Jidu Jidu komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tahle malá knížečka vám přinese obrovský příběh. Celou dobu jsem do ní chtěla vběhnout, obejmout Báru, ujistit ji, že ona je normální a dostatečná!
Matka byla na facku. Jedna dcera milovaná Katuška, druhá nenáviděná Baruna. I v tomto oslovení si dala autorka záležet, takže vás to bude psychicky deptat, kdykoli bude mluvit.
Neskutečná ukázka reálného příběhu, kdy bylo vše špatně. Rodina, učitelé. Až na Froda Bára neměla v nikom zastání. To mladou, dospívající dívku srazí na kolena.
Chování otce snad nebudu ani komentovat. Snad jen, že on a ta matka se hledali, až se našli. Jen neměli mít děti. Aspoň by nebylo koho týrat.
Toto je velmi silný příběh. Opravdu mi zasadil ránu do srdce. Autorka neskutečně vykreslila atmosféru a prostředí, ve kterém musela Bára žít. Smekám a pořizuji další její knihy.
Nemám ani jednu jedinou výtku. Smutné a dokonalé dílo. 100% doporučuji.

09.06.2023 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Chlad, až praskají zuby, nemoci, kdy postavy krvácí z různých míst na těle, hlad a zoufalství. To vystihuje tuto knihu nejlépe.
Terror je obrovská záležitost, má skoro 650 stran velkého formátu. Písmo je drobné a odstavce dlouhé, takže čekejte, že s knihou nějaký ten den strávíte. Ale stojí to za to.
Ano, jsou tam hluchá místa, kdy se opisují a popisují věci a různé situace, které by mohli být třeba na půl stránky a tady jsou na čtyři, ale to ke knihám tohoto rozsahu prostě patří.
Celkově je kniha dokonale propracovaných dílem. Úplně mě mrazilo v zádech a soucítila jsem s námořníky. Autor odvedl neskutečnou práci a předvedl obrovský talent. Smekám.

19.05.2023 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Přiznám se, že jsem si jako dost lidí na první pohled myslela, že jde o fantasy...No, tak to rozhodně ne.

Ukradené dětství, zážitky, které nemá mít žádný dospělý, natož dítě..Já až nemám slov.

O tento stát jsem se zajímala dost povrchně, takže jsem docela koukala, co se tam dělo.

A samozřejmě zde máme náboženské fanatiky, kteří jsou absolutně na palici a člověk by je nejradši odstranil z planety. Tolik zla, co se stalo v historii ve jménu jakékoli víry, protože je nějaký "lidský vyvolený" zmanipuloval, to fakt není normální.

Kromě smutného a strhujícího příběhu je v knize veliké množství zajímavých informací právě o daném státě, kultuře, způsobech apod. To mě moc bavilo, nahlédnout do jejich standardů.

Celkově knihu hodnotím na plný počet. Je napsaná bravurně, autenticky a opravdu vás nenechá klidnými..

05.01.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Pane jo! Co dokáže 180. stránková kniha vyvolat za emoce. Petra je mistr psaného slova, to je mazec.

Ze začátku jsem si říkala, o čem kniha bude, že se vlastně nic neděje. Nešťastný muž se vrátil do rodné vesnice a bojuje se životem, změnou, domem.

Ale pak přišel zvrat. A už to jelo. Co bych dělala já na místě sousedů? Jak bych k němu přistupovala?

A morální dilema jelo až do konce. On je špatný, ale nejsou sousedi ještě horší? Nezhoršují to a nepřibližují ho k zlomu, kdy to něco bouchne? A bude to jeho nebo jejich vina, protože ho k tomu dohnali? Tolik otázek, tolik úvah, to jsem celou knihu zažívala.

Dlouho po dočtení mi kniha rezonovala v hlavě a neustále jsem nad ní přemýšlela. To je u mě známka kvality.

Nevím, jak Petru námět napadl, ale to je taková pecka, že prostě nemám slov. Geniálně zpracované neskutečně těžké téma. A tohle já od knih čekám.

