jean_ralphio jean_ralphio komentáře u knih

i divadelni scenar muze by skvely. tohle bylo spatne. druha polovina priserna.

proste radsi zapomenout, ze to vzniklo.

(a pritom to melo potencial ne ze ne, konecne zmijozel nebyl za hitlera, skoda no)

24.03.2020 1 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

po ohnivem poharu nejlepsi dil. ten zaver.......... (i kdyz teda king's cross bylo zbytecne, stejne jako uplne posledni kapitola).
tohle byl zaver, ktery byl lepsi, nez v jakekoli jine serii star wars, pan prstenu etc. v porovnani s timto nic.

nikdy, do konce zivota nepochopim, jak dokazal yates tak tragicky zkazit zaverecny souboj harryho s voldym. pritom stacilo proste udelat to, co napsala jk.. ale tak who cares

24.03.2020 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

uprimne tato kniha se neda nejak hodnotit, popsat nebo okomentovat.

vrcholem je pro me rozhovor porfirije petrovice s raskolnikovem, kdy uz je presvedcen o jeho vine. to je svym zpusobem uplne dokonaly material pro zvraceny (?) sitcom s laughtrackem.

autorovi se podle me podarilo zhmotnit realnejsi postavy nez jsou realni lide. a s takovou divnou lehkosti.

ps. doporucuju pri cteni poslouchat hudbu, nejlepe nejakou, co se k tomu zas tak nehodi, ale nerusi. ja jsem sahnul po skupine spoon - gagagagaga.

13.02.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

o tech nejlepsich knihach se mi nejhure pisou komentare, protoze takova knizka uz vsechno rekla sama.
jen bych mel prosbu, aby se natocil film o midori, kterou by hrala hikari micusima, reziroval to sion sono a trvalo to treba 6 hodin. a zvlastni duraz bych kladl na rande s toruem na strese u horici benzinove pumpy. (to je podle me nejvtipnejsich nekolik stranek, co kdy byly napsany. i kdyz jsou teda chvilemi zaroven docela smutne)

26.01.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

tohle je muj knizni nejoblibenejsi dil. cizi skoly tomu dodaly smrnc, mezi vsemi samozrejme cni nejvtipnejsi fleur aka zuzana de merde.

dale cenim aktivismus hermiony se spozusem, je treba prekonavat ignoraci a lhostejnost.

a samotny zaver nepotrebuje komentar, jk to proste umi hodit tak podarene do emocionalni roviny, ze by dostojevskij uznale zamaval sekyrou.

02.01.2020 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

ja miluju auri, kroniku kralovraha, dennu, daennu, dianu, donnu, dinael, dinnu, dinay, aloru, elodina, felu, devi, kvotheho, dokonce i basta (dobre toho ne).

ale tato knizka je strasna, strasna, priserna. je tak kratka a pritom to trva snad 3 roky nez to clovek precte. a co se dovi? nic. a je to pekne? neni.

24.12.2019 1 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

ten zacatek je spickovy, pak to trochu zpomali, ale furt dobre, dobre.

24.12.2019 4 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

postavy, co se chovaji jako zlatoslav lockhart mam rad jedine tehdy, kdyz jsou osamocene a muzu se jim spolu s hlavnim posatavami smat a ne ze temi hlavnimi postavami jsou a jeste pry jakoze jsou to kladne postavy.

mrakoplas nebyl nic moc, ale porad byl o level vys, cringeoidni humor se u nej skoro nevyskytoval, za to tady..

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

ta kniha je vlastne docela dobra, ale irituje me (podle me) prumernosti.

Cizinec Cizinec Albert Camus

no proste lepe napasny Proces (respektive dokonceny a lepe usporadany)

24.12.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

jakoze dobry no, ale nevidim moc rozdil od toho precist si nejakou ucebnici historie sssr..

ps. a unavujou me lidi, co kazdou chvili vyskoci s "uz je to tady, jak o tom psal orwell! nevis? tak si precti farmu/1984 a pochopis!!"

24.12.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

nikdy jsem tento dil at uz filmovy nebo knizni nemusel. ale pred par dny jsem to zkusil znovu a musim ocenit tu logiku, promyslenost, knizni vtipnost (ktera jinak nefunguje, ale tady docela jo) a spravne nastaveny patos.

je neuveritelne, ze je to knizka pro deti, protoze zaroven i neni - vzdy jde na ni hledet s jinym nahledem (pokud nejste predem odsuzovacny pozer, pak je to tezsi no)

ve zkratce: ostatni monumentalni popkulturni dila jako star wars, avengers, lotr, got etc, by si meli vzit priklad, jak se kloubi epicnost a osudovost s poucenim a pribehem. tady je vse v rovnovaze.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

no tak asi jedina basnicka sbirka (pokud nepocitam ty joanny newsom, cavey, coheny, charlixcxy atd), ktera se da precist a vlastne je moc dobra. i kdyz mozna jeste vic se mi libila dobova kritika.

