Mistr a Markétka

Koupit

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj „příběh novodobého Fausta“ začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2110/mistr-a-marketka-q88-2110.jpg 4.42192

Vydáno: , Odeon

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita), 1967

Kniha Mistr a Markétka

LenkaKT

Jedna z knih, co mne v mládí nesmírně ovlivnily. A s odstupem 25 let je to pořád nádherné dílo. Bulgakov je Mistr.

666Jitka

Jednu z mých nejoblíbenějších knih jsem tentokrát poslouchala na radiu VLTAVA ve vynikající dramatizaci režiséra Jiřího Horčičky z roku 1987. Ve hře vystupují přední čeští herci, kteří podávají vskutku bravurní výkony. Příběh o věčném boji dobra se zlem nejenom v době bolševické diktatury v Rusku vřele doporučuji . Na rádiu Vltava je rozhlasová adaptace tohoto mistrovského díla ke slyšení až do 12.6.2021.

booklovertina

Vynikajúce, úžasné, dokonalé... Superlatívov na označenie Majstra a Margaréty by som mohla vymýšľať donekonečna a stále by ich nebolo dosť, stále by to nestačilo na zachytenie tej geniálnej absurdity či absurdnej geniality, ktorou sa román vyznačuje. Na prvý pohľad sa vám môže javiť len ako nejaká švihnutá rozprávka (a ak ju tak chcete vnímať, kľudne to urobte), no ak prebudíte svoju fantáziu a necháte ju žiť vlastným životom, ak načriete pod povrch o čosi hlbšie a popredierate sa jednotlivými vrstvami, dostanete oveľa, oveľa viac ako len niečo bláznivé či fantastické.

Tu na vás vyskočia viacdimenzionálne kontrasty dobra a zla, tam na vás budú mávať početné alúzie, nevyhnete sa zosmiešňovaniu spoločnosti a systému či nadľahčenému vyobrazeniu hriechov a nakoniec zistíte, že diabol je v podstate sympaťák. Trochu filozofie, kúsok histórie, štipka mravouky a tak akurát grotesky, aby ste dostali chuť preháňať sa na metle nočnou Moskvou len v Evinom rúchu.

Jednoducho geniálne. Takéto fantazmagorické, absurdné chobotiny, ktoré pod nánosom poriadnej dávky bizarnosti ukrývajú niečo hlbšie, ja môžem. Slovami ani neviem opísať, ako veľmi som si tento príbeh užila, no ak ste Majstra a Margarétu ešte nečítali, hovorím vám, napravte to, rozhodne neoľutujete.

petrarka72

Příběh, k němuž nutno se vracet - a vydání, které mu dává nový rozměr (ilustrace Iwana Kulika mají přesně tu míru grotesknosti a znepokojivosti, kterou Bulgakov potřebuje). Obraz Moskvy třicátých let, novozákonní apokryf, pár postav, co v průběhu historie znovu a znovu hledají svou podobu, a ďábel, co navštívil město. Paráda.

PeggyQuella

Naprosto geniální příběh, ke kterému se velmi ráda vracím znova a znova, a i přesto mě nikdy neomrzí. Při každém dalším přečtení si tam čtenář totiž najde něco nového, čeho si předtím nevšiml - a to umí jen málokterá kniha. :) Mistra a Markétku bych se i odvážila nazvat nejlepším dílem, které vůbec kdy někdo za celou historii literatury napsal, ale chápu, že tento můj názor může být ovlivněn i mou láskou k magickému realismu a obecně podobným faustovským námětům. Zároveň je obrovským plusem i to, že u některých scén jsem se řehtala na celé kolo - což je u knihy celkem vzácnost.
Také musím vyzdvihnout nádherné a dechberoucí vydání z roku 2020. Jako člověk, který se zajímá o výtvarné umění a ve volném čase rád kreslí a maluje, musím říct, že je to jedna z nejkrásněji ilustrovaných knih, co jsem kdy viděla. :)

soukroma

Obluzení se nekonalo a spokojenost se nedostavila: neomaleně řečeno bych se obešla bez Mistra (ten se ostatně vynořil až ve třetině knihy!) a úplně bez Markétky, která pro mne to čtení dočista pohřbila. Přitom začátek byl tak slibný, napjatě jsem čekala, co autor vymyslí v pilátské linii a jak si povedou spisovatelé a jiné moskevské figurky s přiléhavými jmény a zda prokouknou pána temnot...

Nejstrašnější pro mne (již tradičně) byla přeskilová kniha vhodná spíš k posilování než k četbě (ani pořádně otevřít nešla), plná příšerných mne rozrušujících a obecně rušivých barevných ilustrací (opravdu, na každé třetí stránce jsem se zděsila, dokonce i na ořízce!), které odváděly pozornost od čtení (často pouhou obranou spočívající v nutném zavření očí). A ano, týká se posledního vydání 2020.

Janina2609

“Nikdo neví, jaká karta mu padne. V některých věcech neplatí ani stavovské přehrady, ba dokonce ani státní hranice.”
V knize se stejně jako vedle humoru vážná nota vyskytuje vedle magické centrifugy zcela běžný svět.
Tato symbióza neskutečného a skutečného však funguje na výbornou. Nedrhne, čtenář se nad ničím nepozastavuje a nemá ani problém přijmout dějovou linii vystřiženou z biblického apokryfu. Bulgakov navíc zvolil ten zvláštní přístup, kde příhody z dnešní Moskvy (třicátých let) píše odlehčeně, s nadhledem a humorem, rozverně, kdežto linii Piláta Pontského odehrávající se na počátku našeho kalendáře v Jeruzalémě suchým účelovým stylem.
Společnost je vylíčena chamtivě, přestože se schovává za bohulibé činnosti.
Skvělým příkladem je samotný závěr, kde dochází k vyšetřování ďábelských zločinů a všechno se vysvětluje zjednodušeně a zametá pod koberec, jen aby vyšetřovatelé k nějakému závěru došli. Nejsou s to si připustit, že přišli do kontaktu s nadpřirozenou silou, a nakonec vesměs popřou všechno, co viděla celá Moskva.
Šílená jízda plná zábavy, která si ale přesahem a obsahem nezadá s největšími díly světové literatury.
Hodnotím 10⭐️

valeria0031

Zpočátku náročné čtení (hlavně příběh o Pilátu a náboženská rovina).
Ale v půlce už vám začne být autorův styl vlastní a stává se z toho umění. Píše snové obrazy, které vás naprosto uchvátí a vezmou vás do míst, které byste nečekali ani v nejvíc šílené fantasy filmu.
Jak mnoho lidí naznačuje, je třeba se ke knize vrátit a to určitě udělám, protože za jedno čtení asi jen málokterý smrtelník může zachytit všechny zvláštnosti a kouzla tohoto díla.