Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Má to glanc opravdovosti.
Ostuda politických rozhodnutí jenž se vymkla kontrole.
(Dnešní doba, by mohla být v jiné formě politických rozhodnutí v téže situaci.) !!!
Kam s politickou historií jenž nás nešlechtí.
Do románů přeci, aby zbyla v pamětech.

Hlavní aktér Terenc je pečlivka, co si na odhalování nešvarů dává systematicky záležet.
Jak by mohl nechat plavat případ bezdomovce z chatrče nota bene, když to není ten pravý.
Minulost je tajemství jenž z dobře situované osoby udělá trosku s parazitárním nadělením odhalujícím jeho trudnou cestu životem.

Zdařilý počin, bravo.

05.06.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Po sérii s HH nový směr a parádní.
Od jiných autorů jsou severské knižní trháky vesměs psychodelicky působïcí.
Tato nová kniha od JN je v podstatě opakem.
Vše je plynoucí z prostředí, kde charaktery dozrávají v závislostech na podmínkách odtržených, uzavřených rodin - společnosti od husté civilizace v krajině drsných přírodních podmínek.
Jde o sled vývoje v nové době, kdy vlastnictví pozemku - rodové "království" zatočí s osudy tak, jak pocit správné volby pro budoucnost vychází z přirozeného instinktu - slabí nevítězí - nehledě na zákony.
Citace:"Když už seš po krk ve sračkách, je dobrý nevěšet hlavu."
Super.

01.01.2021 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Jaksi nemůžu nechat bez povšimnutí další díl série J.L.
Autor značku - Jurek má v podvědomí jako zdroj, a tak jen kreativita fantazie pracuje v zaběhlém systému napětí.
Kombinace vražedného systému zaplétá svědomí do pavučinové sítě, z níž čiší pomsta.

Jako vždy spolehlivá adrenalinová jízda.
Vydařené pokračování.

16.11.2022 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Moc se mi nechtělo (anotace), pak v jednom tahu.
Autorka ženské postavy vehementně privileguje ve všech rolích v příběhu.
Inspektor Luc Callanach má jistě v jejích očích podobu manžela. (Poděkování)

Citace:"Jen mi řekni, že tentokrát mě ta moje výpomoc ( kriminálce) nedostane do lochu a nebudu muset žádat o kauci."
"Ale na začátku, když semínka extremismu teprve klíčí, kdo ví co musí mít člověk v srdci?"

Jako celá série "Dokonalá" je i tento díl pečlivě vystavěn.
Konflikt na policejních postech má grády a je to vyšťavené pozitivum vedle deprimujících nálezů.
Čtivé, dokonalá závislost.

17.06.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Audiokniha, po knize bych nesáhla.
Příběh jsou hrátky s osudem a místo s příznačným vlivem je okolí hřbitova, v tomto případě dětská zkomolenina trochu jiného, který má v indiánském území jistou moc. Dotek, pokus o využití síly moci, je jako vstoupit na tekuté písky, zachvátí představivost a pozitivum které vyvolává je role ve hře na Boha, Ježíše.
Mistr hororu má očitý záměr, pokus o řešení v citlivosti dětských neznalých pocitů dokázat bolest ze ztráty změnit, ale pokusy napravovat jsou na zcestí....
Citace :"Když si chceš zmapovat všechny katastrofy, zajdi k lékaři."
Vývoj přirozenosti jde cestami, které mozek fantasty přijímá jako výzvu. Skutečnosti dnešních časů jsou ukázkou hrátek mocné přírody. Boj s ní ji dává jen možnost další variability.

10.02.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moc hezky se to poslouchalo, sága plná života v trudných časech v domově, alias Hotýlek.
Doba od první republiky po současnost v Hotýlku, který svou jistou pohostinností zprostředkovává radosti i nezdary v osudech svým rodilým, stálým i náhodným příznivcům.
Osudy pestré, s touhou po lásce, po porozumění, po lidském štěstí, po pomstě, po naplnění poslání života.
Další zdařilé dílo, 1*.
Audiokniha skvělá.

23.10.2019 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

P.M. umí, jako málokdo s jemnou citlivostí vám coby vypravěč navodit atmosféru dramatu v konfrontaci se svědomím, poetiku z živlů přírody a poklidnou nostalgii z běhu života. Četba je balzámem, jeho sonda do mysli jednoho z aktérů je obohacením o rozměr zničující prchavosti lidské osobnosti.

