Osudná vejce

Profesor V. I. Persikov vynalezne paprsek, který urychluje buněčný růst a množení. Ve stejnou chvíli v Rusku pomřou všechny slepice. Jeden člověk, který se jmenuje Osud, chce použít paprsku k namnožení slepic z dovezených vajec. Profesor Persikov to však nechce dovolit, paprsek se musí zkoumat. Chce to zkoumat na plazech a na pštrosech. Omylem se zamění zásilky slepičích a plazích vajíček a jelikož Osud není biolog a nepozná rozdíl, začne množit hady a pštrosy. Ty narostou do obřích rozměrů a mají velmi rychlou schopnost množit se. Nikdo si s tím neví rady, vojsko prohrává bitvy proti plazům…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12630/osudna-vejce-Jub-12630.jpg 3.981
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Alois Hynek

Роковые яйца (rakavyje jajca), 1925

Kniha Osudná vejce

Khamul1

Parádní knížečka.

jean_ralphio
30.08.2019

po vetsinu doby neco mezi gogolem a zralokonadem, takze kvalitni zabava v jednodussi zapletce, napsano lehce a sveze.. zaver je ale docela mrazivy.

mol378
25.07.2019

Neskutečně zábavné, fantastický příběh o tom, jak se megalomanským Rusům zas jednou cosi vymklo z rukou. Do toho tradiční sovětské kontrasty - všichni jsme si rovni, ale manželky papalášů si nechaly říkat "milostpaní" a aparátčik čekal od mužika poslušnost a pokoru, které se mu samozřejmě dostávalo. To vše na pozadí jakési sci-fi.

smazenaryba
31.10.2018

Zhruba tretinu som si pripadal, že čítam niečo od Ilfa a Petrova. Bulgakov groteskne vykresľuje porevolučné Rusko a komunizmus ako systém, ktorý musí nevyhnutne zlyhať. A zlyhane je to v prípade tohto diela poriadne brutálne. Až tak, že na počiatočné humorné vyznenie som takmer zabudol. Napísané krásnym jazykom.

-Pečivo-
30.01.2017

Oproti Markétce a Zápiskům doktora celkem slabota. Ruskej vědec najde v roce 1928 způsob jak pomocí paprsku rozmnožovat žáby. Mezitím začnou jinde chcipat slepice. Nejakej jouda z vlády přijde za vědcem a sebere mu v rámci národního dobra paprsek a s vědomím, že množí slepice, vytvoří monstrhady, který mu všechno podělaj (sežerou manželku a tak).

Takže něco jako Hadi v letadle. Zkoušel jsem si představovat, ze vědec vypadá jako Samuel L. Jackson, ale ani to moc nepomohlo.

Žádnej full frontal, nikde ani náznak vodky. Co je todle za sovětskou literaturu?

Kapis
27.10.2016

Velice svěží jednohubka, kde už Bulgakov rozjíždí pomalu ten svůj absurdní cynický humor, který naplno rozvinul v Mistru a Markétce. A kniha se vleze do kapsy, což je její velká devíza.

alef
01.09.2015

Člověk by neměl porušovat přírodní zákony ... dost často si v honbě za dalším a dalším technickým pokrokem neuvědomujeme, že jdeme až "za hranici" ... jdeme proti přírodnímu řádu ... a to se nám může, jak nám ukazuje Bulgakov, pěkně vymstít ...

... Bulgakovovým cílem je varovat ... a tak přijde mráz a nám (lidstvu) se v tomto příběhu (ve většině jeho příběhů) dostane šance na nápravu chyb, ... a zas můžeme dál spokojeně žít?

... ale pozor .... ve skutečnosti by taková šance přijít nemusela!

A nejenom varování a poučení mi tento příběh přinesl ... prostě byl vtipný a příjemně se četl :-) ... po Mistrovi a Markétce je to moje druhá kniha od Bulgakova ... a rozhodně nezklamala, můžu jen konstatovat, že tenhle styl psaní mě baví ... a tak se Bulgakov zařadí k mým oblíbeným spisovatelům :-).

Jana_Z
28.05.2014

Moc mě bavilo tuhle knížku číst. Originální nápad a jako vždy perfektní jazyk.

Hostitel
Hostitel