Zápisky mladého lékaře

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22979/zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4.5174

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] (1926)

Literatura světová, Příběhy
Vydáno:, Práce

Kniha Zápisky mladého lékaře

lapagerie

Trochu mi Zápisky připomínaly Doktora Živaga. Asi to bude tou ruskou duší? Každopádně se útlá knížka čte hezky, někdy vás zamrazí, někdy se pousmějete... Příjemně strávené odpoledne.

soukroma
31.10.2018

Velice dobré čtení: autentické, i když naturalistické, jak to u doktorského povolání bývá. Natož v takových dobách a končinách (asi nejděsivější lues II a nákaza u dětí). Nejvíce se mi ale líbily přiznané úvahy o vlastní nedostatečnosti a neznalosti věci - dokud to bylo vše jen z knih a ne z vlastní zkušenosti. Příjemně věrohodné.

Petruš999
05.08.2018

Kniha mě pohltila, realistické vyprávění z drsného prostředí, povídky mají spád a je vidět,že jsou inspirovány skutečnými případy mladého Bulgakova.

meluzena
02.07.2018

Výborná, hluboce lidská kniha, výborně napsaná.
Vesnický zapadákov spoléhá na nového doktora, kterým je čerstvý absolvent bez zkušeností. Sám, pouze s načtenými znalostmi, vlastními pochybnostmi a tíhou odpovědnosti. Hodili ho do vody a plav!

Hraboshka
24.06.2018

Taková čtivá jednohubka, a velmi chutná. Mladý doktor je sympatický, líbil se mi jeho hrdinský a většinou osamělý boj nejen se zákeřnými chorobami a zraněními, ale i vlastní nezkušeností a pověrami ovládajícími ruský venkov počátku 20. století. Je příjemně lidský a sebeironický, pochybuje, bojí se neúspěchu, nechce se ztrapnit - a zároveň má upřímnou snahu pomáhat a zachraňovat životy.
Kdybych nebyla tak líná se učit a kdyby se mi nedělalo špatně už při pohledu na injekci, snad bych i chtěla studovat medicínu. Takhle budu lékaře jen obdivovat, obzvlášť když jsou podobně nadšení, jako byl hlavní hrdina Zápisků.

AllyKumari
20.06.2018

Bulgakova prostě můžu.

julika
21.05.2018

Tuto knížku jsem koupila pro svou maminku a je z ní nadšená. Prostě doktor. :-D

zolanda1883
01.04.2018

Velmi obohacující kniha.. zajímám se o přírodní vědy, kam jistě patří i biologie člověka tedy medicína a v této knize najdete přesné popisy, jak co dělat a zároveň si plně uvědomujete, co se mladému lékaři v daných situacích odehrává v hlavě, takže i strašlivé věci dokáží být krapet humorné. Vřele doporučuji lidem se zájmem o medicínu a zároveň těm, kteří se chtějí dozvědět něco o ruském venkovu.

martinasudová
16.02.2018

Rozhodně zajímavé...potvrzuje to, že být lékařem nebylo a není jednoduché. Každá z krátkých povídek měla něco do sebe . Rozhodně si od tohoto autora ještě něco přečtu.

Lily101
06.02.2018

Jedním slovem: zajímavé! Při troše zobecnění lze počínání mladého lékaře přirovnat ke každému absolventovi střední či vysoké školy, který je poprvé konfrontován s praxí/realitou.

Poslední dvě kapitoly mě nezaujaly tolik jako ty předchozí, chyběl mi tam šmrnc těch předchozích, proto nedávám plný počet *.

quagmire
17.09.2017

Zápisky mi byly doporučeny jako jedna z motivačních knih k budoucímu studiu medicíny a tento účel rozhodně splnily. V díle se mísí Bulgakovův literární talent (ať už jde o rychlý dramatický spád všech povídek, vysokou míru autenticity hraničící s takřka naturalistickým líčením poměrů v zapadlých oblastech Ruska okolo roku 1916 nebo mistrovský výběr a provedení formy deníkového záznamu v povídce Morfium) s jeho hlubokou úctou k lékařskému povolání a lidskému životu vůbec. Jednotlivé povídky se před očima čtenáře skládají do obrazu lékaře - bohorovné bytosti s mocí nad životem a smrtí na jedné straně - a lékaře bezmocně zápasícího s chorobami, chudobou, mizernými přírodními podmínkami, závislostí a nevzdělaností (především tou vlastní) na straně druhé. Vřele doporučuji.

lavendy
16.07.2017

Kniha je napsaná naprosto brilantně, úplně mě uchvátila.

AnetaKor
12.08.2016

Kniha je opravdu skvělá. Na rozdíl od seriálu my přijde víc lidská a není z ní cítit, že jsou pacienti jen maso.

PAVEL z BRNA
27.07.2016

Tak to byla nádherná kniha, chvílemi až hrůzostrašná zachycující strachy mladého lékaře v nemocnici uprostřed divočiny ale též soucitná, lidská či komická. Autor píše opravdu skvěle a jako mnohým zde i mě se nejvíc líbila povídka Morfium.

