Prostor pro duši

kniha od:

Prostor pro duši https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392432/bmid_prostor-pro-dusi-RkI-392432.jpg 4.1 244
Koupit Koupit eknihu Bazar

Kdysi dávno, hodně dávno, kdy jsem ještě o životě netušila skoro nic a identifikovala jsem jenom stavy hluboké deprese a euforie, mě správným směrem nastartovala jedna útlá kniha. Otevřela mi oči, abych se mohla vydat na cestu. Autorka věřila na zázraky a já tehdy potřebovala šíleně moc věřit na zázraky! Dnes na zázraky ani náhody nevěřím. Jsem sarkastická a ironická, a v mé knize najdete i pár sprostých slov. Ale smysl mé knihy je stejný, jako té, která mi před lety zachránila život. Má pomoct těm, kteří to potřebují a hlavně chtějí. Má dát naději tam, kde už žádná není. Tato kniha je pro ženy, které opakují stejné chyby, hledají lásku a pochopení. Je pro dívky a dcery, které si připadají divné, ošklivé a nepochopené. Je pro rodiče, kteří nadevše milují své děti. Je pro muže, kteří chtějí pochopit své ženy. Je pro všechny. Protože je o životě. A život je prostor pro duši. Chvíli jsme nahoře, chvíli dole na dně. Všichni toužíme nalézt rovnováhu tam někde uprostřed. Mezi dnem a hladinou. Mezi smutkem a štěstím.... celý text

Žánr:
Literatura slovenská

Vydáno: , Vlastina Svátková
Originální název:

Prostor pro duši , 2018


více info...

Komentáře (76)

Komentáře 76 Recenze 2

Jane2016
Jane2016
11.09.2023 5 z 5

Prostor pro duši jsem si přečetla na základě doporučení kamarádky, mělo jít o knihu zajímavou, bolavou, člověk jí má číst opatrně a nad jednotlivými větami přemýšlet. A víte co? Přesně taková tato kniha je. Nic v ní není růžové, ale troufnu si tvrdit, že spousta vět Vás zasáhne někde hluboko uvnitř, donutí Vás přemýšlet nad věcmi, nad kterými byste normálně nepřemýšleli.

Za mě jde o skvělou knihu, kterou musím doporučit každému, kdo rád čte mezi řádky. Ještě, že jsem tohle doporučení od kamarádky dostala! Sama bych po knize v knihovně asi nesáhla a tohle skvělé a krásné čtení by mne minulo!

JancaMia
JancaMia
07.09.2023 3 z 5

Zpověď slovenské herečky. Čte se lehce , nicméně občas musíte číst mezi řádky (musíte mít svoje odžito). Půjčeno z knihovny.


Miriam
Miriam
20.03.2023 3 z 5

Autorka popisuje svůj život, své pády, chyby, okamžiky štěstí, uvědomění a přijetí sama sebe. Zamyšlení se nad životem, svými chybami, doporučení pro čtenáře. Bylo to fajn, ale na její další knihu mě autorka nenalákala.
Ale věřím, že pokud někdo prožívá něco podobného jako autorka, tak kniha může být pro někoho inspirací a zároveň nápomocná.

Alma5
Alma5
20.11.2022 2 z 5

Když už ležela v knihovně v poličce čerstvě vrácených knih, rozhodla jsem se zjistit, co může o duši sdělit mně neznámá herečka. Autorka sdílí své pocity a prožitky ze života, který díky jejímu založení jistě není snadný. (I když zároveň je zde i postupně zmíněna celá řada úspěchů - vysoké školy, maraton atd.)
Odjakživa se považuji za člověka se slabou psychikou, ale proti této paní jsem duševně naprosto vyrovnaná osoba. Věřím, že hodně žen má také tak "vášnivou" povahu, a pak zde můžou najít nějaké poučné moudro. Mne to jaksi minulo...

perpe2a
perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Nádhera

Inugoya
Inugoya
07.06.2022 5 z 5

Kniha nejspíš osloví hlavně ty, kdo už mají něco odžito a na ledacos si přišli.
Ostatním může přijít příliš ezo nebo spíš jako soukromý deníček.

