Zápisky mladého lékaře

Zápisky mladého lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22979/bmid_zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4 491 120

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele.... celý text

Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: , Práce

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] , 1926

Medicka19
13.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha, což se ovšem od Bulgakova dá očekávát, přesto je v ní navíc něco mystického, tichého,klidného a s obrovským přesahem.
Poprvé jsem jí četla ve svých 13 letech a to mě přivedlo k lékařské profesi, kterou nyní vykonávám již 20 let.Takže je to opravdu srdcovka. Povinná četba pro mladé mediky a lékaře.

miklaras
26.10.2019 4 z 5

V šestnácti letech, kdy se mi kniha dostala do ruky, to byl úder do srdce. Tak mě napadá, od té doby jsem ji nečetla, ale pořád si něco pamatuji

BabaJaga11
22.08.2019 5 z 5

Opět skvost získaný v polici na knihy vyřazené z obecní knihovny. Kniha se mi četla moc dobře, dokonce i na terénní služební cestě, která byla dost únavná. Tím spíše jsem soucítila s hlavním hrdinou, mladým lékeřem, který se snaží dělat to nejlepší, co dovede, v "zapadákově", kde "lišky dávají dobrou noc", kde je tma a zima, žádné kino ani divadlo, žádný městský ruch a jiné věci, tolik atraktivní pro mladého člověka...

Líbilo se mi, že mladý lékař ze sebe nedělá žádného borce, ale naopak připouští nedostatek znalostí a zkušeností a možnost pochybení. Někdy váhá, ale nakonec ho pocit zodpovědnosti za pacienty naplní odvahou a pouští se i do operací v daných podmínkách riskantních, které obvykle dopadnou dobře. Má vedle sebe několik dalších pracovníků nemocnice, kteří jej podporují (tedy žádné posměšky, házení klacků pod nohy ve stylu "ať ukáže, co umí" – leckde by si z toho mohli vzít příklad i dnes, na pracovištích se řeší osobní spory a pacient či jiný předmět zájmu a práce trpí). Některé zapeklité případy mu nedávají spát, někdy musí ještě před léčením pacientů běžet do svého pokoje a hledat pomoc v knihách... to se ale pacient nikdy nedozví.

Zaujalo mě, že na to, v jaké době a kde se děj příběhů odehrává, byly nemocnice zřejmě slušně vybaveny (ovšem nesrovnatelně s poměry dnes!), dokonce i ta v "zapadákově" trpěla více nedostatkem personálu (zvláště kvůli válce – zkušenější lékaři museli být k dispozici vojákům na frontě) než vybavení a léků. I fakt, že měl mladý lékař k dispozici nejmodernější odbornou literaturu, nasvědčuje tomu, že naše představy o zaostalosti Ruska jsou, i pokud jde o dávnější historii, značně přemrštěné.

Arisu
19.08.2019 3 z 5

Žel, nejprve mě zastihlo seriálové ztvárnění, které si z knihy vzalo tu a tam něco - našroubováno na britský způsob - vynikající záležitost. Kniha mi proto nepřišla zábavná (což samozřejmě být nemá) a pořád se mi v hlavě belhal zfetovaný Radcliffe. Jelikož kniha je konstruována naprosto jinak a můj pitvorný mozeček stále hledal souvislosti právě s filmovým zpracováním, věřím, že mi to trochu pokazilo dojem z knihy. Závěrečná část mě potom výrazně nebavila, jelikož o dějinách a politice ruska toho vím vlastně poměrně málo.

Ivetaa
28.07.2019 1 z 5

Očekávala jsem trochu více, ale jak už titul knížky napovídá...

krnoha
29.06.2019 5 z 5

Už máme prázdniny, do knihovny se nedostanu a tak si zkouším e-knihy zadarmo. Autoři se snaží napsat něco zajímavého nebo originálního, na papíře jim to nikdo nevydá. Pak ke mně přišel Míša Bulgakov a je tady nádherný literární text napsaný na pozadí ruského venkova roku 1916 a několika následujících. Obsah -- docela obyčejná člověčina.

Bublinka78
19.06.2019 3 z 5

Ruských autorů se trochu obávám, protože mi přijde, že píšou zdlouhavě. Bulgakov mě prekvapil sou stručností. Kniha se mi četla dobře, jen ten závěr, kdy čte zápisky svého kolegy mi přijde tak nějak uměle vložený. Vytěžené z kontextu. Vůbec mi to tam nesedělo.

