Zápisky mladého lékaře

Zápisky mladého lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22979/bmid_zapisky-mladeho-lekare-gT4-22979.png 4 491 120

Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele.... celý text

Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: , Práce

Записки юного врача [zapisky junovo vrača] , 1926

AnetaKor
12.08.2016 4 z 5

Kniha je opravdu skvělá. Na rozdíl od seriálu my přijde víc lidská a není z ní cítit, že jsou pacienti jen maso.

PAVEL z BRNA
27.07.2016

Tak to byla nádherná kniha, chvílemi až hrůzostrašná zachycující strachy mladého lékaře v nemocnici uprostřed divočiny ale též soucitná, lidská či komická. Autor píše opravdu skvěle a jako mnohým zde i mě se nejvíc líbila povídka Morfium.

Lady Dracula
26.07.2016 5 z 5

Och, vy temné ruské zapadákovy! Vy kouzelně syrové zákoutí, kde mladý lékař s čerstvým diplomem je nucen najít střípky svých znalostí! Ošlehán praktickou stránkou věci, kdy teorie je pravdě děsivější, je postaven rozhodnutím, až bolavé odpovědnosti, zdá se, že mladý lékař je nadějný případ a diplom skutečně dostal právem. Navíc nezkažen, protkán naivitou a touhou v lepší zítřky, bojuje i s neznalostí a tmářstvím proti zákeřné nemoci!
Takové to bylo a snad již nebude. Važme si dnešních dnů, byť jinde to takové vlastně ještě je...
Miluji morfium! Tedy...povídku, jasné?! :)

Katy007
24.07.2016 4 z 5

Kniha se mi četla moc hezky. Tragikomiku některých scén jsem si užívala a přečetla jsem knížku jedním dechem. Budoucím medikům doporučuji!

Cinik
11.05.2016 5 z 5

Poučná a zajímavá kniha. Některé příhody jsou humorné, některé v podstatě vzbuzují hrůzu, když si člověk uvědomuje reálný základ těchto příběhů a nepřipravenost takovéhoto lékaře. Když čte o tom, jak jen odhadem řeže v krku dítěte mezi tepnami - nikdy to nedělal a ani přesně neví, jak to dělat, ale udělat to musí, protože nikdo jiný tu není a dítě jinak zemře... Nebo když si čte hrdé vzpomínky tohoto lékaře na to, jak používal metody, o nichž dnes víme, že nejenže nepomáhaly, ale dokonce pacienty vážně poškozovaly. (Jestlipak se to stihl dozvědět a jak to přijal?) Každopádně je dobré to přečíst...

Hecate23
11.05.2016 5 z 5

Poutavé vyobrazení strastí mladého lékaře působícího na venkově. Mě osobně se to moc líbilo už proto, že se mi jakožto medičce dařilo lépe se vcítit do hlavního hrdiny. Povídku Morfium doporučuju přečíst před zkouškou z farmakologie.

Lessana
25.03.2016 5 z 5

Realistické poviedky plné typicky bulgakovského humoru, ktoré sa čítajú jedným dychom. Poviedky, pri ktorých niekedy až mrazí, pri ktorých sa človek občas spotí, pri ktorých nemôžete nepreciťovať s hlavným hrdinom náročné začiatky jeho lekárskeho povolania.

Rilian
24.03.2016 5 z 5

Bulgakov je zkrátka vynikající vypravěč. Jeho popisy operací a myšlenek nadaného, ale nezkušeného doktora odvede čtenáře od skutečnosti, že na pozadí toho všeho probíhá světová válka, která měla pro ruské obyvatelstvo nedozírné následky. V zapadákově, kde ústřední postava působí, jde život dále. Obyvatelé stále oddaní pověrám a nedůvěřují moderní medicíně. Nejedná se ovšem o statický model, kdy doktor má vždy pravdu, i on se mýlí, což mohlo způsobit oslepení dítěte na jedno oko. Sám to připouští, když tvrdí: "Člověk se může v tomhle zapadákově ledacos naučit, musí jenom číst a číst...". Velice oceňuji povídku Morfium, pro barvitý popis závislosti morfinisty a Ručník s kohoutem pro realistický popis amputace.

tisha8409
24.07.2015 5 z 5

Velmi dobrá kniha, povídka morfium mne už tak nezaujala.

Majulenkaa
14.04.2015 4 z 5

Strhující, realistické (místy až moc) a přitom humorné.

montana
13.03.2015 4 z 5

Často překvapivě moderně napsané (možná překladem?). První půlka se čte jedním dechem. Skvělé, skoro až komediálně laděné příhody ze zapadnuté ruské díry. V druhé půlce už přituhuje. Nadhled se rychle vytrácí a povídka Morfium už je smutně realistickým popisem závislosti. Hodně dobré.

rebeka1686
12.02.2015 5 z 5

Nie je čo vytknúť. Pútavé. Knihu som zhltla za jedno popoludnie.

vakkets
05.10.2014 4 z 5

Čtivé a zajímavé.

Jana_Z
02.10.2014 5 z 5

Tady je jakýkoli komentář zbytečný. Prostě to je Bulgakov se vším všudy.

Claire
03.06.2014 4 z 5

Kratičké povídky o lékaři, který do toho všeho spadnul a musí na vše přijít sám :) Zajímavé a některé úseky i trošku poučné :)

mgeisselreiter
16.06.2013 5 z 5

Velice poutavě psané životní příběhy mladého lékaře. Povídky jsou mistrně podané, realistické, ukazují nám obraz Ruska z let 1916-1917 a ještě o něco později. 95%, 16.6.2013.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Skvelý pohľad do Bulgakovho života po dokončení štúdia medicíny. Hlavne prvé príbehy, kde sa pokúša určovať diagnózu, operovať a zachraňovať ľudí bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti. Sú to len krátke príbehy, bez zbytočností navyše, ktoré určite stoja za prečítanie.

Koka
05.05.2013 4 z 5

Hodně drsné, kruté, smutné. Myslím, že jde o jedno prvních literárních zpracování problematiky drogové závislosti,a to z dob a území, kdy a kde tento pojem ještě asi neexistoval.

vygum
08.11.2012 4 z 5

Ackoliv nechybi typicka bulgakovska ironie, vesele cteni to neni. Osobne na me nejvic zapusobila povidka Morfium - o lekari, ktery se stane jeho obeti.

Jakubisko
04.07.2011 5 z 5

Poutavě popsané hnusy z prastaré venkovské lékařské ordinace v carském Rusku. Myšlenková hodnota sice není tak vysoká jako u jiných Bulgakovových děl, ale to nic nemění na jeho kvalitě. Nic pro slabší povahy!