Janulica Janulica komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Bravurní kniha. Není tedy zrovna veselá, ba naopak. Vtáhne vás nicméně do děje a vy nejste schopni knihu přestat číst. Excelentně popsané charaktery jednotlivých postav, které na konci do sebe dokonale zapadnou jako puzzle.
Vlastní příběh je neuvěřitelně prostý a přitom tak strašně složitý, jak ostatně rodinné vztahy často bývají.

18.09.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Achhh, kniha tak dojemná a krásná, že na ni budu ještě dlouho myslet. Příběh o mladé ženě s nelehkým životním osudem, ze kterého se vám bude chtít místy plakat, místy vám bude běhat mráz po zádech a místy se budete při čtení láskyplně usmívat.

26.10.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Za mě je kniha tak trochu terapií pro lidi, kteří v životě tápou nebo se zrovna nacházejí v ne moc šťastné životní fázi. Kniha se hezky četla a mě umožnila si uvědomit, jaké mám štěstí, že žiju svůj hezký, stabilní a vyrovnaný život. Zhruba od půlky mi ale kniha přišla spíš jak motivační příručka pro seberozvoj než jako román.

28.12.2023

Slavík Slavík Kristin Hannah

Úžasná, nádherná a strhující kniha. Je to příběh dvou povahově naprosto odlišných sester za 2. světové války ve Francii. Pohled na to, jak každá válku vnímá jinak a každá se v dané situaci chová úplně jinak.
Příběh je nádherný a zároveň smutný. Ta neustále přetrvávající krutost, zoufalství, všudypřítomný strach a hrozba smrti.
Kniha jako taková je strhující, čtivá a laskavá. Musím ale říci, že se mi v dnešní složité době s těžkým srdcem četla. Ta představa, že by se to mohlo opakovat, je hrozná...

29.09.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem četla jen jednou jako dítě a nechápala jsem, co na ní dospělí vidí. Nyní jsem si ji po třiceti letech koupila a znovu jsem se do ní pustila. Tolik krásných mouder člověk v knize nalezne. Neuvěřitelné.

27.10.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nádherné. Smutné. Tragické. Krásná duše Báry je permanentně ničena despotickými rodiči. Je hrozné, že se to děje i v realitě.

20.03.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Hodně silné téma a zajímavý úhel pohledu. Zpravidla se na tuto problematiku díváme pohledem lidí, kteří nic takového necítí. Kniha nám popisuje pohled člověka, který hledá pravdu, jak to s ním vlastně je a přemýšlí, co s tím udělá. Moc krásné a silné.

22.08.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Rozsáhlá kniha popisující život několika hlavních hrdinů. Je to moc hezky vylíčené, velmi čtivě napsané. Jen mě zaráží, jak život asi ve své době musel být těžký. Co postava, to nějaká rána osudu.

27.05.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Moje první kniha od Charlese Dickense. A v této předvánoční době jsem si snad nemohla vybrat lépe. Moc milá pohádka, která pohladí po duši a nádherně a citlivě zachytí kouzlo vánoc. .

21.12.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Je to moje druhá přečtená kniha od této autorky a opět je to příběh plný temna. Mám takové knihy ráda, i když se nelehko čtou a těžko se po nich usíná. Z tohoto příběhu mi bylo špatně nejen psychicky, ale i fyzicky. Představa, že takovou hrůzu nějaké dítě zažívá, je skličující a tížívá.

24.11.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha lehká i těžká, smutná i veselá, plná lásky, zla, nenávisti i naivity. Příběh odehrávající se ve složité době 30. let 20. století na jihu Spojených států vyprávěný očima dětí. Je fascinující sledovat jejich vnímání světa i to, jakým způsobem si kladou otázku Proč? a jak si na ni odpovídají. Autorka oprávněně získala za tento hluboký příběh Pulitzerovu cenu.

10.05.2023 5 z 5

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

Na knize bych nejvíce ocenila neobvyklý a pozoruhodný námět. Zápisník ponechaný v baru spojí nesourodou skupinu lidí, začne ovlivňovat a měnit jejich životy a probudí v nich lásku a přátelství. Kniha se pohodově četla. Hodnocení snižuji o jednu hvězdičku za předvídatelný děj a filmově americký závěr.

29.10.2023 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Mě se Gazely od první stránky nesmírně líbily. Mám ráda na knihách pana Hartla to, že jsou tak všední, že se v nich čtenář snadno najde a lehce jim uvěří.

04.01.2024 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Skvělý a povedený psychothriller se spoustou zvratů. Perfektně rozebraná psychologie jednotlivých postav. Čtenář by se mohl ptát, kdo je vlastně ten dobrý a kdo ten špatný?

08.10.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Klasicky krásná a přitom depresivní tvorba Petry Dvořákové. Život jedné běžné rodiny, ve které nefungují vzájemné vztahy, vázne komunikace a žije se život bez radosti a lehkosti.

06.01.2024 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Moc hezká detektivka, která má spád a hezky se čte. Osobně mám radši detektivní příběhy, ve kterých pachatele odhalíte až na konci. V tomto příběhu už zhruba ve třetině knihy víte, kdo je vrah po pár dalších stránkách i víte, jaký byl jeho motiv. Původně jsem chtěla snížit hodnocení o jednu hvězdičku. Nakonec ale hvězdičku nestrhávám. Při představě, že někdo komu je 27 let, je schopen napsat tak úžasné dílo, mi neumožňuje hodnotit jinak, než plným počtem hvězd.

23.09.2023 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Zajímavá exkurze do světa, o kterém sama vím velmi málo. Nedlouhý časový úsek ze života hocha, který trpí Aspergerovým syndromem a jeho rodičů. Je fascinující koukat na to, jak jednu věc oči různých lidí vidí různě, jak každý člověk vnímá odlišně realitu. Svoji vlastní realitu. Moc doporučuji pro rozšíření obzorů.

03.08.2023 4 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Šok. To ve mě zůstalo po přečtení knihy, když jsem si uvědomila, že se nejedná o smyšlený příběh nýbrž o realitu. Je mi smutno z toho, že ti, kteří by naši pomoc nejvíce potřebovali, museli zažívat právě toto.

02.02.2024 4 z 5

Budu ti nablízku Budu ti nablízku Michael Robotham

Třetí díl skvělého thrilleru. Ani v tomto díle jsem nebyla ani na minutku zklamaná.

21.01.2024 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Romány Petry Soukupové mi vyloženě sedí a hltám každé její písmenko. Za mě opět bravurně rozebraná psychologie jednotlivých členů rodiny, díky které se čtenář může velmi dobře vžít do fungování rodiny a vztahů a porovnat to s tím, co sám zažívá. Popsaný stereotyp, obyčejnost dnů a mezigenerační rozpor je nádherně ubíjející a z knihy neuvěřitelně sálá.

28.12.2023 5 z 5