Proměna Proměna Franz Kafka

na to jak je to kratke, tak je to vlastne nudne a az prilis divne.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

takoveto, jo, hm, aha, coze, tak asi nic.

24.12.2019 3 z 5

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

po vetsinu doby neco mezi gogolem a zralokonadem, takze kvalitni zabava v jednodussi zapletce, napsano lehce a sveze.. zaver je ale docela mrazivy.

30.08.2019 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

cekal jsem od toho hodne, ale stejne, tohle by bylo slabe, i kdybych to nasel doma na pude a ukajel se predstavou, ze tuhle knihu znam jen ja...

pozitiva: posledni kapitola; to, ze prisel jackson a ucesal to na prijatelny film; par vet/slovnich obratu, ktere me pobavily, i kdyz teda nevim, jestli to byl zamer (boromir plavajici ve snehu, nastvany duchodce gandalf zehrajici na svou senilitu (celkove nabruceny gandalf je snad jedina postava, lepsi v knize nez ve filmu)); ustredni motiv neprekonatelneho prstenu funguje a je vysvetlen skvele a logicky; glum

negativa: predne ten silene jednolity styl vypraveni (jdeme, sednem si a najime se, genialni elfove, zpivame tragicke rikanky něco se stane, jdeme, ti elfove♥ ti vi všechno a jsou lepsi nez jakykoli clovek, jdeme, jime, skládáme tragicke rikanky, něco se stane, jdeme); postavy, které neziji a neverim, ze vazne existuji (smisek, pipin, vsichni elfove, ale vlastne i treba aragorn); otrok Sam, ale vlastne ma osviceneho pana, takze je to asi v pohode no ne?; zbytecne, zdlouhave basnicky, ktere uplne kazdy stejne preskakuje (doufam)

ps. tom bombadil je rozhodne, rozhodne ta uplne nejhorsi a nejotravnejsi knizni postava vsech dob. kdyby ho ta zlatonka, nebo jak se jmenovala, v noci probodla, tak bych ji nic nevycital.. uchylnejsi nez bran the broken
pps. tom bombadil je horsi nez vsichni elfove dohromady

22.07.2019 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

and he did it again! zas si jentak mimochodem vytvoril hlavni postavu a tu minulou odhodil, proste man gotta have a code (ok tentokrat ne tak do ztracena, ale stejne..)

kdyz jsem to cetl, tak jsem si myslel, ze mam problem se zaverem, ale ted s odstupem vlastne ani nemam. je to rychle a necekane, mozna nelogicke, ale to je mi srdecne uplne jedno. neni to nelogicke v tom smyslu, ze by to nastvalo, proste to jen je a to je nutno akceptovat. btw to je duvod, proc to povazuju za nejzajimavejsi serii, co jsem cetl, je to spis klasika s presahem nez scifi. rozhodne spolu s https://youtu.be/FYJ1dbyDcrI nejlegendarnejsi dilo o vesmiru.
ps. imo je to spis serie pro ty co knihy ctou, nez analyzuji a divaji se u nich dopredu :)

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

za me jednoznacne nejlepsi dil serie (a to znamena hodne, protoze vsechny dily povazuji za nadmiru skvele).

a pritom zacatek knihy je tak frustrujici, jakoze lezouci mravenci po hrobe... neco tak silne artove podbizive, ze naprosto kazdeho musi nastvat, ze to stejne funguje :D

a autor se bez vysvetleni zbavi hlavniho hrdiny a vezme si jine(ho). ale po par strankach na toho puvodniho stejne bez milosti zapomenete, prostoze proc se zaobirat postavama? tahle serie je ma skvele, ale nestoji na nich ani trochu.

ted jsem si precetl par recenzi a nestacim se divit: vytrhat polovinu, vydrzet prvni pulku, protoze pak to zacne atd... to mi prijde strasne kratkozrate, je to vzpominka na zemi, ne jednolity pribeh.. anebo jinak, napsat neco takoveho je primo kacirstvi ;)

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

ta kniha zacne byt jeste zajimavejsi, kdyz doctete celou serii. ne, ze by byla nejlepsi, ale je dost jina a pro rozjezd takove monumentalni trilogie byla tim uplne nejlepsim resenim.

po dlouhou dobu totiz neodkryva, o co vlastne pujde (aspon mne to tak prislo, ale je mozne, ze jsem jen pomalejsi :D), chvilemi je to politicke, jindy ryze lidske, angazovane vyssim dobrem nebo silne odborne. pricemz nezalezi, ze tomu vubec nerozumite, protoze autor je opravdovy spisovatel, a kdyz uz je to prilis slozite, prevede matematiku na umeni, tak aby porozumel kazdy, ze to, co cteme, je neco opravdu genialniho a nevsedniho.