Mistr a Markétka

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj „příběh novodobého Fausta“ začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/2110/mistr-a-marketka-2110.jpg 4.51709

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) (1967)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Odeon

ditul
12. listopadu

Jsem ráda, že jsem se k této úžasné čtivé knize dostala. Příběh Piláta Ponskýho do příběhu se spisovateli a mistrem s Markétou krásně zapadl.. Na tu dobu je to parádní fantazie! ;)

callahanh
06. listopadu

Co komentář, to trochu jiná interpretace - přesně to vystihuje Bulgakovův vrcholný román. A ono je to oprávněné, protože Mistr a Markétka je variací na faustovské téma, jinotají tuhého sovětského komunismu, úvahou o údělu umělce v nelehkých politických časech, černohumornou groteskou o malosti člověka a mnohem mnohem víc. Bulgakov proplétá linii současnou a tu s Pilátem Ponským, na jehož příběhu po svém vykládá tuto biblickou událost a jako by vytvářel vlastní evangelium, které z Piláta dělá úplně jiného člověka, než jak ho známe. Mistr a Markétka se asi nedá úplně pochopit a každé další přečtení odhalí novou vrstvu románu, která předtím zůstala skryta, nebo jsme ji jen nechtěli vidět. Šílené věci se tu střídají s těmi zcela normálními, existenciální filozofie s humornými situacemi a svérázné postavy s těmi ještě svéráznějšími. I když je dílo náročnější, je psáno čtivě, "lehce" a s takovou nadsázkou, že se dobře čte a drhne jen málokdy. Na plný počet to u mě zatím není, protože je to přece jen místy zbytečně složité a závěr není tak úderný, jak bych očekával, každopádně jde o jednu z nejlepších, nejzajímavějších a nejnápaditějších knih, jaké jsem kdy četl. Nadčasová záležitost. 85 %

allebra

Nepochybně velmi zajímavá kniha, ke které se s velkou pravděpodobností ještě vrátím, abych si některá místa ujasnila. Musím říct, že nejvíce mě kniha pohltila v první polovině. Později jsem měla občas pocit, že se nějak ztrácím a to nejen ve jménech. Takže si myslím, že s dalším čtením a při pekelném soustředění bych už mohla mít jasno a v tom případě není vůbec vyloučené dorovnání hodnocení na plný počet. Celkově mě kniha Mistr a Markétka určitě zaujala.

Terez9119

Magický realismus není úplně pro mě. Nemůžu říct, že by to bylo špatné, ale pro moji realistickou duši tam těch šíleností bylo až moc. A přiznám se, že konec mě neuspokojil.

Hrděbor

Kniha zábavná ale ke konci už zdlouhavá.

eliska2669

Jedna z nejvíce WTF knih, co jsem kdy četla. Na mě asi až moc. Pamatuju si z toho jen změť charakterů, u kterých jsem nikdy zrovna nevěděla, jestli to teda je ten ďábel, nebo ne, přejetí tramvají a to jak je nějaká holka nahá na plese.
Myslím, že se mi líbily ty pasáže s Pilátem, ale vůbec jsem nenašla žádnou spojitost s příběhem.

Dáma s hrnstjm

Po čertech dobré... ale v těch všech postavách aby se čert vyznal! Mnohaletý čtenářský rest splněn, vrchol zdolán, vzpomínka na Annušku a její rozlitý olej však navždy zůstane!

sara4635

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem ji k maturitě a všechy přesvědčovala, že si ji musí taky vybrat. Poměrně těžké pro mě bylo neztratit se v ruských jménech a tak se mi občas vedlejší postavypostavy zamíchaly.

Isew

O četbu této knihy jsem se v průběhu let pokoušela několikrát. Vždycky jsem skončila velmi brzy. Tentokrát to bylo jiné. Od první části knihy jsem se nemohla odtrhnout. Pak přišla část nazvaná Markétka a já se asi na tři týdny zadrhla. Nemohla jsem se dostat přes ples. Když ples skončil, tak už to znovu bylo velmi čtivé. Ono to vlastně bylo čtivé i na tom plese, ale nějak jsem se s tou popisovanou realitou nedokázala sladit. Několikrát jsem si myslela, že to nedám. Tak jako dřív jsem měla chuť knihu odložit. Jenže výzva mě nakopla a jsem ráda, že jsem knihu poprvé dokončila. Její poselství mi hodně připomnělo Tajemného cizince od Marka Twaina (jednu z mých nejoblíbenějších knih). Je to jedna z knih, jejíž obsah nezapomenete ani po mnoha letech. Právem je považována za jednu z nejlepších knih, co kdy byly napsány.

