jean_ralphio jean_ralphio komentáře u knih

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

moc jsem nevedel, co k te knize napsat, protoze v ni vnimam strasne moc rozporu. nastesti uzivatel @puczmeloun to udelal za me, je to presne takove, jak to popsal.

co se tyce zminene propagandy, tak to urcite nebude mimo misu, liou uz ma par skandalu se zapadnimi medii za sebou (podpora oprese ujguru napriklad), nicmene tezko soudit, jestli je pod natlakem.

oproti ostatnim autorvym kniham tedy slabota, i presto, ze jeho styl je porad stejny. bohuzel diky te horsi kvalite vystupuji, predevsim ty negativni rysy jeho psani. nejvice to, ze jeho postavy, nejsou literarni postavy, ale vypraveci dejin. a silene zjednodusovani vsech problemu na cernou a bilou.

ps. kdyz uz nic tak cenim, ze se mi to cetlo strasne rychle, i kdyz to byla spis fascinace, co dalsiho rozporuplneho to prinese.

09.01.2021 2 z 5

Dvojník Dvojník Fjodor Michajlovič Dostojevskij

trochu me rusilo, ze dostojevskij zde proste neciti vubec zadnou empatii ke sve hlavni postave. na druhou stranu pak diky tomu vznikaji absurdni (a hlavne zabavne) dialogy, situace a myslenky. ale je pro me trochu problematicke se hlavni postave primo vysmivat, bohuzel vse me k tomu tlaci, zpusob vypraveni, pouziti slov a vsechno.

mam trochu pocit, ze ve druhe polovine trochu dochazel dech, uz to neni takova legrace a tempo je pomalejsi. az na uplny zaver.. ten je idioticky dokonaly.

je zajimave pro srovnani videt stejnojmenny film od ayoadea (s ackovymi herci btw). odlisneji pojate to podle me ani nemohlo byt, tam je hlavni postava (temer) normalni a (predevsim) kladna a je nicena spolecnosti, jak kdyby si to vymyslel kafka. to se zde imo pritom vubec nedeje.

ps. dostojevskij je mistr vedlejsich postav, ktere jsou karikaturami, ale pusobi totalne realne

03.11.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

(SPOILER) tady jsem na pochybach. docela jsem si tu knihu uzival, ale jako by me v ni po celou dobu neco rusilo.

jestli za to muze liouv trochu neumele skryvany nacionalismus (nebo jsem pod vlivem liouvych vyroku a neco si projektuju? kazdpoadne jeho chyba, jak pusobi), nebo opet, jak je jeho zvykem, neochota napsat postavu, ktera by se cloveku dostala pod kuzi.. tezko rict, kazdopadne narozdil od vzpominek na zemi zde chybi tak silne nosne tema, aby prehlusilo tyto nedostatky (ale i ty postavy mi tam prisly lepsi).

→ spoiler(trochu) → zaverecny dialog otce dcery je divny. strasne nasroubovane to na me pusobilo a vubec jsem nepochopil, proc to tam vubec bylo, vice doslovne uz to asi ani byt nemohlo.. mensi zklamani.

a ps. lin jün si nejde oblibit pres cokoli

03.11.2020 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

tri hvezdy jsou na teto databzi vetsinou brany jako prikre hodnoceni, ale tady to u me vubec neplati.

naopak jsem se hodne bavil a precetl knihu rychle jako uz dlouho ne. jk zachovala ten lehky humorny ton, ktery znam z harryho. moc nerozumim castym vycitkam na nudu, ktere jsem zaznamenal zde i v realnem svete, protoze mne to naopak prislo praveze velmi akcni (ve smyslu toho, ze se neustale vysetrovalo a vypraveni se skoro nikam jinam netoulalo).

je to naprosty pop a stredni proud, ktery nicim neurazi. je to zkratka jako jeden dobry televizni dil hercula poirota, donuti to s napetim dokoukat, ale pak se dej spis zapomene, protoze to cloveku neda zadnou esencialni myslenku, kvuli ktere by na to vzpominal..