Nemám co vytknout. Jednoznačně nejlepší kniha za leden. Tohle si přečtěte.

15.02.2024 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tak už i na mě došlo a já si konečně přečetla svoji první KINGOVKU! No a musím říct, že jsem se asi zamilovala.
Příběh Johna Coffeyho, co se píše skoro jako kafe, vás dostane na lopatky.
Zkrátka King absolutně dokonale vykresluje emoce, zabíhá do nejmenších detailů a opravdu ve vás vyvolá salvu pocitů.
Musím říct, že při otevření knihy jsem si řekla "no potěš." Neskutečně dlouhé odstavce, kapitoly, které končí jen odsazením dvou řádků a pak hned další + úplně bílé stránky. Zkrátka vše, co bytostně nesnáším.
Nojo, jenže pak jsem jsem se začetla.
Jsem velká ostuda, ale neviděla jsem ani film, takže jsem příběh opravdu prožívala, a co budu povídat, na konci i slzička ukápla.
Kniha je veledílo a autor mistr. Takhle bravurně zahrnout víru, rasismus, násilí na lidech a nikoho ve své podstatě neurazit?
Vlastně jsem někdy nevěděla, co cítit a autor mě donutil soucítit s vrahem tím, jak popsal jeho něžnou stránku atd.
Jednu hvězdičku strhávám za opakování scén, někdy to bylo fakt až doslovně, a za místy mi to okecávání trochu překáželo. Já vím, je to King, je to u něj normální, ale mně to vadilo.
Celkově knihu rozhodně doporučuji a jako start s ním jsem si asi nemohla vybrat lépe. Tohle je skvost.

29.09.2023 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Můj první šok nastal, když kniha dorazila. Je obrovská! Že má 512 stran jsem věděla, ale ten formát?!

Druhý šok nastal, když jsem si pořádně uvědomila, že to je příbuzný původního autora. Neskutečně jsem se bála, že se sveze na slavném jménu, ale příběh bude hrozný.

Třetí šok nastal, když jsem se začetla. Sakra, tohle je DOKONALÁ kniha!!!

První část knihy je vyprávěna malým Bramem a jeho sestrou Matyldou. Dětská dobrodružství, průzkumy, ale i temná nemoc a útrapy.

V dalších částech už jsou i další postavy, zejména sourozenci hlavní postavy, a jsou dospělí. Postupně odkrýváme dávná a temná tajemství, která měla zůstat pohřbena, ale bohužel se dostala ven.

Není to klasická upířina, kde je sexy boy, který se třpytí na sluníčku, nebo je hodný a pije jen zvířecí krev. Je to temný, děsivý a až démonický příběh, který nás zavede do dob před původním Drákulou.

Nemám co vytknout. I přes rozsah zde nebylo žádné hluché místo a já knihu doporučuji na 100%.

19.07.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Když jsem viděla rozsah tohohle mistery thrilleru/hororu, tak jsem se maličko lekla. Když mi přišel, tak jsem se lekla podruhé. Safra to je dacan! Ale..

Kniha je prostě dokonalá. Dávkovala jsem si to po 50. stranách denně a úplně si to vychutnávala. Popis krásného prostředí vesnice, hor, lesů. Úplně jsem cítila vůni jehličí a cítila to mrazení, když vstoupíte do hustého a temného lesa.

Postavy totéž. Normálně jsem měla pocit, že je znám celý život. Paradoxně jsem měla nejvíce oblíbenou záporačku Hanku. Popsat kladnou postavu, to si myslím, že není až tak těžké, ale aby vám záporná postava pila krev, to je um. A Kateřina to dokázala dokonale.

Samotný příběh byl přesně takový, jak mám ráda. Nebudil strachy ze spaní, ale při čtení mě (ne)příjemně mrazilo.

Jasný, Petr, hlavní hrdina, je trochu dobrodruh a očividně si libuje v situacích, kde by 99% z nás s jekotem zdrhalo, takže se to někdy může zdát zvláštní, ale zase na druhou stranu - kdyby takový nebyl, nebyla by kniha, protože by to vzdal a šlus.

