Zaslaná pošta

Vlahoš von Rosret je podvodník a padělatel a muž, který stojí před životní volbou – buď se může dát pověsit, nebo postavit na nohy zhroucený ankh-morporkský poštovní systém. Těžké rozhodování. K ruce má mladšího pošťáka Grešli (cca 70 let) a mladíka Slavoje, jehož jedinou vášní je jeho sbírka špendlíků. Proti němu stojí mocní nepřátelé – Velká semaforová linka, která se snaží zlikvidovat i tuto zanedbatelnou konkurenci. Protože ale výkonnost Pošty pod vedením nejen schopného, ale především vynalézavého Vlahoše von Rosreta neustále roste, vedení Velké linky se začíná uchylovat k čím dál tím bezohlednějším metodám. Vlahoš však má i několik přátel a pomocníků, především skupinu vysloužilých pošťáků, kteří se doslechli, že pošta znovu ožívá a jako jeden stařec znovu nastoupili do služby, půvabnou slečnu Srdénkovou a její golemy včetně pana Pumpy, a také tajemný spolek Zelená přísera, který Vlahoše předem informuje, kdy se zase Linka dostane do nesnází. Nakonec dojde na lámání chleba ve chvíli, kdy se Vlahoš veřejně vsadí s vedením Velké linky, že dopraví podanou zprávu do Genovy (!) dřív, než semafory! A přestože je to prakticky neproveditelné, je už v Ankh-Morporku tak proslulý, že na něj lidé sázejí v poměru 1:10... Úžasná Zeměplocha, kniha 30., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481/uzasna-zemeplocha-zaslana-posta-OWr-481.JPG 4.7902

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 30.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Going Postal, 2004

Kniha Zaslaná pošta

Vesper001

„Jediný problém se světlými zítřky je ten, že nejdřív musíte přežít tu noc před nimi.“ Asi tak. ;)

Eridan

Nejdříve jsem viděl film a musím říct, že ho pokládám za dosud nejzdařilejší filmovou adaptaci Pratchetta vůbec. Věrně se drží knihy a těch pár změn, které si dovolil udělat, je pochopitelných. Dokonce se mi např. filmový závěr líbí více než ten knižní. Kniha je samozřejmě bohatší v detailech a charakterech hrdinů, má pár příhod navíc. Celkově je to Pratchett jak má být. Inteligentní humor s lehkým ponaučením a spoustou ztřeštěných charakterů.

Shui-Xian

V tomhle případě nemůžu než vychválit skvěle obsazenou a ztvárněnou fimovou adaptaci. Setkala jsem se s ní dřív než s knihou a při čtení jsem si pak už jen libovala, jak se obě verze krásně doplňují. Originální příběh, šťavnatý humor a nezapomenutelné postavy je samozřejmě sjednocují...

Atlantis

Zaslaná pošta pro mne byla smutným dílem. Zeměplocha se totiž touto knihou začala výrazně měnit a svým zvláštním způsobem modernizovat. Semafory mi nikdy nesedly a celý tento úžasný svět pro mě začal ztrácet svoje kouzlo. Vlahoš je navíc neskutečně nesympatická postava. Nechcete ho sledovat, nefandíte mu a každá vedlejší postava, která se ukáže je vítaná, protože rozbíjí Vlahošovu nabubřelost.

hoesch

Nadosah Pozlátko , to je hajzlík. Zaslaná pošta mě dostala.

jean_ralphio
24.12.2019

postavy, co se chovaji jako zlatoslav lockhart mam rad jedine tehdy, kdyz jsou osamocene a muzu se jim spolu s hlavnim posatavami smat a ne ze temi hlavnimi postavami jsou a jeste pry jakoze jsou to kladne postavy.

mrakoplas nebyl nic moc, ale porad byl o level vys, cringeoidni humor se u nej skoro nevyskytoval, za to tady..

Mates84
10.11.2019

Myslím,že k přečtení téhle knihy,není lepší čas než jsou blížící se vánoce a s tím související předpoklad,dárky co mi dorazí poštou objednat co nejdříve:)))Jinak kniha výborná!

PrinceznaLada
13.09.2019

Bohužel pozdní tvorba autora si ani trošku nezadá s ranějšími díly. Kam se poděl vtip a tak trochu zběsilá jízda příběhu? Působí to trochu jako nějaká "agitka". Přeci jen "zplodit" takové množství titulů si vybírá svou daň. Pratcheta miluju, ale v rámci této knihy chci raději věřit, že to už snad ani nepsal on.

Pátý elefant
Pátý elefant