Zaslaná pošta

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481/big_uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 4.71047

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 33.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Going Postal, 2004

Kniha Zaslaná pošta

Alberic

Výborná kniha. Príbeh som si naozaj užíval a určite si ju prečítam znova. U mňa rozhodne päť hviezdičiek :)

Hadati
13.12.2022

První ze tří knih z podsérie o Vlahoši von Rosretovi (další dvě jsou Nadělat prachy a Pod parou). Po Pohyblivých obrázcích (kinematografie) a Pravdě (tisk) je to další zeměplošský román zabýbající se dalším průmyslovým oborem.

Tentokrát se jedná o Ankh-morporský poštovní úřad. Hlavním rozdílem je, že se nejedná o nový vynález, jako byly pohyblivé obrázky a tiskařský lis. Poštovní úřad byl kdysi váženou institucí, která však začala před lety upadat, až zcela zapadla do propadliště dějin. Lidé, co zasílali poštu prostřednictvím Poštovního úřadu, se dají považovat za pamětníky.

A do tohoto stavu se patricij lord Vetinari rozhodne vhodit Vlahoše von Rosreta, šikovného, ale bezvýznamného podvodníčka, ze kterého udělá nového poštmistra. Vlahoš je dalším z Pratchettových neobvyklých a skvělých hrdinů, u kterého můžeme sledovat jeho postupný přerod z osoby, které na nikom a ničem nezáleží, v osobu, která postupně nalézá nový způsob i smysl života.

Díky nové sérii se zde kromě Vlahoše objevují i další nové postavy zeměplošského cyklu. A stejně jako Vlahoše, tak i je si velmi oblíbíte. Větší prostor je tu pak dán i golemům. A protože se děj odehrává v Ankh-Morporku, objeví se tu i několik již známých postav. Kromě Vetinariho je to zejména novinářka slečna Rezámková.

Aby to neměl Vlahoš s obnovou Poštovního úřadu příliš snadné, musí se vyrovnávat také s důsledky své minulosti podvodníka, ale hlavně se svým hlavním konkurentem Nadosahem Pozlátkem, který ovládá celý byznys kolem semaforových věží, které se poprvé objevily v Posledním elefantovi. Zde je daleko podrobněji popsáno, jak semaforové věže, přezdívané jako „klikače“, fungují.

Jakým způsobem se Vlahoš se všemi svými problémy vypořádá, Vás bude napínat až do závěru knihy. Stejně jako u Noční hlídky zde Pratchett dává větší důraz na příběh, než na humor. Stále to je ale Pratchett a jeho Zeměplocha, takže je zde stále humoru více než dost.

Ankh-Morpork v Zaslané poště činí další krok z klasického fantasy města směrem ke steampunku. Znalí čtenáři ale vědí, že se nejedná o první krok tímto směrem. Nakročeno k tomu měl již v Pohyblivých obrázcích, a tento vytyčený směr byl dost znát i v Pravdě a Noční hlídce. Zaslaná pošta tak byla jen potvrzením, že Pratchett, co se týče Ankh-Morporku, svůj steampunkový styl již nehodlá opouštět.

Zaslaná pošta byla také zfilmována, kdy se filmařům podařilo správně uchopit zeměplošského ducha knih, včetně postav a humoru. V roli Vetinariho je zde pak vynikající Charles Dance známý zejména svou rolí Tywina Lannistera v seriálu Hra o trůny.

Metlos
25.10.2022

Vlahoš von Rosret, asi má nejoblíbenější postava zeměplochy. Zkrátka mám tohodle podvodníčka a filutu rád. Jsem trochu jako on. A zaslaná pošta mě sakra bavila. Užasna, trochu steampunková a modernější zeměplocha mi prostě sedí. A při četbě jsem se ani chvíli nenudil. Kromě Rosreta je tu i dálší spousta postav které si zamilujete, ať už "mladší" pošťák grešle, Adoráda Srdenková, nebo Pumpa 19. Po přečtení teto knihy už práce pošťáka nevypadá tak nudně.

