Klobouk s oblohou

Hlavní hrdinkou této knížky je už 11letá Tonička Bolavá z Křídy, která se dva roky poté, co zjistila, že má talent pro čarování, vydává do učení. Dostává se ke slečně Rovnovodovážné v horách, kde se učí každodennímu řemeslu čarodějek, spočívajícím v obyčejné pomoci ostatním lidem. To se ale brzo mění, protože se jí snaží vystopovat nebezpečný zlojroj, jenž chce ovládnout její mysl i tělo. V nejhorších chvílích jí naštěstí pomůžou nejen její známí Nac mac Fíglové, ale také Bábi Zlopočasná, nejlepší čarodějka (i když čarodějky žádné náčelnice nemají) Zeměplochy. Tonička tak získá nejenom respekt okolí a přátelství Esmé Zlopočasné (což budí úctu všech ostatních čarodějek včetně Toniččiných kamarádek), ale také pochopí, co to znamená být skutečnou čarodějkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23752/big_klobouk-s-oblohou-ckR-23752.jpg 4.5542

Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé 2.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

A Hat Full of Sky, 2004

Kniha Klobouk s oblohou

mia.com

Pribeh s Tonickou jsem si oblibila hned pri prvnim dilu a ani toto pokracovani me nezklamalo. Pribeh je zajimavy a rychle ubiha. Figlove byli zase uzasne oziveni, jen je skoda, ze se nekam vytratilo to jejich kristusmarija.

cerna7151

Příjemné čtení, určitě si od něj ještě něco přečtu.

Set123
01.11.2020

Zvláštní kniha je tento Klobouk s oblohou, velmi zvláštní kniha. Je to totiž kniha dvou tváří.

Osobně když jsem četl, začínal jsem s prudkými záchvaty smíchu. A postupem času a stránek, jsem se začal jenom tak maličko, snad bych řekl nostalgicky, usmívat. Nu a ke konci knihy, posledních padesát, či šedesát stran, už se v koutku oka objevila slzička. Nejednalo se o pláč, to nikoliv. Snad dojetí je nejlepší popis pro ten stav.

Není pravda, že to není vtipná Zeměplocha. Vtípky a typický humor pro tento svět tam visí ve vzduchu prakticky neustále a pokud jenom trošičku chcete, můžete ignorovat vše ostatní. Co je to něco? Inu na to mám soukromou hypotézu.

Obecně nemám rád příliš těsné propojení autora s jeho dílem, ale zde se tomu nejednoduše nelze vyhnout. Inu, podle mě v atmosféře knihy visí Alzheimerova choroba. Visí tam mnohem strašlivěji nežli kosa Smrtě. Kniha vyšla v roce 2004, tato odpudivá choroba byla panu Pratchettovi diagnostikována „až“ v roce 2007. Nicméně myslím, že pan Pretchett cítil svou nemoc již mnohem dříve. To co o zlojrojích můžeme číst na straně 92, až nápadně připomíná příznaky průběhu Alzheimerovy choroby. Je to děsivé a právě od této strany pro mě začala být kniha… jiná.

Konec knihy je naprosto úžasný. Konec knihy je podle mne jakousi apologetikou té nemoci. Smířením, odpuštěním. Je to smutné, ale je to úžasné. Ale opakuji, jedná se o mou hypotézu.

Inu, ale abych se už dále nezakecával, zakončím to. Jediné co mi na knize vadilo, byla Tonička. Ne neustále, ale často. Marja, jak jsem s ní byl celkem v pohodě v první knize, zde mi to vynahradila. Občas se prostě chovala jako namyšlený parchant, bez špetky úcty. A k její inteligenci… Mno, pan Pratchett uměl napsat velice inteligentní postavy, ale Toničku bych k nim prostě neřadil. Opravdu ne. Pardon. Jinak ovšem v zásadě nemám nikteré kritiky ke knize, což znamená… no že je to sakra dobrá kniha.

Atlantis
11.07.2020

Bude to asi znít zvláštně, ale pokud jste blíže obeznámeni s Pratchettovým dílem a navíc i s jeho osobním životem (jmenovitě mám na mysli jeho chorobu), začnete tyto finální knihy jeho života vnímat z jiného úhlu pohledu. Terry byl silným zastáncem euthanázie a schválně sledujte, kolik narážek na tento způsob odchodu ze světa v knize najdete. Jinak jde ale o podivně suchou a celkem nezajímavou Zeměplochu.

Klenys
07.07.2020

Knížka mě moc bavila. Ani jsem nečekala, že ji budu tak hltat.

alena0268
18.01.2020

Mi-lu-ju-to. Naprosto.
Velmi milé vyprávění o nástupu Toničky do čarodějnické služby, která svižně a plynule směřuje k hlavní zápletce. Okořeněno o úžasný a laskavý humor, díky kterému jsem se nahlas smála na zastávce, v autobusu a v podstatě kdekoliv. Klidně i třikrát, čtyřikrát za stránku.
Nejde jen o prokreslenost příběhu a postav, ale zároveň kniha zkrátka má Něco mezi řádky a je to opravdu velké Něco, co ve vás rezonuje během dočítání i po samotném dočtení.
Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Nechám si ho za odměnu po nějaké ne až tak kvalitní knize, abych si spravila chuť.

kucharikovaa
29.12.2019

Moje nejoblíbenější kniha. Celá série o Toničce je něčím tak strašně speciální, až se mi přišpendlila k srdci a myslím, že se nikdy nepustí.

Terezulina
27.11.2019

Prostě úúúúúžasná pohádka, která pobaví. Já mám Toničku moc ráda :-) a musím říct, že bych jednoho Nac Mac Fígla brala i doma :-D