Já osobně se s ní v mnoha směrech dokážu identifikovat (ruku na srdce, kdo z nás si umí vymezit hranice zdravě, klidně nebo vůbec?), ale také je tam pár míst, s kterými se ztotožnit neumím (fakt jsme si to tady takhle vybrali? A jestli se tady máme jenom učit, tak k čemu nám to v důsledku vůbec je?) a hlubší odpovědi nebo vysvětlení jsem k nim nenašla.

V každém případě ale doporučuju každému, kdo má rád laskavou moudrost, je na cestě (sebe)poznání a občas na ní docela klopýtá. Jako my všichni. :-)

holkazaknihou
holkazaknihou
22.02.2022 5 z 5

To bylo tak krasne pravdivy a od srdce..

baji42
baji42
24.10.2021 3 z 5

Nechala jsem se přemluvit, ale tak, jak jsem předpokládala, tohle není literatura pro mě. Autorka si tu vylévá své rozhárané srdce a určitě si najde řadu sympatizantek mezi podobně smýšlejícími ženami.

mss
mss
05.10.2021 4 z 5

Zpověď a krásný náhled na život se vším všudy. Člověk si zde najde jak to dobré, tak to těžké ze svého života. Pak je jen na něm, jak s těmito uvědoměními naloží.

IreneP
IreneP
13.08.2021 3 z 5

Asi je to tím, že ačkoliv jsem podobného věku, nemám tolik odžito. Měla jsem pěkné dětství i dospívání, zatím jsem se nerozvedla a evidentně nejsem tolik citová, rozháraná a vášnivá. Proto některé věci z knížky nechápu. Prostor pro duši beru jako velice otevřenou soukromou výpověď jedné talentované, krásné ženy-matky-herečky-umělkyně. A jako takové se to čte rychle a s mnoha větami a prožitky nelze než souhlasit.

Ophelie
Ophelie
30.05.2021 4 z 5

Knihu lze přečíst za jeden večer, ale vzhledem k moudrostem a hlubokým pravdám doporučuji její dávkování. V knize se najde pár věcí a výroků, se kterými se tak úplně neztotožňuji, ale možná je to jenom tím, že jsem k nim ve svém životě ještě nedošla. Jinak knihu řadím mezi své oblíbené a ráda si ji znovu, po nějaké době, přečtu.

Little.deer
Little.deer
19.05.2021 2 z 5

Četla jsem knihu až teď po nějaké době, co vyšla a nejsem autorkou příliš nadšená...
Je trochu znát, že je mírně šmrncnutá ezoterikou a informacemi, které teď hodně lidí hltá nebo hltalo a mě to úplně nevyhovuje. Jak třeba vím, že si moje duše vybrala tenhle život nebo rodiče? Co když to byl prostě můj zadaný úkol a ne přímo konkrétní přání?

Annie162
Annie162
02.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha plná života. Historky smutné jsou dojemně podány, a naopak ty radostné vtipně. Děkuji za tuto knížku.

LenkaPet
LenkaPet
14.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Moc mi pomohla v mém životě, když jsem se když jsem se cítila ztracená.

NIKOL44
NIKOL44
22.01.2021 5 z 5

přečetla jsem jedním dechem..

Gejitka
Gejitka
12.01.2021 3 z 5

Knihu jsem přečetla velmi rychle, hezky se čte. Z knihy jsem si odnesla asi to, že v životě stojí za to být sama sebou a dát v něm prostor svojí duši. Celý život si připadám jiná než ostatní a připadám si, že nikam nepatřím, že se nikam nemůžu začlenit. Celý život se o to snažím, někam se začlenit, někomu se podobat. Přitom přizpůsobuji své vlastní já tomu, co chtějí ostatní. Moje vlastní duše zaniká. Díky této knize jsem si to uvědomila, zjistila jsem, že si musím více věřit, mít se ráda, dělat to, co já chci, poslouchat svůj vnitřní hlas. Stojí to za to.

Alex.rrr
Alex.rrr
23.12.2020 1 z 5

Hodně špatné čtení. Jediné co se mi líbilo, že se kniha četla rychle. Sice to nejsou esokecy, ale kecy rozfňukané holky, která za mlada byla modelkou a moc se rýpe v nesmyslech jak jí nikdo nemá ráda. Ano, jsou různé problémy, to nechci zlehčovat, ale toto mi přijde jako výplod z nudy. Snaha nahodit pár vtipných storek "ze života", aby se autorka přiblížila čtenáři, to nevylepšilo. Asi žánr nic pro mě. Nechápu absolutně co je na knize tak drahého.