Sandalkar
14.02.2022

Mam Pratchetta moc rada, vim, ze s nim nesahnu vedle. Mnohem radeji mam ale jeho zenske hlavni hrdinky (Tonicku, Babi Zlopocasnou,...) nebo Smrte. Pribeh Vlahose byl dobry, ale brzy ho asi zapomenu. Presto muzu doporucit.

anonymní.Ilja
29.12.2021

Nevyjádřit se k této knize bych si neodpustil. Přečetl jsem prakticky celého Pratchetta s tím, že tuto knihu považuji za jeden z vrcholů jeho tvorby. Je na ní vidět, že svět Zeměplochy je již pořádně zapracovaný a autor vypsaný a zkušený. A Kantůrek je pro mne překladatelská legenda hodná sochy na některém z pražských náměstí. Kniha, kterou ocení podle mého názoru i pro Zeměplochu nový čtenář, přesto vřele doporučuji přečíst všech 29. předcházejících knih.

Deia
22.10.2021

Aj do tejto časti som šla s miernymi obavami, asi ako do každej, v ktorej je nová hlavná postava. Bála som sa, že Vlahoš ma nebude baviť. Ale bavil ma. A veľmi. Máloktorá pratchettovka ma chytí od prvej strany, ale tejto sa to podarilo. Hlavne prvá časť knihy, v ktorej Vlahoš skúma poštu, sa mi veľmi páčila, mala veľmi dobrú tajomnú atmosféru. Stará budova, plná neprečítaných listov (ktoré občas prehovárajú), do toho Vlahošovo zistenie, že predchádzajúci poštmajstri zomreli nie úplne prirodzenou smrťou... A pracovníci pošty (mladší pošťák Grešla a jeho pomocník) tomu tiež veľmi nepridávali. Takisto sa mi páčila aj postava golema, ktorý bol Vlahošovým osobným strážcom (hlavne ho strážil pred útekom). Potom sa tá tajomnosť síce vytratila, ale kniha ma stále bavila. Dej bol napínavý, stará pošta verzus nové semafory (ktorým som nikdy úplne nepochopila), ktoré sú v tejto časti ešte aj v zlých rukách a rýchlo sa kazia. Celé to dávalo zmysel, nebolo to veľmi absurdné a čítalo sa mi to veľmi dobre. Pre mňa jedna z najlepších častí Zeměplochy.

srn.nka
22.05.2021

Jako příležitostný čtenář Pratchetta se k němu vždycky ráda vracím. Vybírám si spíš perly, než celou sérii. Jeho knížky jsou opravdu plné nezvykle genialních myšlenek - tak zaujatě psát o sběratelích špendlíků, že Vás to vlastně zaujme taky.
Zaslaná pošta měla svižně ubíhající vtipný příběh, jen mě trochu mrzí rychlý konec.

Set123
21.04.2021

(+ SPOILER) Zase a znovu člověka pan Pratchett překvapuje svou neuvěřitelnou představivostí a nespornou inteligencí. V této knize se dostáváme do ráje sběratelů známek a té zaslané pošty. Pod v zásadě jednoduchým příběhem, se ukrývá téma celkem zajímavé. Víte, já jsem člověk v zásadě nepraktický. Rád se týrám. A to prosím mnohými způsoby. Tak například občas sleduji Kanál svobodného přístavu. Nebo si o Anarchokapitalismu čtu. Osobně ankapu opravdu nefandím, nemám ho rád. A je to právě zaslaná pošta, která pěkně shrnuje základní argumenty proti absolutní svobodě. Je to boj konkurence s molochem monopolu a krutého podnikání.

Hlavně patricij Vetinari opět vnáší zajímavé myšlenky a nabízí mnohá zamyšlení. A upřímně je Vetinari možná jedním z důvodů, proč mne kniha tak hluboce bavila. Já mám toho člověka prostě strašně rád, no… Se omlouvám. A v této knize dostal opravdu hodně prostoru. Kupodivu mne nakonec zaujala i postava Vlahoše a některé další a tak se celkem těším na Nadělat prachy.

Rád bych se rozpovídal víc a možná sem časem něco přihodím, ale v tuto chvíli je to asi vše, co mne v kontextu této knihy napadá, že by mělo být zmíněno. Je to opravdu zábavná kniha, která obsahuje mnoho zajímavého.