Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

A nad tím vším je slunce A nad tím vším je slunce Kamil Pešťák

Opět skvělý tah.
Horské drama se bezohledností a zrady mění na lavinu zločinů.
Autor má fantazii v trysku a někdy odlehčuje drama nastíněnými náznaky zločinu. V tom napětí jde o uvolnění docela vítané.
Citace:" Vystřel, ty smrade !" ječela.
Sotva byl na dosah, rozmáchla se koštětem a zasáhla zkoprnělého V... přímo do čela. Upadl na zem do rozšlapaného bahna a slepičinců. Vypelichaný pes, který se zvědavě přišel podívat na tu estrádu, zvedl nohu a ....

Nároky na poutavost navršeny nad standard.
Superčtivo.

17.04.2024 5 z 5

Chladná spravedlnost Chladná spravedlnost Ant Middleton

Čtivé.
Honba za něčím co je dnes víc jak zlato.
Ale u nás by to prý mohlo mít se zlatem alespoň příměr.
Dobrodružná eskapáda po kontinentech za vizí spravedlnosti - proč chladné? Asi z důvodu konečného zúčtování, neboť jinak je tam většinou hic.

16.04.2024 5 z 5

Jak jsem nezachránil státní správu ani nic jiného... Jak jsem nezachránil státní správu ani nic jiného... Petr Hortlík

Vybrat si profesi je pro život zásadní, a když jste na vršku v dobře placeném pelíšku řádně zakotvili, pak je třeba táhnout káru dál,a tak alespoň humor je ten uvolňovací ventil, který z té byrokratické našinérie státní správy pomůže nepokřivit si své ego.
Čtivé, dojem, že z toho nejde vyskočit bez ztráty něčeho podstatného - je enormní.
Státní správa je z tohoto pohledu řehole, která se neopouští, a tak humoru je nutně třeba, aby se díky přísloví, došlo k praktickému poznání: Koho chleba jíž, toho píseň zpívej.

16.04.2024 4 z 5

Zlaté slunce, bílý den Zlaté slunce, bílý den Josef Václav Sládek

Klasika pro děti.
Tyto verše kromě "Lesní studánky " mě v dětství míjely. A tak až teď jsem v nich hledala to kouzlo co dětskou duši blažilo.
Popravdě Jan Čarek knihou "Srdce potěšení" je mému srdci nejmilejší.
Citace: " Včelka
Na jabloni, na máku,
od rána až k soumraku.
Od jara až k jeseni
lítá květnou zelení.
U všech květů čilý host,
až je úlu medu dost.
A když zasněžen je úl,
má vždy sladký, plný stůl.
Ať je zima, ať je led,
vzpomíná na letní květ.
Vzpomíná na slunka jas,
čeká až se vrátí zas.
V létě práce, v zimě klid
- kéž nám všem tak mohlo být !"

08.04.2024 4 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Perfektní.
Kudy se derou ďábelské myšlenky do myslí lidí.
Bohyně Nemesis vládne podvědomí.
Netradičně bohatým příběhem nám autor svým svérázným stylem zprostředkovává pohled na využívání moderních technologií v prostředí zločinu.
Zajímavé poznatky a možnosti spolu s lidským řešením zdolat nespravedlnost je v knize poutavě zpodobněna do stavu "perfektnosti".

Citace:" Charakter se pozná podle toho, jací jsme, když se nikdo nedívá."
"Můžete se naučit jednoduché kouzlo a někoho obelstít, a přesto tak docela nepochopíte, proč jistá poloha ruky na rozdíl od jiné evokuje až mystický prožitek - odložení nedůvěry. "

07.04.2024 5 z 5

Malá kniha velkého umění Malá kniha velkého umění Roberto Carvalho de Magalhaes

Kulturní skvost.

Pro obdiv ducha, talentu, píle a vkusu po světových galeriích, které nikde jinde takto excelentně prezentovaných nenajdete, je tato Malá kniha velkého umění tím, co obohatí oduševnělost současné, neklidné a nevážící si mírové doby.

