jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Polibek Polibek Anna Todd

Tuto knihu buď čtenáři milují a nebo bojují za její upálení na hranici. Tak silné názory znamenají podle mne jediné - kniha se ostrým hrotem zabodla do několika tabuizovaných témat. Bez obalu popisuje toxické vztahy, problémy čerstvých dospělých, kteří nepochází zrovna z ideálních rodinných zázemí, nebojí se popsat podrobněji erotické scény, hnusné chování, přetvářku a manipulace a s čistým klidem se tváří, že ji mohou číst dospívající dívky. A maminky malých holčiček pak padají do mdlob, že by si knihu měla číst jejich dcera třeba v patnácti a přijít tak o ideál krásné romantické lásky.

Uf, holky, nevím, kde jste žily. Mně je pětatřicet a v patnácti jsem se bez problémů dostala k pornu, mamčiné rozsáhlé červené knihovně a potkávala kluky, kteří se mi velmi rychle akorát snažili dostat do kalhotek. Na moji první francouzskou pusu mně opili. Malou slušně vychovanou holčičku z křesťanské rodiny, nic z toho samozřejmě rodiče nevěděli. Já bych za tuhle knížku byla tehdy ráda, zjišťovat reálné věci o sexu tak nějak za pochodu a bohužel třeba i z porna je fakt blbý.

Považuji sérii After za POUČNOU. Poučnou v tom, co všechno se může stát. [dál možný SPOILER] Poučnou v tom, jak taky můžou vypadat nějaké ty věci kolem sexu. Že první sex holku prostě bolí a dva další taky. Že to štípe. Co se může stát, když se mladí dospělí opíjejí. Že ne každý je kamarád a ne každý to myslí s někým dobře. Jak zrádná je žárlivost a domněnky a lži. Jak taky může vypadat život vysokoškoláka. V knížce jsou tyhle věci popsané dost bez obalu. Prostě rovnou a dobře, ale přitom ne tak trapně, jako tomu bývá v klasice červených knihoven apod. Čím je kniha dál výjimečná? Především tou čtivostí. Opravdu dobře se čte. Děj je pořád jak na houpačce, dost se hlavní postavy nimrají v hloupostech, člověku už kolikrát dochází trpělivost a přece většina lidí tu knihu neodloží, ale poctivě dočte. A nebo přeskakuje řádky, jen aby věděli, jak to dopadne. Prakticky vás kniha tou čtivostí nutí číst, i když si v tom ději zrovna nelibujete. Postavy v knize si většina lidí nezamiluje, nejsou to typičtí hrdinové, do kterých se chce čtenář vžít. To je právě ale super, protože kniha umožňuje přečíst si příběh lidí, kteří prostě dělají chyby, jsou slabí, zmatení, vědí, co je správné a nedokážou to udělat, nedbají rad okolí. Za své problémy si vlastně mohou převážně sami.

A co se týká nakousnuté otázky ohledně vhodnosti pro náctileté slečny? Pokud si mladá dívka troufá číst o tom, co se děje ve vztazích, když je člověk DOSPĚLÝ a na VYSOKÉ, tak by měla očekávat, že se postavy budou chovat jako DOSPĚLÍ NA VYSOKÉ. Tvářit se, že vysokoškolačka bude stále na úrovni kresleného seriálu Sofie I., to je teprv naivita. Kniha má ode mne pět hvězdiček právem.

11.10.2021 5 z 5

O lvíčkovi, který pořád říkal ne O lvíčkovi, který pořád říkal ne Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 1 z 5

O zebře, která nechtěla chodit do školy O zebře, která nechtěla chodit do školy Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh je ve většině z nich spíš zklamáním.
Naštěstí tenhle příběh o zebře je ještě jedním z těch relativně povedených. Text je normální, nerýmovaný a má hlavu a patu. Jako snad jediný má tento příběh i pointu a nějaké určité poslání a dokáže dítě něčím i trochu obohatit. Škoda, že v tomto duchu nejsou i ostatní knihy ze série.

08.10.2021 2 z 5

O pandě, která měla vši O pandě, která měla vši Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

08.10.2021 1 z 5

O kravičce, která chtěla zhasnout měsíc O kravičce, která chtěla zhasnout měsíc Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže obvykle jsou texty v těchto knihách opravdu katastrofální a příběhy bez pointy. Akorát tato kniha je celkem výjimkou a naštěstí tentokrát není text nesmyslně rýmovaný a tedy dítě zvládne knihu samo solidně číst a něco z toho mít. Dokonce měl tento příběh trapnou pointu, kterou si syn i zapamatoval. Akorát já si jen říkala, jakou strašnou hloupost jsem to koupila.

