jannik jannik komentáře u knih

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Tyto krátké návštěvy neobyčejných lidí pro mě byly snad ještě zajímavější než Raději zešílet v divočině (Nevidím ani tmu mě teprve čeká). Jemně nahlížíme do mysli lidí, kteří vnímají svět jinak než většina populace, ale rozhodně s mnohem větší pokorou a úctou. Asi některé rozhovory spíše klouzaly po povrchu, ale mě to přišlo jako záměr a měla jsem pocit, že by hlubší zásah mohl ublížit. Jiné rozhovory pro mě zase byly hodně hluboké, intenzivní, nutí mě k zamyšlení a ukládají se. Až budete číst, nezapomeňte svou mysl nechat otevřenou.

20.07.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pani Mornstajnovou mam opravdu rada. Fascinuje me ta ruznorodost v jejim psani, ackoliv asi bychom vzdy poznali, ze je kniha jeji. Vypraveni vlastne o celem 20. století v 1 rodine me upoutalo od zacatku az do konce. Necekejte dechberouci strhujici zvraty, ale naprosto civilni, verohodne vypraveni, ktere vas bude zajimat, jako byste cetli nalezeny denik clena rodiny. Tahle kniha me proste dostala a ja porad premyslim, co me na ni tak uchvatilo… jestli to byly realisticke postavy nebo nelehky osud rodiny vyliceny bez jedine znamky patosu… nebo snad Alzbeta?

29.06.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Hodne me zaujal format, jakym je roman napsan. Tema je moje srdecni zalezitost, takze byl u me uspech zarucen. Pribeh je celkove velmi zajimavy a pekne vystaveny, drzel me v napeti a po docteni mam pocit, ze jsem nedavala pozor a musim knihu precist znovu, abych pochopila vsechny souvislosti. Ze zacatku knihy jsem vudy lina pamatovat si vechny vztahy a na konci pak lovim, abych vymyslela, jak to tedy bylo. No, myslim, ze k tehle knize se vratim, a to delam vyjimecne.

05.04.2021 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Az me prekvapilo, jak se dobre cte. Autorka je o 2 roky mladsi nez ja, coz urcite pomohlo, protoze jsme vyrustaly a dospivaly ve stejne dobe. Bavilo me, ze vypraveni slo tematicky a nikoli chronologicky, i tak mi prisly vsechny navaznosti dostatecne jasne a vlastne to je mozna duvod, proc si v budoucnu chci urcite precist knihu znovu - a to delam opravdu jen velmi vyjimecne. A ja vzdycky ocenim pohled do zakulisi, takze me dost bavily pasaze z novinarskeho prostredi. Zaverem? Minimalne vsem tricatnikum doporucuji. Ta doba, ve ktere jsme dospeli byla rozhodne vyjimecna, tak proc si ji nepripomenout a nepodivat se na pribeh nejakeho vrstevnika.

25.03.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi silne a krasne vypravene pribehy z prelomu stoleti. Obcas jsem si musela dat kratsi pauzu a ty osudy trochu rozdychat. Diky podobnym kniham si ale vzdy uvedomim, v jakem zijeme dostatku vseho. Clovek si pak aspon na chvilku vseho, co ma a muze, zase vic vazi. Myslim, ze pozitivnich hodnoceni Sikmeho kostelu je dost a naprosto opravnene. Pokud nemate odpor k pribehum z doby pred 100 lety, ktere jsou vypravene realisticky bez prikras, tak urcite precteni litovat nebudete.

01.02.2021 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Naprosto dokonale zabavny komiks. Mam pocit, ze neni o Debbie, ale o me a mem manzelovi. Urcite se k nemu budu jeste nekolikrat vracet, takze si oprqvdu zaslouzi misto v me knihovne.