InaPražáková
15.05.2019 5 z 5

Student absolvuje se samými výbornými, a aniž kdy absolvoval nějakou praxi, dostane na starost vlastní rozsáhlý obvod. Nemá k dispozici elektrický proud ani teplou vodu, zato operační sál vybavený nejlepšími nástroji, z nichž ovšem polovinu v životě neviděl. Pacienti na jednu stranu víc věří pověrám než vědě, na druhou stranu očekávají zázraky. Doktor si po nocích prohlíží obrázky nejčastějších komplikací a doufá, že si na ně vzpomene, až bude třeba.
Drtivě realistický popis bídy, beznaděje a šťastných náhod. Velice upřímné a sebekritické vzpomínky na věci, za které by se většina lidí styděla a tajila je, na vlastní neznalost, namyšlenost, a pokud je povídka o závislosti na morfiu založená na osobních zkušenostech, je to dvojnásob obdivuhodné. Povídky mají spád a jsou výborně vypointované, takže se i přes těžký obsah výborně čtou. Znova si říkám, že co Bulgakov napsal, napsal dokonale.

lapagerie
25.01.2019 3 z 5

Trochu mi Zápisky připomínaly Doktora Živaga. Asi to bude tou ruskou duší? Každopádně se útlá knížka čte hezky, někdy vás zamrazí, někdy se pousmějete... Příjemně strávené odpoledne.

soukroma
31.10.2018 4 z 5

Velice dobré čtení: autentické, i když naturalistické, jak to u doktorského povolání bývá. Natož v takových dobách a končinách (asi nejděsivější lues II a nákaza u dětí). Nejvíce se mi ale líbily přiznané úvahy o vlastní nedostatečnosti a neznalosti věci - dokud to bylo vše jen z knih a ne z vlastní zkušenosti. Příjemně věrohodné.

Petruš999
05.08.2018 5 z 5

Kniha mě pohltila, realistické vyprávění z drsného prostředí, povídky mají spád a je vidět,že jsou inspirovány skutečnými případy mladého Bulgakova.

meluzena
02.07.2018 5 z 5

Výborná, hluboce lidská kniha, výborně napsaná.
Vesnický zapadákov spoléhá na nového doktora, kterým je čerstvý absolvent bez zkušeností. Sám, pouze s načtenými znalostmi, vlastními pochybnostmi a tíhou odpovědnosti. Hodili ho do vody a plav!

Hraboshka
24.06.2018 5 z 5

Taková čtivá jednohubka, a velmi chutná. Mladý doktor je sympatický, líbil se mi jeho hrdinský a většinou osamělý boj nejen se zákeřnými chorobami a zraněními, ale i vlastní nezkušeností a pověrami ovládajícími ruský venkov počátku 20. století. Je příjemně lidský a sebeironický, pochybuje, bojí se neúspěchu, nechce se ztrapnit - a zároveň má upřímnou snahu pomáhat a zachraňovat životy.
Kdybych nebyla tak líná se učit a kdyby se mi nedělalo špatně už při pohledu na injekci, snad bych i chtěla studovat medicínu. Takhle budu lékaře jen obdivovat, obzvlášť když jsou podobně nadšení, jako byl hlavní hrdina Zápisků.

AllyKumari
20.06.2018 5 z 5

Bulgakova prostě můžu.

julika
21.05.2018 4 z 5

Tuto knížku jsem koupila pro svou maminku a je z ní nadšená. Prostě doktor. :-D

zolanda1883
01.04.2018 5 z 5

Velmi obohacující kniha.. zajímám se o přírodní vědy, kam jistě patří i biologie člověka tedy medicína a v této knize najdete přesné popisy, jak co dělat a zároveň si plně uvědomujete, co se mladému lékaři v daných situacích odehrává v hlavě, takže i strašlivé věci dokáží být krapet humorné. Vřele doporučuji lidem se zájmem o medicínu a zároveň těm, kteří se chtějí dozvědět něco o ruském venkovu.

martinasudová
16.02.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavé...potvrzuje to, že být lékařem nebylo a není jednoduché. Každá z krátkých povídek měla něco do sebe . Rozhodně si od tohoto autora ještě něco přečtu.

Lily101
06.02.2018 4 z 5

Jedním slovem: zajímavé! Při troše zobecnění lze počínání mladého lékaře přirovnat ke každému absolventovi střední či vysoké školy, který je poprvé konfrontován s praxí/realitou.

Poslední dvě kapitoly mě nezaujaly tolik jako ty předchozí, chyběl mi tam šmrnc těch předchozích, proto nedávám plný počet *.

quagmire
17.09.2017 5 z 5

Zápisky mi byly doporučeny jako jedna z motivačních knih k budoucímu studiu medicíny a tento účel rozhodně splnily. V díle se mísí Bulgakovův literární talent (ať už jde o rychlý dramatický spád všech povídek, vysokou míru autenticity hraničící s takřka naturalistickým líčením poměrů v zapadlých oblastech Ruska okolo roku 1916 nebo mistrovský výběr a provedení formy deníkového záznamu v povídce Morfium) s jeho hlubokou úctou k lékařskému povolání a lidskému životu vůbec. Jednotlivé povídky se před očima čtenáře skládají do obrazu lékaře - bohorovné bytosti s mocí nad životem a smrtí na jedné straně - a lékaře bezmocně zápasícího s chorobami, chudobou, mizernými přírodními podmínkami, závislostí a nevzdělaností (především tou vlastní) na straně druhé. Vřele doporučuji.

lavendy
16.07.2017 5 z 5

Kniha je napsaná naprosto brilantně, úplně mě uchvátila.