, kde každý o každém ví a které má prostě své "postavičky". Autorka tu atmosféru vystihla poměrně dokonale. A vztah hlavních hrdinů do toho světa parádně sednul, i to téma předstíraného vztahu bylo mile zpracované. Nedivím se, že má kniha tak vysoké hodnocení, byla prostě příjemně maloměstská a uvěřitelná. Jde o pěknou oddychovku na dovolenou.

07.07.2023 5 z 5