Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský. Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda 15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93672/jeste-jsme-ve-valce-93672.jpg 4.6136
Komiksy, Literatura česká
Vydáno, Argo, Post Bellum

Kniha Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Anna27

Některé příběhy by si zasloužily delší zpracování, ale jinak je kniha super, ilustrace taky. Akorát mi vadily úplně malá písmenka, která byla použita u dvou příběhů. Na blízku vidím dobře, ale tohle bylo tak titěrné, že mi přeskakovaly i řádky. Kniha je důkazem, že nácci i komanči jsou jedna verbeš.

Tsuki

Tak nějak jsem tušila, do čeho se pouštím, několikrát jsem poslouchala Příběhy 20. století v rádiu, ale i tak... řekla bych, že mě dostala jakási realistická syrovost těch vyprávění. Znovu a znovu čtete, vidíte a slyšíte kruté zážitky nejen z války, ale čím konkrétnější příběh to je, tím více zasáhne. Komu by se nepohnulo něco v žaludku, když čte o tom, že někteří lidé jsou horší než zvířata. Přečtení téhle knížky bych klidně zasadila do školních osnov, paměť národa je sice zaznamenána, ale pamět lidu je nějaká krátká a děravá, bohužel. Člověk by měl přestat fňukat nad nesmysly, pokud má co jíst, kde bydlet a není mu upírána lidská důstojnost a svoboda. Nezdá se vám někdy, že si toho, co máme, vůbec nevážíme..?

Eliška12
12.10.2018

Kruté ale reálné . Tolik lidí zemřelo i když nic neudělali . Kniha byla pěkná , ale některé komiksy se mi moc nelíbily . Moc se mi líbí , že v knize nezapomněli i na velmi statečné ženy . Knihu bych doporučila hlavně všem milovníkům historie . Hlavním poučením pro mně je : Pravda vítězí , ne hned , ale vždy .

Melcrovka
08.09.2018

Drsné, přesvědčivé, opravdové. Děsivé příběhy jednotlivců ukazují historii minulého století ve zcela jiném uvěřitelném a živě představitelném náhledu. I člověka, kterého nebaví číst knihy o novodobé historii tyto komiksové příběhy osloví. Doporučím všem známým, považuji skoro za povinnost každého si něco podobného přečíst.

MCGinger
13.08.2018

Kniha, která by mohla sloužit jako učební pomůcka pro výuku moderních dějin Československa. Obsahuje skutečné příběhy lidí, které ovlivnila totalita, ať už trpěli v německém nebo sovětském lágru, byli stíháni StB, odsouzeni k smrti nebo rekreačnímu pobytu v uranových dolech, či se jednalo o zavražděné odsouvané Němce. Každý příběh je zpracován jiným umělcem, některé lépe než jiné, ale jako celek se jedná o dobře zpracované edukativní dílo.

Hathor89
01.04.2018

Jako první knihu, která komiksovou formou zaznamela historii, jsem četla Maus od Arta Spiegelmana. Tato česká publikace mě nadchla stejně. Příběhy bezpráví jsou úžasným projektem, díky kterému lidé naslouchají vzpomínkám těch, kteří by jinak zůstali zapomenuti. Těší mě, že se takto přibližují i „malé” dějiny „obyčejných” lidí. Komiksy jsou srozumitelné, jednoduché … a přitom předají mnoho informací, poznatky a proniknutí do citového rozpoložení aktérů dějin. Byť vzpomínky mohou být časem zkresleny, nevadí. V týdnu zajdu do ředitelny a požádám o zakoupení knihy do školní knihovny, možná i o druhou do mého dějepisného kabinetu. Z vlastní zkušenosti vím, že po takovém výkladu historie mí žáci sáhnou.

Katka2382
07.02.2018

Naprosto skvěle a netradičně zpracované životy neznámých hrdinů.Čte se jedním dechem,myslím že by si ji každý měl alespoň jednou přečíst.

markettH
29.07.2017

Kniha nám osobitým způsobem napomáhá, abychom nezapomněli na zrůdnosti, co se děly. Příběhy lidí v komiksové formě by se měly stát pomůckami učitelů dějepisu.