jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Já, chobotnice Já, chobotnice Magdalena Rutová

Unikátní kniha pro děti, která se vám nejspíš nevejde do knihovničky, ale stejně pro ni budete zarytě hledat někde místo. Je fakt obrovská, tenká, ale výrazně vysoká (37 cm), za design získala Zlatou stuhu. Ač obrázky nejsou vlastně nijak malebné, oba synové (10 let i 5 let) je se zájmem procházeli a byli unešení z detailů. Kniha je od české autorky a vyšla i ve Francii, Anglii a Americe a ve velkém nákladu, až se divím, že jsem se o ní u nás dozvěděla tak nějak okrajově. Přitom jde o bombastickou knížku. Zvídavá chobotnice se prostě vydá z moře do lidského světa najít si přátele a napíše o tom knihu. Její dobrodružné navazování přátelství bylo neotřelé a čtivé. Kniha má půvabný ekologický podtext a i když je tam téma odpadků v moři zmíněno vlastně okrajově, syn se o tomto tématu začal na základě knížky hodně bavit. I já si chobotnici velmi oblíbila a zrovna u této knihy jsem byla opravdu ráda, že mi ji syn (10 let) předčítá nahlas (a dobře se mu četla). Myslím, že nám milé vyprávění od chobotnice o jejím poznávání světa lidí zůstane ještě dlouho v paměti.

10.02.2024 5 z 5

Únikovka: Únik ze strašidelného domu Únikovka: Únik ze strašidelného domu Jens Schumacher

Tuto ilustrovanou únikovku jsme zvolili jako první setkání se strašidelnou atmosférou v knížkách pro děti. Kniha je určena dětem od 9 let, syn ji četl v 10 letech. Šlo o druhou zkušenost s gamebookem, takže už věděl, co a jak. V knize se řeší náročné úkoly, slovní úlohy a hlavolamy a skáče se podle výsledků na jiné stránky, aby člověk našel pokračování příběhu. Opět na nás byly úkoly těžké (i pro dospělého, nechápali jsme, co se po nás chce), ale je tam nápověda, takže se holt člověk kdyžtak musí podívat na radu nebo výsledek do ní. Je lepší, když knihu čtete s dítětem a pomáháte mu. Příběh je vcelku prostý, malý kluk se kvůli sázce dostane do strašidelného temného domu (kde ani není mobilní signál) a celou knihu se pak sérií úkolů snaží dostat ven a nezůstat tam uvězněný. Nejlépe co nejrychleji, než mu dojde baterka v mobilu na svícení ve tmě. Zapůsobilo na mne závěrečné vysvětlení celé situace, oceňuji logiku a realistické vysvětlení. Syn chtěl už chvílemi "z toho strašného domu co nejdřív vypadnout", celkově se mu ale nakonec kniha líbila.

06.02.2024 4 z 5

Vábení draka Vábení draka Anna Lowe

Uf, ehm, nezlobte se, ale toto ne. Nesdílím nadšení dalších čtenářek, pro mne je tato kniha jednou z nejhorších, jakou jsem kdy četla. Nejhorší z ženských románků, nejhorší z červené knihovny i erotiky a nejhorší fantasy. Příběh je psán v er-formě, postavy jsou hrozně ploché a bezduché, rozhovory příšerné. Při čtení jsem měla pocit, že sleduji nepovedený béčkový film s katastrofálními herci, kteří neumějí hrát. Zápletka je prvoplánová a postavená na motivu "osudové družky", ale tady je to uchopeno snad nejhůř ze všech možných knih, které jsem na toto téma četla. Postavám jsem nevěřila vůbec nic, byly tak umělé, až to bolí. Do knih na téma draků se obvykle vrhám po hlavě a hned je kupuji, tady jsem fakt zklamaná, že to byly naprosto vyhozené peníze.

20.01.2024 odpad!