Lady Dracula
26.07.2016

Och, vy temné ruské zapadákovy! Vy kouzelně syrové zákoutí, kde mladý lékař s čerstvým diplomem je nucen najít střípky svých znalostí! Ošlehán praktickou stránkou věci, kdy teorie je pravdě děsivější, je postaven rozhodnutím, až bolavé odpovědnosti, zdá se, že mladý lékař je nadějný případ a diplom skutečně dostal právem. Navíc nezkažen, protkán naivitou a touhou v lepší zítřky, bojuje i s neznalostí a tmářstvím proti zákeřné nemoci!
Takové to bylo a snad již nebude. Važme si dnešních dnů, byť jinde to takové vlastně ještě je...
Miluji morfium! Tedy...povídku, jasné?! :)

Katy007
24.07.2016

Kniha se mi četla moc hezky. Tragikomiku některých scén jsem si užívala a přečetla jsem knížku jedním dechem. Budoucím medikům doporučuji!

Cinik
11.05.2016

Poučná a zajímavá kniha. Některé příhody jsou humorné, některé v podstatě vzbuzují hrůzu, když si člověk uvědomuje reálný základ těchto příběhů a nepřipravenost takovéhoto lékaře. Když čte o tom, jak jen odhadem řeže v krku dítěte mezi tepnami - nikdy to nedělal a ani přesně neví, jak to dělat, ale udělat to musí, protože nikdo jiný tu není a dítě jinak zemře... Nebo když si čte hrdé vzpomínky tohoto lékaře na to, jak používal metody, o nichž dnes víme, že nejenže nepomáhaly, ale dokonce pacienty vážně poškozovaly. (Jestlipak se to stihl dozvědět a jak to přijal?) Každopádně je dobré to přečíst...

Hecate23
11.05.2016

Poutavé vyobrazení strastí mladého lékaře působícího na venkově. Mě osobně se to moc líbilo už proto, že se mi jakožto medičce dařilo lépe se vcítit do hlavního hrdiny. Povídku Morfium doporučuju přečíst před zkouškou z farmakologie.

Lessana
25.03.2016

Realistické poviedky plné typicky bulgakovského humoru, ktoré sa čítajú jedným dychom. Poviedky, pri ktorých niekedy až mrazí, pri ktorých sa človek občas spotí, pri ktorých nemôžete nepreciťovať s hlavným hrdinom náročné začiatky jeho lekárskeho povolania.

Rilian
24.03.2016

Bulgakov je zkrátka vynikající vypravěč. Jeho popisy operací a myšlenek nadaného, ale nezkušeného doktora odvede čtenáře od skutečnosti, že na pozadí toho všeho probíhá světová válka, která měla pro ruské obyvatelstvo nedozírné následky. V zapadákově, kde ústřední postava působí, jde život dále. Obyvatelé stále oddaní pověrám a nedůvěřují moderní medicíně. Nejedná se ovšem o statický model, kdy doktor má vždy pravdu, i on se mýlí, což mohlo způsobit oslepení dítěte na jedno oko. Sám to připouští, když tvrdí: "Člověk se může v tomhle zapadákově ledacos naučit, musí jenom číst a číst...". Velice oceňuji povídku Morfium, pro barvitý popis závislosti morfinisty a Ručník s kohoutem pro realistický popis amputace.

tisha8409
24.07.2015

Velmi dobrá kniha, povídka morfium mne už tak nezaujala.

Majulenkaa
14.04.2015

Strhující, realistické (místy až moc) a přitom humorné.

montana
13.03.2015

Často překvapivě moderně napsané (možná překladem?). První půlka se čte jedním dechem. Skvělé, skoro až komediálně laděné příhody ze zapadnuté ruské díry. V druhé půlce už přituhuje. Nadhled se rychle vytrácí a povídka Morfium už je smutně realistickým popisem závislosti. Hodně dobré.

rebeka1686
12.02.2015

Nie je čo vytknúť. Pútavé. Knihu som zhltla za jedno popoludnie.

vakkets
05.10.2014

Čtivé a zajímavé.

Jana_Z
02.10.2014

Tady je jakýkoli komentář zbytečný. Prostě to je Bulgakov se vším všudy.

Claire
03.06.2014

Kratičké povídky o lékaři, který do toho všeho spadnul a musí na vše přijít sám :) Zajímavé a některé úseky i trošku poučné :)

jakub9312
10.04.2014

Milé překvapení. Kniha je to útlá leč skvostná. Příběhy humorné.

‚‚Dobrá, jak chcete,’’ zamumlal jsem a pomyslel jsem si: Hotovo! Nemusím si nic vyčítat. Navrhoval jsem jim operaci a ošetřovatelky kulily oči. Odmítají - jsem zachráněn. Sotva jsem to domyslel, jakýsi neznámý hlas ve mně vykřikl:
‚‚Zbláznily jste se? Proč nesouhlasíte? Zabijete to dítě! Že vám ho není líto!‘‘

mgeisselreiter
16.06.2013

Velice poutavě psané životní příběhy mladého lékaře. Povídky jsou mistrně podané, realistické, ukazují nám obraz Ruska z let 1916-1917 a ještě o něco později. 95%, 16.6.2013.

Skjaninka
09.06.2013

Skvelý pohľad do Bulgakovho života po dokončení štúdia medicíny. Hlavne prvé príbehy, kde sa pokúša určovať diagnózu, operovať a zachraňovať ľudí bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti. Sú to len krátke príbehy, bez zbytočností navyše, ktoré určite stoja za prečítanie.