06.08.2020 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

jedina vec, kterou bych vytknul je, to ze nejsilnejsi scena (protoze dostojevskij pise naprosto dokonale divadelni/sitcomove/dramaticke sceny ne obvykly roman) knihy je hned na konci prvniho dilu. jinak nic. je to nejlepsi kniha na svete. jeste lepsi nez raskolnikov. nejsilenejsi je az jak arogantne dostojevskij veri ve sve postavy, dokaze jimi rict takove veci, ze komukoli jinemu by se to rozpadlo na parodii az by to pusobilo jako cringe.

18.06.2020 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

dam tu komentar, ktery spojuje celou serii. musi se zminit zavery. na poslednich (minimalne) 20 % stranek knihy, dokaze erikson vykouzlit neuveritelne veci. a to presto, ze se v tom jinak celou dobu placate a ctete divne slabe basnicky az s odporem.

spoiler k cele serii!!

a pak taky postavy. tohle je fantasy serie s nejlepsimi postavami, oblibenych bych tu musel vypsat asi tak 50.. nejlepsi je pro me tehol, ganoes ( sakra pan balicku ne?), tavore, karsa orlong, sengarove (coz byl nejvetsi mastrstyk v historii fantasy - tim myslim ten zpusob vypraveni jejich pribehu), samar dev, masan gilani, heborik... no vlastne vic nez 50..

nejlepsi fanstasy prestoze dobrou polovinu casu cteni jsem jen tak hadal, o cem je vlastne rec.

edit. zapomnel jsem na kvitka berku, amannase, kotiliona a apsalar a hromadu dalsich, ach muj boze..

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

jen jestli to neskonci syndromem grr martina..

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

par gagu je samozrjeme stropovych, ale tady nejak citim, ze chteli neco autorit moc sdelit, ale nakonec jim to spis proklouzlo mezi prsty

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

hodnotim teda divadelni zpracovani, ne samotny scenar. a. sverak rulezz. a smoljak taky. se zaskokem nejlepsi.

24.03.2020 5 z 5

nejpusobivejsi dilo zabyvajici se koncentraky, co jsem zaznamenal.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

tahle knizka je synonymem lany del rey. je proste moc hezka. a smutna.

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

je to super, hlavne ten zacatek, kdy se popisoval cely penzionat

24.03.2020 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

jakoze ano je to dobre, je to vtipne, vypovida to o svete, ma to presah. ale uz jsme dal. karikatury uz svet podle me prekonal.

Syn vesmírného krále Syn vesmírného krále Tapani Bagge

tohle je uplne divna kniha. v pozitivnim, i kdyz ne uplne. ja vlastne nikdy nepochopil, jestli to ma nejaky zaver, jestli to nejak graduje, jestli to je realne?

ze vsech knih, co jsem docetl jsem si u teto nejmene jisty, ze jsem ji rozumim nebo k ni mam aspon nejaky vztah.. je to zvlastni a vtipna kniha. zvlastne antiklimaticka.

Potulný rytíř Potulný rytíř George R. R. Martin

uplne jine nez asoiaf, ale sedlo mi to dost, rozhodne ctivejsi a zajimavejsi nez prekombinovany a roztahovacny tanec s draky

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

ale tohle zase jo, to se povedlo, posledni dobra kniha od dmitrije.

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

jako vzdy, kdyz ctu knizku od gluchovskeho, tak jsem precetl prvnich cca 50 stranek, a pak to nechal pul roku nevidel.

jenze tentokrat to stejne nefungovalo, ani nevim, o cem to bylo

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

ten pribeh s cukem byl horsi nez sledovat scott's tots. akorat, ze tady to nemelo zadnou katarzi a naopak to byl jen divny smutny cringe.

24.03.2020 2 z 5

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

poprve, co me hranicar nebavil, ta horacova anabaze v uvodu me skoro unudila k smrti.

24.03.2020 1 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

ja nevim, ted kdyz se divam navsechny ty dily, tak asi je tento ten nejlepsi. je to zvlastni, ze zrovna ten, kde je nejmene jinych postav.. vlasnte jen alyss, ktera je ma nejmene oblibena postava v hranicarove ucni vubec (protoze takovi lidi neexistuji, celkove imo flanagan vubec nezvlada zenske postavy).
ale stejne. will, malcolm, autista orman, loutna, atmosfera, zacatek v seacliffu a asi nejlepsi zaporak v serii keren.