Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský. Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda 15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93672/jeste-jsme-ve-valce-93672.jpg 4.5177

Kniha Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

IvaniceTamta

Skvělý knižní počin. Obsahem i grafickým zpracováním .

Miladad

Post bellum dělá záslužnou práci, mimo jiné i v oblasti vzdělávání. Komiksové zpracování je velmi atraktivní i pro mladší generaci a přitom jsou pojednána náročná ale důležitá témata z naší nedávné minulosti. tleskám.

Leona333
30.03.2022

Byla jsem nadmíru zvědavá, jak a kolik věcí - příběhů, se vejde do stoosmdesáti stran komiksu...?! Při čtení mě zvědavost přešla, neb jí vystřídala lítost a smutek. Opravdu velice silné lidské příběhy jsou zde zachyceny. Stejně tak i naše lidské povahy a ,,čecháčství..."
Víc nemám ke komiksu co dodat. Nakonec kdo aspoň z části prožil, zažil a pamatuje si hrůzy a bezpráví režimů z dob minulých... Tak tomu není potřeba dlouze nic vykládat, nebo psát. A těm, co nic z toho naštěstí neprožili - nepamatují, doporučuji k přečtení, aby se z těch hrůz poučili a je neopakovali...

tomexx
14.11.2021

Keby to bolo v mojich silách, kópie tejto knižky by som venoval všetkým tým zapáleným teenagerom bojujúcim za lepšie, zelenšie, férovejšie zajtrajšky, ktorí s iskrou v oku poučujú staršiu generáciu o tom ako zlyhala a najradšej by vybudovali nový socializmus, tentokrát už správne. Nie, nie je to možne a ako ukazuje história, vždy to skĺzne k totalite.
Každý príbeh je nakreslený iným štýlom. Každý príbeh sa dotýka človeka na "iných vlnách". Každý príbeh je založený na skutočných udalostiach.

Chytuš
16.03.2021

Zajímavý umělecký počin. Třináct příběhů, každý z nich komiksově podaný jiným kreslířem... Je pravda, že místy byl použitý styl na mě osobně už moc umělecký (Luboš Jednorožec), nicméně některé příběhy opravdu srdcervoucí - jak obsah, tak nádherné zpracování, které se k danému příběhu přesně hodilo (Ten kluk přece nic neudělal - příběh Milušky Havlůjové nebo Ohromný kotouč slunce - příběh Anny F.).
Celkově musím uznat, že Adam Drda mě dokázal zaujmout všemi zpracovanými příběhy - nevím, jestli je to tím, že má na zajímavé lidské osudy "čuch", nebo mi jím zprostředkované příběhy prostě všechny zabrnkaly na neviditelnou strunku vnitřního porozumnění a souznění...

Lenny33
26.02.2021

Smutné příběhy o "zapomenutých hrdinech". Silné čtení. Trošku mi vadilo, že příběhy byly moc krátké a styl kresby mě ne vždy zaujal (ovšem některé komiksy byly dech beroucí).
Dále jsem čekala, že v článcích na konci každého komiksu bude shrnutý život daného člověka. Zde byla vždy sepsána zajímavá změť informací, která mi ale daný příběh nijak neuzavřela a nezkompletovala.
Ovšem pořád se jedná o zdařilou knihu.

(Nedávno jsem četla knihu Totální nasazení, (která má stejné zpracování a vypráví životy tří žen, které přežily pracovní tábory) a ta se mi zdála zdařilejší.)

čtenářka301
03.11.2020

Studnice příběhů, které by neměly být zapomenuty a hlavně bychom se z nich měli všichni poučit. Komiksové zpracování jistě otevírá knihu i mladším ročníkům. Velice dobrý počin.

jannik
22.10.2020

Strhujici pribehy ve skvelem vytvarnem zpracovani. Je to skvela forma pro priblizeni doby a udalosti, ktere se dely. Osobne bych z romanu s takovym pribehem mela deprese, takze pro me je to komiksove zpeacovani tohoto tematu naprosto idealni.