Zápisky mladého lékaře

Zápisky mladého lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22979/bmid_zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4 488 119

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele.... celý text

Literatura světová , Povídky , Biografie a memoáry

Vydáno: , Práce

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] , 1926

ivetka859
ivetka859
16.03.2024 4 z 5

Překvapila mě čitelnost texu, nic složitého nebo nesrozumitelného. Ačkoli byla kniha poprvé vydaná před 100 lety, některé psychologické prvky a vývoje jsou aktuální, přenosné do dnešní doby.
Jedním sledovaným psychologickým vývojem je samotný příběh lékaře - mladíka v první samostatné praxi, kde najednou drží odpovědnost za životy, jeho dospění a vyrovnání se se situacemi, zmužnění a zdrsnění životem.
Druhým, který se mi vryl do paměti, byl příběh morfinisty zpracovaný jako deník.
Autor žil 1891-1940, kniha je částečně autobiografická. Jako jeden z mála umělců nebyl autor zatracen Stalinem, to čtenář pochopí z poslední povídky, která je laděná silně probolševicky.

Andrea81
Andrea81
07.03.2024 4 z 5

Povedené, zajímavé a pro mě příjemné překvapení.

crossandra
crossandra
23.11.2023 5 z 5

Tak tomu se říká hodit do vody... Skvěle napsané, bez patosu, bez příkras, zkratkovitě stručně. To, že se v medicíně člověk stále učí, je i po sto letech stále aktuální.

kayu
kayu
12.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jsem ráda, že mě čtenářská výzva přivedla k této knížce, protože se mi moc líbila. Spojuje dvě moje oblíbená témata - lékařské prostředí a začátek 20. století. Navíc je napsaná velmi čtivě, takže určitě doporučuji.

"Ne budu bojovat dál. Ano budu. A po oné těžké noci mě přepadl sladký spánek. Obestřela mě tma tmoucí a pak jsem v ní zahlédl sebe snad s mečem či se stetoskopem. Kráčím do boje v zapadlém koutě. Ale nejsem sám. Se mnou pochoduje moje vojsko: Děmjan Lukič, Anna Nikolajevna a Pelageja Ivanovna. Všichni v bílých pláštích jdou kupředu, kupředu"

Belforn
Belforn
18.10.2023 5 z 5

Knihu jsem zvolil na základě čtenářské výzvy a bylo to výborné rozhodnutí. Povídky byly krátké, napínavé a bezesporu zajímavé. Autor a překladatel mají úžasnou schopnost vyprávět, být napínaví i barvití. Velmi oceňuji v knize dvě věci. Za prvé schopnost popisovat velké dějiny Ruska, resp. SSSR na základě životního osudu jednoho lékaře a za druhé schopnost nastínit vývoj postavy. Ta je na počátku knihy vybavena mladickou arogancí a nakonec se z něj stává vyzrálý lékař.

LejcaS
LejcaS
13.10.2023 5 z 5

Objeveno jen díky čtenářské výzvě a musím tedy napsat, že mě kniha mile překvapila. Díky za typ!

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
14.09.2023 4 z 5

Zajímavé, místy až napínavé a hlavně: moc dobře se to čte takhle z odstupu časového i místního. Aktérem popisovaných událostí by jistě nikdo z nás nechtěl být (ach, ty porody)! O seriálu jsem neměla tušení, ze zvědavosti minimálně nakouknu.

Greengrass
Greengrass
19.08.2023 4 z 5

Díky DK a její ČV 2023 jsem přečetla tuto skvělou oddechovku od MB.

martina.culik
martina.culik
23.07.2023 4 z 5

Zahlédla jsem pár minut seriálové adaptace a řekla si, že by to mohla být zajímavá četba. Takže jsem seriál odložila, dokud si knihu nepřečtu. Když jsem si knihu brala těšila jsem se na příběh a překvapilo mě, jak je úzká. Příběh se nekonal, jelikož se jedná o jednotlivé povídky a trochu mi z toho důvodu chybělo nějaké ukončení.
Od autora jsem četla Mistra a Markétu a navzdory jejímu obecně dobrému hodnocení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Proto mě potěšilo, že Zápisky mladého lékaře se četly dobře.
Jedná se tedy o několik povídek z nemocnice uprostřed ničeho, do které přijede nový mladý doktor bez zkušeností. Personál při tom nedá dopustit na jeho zkušeného předchůdce.
"... snažil jsem se, aby mých čtyřiadvacet let podle možnosti nevyčuhovalo z profesionální lékařské slupky."

