Zápisky mladého lékaře

kniha od:


Koupit

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22979/big_zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4.4401
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Biografie a memoáry

Vydáno: , Práce
Originální název:

Записки юного врача [zapisky junovo vrača], 1926


více info...
Nahrávám...

Komentáře (99)

Kniha Zápisky mladého lékaře

KadetJaina
17. června

Ještě před čtením jsem viděla seriál na motivy této knihy s Danielem Redcliffem v hlavní roli, takže jsem si ho představovala celou dobu (i když seriál spojuje osoby obou doktorů z tého knihy v jednu). Samotná kniha mě bavila svým naturalismem, historkami z lékařského prostředí a někdy černým humorem. Zoufalství, které prožívá mladý, začínající lékař, kterého hodí do vody se slovy "plav" je téměř hmatatelné.
Četla jsem slovenský překlad.

MollyCornelia
11. června

4*/5*
Velmi zajímavá kniha. Vzhledem k tomu, že mám v rodině 3 lékaře, mě příběh docela oslovil. Podobné tituly moc nejvyhledávám, čtu hlavně young adult fantasy, ale přečíst si jednou za čas starší klasiku z lékařského prostředí není na škodu.
Styl psaní je poměrně jednoduchý, což mě příjemně překvapilo. Kniha se četla v podstatě sama, za jedno odpoledne a hodinu dneška je pryč. Co se týče příběhu, mám díky rodině slušnou představu o vzhledu dnešního českého zdravotnictví, takže jsem koukala s očima dokořán, že doktor bez dohledu zkušenějších lékařů s minimální praxí rodí komplikované porody, provádí gynekologická vyšetření, zabývá se rakovinou, operuje se značnou dávkou improvizace a hlavně všem píchá injekce kafru. Jak koukám, v Rusku na vesnici to byla ještě před sto lety docela bída, a kdoví, jak to tam vypadá teď. Díky Bože za české doktory!


Legens
04. května

Vynikající kniha a pravděpodobně velmi pravdivá. Autor byl totiž sám lékařem, nepochybně zde popisuje své vlastní pocity. Například ten červ v mozku po ne zcela zdařeném zákroku... dejte pokoj. Když o tom tak uvažuji, tak bych tuto knihu dal jako povinnou k přečtení každému mladému člověku, který chce jít studovat medicínu.

adel_pe
23. března

Moc se mi líbilo, jak na první pohled "obyčejný" příběh začínajícího lékaře může vykreslit mnohem více, co se týče historie. Některé části lékařských zákroků na mě osobně byly detailnější, než bych potřebovala, ale kromě části s morfiem (ta mi přišla zbytečná) nemám co vytknout.

mataj
07. března

Zajímavý pohled do života mladého začínajícího lékaře na začátku minulého století, který nastupuje po absolvovaní studii na své první působiště v zapadlé vesnici. Napsáno s nadhledem i jistou ironii. Krátké ale čtivé.

IvetaZ
14. ledna

Skvělé příběhy z praxe vesnického lékaře na mrazivém ruském venkově. Poslední zápletka s morfiem trošku ztrácela dech, ale jinak bych mohla číst další a další příběhy, kdyby byly...

flare
04. ledna

Pekne, archaicke a stale aktualni poctenicko..

linda2125
31.12.2021

Velmi čtivé. Staré sto let a přitom často tak aktuální. Taková jednohubka před hostinou, teď mě čeká Mistr a Markétka...

"O hodinu později jsem seděl, popíjel hltavými doušky vychladlý čaj a listoval jsem v knize. A tu došlo k zajímavé změně: všecka předchozí záhadná místa mi byla najednou zcela jasná, jako by je kdosi osvětlil. Tady, v zapadlém koutě, při svitu noční lampy jsem si uvědomil, co znamená skutečná znalost. Člověk se může na vesnici mnohému naučit, napadlo mě už v polospánku, jenom to chce víc číst...číst..."

1