08.10.2021 2 z 5

O nosorožci, který šilhal O nosorožci, který šilhal Christine Beigel

08.10.2021 1 z 5

O hroznýšovi, který měl velikánský hlad O hroznýšovi, který měl velikánský hlad Christine Beigel

O hrochovi, který měl škytavku O hrochovi, který měl škytavku Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipné to pro nikoho u nás doma nebylo.

08.10.2021 1 z 5

O chameleonovi, který hledal svou maminku O chameleonovi, který hledal svou maminku Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. Bohužel text často za moc nestojí. Kniha o chameleonovi je naštěstím jednou z těch, kde se text nakonec ale dobře čte a příběh má hlavu a patu. Dokonce byl syn schopen po přečtení říct, o čem kniha vlastně byla. Hledání maminky bylo určitým způsobem napínavé, ilustrace přišly synovi vtipné. Kniha je vhodná pro malé čtenáře, kteří končí první třídu a nebo začínají druhou, text už přečtou děti samy.

08.10.2021 3 z 5

O žirafě, která se nechtěla mýt O žirafě, která se nechtěla mýt Christine Beigel

Zvířátka Zvířátka Eva Horáková

Kniha je precizní cvičebnicí pro genetickou metodu čtení, téma zvířátek neurazí ani kluky ani holky, je všestranné. Obtížnost je perfektně odstupňovaná. Jenže je to prostě "jen" taková učebnice a nikoliv opravdu kniha, kterou bude dítě považovat za tu "svoji první pořádnou přečtenou knížku". Stránky jsou plné textu, což třeba syna opravdu děsilo a číst knihu nechtěl a vlastně ani nikdy nedočetl. Věty se často opakovaly a příběhy byly tak trochu na sílu "plné slov", aby bylo "co číst". Striktní sestavení ze třípísmenných či čtyřpísmenných slov na začátku znamenalo, že se text dítěti může hůř číst a chápat, protože "takhle se přece nemluví". Děj příběhů byl nijaký, sotva mi dítě bylo schopné popsat, co že se tam vlastně tedy dělo.
Jako didakticky správně sestavenou knihu vhodnou pro naučení čtení ji ráda doporučím. Ale u mladšího syna raději sáhnu po poetické a půvabné knize "Kos je bos".

Auta, vlaky, bagry taky Auta, vlaky, bagry taky Hana Zobačová

Jde o pěknou učebnici pro genetickou metodu čtení, téma je chytlavé - spoustu dětí (hlavně kluky) prostě baví příběhy o autech a bagrech. Obtížnost je výborně odstupňovaná. Nicméně je to prostě "jen" taková učebnice a nikoliv opravdu kniha, kterou bude dítě považovat za tu "svoji první pořádnou přečtenou knížku". Stránky jsou plné textu, což třeba syna opravdu děsilo a číst knihu nechtěl. Věty se často opakovaly a příběhy byly tak trochu na sílu "plné slov", aby bylo "co číst". Striktní sestavení ze třípísmenných či čtyřpísmenných slov na začátku znamenalo, že se text dítěti může hůř číst a chápat, protože "takhle se přece nemluví". Obrat "ba ne" třeba mé dítě vůbec neznalo.

Jak se O stalo králem Jak se O stalo králem Marek Kerles

Na trhu je knih pro genetickou metodu čtení málo a těch českých a se zajímavým nápadem je opravdu jako šafránu. Tato kniha potenciál měla, ale jak jsme se jí se synem prokousávali, mnoho věcí nás tam rozladilo a zklamalo. Velmi záleží, jaké povahy je dítě, které ji čte. Plně chápu, že někoho příběh nadchne a nad logickými zádrhely se povznese. Hloubavé a logicky založené dítě ale spokojené nebude (a rodič bude mít co dělat s vysvětlováním).