Christeene
Christeene
02.12.2020 1 z 5

Za me to vystihl Pišta33-bohuzel jedno velke zklamani. Jedine pekne je venovani. Zbytek byl bohuzel tak nejak o nicem-neodnesla jsem si nic. Takova jednoducha zpoved velmi nevyrovnane zeny. Snad to alespon jako terapie autorce samotne pomohlo.

barbora5983
barbora5983
01.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha...

Maky78
Maky78
26.09.2020 5 z 5

Krásná kniha.
Vlastně jsem zjistila že se mám docela ráda, :-)
Žádné naivní esokecy.

evelýny
evelýny
11.08.2020 3 z 5

,,Život je prostor pro křehkou duši."

A tak nám Vlastina Svátková obnažila tu svoji, aby tím nabídla prostor pro tu naši.

Tak tedy zkusme vyplnit i ten svůj život v rovnováze a v klidu.

P.S.: O život stojí za to bojovat.

jannik
jannik
26.07.2020 4 z 5

Z Prostoru pro duši si odnáším hlavně emoce. A proto je tak těžké něco ke knize napsat... Všichni děláme v životě spoustu chyb, často k nim dojde, když se opravdu snažíme udělat vše správně, ale tak nějak to nevyjde... Líbí se mi, jakým způsobem autorka píše a jak se knihou pokusila pomoct nám všem být k sobě hodnější a odpouštět hlavně sami sobě.

ZÓNA
ZÓNA
27.06.2020 4 z 5

Sám jsem si predikoval, jaká asi kniha bude.
O autorce jsem nabyl dojmu, že se jedná o feministku.
Vše se ukázalo jako liché.
Kniha je velice čtivá a upřímná, i když tzv. "učebnice života" příliš nevyhledávám a nevnímám jako přínosné.
Ale autorka není dotěrná, jen vypráví a poukazuje na chyby v životě, na nedostatky ve výchově, na lásky, které láskami nebyly. Na sebe samotnou.
Avšak. Z textu cítím, že tak trochu klouže po povrchu. Že by mohl být sugestivnější a silnější.
Co je podstatné, necítím z něj feminismus. Naopak, je zde silně zastoupen mužský prvek, jeho důležitost a hodnota.
A hlavně důraz na osobnost člověka.
Paní Svátková, dle mého skromného názoru, má talent na psaní. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že je víc než talentovaná. Rozhodně víc talentu, než v oblasti herecké. Ale vše se dá rozvíjet.
Jen čas ukáže, zda slova dokáže skládat do příběhů, které dělají literaturu literaturou. U tohoto psaní zůstat nelze...

Ametymka
Ametymka
16.06.2020

,, To, co nás nejvíc rozčiluje, je to, s čím jsme se nesmířili sami u sebe. " - je ve své podstatě jedinou větou, která ve mně po přečtení zůstala. A tím to nemyslím nijak zle, protože je pro mou osobu nesmírně důležitou.. Důležitější, nežli celý obsah knížky, který se sice lehce četl, avšak samotné mi připadal lehce zmatený/snad málo obsáhlý.
I přesto věřím, že si své lidi našla, a jim pomohla.

Pavlína197
Pavlína197
16.06.2020 4 z 5

Příjemné čtení o autorčině cestě ke spokojenosti.

Pišta33
Pišta33
12.06.2020

Velké zklamání! Nalákán anotací o smíchu a někdy i slzách nad touto knihou, v očekávání veselých i dojemných příhod ze života dostalo se mi zpovědi sice vzdělané ale nemoudré ženy, zpovědi plné nesmyslů, hloupostí a fantasmagorií... Nu což, ženy není třeba chápat, ženy třeba milovat. Ale že je to někdy fuška...

petrucha86
petrucha86
19.05.2020 4 z 5

Čtivě napsaná osobní zpověď. Palec nahoru za to, jít s kůží na trh! Nicméně osobně jsem si z toho mnoho nevzala, hodnotím vyloženě jako příjemné odpočinkové čtivo.

Latté
Latté
12.05.2020 3 z 5

Kniha byla čtivě napsaná, pár rad jsem si odnesla, ale nemáme s autorkou stejnou povahu a nenesu si extrémní křivdy z dětství, aby mi byla přínosem více.