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Audiokniha skvělá.
Poutavé se vším co autorův talent pro dobrý detektivní příběh ovládá na jedničku.
Vyšetřování vraždy a stíhání postrachu města se navzájem prolínají až ke konci, kdy pocit uvědomění, že to byl ten zahozený tip na pachatele co se blížil pravdě, byl jen kousek vedle, jak ta jedle.

Fajn poslech.

Nepřítel v mý hlavě Nepřítel v mý hlavě Mirek Perner

Superčtivo.

Citace: Jsi upřímný, zásadový a rozhodný. Neztratíš se na Times Square ani v amazonském pralese. To já se bez pomoci nedokázal ani vymotat z letiště v Istanbulu.
"Hraješ to na moje ego?" zavrčel jsem přes zuby.
Jo, jak mi to jde?
Pazouru jsem stáhl dovnitř a zatáhl okýnko. "Docela dobře. Hraj dál."
Můžu ti to teď všechno v klidu vysvětlit?
"Poslouchám. Ale varuju tě. Jestli mi ještě jednou zalžeš, najdu způsob, jak ti ublížit, aniž bych se při tom musel sám zabít."

Jen ta představa - adrenalin co účinkuje do konce.
Jedno překvápko za druhým, nevypočítatelný zvraty, hlášky a účinek jako perfektně zinscenovaný příběh pro start v nové profesi - BRAVO.

(Černou fixu bych při vlastnictví knihy v jistých pasážích asi použila.)
Pro skalní fandy doporučuji!*

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tak jsem se nechala zlákat do Viktoriánské doby do kruhu stejně závislých jako jsem sama.
Hezké počtení.
Je příjemné zase se vrátit do časů nevědomí co vše může mít na svědomí láska. Ta první je životním zážitkem nej.
Rozjitřené city, vztahy a rodinné rozepře dramatizují děj až do finále, v němž ovšem zpozdilé přiznání citu je jaksi nevyladěné.
Přesto to se mi kapku zrůžovělý příběh líbil.

19.03.2024 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Audiokniha.
Esteticky vypracovaný projekt dobra a zla.
Mládí nadané silou záře, kterou ještě nedovede rozpoznat je zajato mnohaletou silou temna.
Pro velkolepé plány na nápravu hrozby hradby Rafky je třeba oběti.
Láska musí čelit kouzlům zla, v sázce je budoucnost Rafky.

Poutavá četba.

16.03.2024 4 z 5

Když se kruh uzavřel Když se kruh uzavřel Kamil Pešťák

Super, tohle mi sedlo.
Další aktér z ranku "Hráč".
Perfišto.

Citace:" V několika předchozích letech vystřídal na ministerstvu vnitra a policejním prezidiu pár významných funkcí a podařilo se mu odolávat všem krizím a tlaku. Jeho pozice, vytvořená spletitou sítí protislužeb a znalostí slabých míst kolegů, se zdála neotřesitelná. Měl dobré informace a dával to všem jemně, ale jasně najevo. Svá vlastní zranitelná místa se mu zatím podařilo velmi účinně krýt a nehodlal na tom nic měnit. Tenhle zlatý pelech přímo pod svícnem mu moc vyhovoval."

Skvělý start, bravo.

06.03.2024 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Audiokniha skvělá.
Tak se mi sešly v čase díla - Rytíři - (F.Niedl), Blanka z Valois - (H.P. Whitton) a Lucemburská epopej - Král cizinec - (V. Vondruška), zpestřující to obraz našich bohatých dějin.
Každý ve své očividné lásce k historii zdařile splňuje čtenářům zážitky dnes nevídané.
Ale pocta veledílu patří k autoru Epopejí.

Prolínající se příběhy v časové ose chaosu v evropských politických poměrů.
Mocný a mocnější, každý z vladařů potřebuje papežskou podporu. A tak je odvážným činem jeho únos. Kdo bude mít výhody za přísahu věrnosti.
Každá mocná šlechta potřebuje spojence aby upevnila moc. Sňatky jsou ty mírumilovnější zdroj, kdy rody vzkvétají. A tak se Jan Lucemburský stává českým králem, který má už svým postavením závazky k věrnosti a vojenské pomoci.
Rytíř a Cizinec.