07.10.2021 2 z 5

Kamarádi auta Kamarádi auta THiLO

Uff, tahle kniha se podle mne moc nepovedla. Rozhodně ne v české verzi (možná v původní němčině to bude v pohodě). Jde o obrázkové čtení, text psaný velký písmeny a chytlavé téma ohledně aut. Takže jsme po ní sáhli v době, kdy syn začínal s genetickou metodou čtení (velká písmena) hned v první třídě. Ale čtení byl doslova horor. Na stránkách je moc textu, takže nám je začínající čtenář nechtěl číst a děsilo ho to. Bál se, že to nezvládne. Vzhledem k tomu, že jde o překlad z němčiny, tak text NENÍ reálně uzpůsobený malým českým čtenářům. Rozhodně kniha není vhodná pro genetickou metodu čtení, to ani omylem. Slova jsou náročná, obrázky v textu vůbec nepomáhají čtení. Příběh je hrozný, náš prvňáček se v něm ztrácel, měla jsem tedy co vysvětlovat. Pletly se mu postavy mezi sebou, neorientoval se v tom. Neobsahuje žádné solidní poselství, nic, co by ve mne probouzelo pocit, že čas strávený nad touto knihou synovi k něčemu byl. Myslím, že jsou na trhu rozhodně lepší knihy pro malé čtenáře. Rozhodně nedoporučuji pro dítě, která má se čtením problémy, čtení pak bude utrpením a problémy spíš prohloubí.

07.10.2021 odpad!

Kos je bos Kos je bos Hanka Jelínková

Knihu maximálně doporučuji pro první čtení pro prvňáčky i předškoláky. Je zaměřená na genetickou metodu čtení (což je přirozená metoda, kterou se děti učí číst, když začnou třeba samy před školou) a opravdu velmi dobře se synovi četla už druhý měsíc v první třídě, kdy se akorát naučil většinu písmenek. Díky ilustracím to bravurně zvládl a byl spokojený a pyšný, že opravdu čte svoji první knihu. Málokterá kniha pro první čtení (a že jsme jich četli pak opravdu hodně) se této vyrovná. Za mne jasná volba do knihovničky pro první čtenáře. Minimálně pro ty, kteří začínají genetickou metodou čtení!
Příběh je půvabný, nenásilný, pohodový. Ilustrace jsou milé a napomáhají pochopení příběhu. Na stránkách je vždy jen trochu textu, pár vět, takže to dítě neděsí. V této knize si syn troufl číst mnohem víc textu, než kdyby ho měl napsaný klasicky pod sebou (to by se nám bloknul a odmítl to číst).

07.10.2021 5 z 5

Edison – Záhada ztraceného myšího pokladu Edison – Záhada ztraceného myšího pokladu Torben Kuhlmann

Velmi půvabná kniha pro malé čtenáře, která nabízí dobrodružný příběh a dechberoucí ilustrace. Syn ji začal číst na začátku druhé třídy, což je i docel brzo vzhledem k tomu, že text obsahuje občas náročnější slova (pro druháka). Čte ji ale s nadšením a odhodláním. Na knize je půvabné, že text je často oddělen ilustracemi a začínající čtenáři nemají ten tísnivý pocit, že je zahltí text a písmenka. Lépe se jim chápe ten děj. A hlavně, můj syn není rozhodně žádný nadšenec do knih, číst v podstatě nechce, ale tuhle knížku čte rád. Za mne výborná volba, jak podnítit v dětech lásku ke knihám a čtení dobrodružných knih. Je cenným kouskem naší knihovničky.

Před námi Před námi Anna Todd

Vynikající kniha pro čtenáře, kteří už vědí, jak celý příběh dopadne a o čem to bylo, ale chtějí víc detailů. Chtějí se do začátku příběhu znovu ponořit, ale jinak. V první knize nemohly být popsané komentáře z pohledu Hardina, protože by okamžitě vyzradily celou tu zápletku a o co tam jde. Takže jsou prostě tady. Být náctiletá holka, která se teprve snaží zorientovat ve vztazích, sexu a všem okolo, určitě bych nevynechávala tenhle díl, protože podívat se na celý příběh z pohledu kluka, to může holkám mnohé věci osvětlit ;-) A i když už mám po třicítce, bavilo mne to taky. Nicméně není to pro každého, tady prostě nečekejte už žádné zvraty, děj, zápletku. Je to jen vyprávění toho stejného, ale z jiného úhlu pohledu.

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Ideální knížka pro informatičku po třicítce? Tato!
Kniha je neuvěřitelnou sondou do života geeků v osmdesátkách, soutěž je napínavá a celou dobu sledujete na pozadí všech těch neuvěřitelných věcí taky romantické setkání dvou citlivých lidí. Viděla jsem i film a filmové zpracování je tak diametrálně JINÉ. Přesto a nebo možná právě proto jsem si ale dokázala oblíbit obě verze vyprávění tohoto příběhu a mají pro mne kouzlo jak kniha, tak film.

07.10.2021