Obr a jeho přátelé Obr a jeho přátelé Peter Holeinone

Druhá kniha z doprovodné sady k půvabné sérii Lesní lid. Plynule navazuje na knihu "Zoubek se vrací". Tentokrát si malé morče (nevypadá jako myšák) najde obřího kamaráda a několik prvních příběhů je o seznamování obyvatel vesničky s velkým zvířátkem Hrombácem. Pomůže jim po ničivém tornádu, pozve je na hostinu. Dál už navazují klasické pohodové příběhy, na které jsou děti zvyklé ze série Lesní lid. O tom, jak si žabák postavil plovoucí domek, o výrobě parního stroje i letadla. Na konci je navíc pohádka s kouzelným džinem, která tam moc neseděla, ale synovi (četl knihu v devíti letech) to nevadilo. I tuto doprovodnou sérii si velmi oblíbil.

20.01.2024 5 z 5

Zoubek se vrací Zoubek se vrací Antonio Lupatelli

První kniha z doprovodné sady k půvabné sérii Lesní lid. Syn knihu četl v devíti letech a byl rád, že se ještě může vrátit do svého oblíbeného světa pohodových příběhů. Hlavním motivem je vyprávění malého morčete (asi je to morče) Zoubka o jeho cestě po světě. Pak už plynule navazují milá vyprávění obyvatel lesa a trpasličí vesničky. O pražení slunečnicových semínek, o stavbě mraveniště i koupaliště, o výrobě kolečkových bruslí... Všechny příběhy doprovázejí nádherné ilustrace Antonio Lupatelliho.

20.01.2024 5 z 5

Padlý vládce nebes Padlý vládce nebes Denisa Janštová

První díl zajímavé dívčí pohádkové fantasy od české autorky. Přiznám se, že jsem k prvotinám českých autorek celkem dost shovívavá a nad lecsčím přimhouřím oko, takže je jasné, že čtenářky, které mají načteno stovky fantasy příběhů pro mladé dívky jistě najdou mnohá místa ke kritice. Mně se ale tato fantasy opravdu líbila, četla jsem ji ráda. Je psána v ich-formě, což je velmi příjemné a autorce se podařilo nás dobře provázet myšlenkami hlavních osob. Stěžejní je to hlavně u Nathana, který je drak (ano, česká pohádková knížka s drakem! moje srdíčko se tetelí!). Myslím, že se v rámci mezí povedlo jej vykreslit více jako zvíře než empatického člověka, bylo to osvěžující. Hlavní hrdinka je taková puberťácká rozmazlená princeznička, které chybí trpělivost a moc ráda poroučí jiným, nicméně nakonec jsem se s ní nějak sžila. Krutější scény a smrt některých osob jsem trochu protrpěla. Ač byly některé zápletky až příliš prvoplánové a v proroctví se asi odhalilo víc, než by bylo nutné, jsem zvědavá na další díl (díly). Budu sledovat autorčin Instagram, abych nepropásla chvíli, kdy se v Pointě budou na další díl skládat její příznivci, tuhle mladou dámu totiž v dalším psaní mileráda podpořím.

10.01.2024 5 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Roztomilá zombie pohádka pro dospělé, ve které hrobnice a kartograf zachraňují malou vesnici. Příběh je vyprávěný v er-formě a spíš než fantasy připomíná novodobé drsnější folklorní pohádky nebo některé příběhy Naomi Novik. Možná se budete smát, ale já knihu koupila kvůli té kostikoze zmiňované ve zdejších komentářích. Ach, jak bych mohla odolat něčemu tak podivně morbidnímu... nutně jsem musela znát příběh, ve kterém se čtenářky rozplývají nad nemrtvou kozou. Peněz za knihu nelituji. Sice takové pohádkově hororové příběhy obvykle nevyhledávám a nečtu, ale tohle bylo nakonec milé, číst jsem to zvládla (film bych ale nedala). I krapet romantiky se do knihy vešlo. Nejvíce mne ale oslovilo to, jak oba dva hlavní hrdinové zbožňovali své povolání a dokázali o něm krásně hovořit a smýšlet optikou toho, co prostě rádi dělali.