Christie2020
Christie2020
10.07.2023 4 z 5

Kniha mě překvapila a zaujala. Zvlášť první část o medicíně v zapadlé oblasti carského Ruska. Část o morfinismu pro mě tak zajímavá nebyla.

mistrikova
mistrikova
09.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak toto byla kniha opravdu velmi zajímavá. A zároveň věřím tomu, že i v dnešní době někde na východě takové zapadlé vesnice určitě jsou, kde lékař zajišťuje veškerou lékařskou péči široko daleko. Strhující příběh se zajímavým koncem - popisujícím boj jeho kolegy se závislostí na morfinu.

cukrovka
cukrovka
07.07.2023 5 z 5

Čtivá oddechová. Zajímavé příběhy z lékařské praxe v zapadlé vísce na začátku 20.století.

Alexxxka
Alexxxka
30.06.2023 4 z 5

Bylo to zajímavé čtení a rozhodně stojí za přečtení. Pokud máte rádi tématiku lékařského prostředí nebudete litovat.

zuzu8480
zuzu8480
28.05.2023 2 z 5

Kniha se četla lehce, ale i přes skvělé recenze tady, mě moc nebavila a dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

Durancie
Durancie
16.05.2023 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. A vybrala jsem si dobře, bavilo mě to a stránky hezky ubíhaly.
Jedná se o soubor povídek, ve kterých Bulgakov vzpomíná na počátky své lékařské praxe v zapadlé vesnici Murjevo. Povídky jsou některé humorné, některé smutné, a dobře vykreslují atmosféru předrevoluční carské Rusi, s její bídnou úrovní lékařské péče i neochotou prostého lidu nechat se léčit.
Seriál jsem zatím neviděla, ale kniha mě na něj nalákala.

adabraz
adabraz
04.05.2023 3 z 5

Tento děj jsem viděla nejdříve v seriálovém provedení s Danielem Redcliffem a velmi mě zaujal i pobavil. Po knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a nebyla jsem zklamaná :). Realismus a humor vás knihou provedou za jedno odpoledne.

Anavi8912
Anavi8912
07.04.2023 4 z 5

Kniha se čte dobře, dostala jsem se k ní díky letošní Čtenářské výzvě. Jedná se o soubor povídek o začínajícím lékaři v nuzných podmínkách v zapadlé oblasti Ruska. Povídky se opírají o denní záznamy autorovy lékařské praxe na počátku 20.století. Nechybí napětí, reálný popis situací, ani humor.

Pepina19
Pepina19
12.03.2023 5 z 5

I přes dlouhou dobu kdy byly Zápisky mladého lékaře napsány, je to velice čtivé, zajímavé a vypovídající. Kniha Mistr a Markétka mě ohromila, ale i tato kniha má své kouzlo a jednotlivé příběhy se v hlavě usadí na dlouho, protože vtáhnou do děje a máte pocit jako byste tam byli.

LenkaMacak
LenkaMacak
03.03.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka na jedno odpoledne o útrapách mladého lékaře. Díky čtenářské výzvě jsem se ke knize konečně dostala. 4/5 *

PepkazDepka
PepkazDepka
01.02.2023 3 z 5

Seriál som videla pred cca troma rokmi, chcela som si prečítať aj knihu. Bola iná ako seriál, nie všetky dejové linky boli aj v knihe. Ako jednohubka fajn, neurazí, nenadchne.