16.07.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Léčebná kůra - pro čtení Vám nezbyde čas na jídlo, masáž bránice až do bolesti a s dechem co Vám nebude stačit , budou mít určitě vliv na Váš organismus, a i když budete alespoň lehce znaveni tak Vás napadne ta pravda, že Humor je kořením života .......bude dlouho zdravý.

23.04.2016 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Audiokniha skvělá.
Zápleka je plná překvapení, takže nelze věřit jen slabě důvěřovat, ale stejně se nakonec překvapení koná.
Celkem dobrý, jen by si snad autor mohl přehodnotit vztah k hlavní hrdince a nenechal ji až tak znetvořit vizáž. Na chlapi má jiný metr. To pak je obraz o něm docela čitelný.
Poutavé, pro fandy k doporučení.

07.01.2024 5 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Kremnica - kraj jako stvořený pro lidské záludnosti.
Zabrousit do časů, kdy bylo vábivé jen pomyslit na obohacení se z mincovních císařských zdrojů do vlastní kapsy. Ale tak hrozivé tresty nebyly ani za vraždu.
Chudina kontra vrchnost. Jen jeden odvážlivec dělá chudým radost.
Mord jednoho ze strážců klíčů a pečeti od mincovního
pokladu rozpoutá vyšetřování po celé Kremnici.

Sice špetka humoru by neškodila, ale to by asi naši hrdinové nemohli být tak zdeptaní na duchu i na těle.
Rčení o čertím separátu byla ekvilibristika.
Fajn.

21.12.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Audiokniha.
Příběh jako od U.I.
Složitý případ postupně otevírá možnosti, logicky vyplývající ze skutečnosti. Jenže odhalovat roušky tajemství dá vyšetřovatelům zabrat.
Suverénní manipulátor je psychopat a dokáže dát na odiv i cituplnou tvář.
Zdařilé dílo, jen ten šmrnc elegantního humoru chybí.

06.10.2023 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Když Dokonalost tak spolehlivost je v autorčině sérii.
Lítost je zde zobrazena jako nechtěný důsledek necitlivosti k nepravostem, z nějž je krůček ke krevnímu masakru.

Citace:"Zírala do tváře největšího zabijáka, kterého kdy Edinburgh zažil, a nedokázala v jeho očích najít zlo, podobně jako ve svém srdci zášť vůči jeho osobě. Bylo -snažší, když se případy držely morálky Divokého západu - na jedné straně dobro, na druhé straně zlo a člověk přesně věděl na čí straně bojuje."

Opět zobrazený problém společnosti zdrátovaný paragrafy, nařízeními a směrnicemi.

Z bolesti lítosti se duše hojí přetěžko.
Superčtivo.

01.06.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Kruté myšlenky ztvárněné v pomstychtivé realitě.

Carter nemůže být jiný.
Zrůdnost do nebe volající po hloubce citové pomsty.

Citace:"Jak někoho zabijete a přitom ho ve skutečnosti neusmrtíte?"

Uhrančivě čtivé.

28.03.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Doba je plná nepochopení a zla, a k tomu ještě kanibalismus, to by byl vrchol.
No, dalo se to, jako akustická iluze v rozjařené přírodě, to nebylo tak drsný jako v představách.
Dilema komu fandit, když autor zpodobnil zrůdu do sexy idolu a pak mu dal prapodivný choutky. Nevyváženost měla naději na lidskost, ale zaškatulkování jej zmrazila.
Citace (*) :" Někdo přišel k penězům. Ale ho.no nevyleštíš."

Audiokniha skvěle načtená Martinem Stránským.

21.05.2022 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Nemohu se zbavit dojmu překombinovanosti, ale autor to zvládl na hodnocení - super.
Pozpátku si v mysli vybavuji, jak to tak autor šikovně zakamufloval, že si čtenář ani neuvědomí, že konce vyšetřování nemohly být jasné. Je to o zastřeném napětí, které se žene po linii, jak jej autor geniálně nastínil. Předvídavost nemá šanci. A tak se vezeme v parádní jízdě. Je to kumšt, takto si pohrávat s představivostí čtenáře a pak mu nasolit závěr, jo, je to kumšt hodný Mistra.

Prostě delikatesní.