07.01.2024 5 z 5

Únikovka: Únik z dračího hradu Únikovka: Únik z dračího hradu Jens Schumacher

Ilustrovaná únikovka z fantasy světa draků, hradů a skřetů. Je určena dětem od 9 let a tak jsme ji se synem v jeho 9 letech zkusili. Byla to jeho první zkušenost s gamebookem. V knize se řeší náročné úkoly, slovní úlohy a hlavolamy a skáče se podle výsledků na jiné stránky, aby člověk našel pokračování příběhu. Musím přiznat, že na nás byly úkoly těžké (i pro dospělého, nechápali jsme, co se po nás chce), ale je tam nápověda, takže se holt člověk kdyžtak musí podívat na radu nebo výsledek do ní. Všechny postavy a místa mají docela krkolomné názvy, špatně se synovi zapamatovávaly a špatně se mu texty četly, jsou navíc černé na šedém pozadí a překlad nám přišel takový kostrbatý. Jinak byl ale z knihy nadšený, líbila se mu ta interaktivita a příběh ho zajímal, i když není zrovna fanda takovýchto "ošklivých a starodávných" fantasy se skřety, trolly i podivnými nelogickými postavami (u mastodonta nepochopil, že má jen jednu nohu a myslel, že ta druhá je vzadu, takže kvůli tomu špatně počítal slovní úlohu). Pokud Vaše dítě není přeborník na logické úlohy a hlavolamy, tak je potřeba sedět u knihy s ním a pomáhat mu.

06.01.2024 4 z 5

Sýkorčiny syrečky Sýkorčiny syrečky kolektiv autorů

Tahle nenápadná knížka je tajnou zbraní pro rodiče malých třeťáků! Jsou v ní všechna vyjmenovaná slova, fakt úplně všechna i včetně těch, které se obvykle neučí, ale pak jsou v diktátech. Krásně jsou tam na obrázcích vysvětleny největší chytáky a rozdíly některých slov na typických větách. Měli jsme ve třetí třídě hroznou učitelku pro syna, která si nehlídala, odkud bere diktáty a tak byla tahle knížka pro nás záchrana. Učili jsme z ní syna vyjmenovaná slova, aby ty její diktáty měl šanci dát. Nechali jsme ho psát ty různé věty, aby si lépe zapamatoval netradiční slova, která už se v moderní češtině v podstatě nepoužívají. Doporučuji.

06.01.2024 5 z 5

Dinosauřík Dinosauřík Antonio Lupatelli

Milá knížka pro děti, která doplňuje sérii Lesní lid. Bez znalosti prvních dvou knih té série ji nemá smysl číst, navazuje se tam na některé příběhy. Stejně tak nejspíš navazuje na knihu "Obr a jeho přátelé", kterou jsme ještě nečetli, ale toto vlastně nevadilo.
Syn (9 let) sérii příběhů o zvířátkách a trpaslících zbožňuje, především pro nádherné podrobně prokreslené obrázky Antonia Lupatelliho a taky pro hravé a pohodové příběhy. Byla jsem ráda, že jsme se opět do tohoto kouzelného světa mohli vrátit. I když se díl jmenuje "Dinosauřík", tak se tam zvířátko mihne jen v pár příbězích a prakticky tam jde spíš o boj se zlým žabákem a jeho intriky a kouzly. Tuhle nit prolínají poklidné příběhy o tom, jak zvířátka dostala kokosovou palmu od ondatry a nebo jak stavěli most přes řeku. Synka čtení rozhodně bavilo.