Skvěle výpravná část.

27.02.2024 5 z 5

Noční agent Noční agent Matthew Quirk

Slabé 4*.
Agent bez akce je časovaná rozbuška. Start spustí bezhlavou situační smršť se zrádnými aktéry.
Paranoia a výcvik tvoří základ přehnané akčnosti s cílem dopátrat se kdo a proč zadal likvidaci nevinně vyhlížejících seniorů.
Noční agent se na vlastní triko pouští do vyšetřování a tím komplikace gradují.
Citace:
"Muže, který se nezalekl pravdy, svorně odsoudili nepřátelé z obou stran."

Konec s pachutí cukru.
Škoda, že realita je neskonale tragikomičtější.

20.02.2024 4 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Série se spojují v závěrečném dramatu.

Rytíři z Vřesova a z Rohatce, oddaní a věrní českému králi Janu Lucemburskému, se účastní v jeho poslední bitvě.

Citace:" Asi se vidíme naposledy, můj králi," promluvil Ondřej potichu. "Či spíše bych měl říct, jsme spolu naposledy, protože tys neviděl už za života a teď...
Milosti, ale snad jen to, že když jsi v čele naší rytířské jízdy cválal proti nepříteli, a teď už to můžu říct, téměř na jistou smrt, jel bych s tebou třeba do pekla. Takový to byl pocit."
A tak se dal ... do vyprávění. O tom, jak král Jan vyzval své rytíře k následování a žádný neodmítl. Jak Jindřich z Rožmberka a Jindřich z Lichtenburka spoutali své koně s tím královým a společně se všichni vrhli do středu Angličanů. "

Skvělý počin pro dějinné letopisy.
Srdečné poděkování.

15.02.2024 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Excelentní obálka a pokračování v neměnném super stylu.
Má to vše, čím oblíbený autor dokáže poutat své příznivce k jeho tvorbě. Napětí, akčnost, vtip a šmrnc v umírněné síle s kapkou moudra.

Citace:" Já se umím bránit, synu. Ale použití meče je
vždy známkou selhání myšlenky a slova."

Je správné oživit staré,dnes už zříceniny hradů a zapadlých tvrzí, třebas příběhy plné lidského úsilí a historických střípků doby, kdy bylo třeba zůstat věrný svému domovu.

11.02.2024 5 z 5

Blanka z Valois – Levandulová princezna Blanka z Valois – Levandulová princezna Hana Parkánová-Whitton

Audiokniha.
Příjemný dojem z poslechu.
Pohádkově laděný dějepis.
První silná oboustranná láska na první pohled, která dala Václavu - Karlovi ve francouzském zázemí, ideu, splnit si sen o jejich království.
Za to, že se to stalo jistou skutečností, měl vliv žen.
Mateřský - Elišky Přemyslovny - s výchovou a rodovým poutem.
Láskou zasažený - Blanka z Valois - pro první lásku vše.
Idea mu zůstala v srdci po celý život a činy hovoří za vše.

11.02.2024 4 z 5

Neposlušná dcera Neposlušná dcera Cynthia Harrod-Eagles

Hezký poslech z audioknihy.
Autorka má unikátně dokonalý styl zobrazit dobu v níž své knihy otvírá čtenářům.
Dobu Napolenových válek v tomto díle zobrazuje z pohledu anglické šlechty, jenž má své obavy a zájmy udržet úroveň rodu na vrcholu žebříčku společnosti.
Mladičká Fany je univerzální dědičkou velikého majetku a panství ve kterém spolu s ní žije nespočetný počet příbuzných. Vědět o takové roli v životě dopředu je krutě zavazující pro dítě, a tak postupem doby se její vlastnosti tímto ortelem vyhrocují do krajnosti. Její tvrdohlavost a neústupnost nesou ovoce pro celou rodinu velmi hořké, a obavy o budoucnost existence je na pováženou.
Sňatkem se zatvrdí i ti co jí mají v oblibě.