02.01.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Ani nedokazu popsat tuhle knihu... od zacatku me naprosto pohltila a vypraveni nejsympatictejsiho kluka na svete a jeho maminky jsem zhltla jednim dechem. Stepa je muj hrdina za to, jak se dokaze vsemu postavit, jak vsechno zvladne a od jeho dedy mam par zivotnich mouder, ktera snad nikdy nezapomenu. Ono to muze znit trochu depresivne a opravdu jde o drsne rodinne drama, ale vsechno se odehrava tak nejak civilne a nesnazi se znasilnit ctenare k slzam. Zivot je proste tezky a je na nas, jak se ke vsem tem zivotnim vyzvam postavime.

27.12.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tak tohle jsem si moc užila. Hrozně ráda jsem se vrátila k příběhu Marie Kostky a dost jsem se pobavila. Je to lehčí čtení, krásně si u toho odpočinete a já už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

05.11.2020 4 z 5

Chalupářka Chalupářka Marcela Mlynářová

Lehká, milá a poměrně zábavná. A určitě pozitivní. Myslím, že už víc asi ani dodat nejde. Ačkoliv celé vyprávění klouže dost po povrchu (a možná to je právě proto), čte se velmi dobře a dokážete si u ní hezky odpočinout.

27.10.2020 3 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Strhujici pribehy ve skvelem vytvarnem zpracovani. Je to skvela forma pro priblizeni doby a udalosti, ktere se dely. Osobne bych z romanu s takovym pribehem mela deprese, takze pro me je to komiksove zpeacovani tohoto tematu naprosto idealni.

22.10.2020 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Z trilogie pana Hajicka pro me byla asi nejmene poutava, ale bude to tim, ze se velka cast odehrava ve meste a ja mam asi na vypraveni pana Hajicka nejradeji, kdyz me prenese do krajiny. Co se mi ale na jeho knihach libi je ta civilnost postav. Hlavni hrdina je proste normalni chlap se spoustou chyb a clovek vlastne cte, jako kdyby kamarad vypravel, co proziva. Vsechna velka dramata se odehravaji bez jakehokoliv patosu, presprilisneho dramatizovani, a to se mi moc libi a je to velmi osvezujici cist neco tak jineho.

21.10.2020 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Mela jsem misty problem se zacist, ale asi uz to tak budu mit vzdy v prvni polovine knihy od pana Hajicka. Hodne jmen, ve kterych se zpocatku trochu ztracim... ale porad me drzi to prijemne vypraveni, atmosfera venkova, pocit, ze jsem vlastne venku, sviti na me slunce, fouka vitr z poli a ja vlastne nectu, ale divam se do dali po krajine... jako jsem to mela s Rybi krvi i Destovou holi, za pulkou se vzdycky chytnu a knihu prelouskam raz dva. Bude to i tim, ze uz znam postavy a autor pomalu rozkryva a vysvetluje a ja se chytam a zacinam postupne chapat a spojovat si cely pribeh stejne jako hlavni hrdina.

21.10.2020 3 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Neuveritelny zivotni pribeh krasne a velmi inteligentni divky. A asi prave kvuli sve intelingenci o sobe neustale pochybuje a je k sobe hodne tvrda, koneckoncu ji to tak ucil i otec. Doufam, ze ji verejna zpoved, kterou tahle kniha bezesporu je, pomohla s nalezenim sebe sama. Protoze me urcite pomohla nahlednout nekam uplne jinam... a treba zase trochu vic chapat, ze vnimani reality a pravdy je mnohem vic subjektivni zalezitost, nez jsem si kdy myslela.

24.09.2020 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Celkem dost jsem se zpocatku bala, ze se do knihy poradne nezactu. Udrzelo me ale to tema - pro me velmi zajimave, ctivost, pekny vypravecsky styl. Stejne me ta prvni tretina proste tak uplne nepohltila. To prislo az pak. A konec mi prinesl opravdu pocit klidu a zadostiucineni. Proste a jednoduse, musela jsem splnit ctenarskou povinnost a precist neco od pana Hajicka a zitra si jdu do knihovny pro dalsi jeho knihu...