No já bych vám tady mohla vyprávět do aleluja, ale nebudu to natahovat. Kniha je skvost a kdo máte rádi detailní a komplexní příběhy, tohle je přesně pro vás. MILUJU TO.

04.03.2024 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Tyjo, kde začít... Opravdu se mi běžně recenze píšou lehce, ale tady je to náročné.

"Rodiče" byli na ránu. Jak vidíte dle anotace, tak jeden lepší, jak druhý. Wavy viděla to, co by správně neměl vidět ani dospělý, natož dítě, a mně ji bylo neskutečně líto a vzbuzovalo to ve mně VZTEK a LÍTOST.

Vztah mezi Wavy a Kellenem ve mně často vzbuzoval RADOST, ale také ROZPORUPLNOST, protože to vážně není žádný svatoušek.

Tetin přístup byl ze začátku pln VDĚKU, ale potom HNĚVU...vidíte těch emocí?!

Samotný konec knihy byl RADOSTNÝ, ale i SMUTNÝ. Všechny emoce máte velkým písmem, abyste viděli, co vše se ve mně pralo na cca 350. stránkách.

Opravdu nemám slov a příběh Wavy řádím k top knihám a doporučuji ji na 100%

25.08.2023 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Parádní oddychová detektivka. Děj se odehrává v malé vesničce, kde každý zná každého a nyní každý také každého podezírá, protože jeden z nich je vrah.
Je to opravdu odpočinková detektivka s vtipnými pasážemi, debatami o umění a neustálém bavení o počasí.
Co bych vytkla a za co jednu hvězdičku uberu jsou francouzské nepřeložené výrazy. Něco je jednoduché a dojde vám, co říkají, ale něco ne, a to mi fakt vadilo.
Celkově knihu doporučuji lidem, kteří mají rádi detektivky, ale nemusí moc krvavé a detailní popisy jednotlivých vražd, to tady skoro není.

19.05.2023 4 z 5

V jejím srdci svět se tříští V jejím srdci svět se tříští Jonathan Dylan Barker

Tohle je tak multižánrová kniha! Horor, thriller, detektivka, fantasy, to vše zde najdete.

Barker střídá krátké, úderné kapitoly s dlouhými a podrobnými popisy, takže nikdy není nuda. Když už cítíte, že další kapitola podrobností by byla moc, tak tam hodí právě nějakou krátkou bombu, která vás udrží perfektně ve střehu.
Zaručuji vám, že vůbec nebudete vědět, kdo za vším stojí. Při čtení jsem měla pocit, že s vývojem příběhu mám neustále větší a větší množství otázek. Už jsem si říkala, že přeci tohle nepůjde nijak rozuzlovat!

No, šlo! Autor má geniální mozek, to nejde říct jinak. Opravdu všem doporučuji k přečtení, i když je kniha obr. Jak rozsahem, tak formátem, ale nebojte se toho.

Postavy vám přirostou k srdci, budete mít pocit, že v příběhu jste, jak je vše úžasně popsáno a představeno...No já bych vám tady mohla vyprávět do aleluja, tak moc mě to bavilo.

Každopádně nebudu zdržovat a jen vám povím - tohle je must have kniha.

05.01.2024 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Já chci být v autorově hlavě! Jak ho tohle sakra napadlo?! Smekám.

Týpek, co bydlí v legodomě, žije legem, zbouchne sukubu, která si přišla pro jeho duši a měla ji odčerpat fakt příjemným způsobem...ale otěhotní s ním! Chybička se vloudila.

Takže začíná jízda vtipných scén, jako je návštěva pekla a potkání příbuzných. Krev, páteře a vše možné lítá na všechny strany, taky tu máme fakt bizární erotické scény...no prostě mi málem vypadlo aspoň jedno oko.