Anniee
Anniee
13.04.2020 5 z 5

Sedla. Sedla na moje bolestivý období přesně tak, jak měla. Člověk najednou, jak je ta karantena, zjišťuje, že nevydrží sám se sebou. A ani s tím, s kým žije. Neví si s tím rady a je mu z toho smutno a ouzko a zlostně. A tohle pomůže, podá pomocnou ruku, pohladí po hlavě a až bude ten spravnej čas, popostrčí k činu. Tak, jak to má být.

kniznimaniak03
kniznimaniak03
30.03.2020

Knihu jsem četla v únoru...
Je velice dobře,jako fakt hodně dobře napsaná,čtivá,zajímavá,velice vtipná a výstižná.
Doufám,že autorka napíše další tak skvělé knihy...prostě tuhle knihu si musí každý přečíst

viva71
viva71
06.03.2020 1 z 5

Dlouho jsem čekala až bude v knihovně volná a teď jsem ráda, že jsem na ní nespěchala a nekoupila ji. Taková osobní zpověď jedné ženy v určitém věku. A právě ženám v takovém věku a životním období je kniha asi určena. Mě neoslovila ani trochu.

martinkaLLL
martinkaLLL
19.02.2020 2 z 5

Není to moc kniha pro mne, neoslovilo mě to. Je to takový deník, kde se občas někdo s podobným osudem najde. Já to nejsem, tak mi to nic nedalo.

Teryhc
Teryhc
08.01.2020 3 z 5

Knihu jsem dostala k loňským Vánocům a dlouho odkládala. Přečtena na jeden zátah, určitě má svého čtenáře, ale mě moc nenadchla. Pokud se na ní budu dívat jako na deník tak je pěkná.

storeteller
storeteller
05.01.2020

Nicneříkající a nezabrušující (asi aby nemusela vybrušovat).

zlatina844
zlatina844
05.01.2020

Knihu jsem si rozhodla přečíst, protože jsem viděla rozhovor s paní autorkou na DVTV.
Přišlo mi, že má zajímavý životní příběh, a umí i chce jej předat dál. Bohužel, není tomu tak. Spíš mi přijde, že než aby paní chtěla někomu upřímně pomoct/poradit, chtěla si víc dokázat, že tu knihu vůbec napíše, i když se jí vlastně vůbec nechtělo (jak mluví v začátku knihy). Úkol splněn, napsala knihu, ale úplně zbytečnou a ničím neobohacující. Nedoporučuji.

Bráňošek
Bráňošek
02.01.2020 4 z 5

Zprvu jsem se nemohla pořádně začíst, ale pak jsem se v ní našla. Je tam několik pro mě nádherných míst. Opravdu pohladí po duši.

Monika164
Monika164
01.01.2020 5 z 5

Moc krásná kniha....každá z nás se tam najde....

iva6141
iva6141
18.12.2019

Kniha, která mě velmi oslovila právě v době, kdy řeším stejné problémy. Chápu některé komentáře tady. Ženám, kterým se nikdy to, co autorka popisuje nestalo, nemůže nic dát. Mě dala hodně, první část jsem doslova probulela, otevřela mi staré rány, tou další jsem se pomalinku hojila...Uvažuji o koupi druhé, prorože tu první mám chuť vytrhat a některé stránky zarámovat, abych se na ně denně koukala a nedělala pořád stejné chyby dokola. Ne každá známá osobnost je ochotna jít s kůží na trh. Tudíž Vlastino velké díky!

Hvězdinka
Hvězdinka
15.12.2019 2 z 5

Neurazí, nenadchne. Prostě postřehy jedné paní, která měla dost prostředků, aby si vydala knihu.....

SakuraLuci
SakuraLuci
08.12.2019 4 z 5

Knížku hodnotím jako osobní zpověď, neurazí ani nenadchne.. Některé pasáže jsou k zamyšlení, najdete se v nich..

Autorovy další knížky

Vlastina Svátková
slovenská, 1982
2018  82%Prostor pro duši
2020  66%Najdeš mě ve tmě
2014  78%Sama sebou
2010  72%Moara - O čom všetkom je láska...
2019  60%Čtení na léto aneb Fejetony k vodě

Kniha Prostor pro duši je v

Právě čtených9x
Přečtených408x
Čtenářské výzvě81x
Doporučených22x
Knihotéce53x
Chystám se číst268x
Chci si koupit79x