05.01.2024 5 z 5

Posledná ilúzia Posledná ilúzia Tom Fletcher

Druhý díl originálně pojaté depresivní dysoptické trilogie. Nebylo to lehké čtení, jen samá smrt, hrozivé mučení, zabíjení, prostě zbytečné ztráty na životech, kam se člověk podívá. A do toho beznaděj, ztráta iluzí, celkem pěkně člověk vnímá, že to jde se světem opravdu markantně z kopce. Fakt se to nečetlo lehce, já vím, je to prostě dysoptie, ale stejně. Jdu si užít nějakou jinou pohodovou literaturu. Finální díl trilogie ještě ani v angličtině nevyšel, no jsem na něj nakonec zvědavá, docela mne zajímá, jak ten problém se záchranou lidstva vyřeší.
Opět jsem hodně vnímala nedořešené detaily. Například vysoká fyzická zdatnost sedmdesátnic, které vyžívají jen z jídla z řas. No nevím...

05.01.2024 3 z 5

Dcera života Dcera života Tom Fletcher

První díl originálně pojaté depresivní dysoptické trilogie, který ale selhává v detailech. Autorská dvojice celkem pěkně připravila originální postavu jediné mladé ženy na světě a toho, co by mohla prožívat a jak by se mohla seznámit s kluky. Bylo to neotřelé téma. Bohužel ale všechno ostatní v této dysoptii pokulhávalo. Pořád jsem si musela říkat, jak je možné, že při všech těch neuvěřitelných holografických technologiích a zmrazování těl a práci s lidským mozkem apod. nebyli vědci za těch padesát let ani schopni přijít s vysvětlením toho, proč se najednou rodí všude jen chlapci. Aspoň to vysvětlení... Také centralizované pojetí, že tenhle dysoptický Londýn je tak nějak středem světa, mi nesedělo, chyběla mi tam hloubka toho, co a jak by mohly řešit další státy. No a vůbec jsem nechápala, jak si mohou všichni ti muži a staré ženy myslet, že by jedna žena mohla v té situaci "zachránit lidstvo" a jak za tím mohli slepě jít. Z romantické linky jsem vlastně nijak moc nadšená nebyla.

05.01.2024 3 z 5

Příroda v noci Příroda v noci Petra Bartíková

Kniha, která ve velmi krátkých textech dětem přibližuje, kde všude svítí světla v přírodě. Texty jsou krátké, kniha je naučná, obsahuje pěkné informace o fosforeskujících živočišných druzích i houbách a přizpůsobení živočichů pro vidění ve tmě. Ani slovo o negativech světla v noci (tj. neřeší aktuální témata a problémy planety a přírody). Informace o UFO mi přišla v téhle knize krapet mimo. Mapa osvětlení Země je hezká, ale opět ani slovo o negativech (zvlášť třeba pro ty živočichy).
Hlavní veliké negativum knihy ale je, že nesvítí, jak bylo slibováno. UV baterky, o kterých se píše v diskuzi, bohužel nemáme, takže knihu dáváme dál, syny vůbec, ale vůbec nezaujala.

03.01.2024 3 z 5

Město v noci Město v noci Petra Bartíková

Kniha, která ve velmi krátkých textech dětem přibližuje, kde všude svítí světla ve městě. Texty jsou krátké, kniha je naučná. Ani slovo o negativech světla v noci (tj. neřeší aktuální témata a problémy planety a přírody). Hlavní problém ale je, že obrázky prostě nesvítí. UV baterky, o kterých se píše v diskuzi, bohužel nemáme, takže knihu dáváme dál, syny vůbec, ale vůbec nezaujala.