Zároveň jsem si v knize dokázala najít hlubší myšlenku. A to takovou, že se lidé bojí odlišností a pro jejich zamezení udělají vše. Takže jen povrchní a bláznivé to nebylo.

Možná bych snesla, kdyby to bylo maličko kratší. Ano, je to krátké, ale myslím si, že tyhle bizárky stačí mít na max 150 stránek. Pobaví, ale ideálně to mít na jeden den.

Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně, bavilo mě to. Určitě si od autora ještě něco přečtu...a fakt, prosím, nemůžu být empat? Aspoň hodinku v jeho geniální hlavě, prosííím.

12.12.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tak kde začít. Asi tím, že nápad na knihu je opravdu skvělý. Dalo se z toho "vytřískat" hodně, ale jak to někdy bývá, provedení maličko pokulhává.

Kdybych nevěděla, o čem kniha je, protože se to řešilo v kauze (zmiňuji ji jen kvůli tomuto a dál ji do recenze vůbec zatahovat nechci), tak bych 80% příběhu nevěděla, čeho se to týká.

Autorka maličko neodhadla čas, kdy nám to, o co jde, odhalí. Další problém mám s postavami. Všechny byly vykresleny opravdu zvláštně. Čekala bych, že mi Cácora přiroste k srdci a ostatní mi budou pít krev, jak tomu v těchto knihách bývá, ale tady se efekt dostavil jen tak na 10%.

Zároveň chci ocenit, že nás autorka nešokovala scénami, které by tady mohly být. Téměř nic sem nedala. To je za mě určitě plus. Ale ta psychologie a emotivní stránka měla být vykreslena lépe. Mám knih na toto téma načtených dost a vím, že to jde. A po Haně jsem to od autorky i čekala. Ona to prostě umí!

Co knihu dost zachránilo, tak byl samotný konec. Ten bylo konečně pořádně objasňující a emotivní. Takhle jsem to čekala celou knihu a ne jen posledních 20 stran.

15.02.2024 2 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Tak tohle je opravdu krásná jednohubka! Plno nádherných ilustrací, úžasný papír. Opravdu sběratelský kousek.

Musím říct, že kdybych tohle četla jako první knihu od mistra, tak bych nadšená nebyla. To jsem právě udělala chybu s jeho Holčičkou, která měla ráda Toma Gordona. Ale teď, když už autora přeci maličko znám, tak jsem viděla jeho jasné znaky. A co tam nebylo, to jsem si dokázala v klidu domyslet. Co si budeme, autor je prostě originál a na jeho pochopení a oblíbení je mnohdy potřeba trochu času, takže tohle jako první věc od něj nedoporučuji.

K samotnému příběhu. Máme zde kapitoly po měsíci, úplňku, při kterých řádí bestie, vlkodlak. Krvavá záležitost, záhada, náboženské prvky, no jak jsme u mistra zvyklí.

Rozuzlení zajímavé, pro mě nečekané a napínavé.

Celkově má kniha kolem 60 stran textu, takže příběh není úplně perfektní, za což beru jednu hvězdu, ale jinak spokojenost.

23.01.2024 4 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Tohle je zkrátka další pecka, která mě minulý měsíc potkala. Kniha na mě jeden čas všude vyskakovala, ale odolávala jsem. No, moc dlouho ne, že?

Ze začátku jsem si musela trochu zvykat na styl kapitol. Nemáme zde jen přítomnost a minulost, ale i ukázky z Knihy monster a poté ukázky z knihy o tom, co se stalo, takže jsem si chviličku zvykala.

Každopádně všechny počáteční zmatky mi vynahradil příběh. Napínavý, atmosférický (za mě) thriller, který poukazuje na pochroumanou lidskou mysl. Kdo je pro člověka největším monstrem? No, to se dozvíte v knize.

Jediná výtka, kterou si nemůžu odpustit, je ten nápis na obálce. Duchařský horor? Ani omylem. To kdybyste čekali, tak budete vážně zklamaní. Když na knihu ale budete nahlížet jako na parádní psychothriller, tak vás čeká parádní jízda. Byla jsem opravdu nadšená.

