Divadelní román, Mistr a Markétka

Satirický román jednoho z nejvýraznějších autorů porevoluční ruské literatury, dílo, jež bylo po léta pomíjeno a dnes představuje sovětský bestseller. Na jednoduchém příběhu mladého autora, který přináší do divadla svou prvotinu, původně román přepracovaný na divadelní hru, a po podepsání smlouvy se stává trpným vykonavatelem doplňků a škrtů, se kterými jako autor nesouhlasí, ukazují se kulturní poměry v SSSR z konce let dvacátých a začátku třicátých. Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj "příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37606/divadelni-roman-mistr-a-marketka-37606.jpg 4.828

Těatralnyj roman a Mastěr i Margarita (1974)

Vydáno:, Lidové nakladatelství

Kniha Divadelní román, Mistr a Markétka

alzbeta675
06.11.2018

Nádherná kniha s nádhernými ilustracemi. Mistra a Markétku jsem si s chutí přečetla již po několikáté. Divadelní román jsem do této doby neznala a je to fakt lahůdka, jak již napsal kdosi níže. Bulgakov zaslouženě za pět hvězd!

Čtec
19.09.2015

Tento "dvojnoj" Bulgakov vyniká také skvělými ilustracemi Borise Jirků. Jejich expresivní démoničnost výborně podtrhuje text, hlavně v případě Mistra a Markétky. Jestliže román je velká jízda, o nahotou nešetřících ilustracích to platí též.

WEIL
14.08.2011

Divadelní román, je pro mě lahůdka.

Byl i natočený adekvátní film - Vl. Dlouhý v hlavní roli.

magický realismus

Michail Afanasjevič Bulgakov