03.01.2024 2 z 5

Nejkrásnější příběhy z 1001 noci Nejkrásnější příběhy z 1001 noci neznámý - neuveden

Rozporuplná sbírka perských příběhů s překrásnými ilustracemi. Přesně tahle knížka ve mně v 90 letech probudila lásku k pohádkám Orientu a džinům a kouzelným lampám. Není divu, že jsem ji chtěla číst i s mým devítiletým synem a teď přijde to velké "ale". Já si totiž nepamatovala, jak drsné ty pohádky z první části knihy jsou! Ach, to jsem si naběhla. A tak jsme první stránky neustále četli o vraždách, mlácení, bodání do srdce, uškvaření lidí olejem a stínání hlavy a dalších depresivních věcech, bylo to strašné... Musela jsem nechat knihu nějakou dobu "u ledu", přečíst si ji celou sama a pak vybrat pro syna příběhy, které už byly dobrodružné a zajímavé a nevykreslovaly lidi z Orientu jako šílence, kteří neustále někoho vraždí. Tedy příběh lehkovážného námořníka Sindibáda nebo příběh o princi, který se oženil se želvou. To už syn četl se zájmem, hlavně jakékoliv příběhy s drahokamy a zlatem a cestováním ho zaujaly a velmi ho bavilo orámování každého příběhu tím hlavním o Šeherázadě (větu "Začalo svítat a Šeherezáda zmlkla." začal odříkávat s potutelným úsměvem a ten děsivý příběh Šeherezády a Šahrihara ho vlastně nakonec zaujal). Zatím je to pro mne stále nejlepší kniha, která dětem může přiblížit orientální pohádky - hlavně kvůli opravdu dobrým ilustracím. Jen je potřeba, aby si ji nejdřív rodič přečetl a rozhodl se, které pohádky dítě zvládne a které bude lepší raději přeskočit. Rozhodně zůstává v naší knihovničce i pro mladšího syna.

30.12.2023 4 z 5

Mizící hmyzíci Mizící hmyzíci Daniela Krolupperová

Krapet rozporuplná knížka pro děti. Ach ten nápad je náramný, autorka chtěla děti seznámit se zajímavým hmyzem (krtonožka, larva slunéčka, sršeň) a opravdu ty podrobné nákresy a krátké testíky k nim byly prvkem, který oba mé syny nadchnul. Jenže u toho to ale bohužel skončilo. Mí synové asi prostě nejsou fanoušky klasických pohádek, ve kterých vystupují víly a divoženky (ne, nevěděli, kdo to vůbec je, myslím, že znalost pohádkových bytostí u dnešních dětí se od českých autorů poněkud přeceňuje). Zápletka byla nelogická. Tím, že zahrada zpustne, se přece právě stává nejvíce atraktivní pro všechny živočichy ... a v pohádce z ní někteří mizí, protože "je tam smutno"? Růže by chřadly, protože se jejich okolí nepleje? Měla jsem co dělat, abych to dětem vysvětlila, asi prostě bereme přírodu a vztahy v ní víc vážně a opravdově a ne jen povrchně, jako autorka. I moje děti o souvislostech v ekosystému zahrad vlastně vědí asi víc než autorka (že je potřeba u růží pěstovat někde i bezový keř, na kterém se larvy slunéček na mšici bezové množí a jsou pak připravené chránit i jiné rostliny... ach ze vztahu růží a bezu by byla teda mnohem užitečnější pohádka...). Nápad s larvou slunéčka byl fajn, ale nedotažený, celé to bylo nelogické. A bohužel vyprávění o "zlu", aniž by se pojmenovalo, že jde o mšice, bylo taky zvláštní a na staršího syna působilo divně. A klišé, že všechno musí zachránit nějaký princ? Ach, to bylo taky tak nějak ujeté. Syn (9 let) nakonec knihu odmítl dočíst, příběh se mu nelíbil. Mladší (skoro 5 let) ji nechápal a děj ho nezaujal. Dočetla jsem si ji sama. Hodnotím ji čtyřmi hvězdičkami, hodnotu kniha má, ne že ne. Jen jsem ráda, že jsme ji měli jen půjčenou, pro syny by to byl zbytečný nákup.

