Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93672/jeste-jsme-ve-valce-93672.jpg 5 186 42

Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám - přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je "česat bílého medvěda" a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny vystupuje i spolupracovník Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský. Ještě jsme ve válce - Nikkarin - Mikuláš Kroupa Česání bílého medvěda - Vojtěch Šeda - David Bartoň V rodinném táboře - Miloš Mazal - Adam Drda Gestapácké razítko - Prokop Smetana - Mikuláš Kroupa Masakr "U Zabitého" - Martin Plško - Adam Drda Hurvínkovy příhody - Vhrsti - David Bartoň Luboš Jednorožec - Václav Šlajch - Mikuláš Kroupa Ten kluk přece nic neudělal - Toy Box - Adam Drda 15 let ve stodole - Jiří Husák - Adam Drda Poslední let - Jan Bažant - Mikuláš Kroupa Chytřejší než oni - Tomáš Kučerovský - Mikuláš Kroupa Mánička ze severu - Branko Jelínek - Adam Drda Borské povstání - Petr Včelka - Mikuláš Kroupa... celý text

Median
29.12.2011 5 z 5

Vynikající kniha obsahem i formou, která složité dějiny přibližuje dnešnímu čtenářstvu (čti uspěchané době). Skvělý způsob jak velké dějiny přiblížit na příbězích těch malých lidí, kde se každý skutek počítá. Komiksová forma kupodivu na vyznění příběhu neubírá,ale naopak. Vše je v kostce výstižné a proto jdoucí až na dřeň. U příběhu matky a dcery, kterak spolu prožijí koncentrák a všechny hrůzy a matka pak krátce po válce stejně zemře na podlemené zdraví, jsem se nechtěně v autobuse rozplakala. Ta zkratkovitost, že příběh přečtete za pár minut, tady funguje přesně tímhle způsobem. Díky této knize měním svůj pohled na komiks a určitě mám zase o kousínek širší povědomí o tom, jaké bylo naše minulé století. Díky moc všem autorům a lidem ze sdružení Post Bellum za jejich práci a za tuto potřebnou knihu.

frigorn
14.12.2011 5 z 5

Velice zajímavě zpracované příběhy disidentů. Tohle bych dal voličům komunistů jako povinnou četbu!:)