01.09.2020 4 z 5

Smrt na druhém břehu Smrt na druhém břehu Dominik Dán

Moje prvni detektivka od Dominika Dana :) Uz od zacatku me hodne zaujala a mela jsem velmi silny pocit autenticnosti. V nicem se tu nepatlame, cele vypraveni je dost vecne a ma spad. Rozhodne nenarazite na takove ty dechberouci sokujici momenty, ktere prevrati vsechny vase predpoklady. Nic proti takovemu stylu nemam a podobnych severskych detektivek i knih Dana Browna :) jsem taky precetla celkem dost. Ale bylo to pro me tady dost osvezujici, proste zase jine, a tak to mam rada. Knizne vlastne nedokazu prirovnat k nicemu, co jsem dosud cetla, ale pripominala mi dost muj oblibeny serial Pripady prvniho oddeleni. Ja mam hodne rada ruznorodost, rada stridam zanry i autory, ale od Dominika Dana si rozhodne jeste dalsi knizky prectu.

12.08.2020 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Narocnejsi kniha. Nektere pasaze pro me byly hodne ctive a shltla jsem je, jine casti (pro me hlavne cast o ochrnuti) jsem zase cetla pomalu a knihu behem te doby hodne odkladala. Pro me je ale velmi cenna a nektere casti budu cist znovu, protoze je v nich hodne skryto a da se toho pomerne dost vycist i mezi radky, pokud jiz nejake znalosti anatomie mate (mozna i bez nich, ale znalost anatomie vam cetbu rozhodne ulehci). Nenajdete zde prakticke rady, co mate delat, najdete rozhovor s velmi inteligentnim profesionalem, ktery svou praci dela srdcem a s notnou davkou instinktu. Skoda, ze takove zkusenosti a cit se tak tezko predavaji.

30.07.2020 4 z 5

Prostor pro duši Prostor pro duši Vlastina Svátková

Z Prostoru pro duši si odnáším hlavně emoce. A proto je tak těžké něco ke knize napsat... Všichni děláme v životě spoustu chyb, často k nim dojde, když se opravdu snažíme udělat vše správně, ale tak nějak to nevyjde... Líbí se mi, jakým způsobem autorka píše a jak se knihou pokusila pomoct nám všem být k sobě hodnější a odpouštět hlavně sami sobě.

26.07.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ufff... tohle byl vazne silny pribeh. Kniha o velkem nepochopeni ditete matkou, ktera vlastne ani chapat nechce, protoze vlastne jen nechape, proc ji to ta Baruna porad dela... Uz na zacatku vse vypovi pojmenovani dcer Katuska a Baruna. Citite rozpor? Citite spravne. Nejdriv jsem jen vrtela hlavou, pak zacaly slzy. Vic ani psat nemuzu, abych neprozrazovala. Jen me desi predstava, ze tohle opravdu muze byt realita.

03.07.2020 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Syrova a cynicka... to jsou pro me 2 slova spojena s touto knihou. Balet miluju (ale neumim), ze to je priserna drina a nejtezsi existujici sport, jsem davno vedela. Prikra a drsna vyuka tance je asi proste kolorit tohoto umeleckeho oboru, ale jakym zpusobem se zachazi s detmi... ano, zoceli je to, ale jak je od autorky patrne, take dokonale znici. Asi si knihu znovu neprectu, ale v hlave mi nechala hodne veci k hloubani a rozhodne me presvedcila, ze moje deti balet nikdy profesionalne delat nebudou ????

03.07.2020 4 z 5

Poutave rozhovory s velmi zajimavymi lidmi, kazdy rozhovor krasne plyne a proste a jednoduse nejlepsi kniha, kterou jsem za posledni dobu cetla. Ocenuji hlavne tu autenticnost a nejde nezminit uzasne fotky.

10.03.2020 5 z 5