30.12.2023 4 z 5

Útočiště Útočiště Karen Lynch

Druhý dál krásné dívčí urban fantasy trilogie. Hrdinka mění prostředí, navazuje nové vztahy a dost se pere s vlastními pocity a je roztomile ukřivděná a leccos špatně pochopí. Prostě tahle fantasy pro mladé dívky krásně popisuje různé strasti dospívání a navazování vztahů. Bylo to roztomilé, ale i napínavé a plné akce. A taky spousty "fantasy klišé", což mi vůbec nevadilo, ba právě naopak jsem si u knížky nádherně odpočinula a doslova hltala vše, co se tam objevilo. Postavy byly nádherně prokreslené, snadno jsem si je zamilovala. Ach a ty trapné rozhovory s rodinnými příslušníky, to bylo něco. Už se těším na poslední díl a tajně doufám, že vyjdou i ty čtyři doprovodné novely/příběhy z pohledu jiných postav a jejich vlastní dobrodružství.

30.12.2023 5 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

První díl krásné dívčí urban fantasy trilogie. Velmi rychle jsem se nechala vtáhnout do tohoto světa různých kouzelných bytostí, od upírů, vlkodlaků, přes draky a kelpie až po víly a trolly. Fantasy z moderního světa je určena mladým náctiletým dívkám a ač obsahuje rozličná "fantasy klišé", která jsou pro tyhle knížky typická (nechci spoilerovat), vůbec mi to nevadilo a určitá předvídatelnost děje mne spíš uklidňovala. Bylo tak příjemné a vlastně pohodové začíst se do mladické nerozhodnosti a zbrklosti, řešení prvních vztahů na pozadí boje o život a získávání nových přátelství. Naprosto oceňuji, že postavy, se kterými jsem se seznámila a oblíbila jsem si je, zatím (přeloženy jsou dvě knihy ze tří) přežily a očekávám, že i přežijí (s ohledem na půvabné doprovodné novely, které tuto sérii doplňují a rozvíjejí příběh vedlejších postav). Půvabně byl zpracován i vztah hlavní hrdinky ke zvířatům, její postupné objevování vlastní síly i těžkosti prvních vztahů a zamilovanosti. Jo, hlavní hrdinka je puberťačka skrz naskrz, já jsem už dávno mimo cílovou skupinu, ale bylo to krásné čtení, které mne oslovilo a už nepustilo. Doporučuju.

30.12.2023 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Naivní a nezkušená detektivní dvojice pátrá v Londýně po záhadě jednoho kufru. Velmi zjednodušená historická detektivka je určena mladým děvčatům a obávám se, že těžko osloví starší publikum. Pokud se čtenářky při čtení Kronik prachu rozplývaly nad pozvolnou romantickou linkou, tady se romantikou dost šetřilo. Zvláštní přátelství a dobrodružství odehrávající se mezi studentkou politologie a bojácným hodinářem sice nebylo špatné, ale tahle zápletka mne osobně nakonec nechala chladnou a vůbec nevtáhla do děje.
Co se týká formátu knihy, tak nějak nedoceňuji všechny ty rádoby ručně psané poznámky po okrajích textu - nijak příběhu nepomáhají a dalo mi fakt zabrat je všechny odstranit, abych mohla mamince připravit její zakoupenou knihu do EPUB formy, aby to přečetla její čtečka...

24.12.2023 3 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

První díl dysoptické fantasy odehrávající se v Budapešti. Na první pohled to vypadalo zajímavě - svět fae, princezna, která se dostane do vězení, spousta násilí a drsného prostředí. Akorát že jsem se nemohla začíst, knihu jsem přes půl roku pořád odkládala. Často jsem se ztrácela v ději, popisech, logice příběhu. Chybělo mi větší vykreslení toho dysoptického světa a souvislostí. Spoustu věcí jsem nepochopila, drsné prostředí bylo popsané tak, že jsem tomu prostě nevěřila. Erotické myšlenky v momentech, kdy by měla převládat bolest, mi přišly ujeté a divné a nereálné. Nedalo se uvěřit ani tomu, že by hlavní hrdinka přežila všechno to, co jí autorka připravila. Druhý díl číst nebudu, nemám důvod.

21.12.2023 2 z 5