06.04.2022 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Slib je závazek, někdy se z něj stane životní dráha, kterou kočíruje svědomí.
V tomto případě, jak už je série vytýčená, má hrdinka Kim na bedrech nejen mordy, ale i své ustavičně zranitelné podvědomí a tělesnou kondici.

Citace:" Kim je paradox. Důvody, proč tuhle práci nemůže vykonávat, jsou právě ty, proč je v ní tak dobrá. Její nedostatek emocionálních vazeb a vcítění vám může připadat na závadu, ale díky tomu si často umí zachovat větší objektivitu a odstup než ostatní. Její schopnost izolovat se od problémů a odsunout je s sebou zároveň nese to, že se umí odprostit od hloupostí a soustředit se na to podstatné. Její neschopnost vycházet diplomaticky s lidmi zase způsobuje, že se nenechá snadno obelstít nebo zmanipulovat. Její příkrost a nezdvořátství odradí ty, kteří by ji chtěli oklamat. Její přímočarost může působit hrubě, ale pomáhá dobrat se pravdy. "

Je to sonda do záludností života, kdy rozhodnutí je osudovým zvratem z něhož se nevyviníme.
Tiché osobní tragédie, až mrazí, hodnotné čtivo.

09.11.2021 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

"Dokonalost" od autorky je magnetem, tak jako pocit hrdinky, že v blízkosti L.C. není ve své kůži a nezávisle na vůli má pocitový komplex.
Do smyček vztahů se vpletou podivná úmrtí.
Bez lidskosti a s krutostí bere to co nechtěli.
Citace:" Jak se jeho milenka jmenuje neví, ale určitě to dostanou z jeho mobilu. Ona sama ji myslím vystihla slovem "levnej kousek dekorace chodníku", odvětil L. "
Ten dojem pro stejnojmenný titul mi pro zvýšení hvězd ze 4 na 5 až skoro na konci dalo jen to jediné slovo pro "rozpoznání" pachatele, jediné nejvýstižnější mezi mnohými, lehce se k tomu dají v barvách přičlenit vlastnosti a naturel, které mozaiku "dokonale" vybarví.
Je to apel z citlivé profese. Proto 5*.
Jako vždy fajnově čtivé.

28.05.2021 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Pět krvavě rudých *.
Musela jsem si je vygooglit, hrady v Horních Uhrách.
Mohutnost a rozsáhlost staveb budí obdiv a úžas.
Po přečtení románové série si člověk uvědomí čeho a koho si má vážit.

Řež a zmar, vše pod velením zapřísáhlých protivníků, neznajících slabosti.
Citace::
"Ve jménu Božím dejte jim nažrat ohně!"
"Zkáza byla všudypřítomná. Z kouře slzely oči, ze smradu masa prožraného škvrčící smolou dehtem se obracel žaludek."
Oheň a dým, oslepující záblesky výstřelů a explozí. Neustávající déšť hlíny, štěrku, střepů, úlomků, třísek, krve a vlhkých kusů těl. Řev raněných, umírajících a mužů hledajících úkryt, štěkání důstojníků, prosby k Bohu, andělům a všem prorokům a světcům, které kdy nosila zem."
A nakonec, po neskutečné ohnivé smršti, sborový útočný pokřik bušící do bastionu že tří stran." Ve jménu Krista!". Za Boha a za císaře!"

Krvavé dějiny.

19.11.2020 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Četba napínavá, nadšení se brzy vytratilo a tak pohádková scéna plná zběsilosti a krve se jeví jako choroba mozku a ani konec to nevyladí.

Citace:" Mohu vám dát lekci z práva? Pravdivé není to, co se stalo, ale to, co můžete dokázat."

Po "Mindhunterovi" je vše ostatní bez profišmrncu.

15.04.2023 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Zčerstva do dalšího dílu dokud je paměť bystrá.
Případ se více rozevírá a nastupuje fáze podnětů z tíživé minulosti.
Děsivou kruťárnu zažívají další oběti, touha poznat, je síla životního boje o restart v jiné dimenzi a levelu.
Prolínání postav v osudových zlomech obohacuje příběh, a vždy deníkem nastíní motivy, které odhalují bažinu zla, jímž je podvědomí zamořeno.

Citace:" Ještě tři roky a budou mě muset vyslat do nic netušícího světa. Ať jim je Bůh milostivý."

Přičte-li se k tomu zdravotní zvůle osudu, pak je nálož explosivní.
Audiokniha komplet v superlativech.

06.08.2021 5 z 5