Pro hrst dukátů

Kapitán Stein a notář Barbarič vyšetřují zločin v kremnické mincovně. Žhavé léto roku 1601. V kremnické mincovně, kde z drahých kovů vytěžených v uherských hornických městech razí nejlepší dukáty, tolary a groše v celé říši, došlo k vážnému incidentu – z pokladnice zamčené na tři zámky zmizela razidla. Nevysvětlitelný zločin si žádá zkušeného vyšetřovatele, a proto komorský hrabě vyšle do zlatého města notáře Barbariče. Schemnitský vyšetřovatel doufá v rychlé vyřešení záhady, jenže ke krádeži želez přibude loupež mincí ze zásilky střežené proslulými stříbrnými jezdci a vzápětí i první vražda. Navíc Barbariče vyhledají kapitán Stein a seržant Jaroš – jejich přítomnost celý případ ještě více zkomplikuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487753/big_pro-hrst-dukatu-z7H-487753.jpg 4.6118

Kniha Pro hrst dukátů

technik1965
včera

Dobré oddychové čítanie, ľahký dej, na záver zanechané pootvorené okenice k ďalšiemu príbehu ktorý je už otvorený.

Torgal

Úvodná kapitola s plánovaným obetovaním novorodenca temným silám následným krvavým zúčtovaním s oplanmi ako by sem zablúdila z nejakej inej Ďurovej série, no rýchlo sa všetko opäť dostane do správnych koľají. V Kremnici z truhlice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá a Barbarič tomu musí prísť na kĺb. Keď ale dôjde k ďalším zločinom - okradnutie chýrnych Strieborných jazdcov o zásielku novučičkých dukátov a vraždu mestského notára a Barbaričovho dobrého priateľa - je jasné, že tento prípad si vyžiada všetok jeho um. Je za všetkým tajomné Pávie pero, samozvaný ochranca chudobných, alebo nitky prípadu povedú niekam inam a vyššie? Ako na zavolanie sa v meste objaví Stein s Jarošom, ktorý už ale nie je tým poslušným mlčanlivým služobníkom, ale temnota v ňom sa pomaly derie na povrch.

V rámci série patrí u mňa táto kniha do lepšej polovice a to aj napriek tomu, že príbeh je pomerne jednoduchý a mnoho vecí sa dá domyslieť dopredu. Vyvážené je to veľmi dobrými vedľajšími postavami a napínavým akčným finále v prietrži mračien. Následný epilóg bol potom ale až príliš utnutý - dohra takýchto udalostí by mohla byť veľmi zaujímavá a pre vyšetrovateľov aj dosť nebezpečná, ale Ďuro po vyriešení prípadu len narýchlo zauzlil voľné konce, škoda.

Najviac na knihe ale oceňujem smer, aký nabrala dynamika medzi hlavnými postavami. Každá z nich má iné priority a ťahá ich to inými smermi, o to ťažšia je potom spolupráca. V tomto ohľade ma vyslovene potešil Jarošov povahový posun, ktorý už hrá vyložene sám na seba. Na pokračovanie v Košiciach, kam Stein putuje s tajuplným poslaním som za týchto okolností veľmi zvedavý. 8-/10

LaCucaracha

Nejdřív jsem měla pocit, že tenhle díl je slabší, ale není. Vytanul z něj docela autentický dojem staré Kremnice, jako byste po městě a okolí fakt chodili a znali ho. Spíš je trochu divné, že to je vlastně jen mezizastávka a trojice pokračuje dál - jako kdyby jeden příběh rozdělili do dvou knížek. Ale určitě bych tento díl řadila k těm povedenějším.

Modrina

Setkání s přáteli vždy potěší. :) Skvělý příběh napsaný skvělým jazykem, poklona patří i překladateli - prostě velmi doufám, že autor trpí grafomanií. :)

Ivan F

V horúcom lete roku meruprvého sa všeličo postávalo a to aj v Štiavnici, v ktorej kde kto mal pekne na rováši naloženého a ani sám najvyšší ich nemohol od nepráva odradiť. Ba pred jeho tvárou aj ľudský život kľudne obetovali, hlavne, že zlaťáky v kešeniach a mešcoch búchajúc o seba jemnučké a tak zradné cink-cink vydávali. No a mnohí tomuto zvuku podľahli a mnohí (hoci to bude virtuálne) aj podľahnú.

Bohorovná a bohumilá trojica sa v plnej sile na stránkach ôsmeho pokračovania objavila a moje čitateľské ja znovu potešila. Najmä prerod švárneho junáka, ktorým Jaroš býval, v tvrdého a zatrpknutého neznaboha, mi blaho skýtal, ako aj prekáranie Barbariča so Steinom, čo nemohlo byť o inom, než pnutím správnym medzi nimi, korenie do príbehu správne pridalo. Potešenie z príbehu už nemohlo byť väčšie, no predsa len pastierka pávov to na správnu úroveň pozdvihla. Juraj, super, len tak ďalej.

nero 13

Naši tři hrdinové se po čase sejdou v horním městě Kremnici v Horních Uhrách a zůčastní se vyšetřování krádeže razidel a později i dukátů v místní mincovně, do které jsou zapleteni nejvyšší Kremničtí úředníci. Jako vždy to má takovou tu správnou Červenákovskou atmosféru a už jsem zvědavý na další díl, který by se měl odehrávat v Košicích a okolí.
Je vidět že když se někdo dostane k moci tak se chová napříč dějinami stále stejně, občas to jenom ještě vylepší, tak zatímco Kremničtí mocipáni si kořist cpali do nenasytných rypáků, tak dnes k tomu naši novodobí Pražští konšelé přidali i otvor na druhé straně od toho rypáku.

Oplak

Tentoraz v Kremnici. Ako zvyčajne v plnej zostave, hoci s ,,novým" Jarošom. Barbarič je ako vždy fajn a Stein už ani ,,steinovatejší" byť nemôže.
Výborný príbeh, hoci menej akčný ako iné. Mne sa však páčil veľmi, viac ako Anjel v podsvetí. Hoci rozumiem, že to je vec vkusu...
Musím dodať, ako mám rád autorov štýl písania. Je pútavý, zaujímavý, mám problém odtrhnúť sa od knihy. A pritom to všetko tak hladko frčí.

* - ,,Takže ste už kolky hrali, kapitán? " spýtal sa Haas.
,,Nie, nikdy," uťal Stein odmerane. ,,Je to bohorúhačstvo ako väčšina hier, najmä ak sa hrá o peniaze."
,,Kolky sa predsa hrávajú aj v kláštoroch," namietol Barbarič.
,,O tom silno pochybujem."
,,Je to pravda. Mnísi sa vynašli a nazvali hru strhávanie modiel."
,,Čože?"
,,Kolky predstavujú modly pohanských bohov a guľa je zhmotnený hnev a moc nášho Pána. Ani za týchto okolností by ste si kolky nezahrali, kapitán?" -

P.S. Alžbetka Jakubovie, pastierka pávov je skvelý nápad.

Ella_85

Trochu mene akcni nez posledni dil, ale i tak nabyla o napeti nouze a doufam, ze nas autor nekdy zavede zase na Stribrnou skalu…Jaros si zaslouzi hodnou zenu a Stein jako tchan by si na nej uz dohlidnul.
Takze…???
Byla by skoda nepokracovat; i notar se snazi :-)