hermína14

Bulgakov to psal nehorázně dlouho, mně to taky trvalo přečíst "věky"...a v obou případech to stálo za to:). A vzhledem k dokonale padnoucím ilustracím Borise Jirků knihu obdivuju dvojnásobně!

dadako

Dlouho jsem se na tuto knihu připravoval (ležela mi v knihovně) a nějak se k ní ne a ne dostat. Nakonec mi k jejímu přečtení pomohla Výzva. Kniha je prostě super. Úplně mě dostala.

Dani25

Veľmi zvláštna kniha, filozofia a rozprávka v jednom. :)

IvikaS

Zvláštní kniha, dobře se četla.

Rihatama

Fantaskní, absurdní, ironické, skvělé. A setsakra hodně odvážné. Na dobu, kdy dílo Bulgakov tvořil a stvořil. Ocitáme se mezi sovětskými literáty v Moskvě někdy kolem 30. let a v příběhu biblických rozměrů. Bůh, ďábel, Pilát Pontský, Ježíš. Vedle Mistra a Markétky je snad nejvýznamnější postavou tohoto groteskního Bulgakovova faustovského příběhu ďábel v lidské podobě Woland, který si bere na paškál všechno a všechny. Jediná cesta z průměrnosti je šílenství. Stejně tak cesta jak umlčet oponenty je prohlásit je za blázny. Bulgakov vytvořil geniálně globální panoptikum. Mistra a Markétku jsem si právě přečetla potřetí. A nejspíše ne naposledy. Zcela mě uchvátila a já v ní stále a znovu nalézám něco nového, hlubokého, pronikavého.

sinead-jana7029

magická :-)

LaBruja

Moje bible...

AlTyxAy

Rusové umí...

RADIN

Podľa mňa je kniha nudná a nezáživná,ani som ju nedočítal.

sararachel

Skvělá kniha, která člověka zabaví. I přesto mi příjde, že ruští autoři mají společné ty zdlouhavé pasáže, které člověka od příběhu trochu odrazují.

Sova15

Z knihy jsem poněkud rozpačitá, nějak nevím, co k ní dodat. A to se mi často nestává. Nebyl to můj šálek kávy, ale některé pasáže se mi líbily.

Romanka89

Velmi zvláštní kniha, která se nedá k ničemu přirovnat, realismus, fantasy, všechno dohromady, četlo se velmi příjemně. Příběh Piláta mě osobně místy rušil, i když do příběhu zapadal. Těžko dokážu popsat pocity z této knihy, každému doporučuji.

Čtenářská výzva 2018: Poslední kniha (již nežijícího autora).

Aliii

Velmi zajímavé čtení. Bulgakov mě dokázal vtáhnout do děje a úžasně vykreslit slovy atmosféru. Zda byla atmosféra vykreslená pravdivě nebo ne, to už pro mě nehraje tak úplně roli. Důležité je, že autor napsal silný a poutavý příběh - včetně příběhu Piláta (a to nemám biblické příběhy příliš v lásce).

špulo

Geniálne. 100%

PWM

Když jsem jí četl poprvé, byla neuvěřitelná.
Když jsem jí četl podruhé, byla vynikající.
Když jsem jí četl potřetí, byla skvělá.
Když jsem jí četl počtvrté, byla znamenitá.
Když jsem jí četl popáté, byla skvostná.
Když jsem jí četl pošesté, byla nádherná.
Když jsem jí četl posedmé, byla báječná.
Když jsem jí četl poosmé, byla strhující.
Když jsem jí četl podeváté, byla okouzlující.
Když jsem jí četl podesáté, byla velkolepá.
Když jsem jí četl pojedenácté, byla znamenitá.
Když jsem jí četl podvanácté, byla ohromující.
Když jsem jí četl potřinácté, byla uchvacující.
Když jsem jí četl počtrnácté, byla úžasná.
Když jsem jí četl popatnácté, byla dechberoucí.
Když jsem jí četl pošestnácté, byla omračující.
Když jsem jí četl posedmnácté, byla překrásná.
Když jsem jí četl poosmnácté, byla výjimečná…

Mistr a Markétka je čarokrásná kniha s mocí léčit lidskou duši.