Možnost stát se pozorovatelem života šlechtické smetánky je příjemná změna v dnešní době.
Pocit, že je to deník z tehdejší doby je silný, jinak snad má autorka k takovým společnostem velmi blízko. Ale je to vystudovaná specialistka v oboru, a tak je tomto ohledu jedinečná.
Poutavé a skvělé.

08.02.2024 5 z 5

Deskový statek Deskový statek Václav Štech

Už jméno autora mi bylo magnetem, ale ten jaksi slavnější byl syn, jehož moudra jsme slýchali z tv v časech zlých.
Divadelní hra vydaná v roce 1921 je doslova návodem, jak na volební manipulaci již v prvních letech naší republiky. Jakoby by si mustr - vzor doslova osvojili i dnešní političtí neumětelové.

V jednom městečku se mají konat volby. Strany jenž chtějí vládnout si sichrují voličské hlasy tím že posty a vlivy zaručují i nemožnými sliby.
Do čela se staví akčně odhodlaný majitel realitní kanceláře jenž zde pod značkou "Deskový statek" koná rejdy - voličský biznis, v němž si utvrzuje pro volební výsledek vítězství i za ceny ztráty toho nejcennějšího co může položit na oltář - své svobody.
Citace:
NĚMEČEK: Ti si toho asi nadiktovali.
FISTR: Já jednal s jejich vůdci.
Dr. NEKVINDA: Každý učitel je zároveň vůdcem.
FISTR: Slíbil jsem jim, že žádného z venkova nepřijmeme do města – kdo už tu je, že se mu léta na venkovských školách nebudou při postupu počítat – dívčí školy budou řídit mužští.
ŠOREL: To ztratíme učitelky.
FISTR: Těm jsem to slíbil naopak, ale zavázal je k mlčení. Dále jsem slíbil učitelstvu zvýšení příbytečného –
NĚMEČEK: Copak krademe? To by se musely zvýšit přirážky.
FISTR: Jenom jsem to slíbil. Až se o tom bude napřesrok jednat, někoho navedeme, aby to při rozpočtu zabil. Nepřidáme nic.
NĚMEČEK: Proto!

NĚMEČEK: Ještě si dovolím upozornit, že bychom do přípravného komitétu měli přibrat frizéra Hodače. On dělal, pánové, při posledních volbách falešným voličům fousy, líčil je a páni klubisti mu to ani nezaplatili. Šel by tedy s námi – rád by šel, a budeme ho potřebovat. Třetí sbor je mrška. Tam musí vyrukovat mrtví voliči.
TURECKÝ: Já volil jednou za dědka, který už byl třicet let v zemi.
NĚMEČEK: Hodač posílal i třikrát lidi k osudí. A nikdo je nepoznal. Tak je nalíčil. On je náramný mistr v tom. A charakter je, pánové. Která strana mu zaplatí – té věrně slouží."

I přes bezpočet postav je hra svěží a plná neotřelých nápadů.
Překvapivé, jak se po stu letech dá v politice sáhnout do historie pro nápad jak na voliče.

04.02.2024 4 z 5

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Opět bez vady, super.
Doba se posouvá, tvrdě organizovaná příprava na letecké nálety nepřítele.
Rozkolísanost osobních přesvědčení na politický vývoj je v podezření z falešné loajality, jenž se projeví jako podivná zrada. Židé a narkomafie, politický a kriminální exodus, to vše si chce ještě užít starý klidný čas, ale hajlování a dunivý pochod za novými rasově zářnými zítřky chce změnu, změnu formou násilí a vlny strachu.

Na rozdíl od televizního seriálu se mi knižní série líbí daleko víc.

02.02.2024 5 z 5

Síla okolností a jiné povídky Síla okolností a jiné povídky William Somerset Maugham

Povídka Nádoba hříchu - audiočetba, skvělá.
Ženská když chce dokáže manipulaci dotáhnout k nevídané změně chlapa - ochlastu a sukničkáře obrátit na pokorného ženicha.
Je to prostředím, neboť kde jinde než na ostrově a v krizi pandemické nemoci si jsou lidé k sobě vstřícní.
Hezký poslech od Viktora Preisse dá povídce punc výjimečnosti.

24.01.2024 5 z 5