Celkově knihu doporučuji a určitě to nebylo moje poslední setkání s autorkou. Píše skvěle!

08.11.2023 5 z 5

Polib mi dortík Polib mi dortík Helena Hunting

Tohle byl parádní oddych! Věčně v knihách někoho morduju, tak je fajn změnit žánr, a tohle bylo přesně to, co jsem potřebovala.

Rivalové v podnikání objevující společnou cestu....Vtipné scény, romantické scény, sem tam nějaká jemná erotika, to vše tato kniha má.

Jasný, hl. hrdinka byla klasická hysterka a hl. hrdina všechápající a milující týpek, ale to se zkrátka dalo čekat.
Bavilo mě to, bavila mě chemie mezi hlavními hrdiny, super byly i jejich podniky, kde jsem v jednom měla chuť na pivo a křidélka a v druhém na zvláštní kombinaci příchutí cupcaku.

Jednu hvězdičku musím strhnout za místy nudné pasáže a fakt někdy až přehnaně vyhrocené pasáže od hlavní hrdinky. Jak říkám, všeho s mírou!! A někdy to bylo moc.

Celkově knihu doporučuji, je to skvělý odpočinek.

02.11.2023 4 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Sex, drogy, party, dva kluci, kteří objevují svoji sexualitu a rozhodli se, že si zkomplikují život. Tohle knihu vystihuje nejvíce.
Kluci se rozhodli, že pokazí, zveličí a zdramatizují každou situaci, v které se ocitnou. A dle toho to i vypadalo.
Bála jsem se erotických scén, kterých tu opravdu není málo, že mi to bude nepříjemné, ale autorky to napsaly tak dokonale, že mě to vůbec nerušilo a prostě to k tomu sedlo.
Zaručuji vám, že v první půlce knihy budete nesnášet Eliase a v druhé Kennetha. Proč? To už budete muset zjistit sami.
Konec je absolutně dokonalý. Běžně nemám ráda příběhy, které zůstanou otevřené, ale opět - tady to sedlo.
Pozorný čtenář objeví paradox mezi koncem a jednou větou, kterou pronesl Elias. Třeba to tak vidím jen já s kamarádkou, ale zaujalo mě to a vzpomněla jsem si na tu situaci.
Celkově knihu hodnotím na 100%. Prostě a jednoduše - nemá to chybu!

25.05.2023 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Fuha! Tohle byla jízda. Čekala jsem vše, ale upřímně, toto ne. Mazec! Top kniha tohohle roku!

Kniha je prezentována jako psychothriller, což opravdu nechápu proč. Ocitáme se totiž v hotové noční můře, která je horor jako poleno.

Tři dějové linky, každá svým způsobem strašná, každá odhalující něco jiného. V jedné jsme v době po druhé světové válce, při odsunu Němců. V druhé v roce 2003, kde hlavní postava prožívá útlé dětství v domě spolu s matkou. A v třetí, současnosti, kdy Kamila přijíždí dům zrenovovat a prodat.

V každé knize je nějaká linka maličko nudnější a nějaká zábavnější. Tady ne, hltala jsem každou stranu.

Já si knižní horory zakážu vidět, prostě si to něco nevizualizuji, ale to nám tady autorka nedovolí, jelikož příběh doplňují hrůzostrašné, ale i jiné (a z těch mě mrazilo ještě víc) ilustrace.

Myslela jsem, že už nemůže přijít nic horšího... a pak přišla strana 339...nebudu vám říkat, co se stalo, ale tohle mě rozsekalo a myslela jsem, že příběh nedočtu.

O knize bych upřímně mohla mluvit hodiny, ale řeknu to ve zkratce - tohle chcete. Jen čekejte horor a ne thriller. A čekejte fakt hrůzu. Myslím, že tohle otřese každým. Doporučuji na 100%!!