Bezesporu nejdůmyslnější, nezázračnější a „nejsilnější“ kniha pro dospělé, kterou znám. A, ač se to možná nemusí zdát, zřejmě nejlépe napsaná autobiografie všech dob...

Eicherik

Na můj vkus je kniha příliš fantasmagorická a nezachytila příliš atmosféru tehdejší doby. Slibované realistické vylíčení dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let jsem jaksi nezaznamenal. Na druhou stranu má román určitou osnovu a také se mi líbil paralelní příběh o Pilátu Pontském.

irca3468

Úžasná kniha, která mě chytla a nepustila. Četla se sama a já se k ní budu jistě vracet.

jaro999

Zajímavě napsaná kniha, parodické podobenství hrůz, které se děly ve stalinském Rusku ve 20. a 30. letech minulého století, kdy se tam žilo, jakoby tam dorazil ďábel (Woland) se svou družinou: zneužívání psychiatrie k zavírání lidí, kteří jsou z politických důvodů prohlášeni za blázny, mizení osob, vystěhovávání z bytů apod. Ti, kteří vládnou a kteří podle tehdejší ideologie tedy měli ztělesňovat nového ideálního člověka, se dopouštějí řady nepravostí: kradou, provozují šmelinu, lační po penězích a luxusních výrobcích, mají milenky, chovají se nemorálně - na rozdíl od toho, co kážou. Řada spisovatelů a umělců za hmotné výhody hlásá nepravdu a režimu přisluhuje. Ďábel se svými pomocníky vše odhaluje. Existuje však naděje - Mistr: ten zná pravdu, věří příběhu o Pilátu Pontském a Ježíšovu ukřižování a píše o něm román, který tvoří paralelní příběh. Mistr je však rovněž prohlášen za blázna a končí na psychiatrii, odkud jej díky své lásce vysvobodí Markéta, která není s vládnoucím zlem spjatá, a tudíž jí ďábel neublíží a na její přání vysvobodí Mistra. Její láska a Mistrova spravedlnost zvítězí nad zlem a smrtí se od něj odpoutají. V závěrečných apokalyptických scénách pak ďábel se svou družinou odvádějí již zemřelého Mistra i Markétu do věčného klidu. I nad zlem lze díky vnitřní čistotě a lásce zvítězit.

mi-380

Bláznivé podobenství (a také trochu bajka, fantasy, magický realismus, pohádka, parodie, horor, apokryf, satira a kdovíco ještě), prostě neuvěřitelná a určitě nezapomenutelná směs a smršť nápadů a šíleného děje. A je tu nepříjemný pocit, že k správnému pochopení mám (i přes svých 1065 zářezů na DK) nějak málo načteno: 80% (aktuálně 1543 hodnotících s průměrem 89%).

Marekh

Kniha byla pro mě docela náročná. Knihu jsem si chtěl přečíst, poněvadž od tohoto autora jsem ještě nečetl žádnou knihu. K této knize bych se už nevracel.

Knihu bychom mohli zařadit do směru magický realismus. V knize nalezneme epizody z díla o Pilátu Pontském, zajímavá postava je profesor černé magie Woland a jeho družina.

V knize dochází k prolínání fantaskna a reálně, faustovské téma - boj dobra se zlem, kniha má složitou symboliku a filozofický podtext - nejednotná interpretace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

... muži, kteří se vyhýbají vínu, hrám, společnosti sličných žen a veselí u stolu v sobě tutlají něco nedobrého. Takoví lidé buď bývají těžce nemocní, anebo potají nenávidí celé své okolí.

Nikdy a nikoho o nic neproste! Nikdy a o nic, a už vůbec ne ty, kdo jsou silnější než vy. Navrhnou vám to sami a sami vám taky všechno dají.

archandelka

Zatím se mi asi ještě nikdy nestalo, že bych k nějaké knize neměla co dodat, přesně z toho důvodu, že ten šílený pocit, který z této knihy mám, zcela koresponduje se stylem napsání. Na druhou stranu ten rozklad, který zlo působí, je neuvěřitelný a tohle podle mě Bugakov vystihl dokonale. Ale můj šálek kávy to úplně nebyl.