26.03.2024 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Taky vám někdy přijde, že anotace knize ublíží? Tady se to, za mě, jednoznačně stalo. Nejděsivější krimi thriller roku to opravdu není. Ano, jsou zde dost brutality, to nepopírám, ale nejděsivější zkrátka a dobře ne.

Přemýšlím, od čeho začít. Neskutečně se nepovedl překlad knihy. Některé věty nedávaly smysl a musela jsem je číst několikrát, abych pochopila, o co jde.
Nevím, co se s českým překladem děje, ale je to několikátá kniha, kde jsem na to narazila. Ale za to autorka nemůže, takže hvězdičky kvůli tomu neubírám.

Za co ale jednoznačně hvězdičky beru, tak je provedení knihy. Větší klišé by nebylo? Za každou cenu sem nacpat tunu sexu, drogově závislého a problematického vyšetřovatele a tomuhle podobné věci, to fakt nebylo nutné.

Další věc, co mě neskutečně vytáčela, tak bylo to, že si hlavní vyšetřovatelka pletla masové vrahy se sériovými. Ne, tohle fakt neexistuje. Je to asi tak jedno, jako kdybych si já pletla má dáti s dal. Prostě...ne .

Samotné vyšetřování taky probíhalo všelijak. Nic a pak víceméně někoho něco osvítilo a bylo. Úplný konec knihy to trochu zachránil, ale nebyl dotažený. Nevím, jestli má být pokračování, ale tohle se zkrátka nevyřešilo.

Celkově oceňuji námět, to kdyby dostal do ruky třeba Carter, tak to by bylo, a originalitu konce. Nicméně stále nedostatky převažují a já musím tento hit hodnotit jako slabší podprůměr.

15.02.2024 2 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Panečku! Tohle byla jízda, přátelé! Přiznávám se zcela dobrovolně, že když jsem knihu otevřela, tak mě málem kleplo. Obrovský formát knihy, drobné písmo a dlouhé kapitoly. Jako už několikrát jsem si nadávala, že musím být všude a jako již několikrát nastalo to obrovské ALE!
Kniha má absolutně vše. Je to detektivka, je to thriller, je to i horor, zkrátka totální multižánr.
Některé pasáže by na čtenáře mohly působit nevěrohodně, ale vzhledem k tomu, že vám je vypráví poměrně malý klučina, tak to přibarvování scén je zcela na místě. Teda aspoň mně to tak přišlo.
Co se týká vraha, tak jsem po dlouhé době neměla absolutně žádné tušení, a opravdu oceňuji, že to nebyla klasická detektivka.
Několikrát mi běhal mráz po zádech, takže zařazení do hororu je zcela správně, i když jsem poměrně často slyšela opak. Jeho prvky tam jsou na 100%, i když to prostě není klasika.

22.10.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Přiznám se, že když jsem si přečetla věnování a první kapitolu, tak jsem si říkala, že jsem se nechala nalákat a čeká mě nějaký otřesný feministický něcosi. CHYBA! Nenechte se zmýlit. Ano, úvod je lehce zvláštní, ale pak je to úúžasný!

Opravdu jsem měla pocit, že sedím u Evelyn v obýváku, a ona mi vypráví svůj životní příběh, který mě mnohdy zarazil.

Narovinu, Evelyn vám nebude vždy sympatická. Je to jen člověk, který chybuje a v tomto světě filmu je pro to ještě více prostoru, takže si (nebo někomu) párkrát pořádně vymáchala čumák v... chápeme se.

Konec je překvapivý. Tohle jsem nečekala a upřímně jsem se těšila, jak si autorka pohraje s nastalou situací. Kdyby to bylo jinak, tak by to absolutně nedávalo smysl, ale takhle to byl ten uspokojující poslední dílek puzzle, který vytvořil celkový obraz.

Upřímně mě vůbec nezaujaly názvy autorčiných knih, ale minimálně tato za to stojí. A já určitě zkusím další.

A zůstává otázka - kterého manžela Evelyn opravdu milovala, hm? To budete koukat!

Celkově knihu moc doporučuji. Je úžasná.

31.07.2023 5 z 5