JanaŠamšová JanaŠamšová komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

"Říkáte, že si štěstí zasloužím.
Tak já vám o sobě něco povím."

Kauza kolem knihy je známa asi už všem, za sebe musím říct, že pro mě silnější než příběh Hany. Ať už AM inspirovalo cokoliv, tak tento příběh vám zlomí srdce a čekáte, zda alespoň konec bude pozitivní, protože kniha je smutná jako Hamlet, jako pondělí. Tolik křivdy, tolik negativního. Rodina, ve které dívenka vyrůstala je zkažená skrz na skrz. Vždyť na malém dítěti nikdo nevidí nic dobrého! Matku nezajímá a tatínek, který se k ní choval hezky a četl jí pohádky zmizel neznámo kam. Nikdo jí nevěří, a proto se upne na imaginární kamarádku. Rvalo mi to srdce a na straně 217 jsem se rozbrečela tak, že slzy nešlo zastavit.
A konec?
V životě jsem neměla po přečtení posledních vět takovou husí kůži po těle. Úplně mě to zmrazilo.
Přečtěte si ji, brečte, nadávejte, kruťte hlavou a pak...pak si važte života a těch, kdo vás vychovali a milovali vás

Marťan Marťan Andy Weir

"V každém člověku je základní instinkt pomáhat druhým. Možná to tak někdy nevypadá, ale je to pravda." Je to tak zásadně lidské, že to spojuje všechny kultury bez vyjímky."

V knihovně mám Marťana už nějaký ten rok a bránila jsem se. Přišla mi však ve štafetě a....úplně mě pohltila. Je to neuvěřitelně čtivý příběh o lidské odvaze a boji o přežití. Navíc je kniha plná skvělého humoru, který vás rozesměje. Ujišťuji vás, že to, co řešíme mnohdy jako důležité věci, jsou vedle toho, co řešil on úplné prkotiny.
Někdy je dobré být nohama prostě na Zemi.

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Strom může vyrůst do výšky, ale pořád má své kořeny. Můžeme tedy sahat až k nebi, ale nemůžeme si zvolit, kde jsme se narodili nebo jakou máme barvu očí. Je to náš osud, kterého si musíme být vědomi, ale současně se nesmíme bát otevřít se světu.
Yaron Herman

Už jste někdy četli knihu, u které jste si přáli, aby neskončila? Záměrně jste četli pomalu, protože jste si představovali obrazy a scény z knihy? Užívali si každé slovo, které autor svým rukopisem vtiskl do vaší mysli a zanechal stopy ve vašem srdci...?
Tato kniha mi toto dovolila, protože místa, ve kterých se většinou příběh odehrává, jsou mi velmi blízká.
Prvorepublikový Zlín, firma Baťa, jsou pro mě velkou srdcovkou jako rodačky z tohoto města. Dalším městem z knihy je můj nynější domov, a to Uherské Hradiště
Myslím, že právem tuto knihu zařazuji mezi mých TOP5 knih, které jsem doposud četla.
Je čtivá, napínavá, plná zajímavých historických informací, které jsem doposud nevěděla. Navíc je napsána s citem, plná lásky, ale také křivd. Každá doba má své klady, ale i zápory.
Jen doufám, že tato kniha nebyla posledním dílem pana spisovatele

12.04.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

"Čekej na smrt a modli se, ať je rychlá."

Musela jsem konečně zjistit, co na Carterovi všichni mají. A musím říct: "tak to je nářez." Od začátku do konce mě poslech bavil a udržoval v pozornosti. Hunter je neuvěřitelně chytrý chlap a vrah neskutečně mazaný. Vážně jsem nepoznala, kdo se za vrahovou tváří schovává, takže jsem zůstala sedět s pusou dokořán.

Carrie Carrie Stephen King

KRISTUS, NEVIDITELNÝ HOST; CO BY DĚLAL JEŽÍŠ? POSLEDNÍ HODINA SE BLÍŽÍ; BYL BYS PŘIPRAVEN, KDYBY DNES NASTAL SOUDNÝ DEN?
Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka pronásledována svými vrstevníky a tyranizována matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko se stává jevištěm děsivých událostí.
Prvotina, která téměř nespatřila světlo světa, protože skončila v koši rukou autora a zachránila ji jeho manželka.
Je znát, že je to prvotina. Jsem zvyklá na dlouhé popisy, příběhy na stovkách stran, které čtenáře vtáhnou více do děje, a tady se jedná o krátký příběh, který ovšem stojí za to.

19.01.2024 4 z 5

"Bože, můžeš si se mnou udělat, co budeš chtít, jen mě prosím udělej slavným."
O tři týdny později mě obsadili do Přátel. A Bůh rozhodně svoji část dohody dodržel - ale Všemohoucí, jelikož je Všemohoucí, že ano, nezapomněl ani na tu první část modlitby."
Dnes číst tuto knihu má už úplně jiný rozměr, no uznejte, není to tak?!
Jen ten úvod:
"A měl bych být mrtvý. Jestli chcete, můžete to, co se chystáte číst, považovat za vzkaz ze záhrobí, z mého záhrobí."
Celou dobu jsem měla pocit, že je přede mnou a vypráví to. Člověk, co viděl Přátelé tolikrát, jako já, zná jeho gesta. Idol mého mládí. Chytrý, vtipný a sexy. Říkala jsem si, jak dobře hraje a on to nehrál. On prostě Chandler byl. Jen už jsem na něj nikdy díky knize nebudu dívat stejně, teď už vím, co se skrývá za hubenou tváří nebo naopak tou buclatější.
Kniha čekala rok na přečtení a stačily dva dny. Dva, abych pochopila, proč. On se bál samoty, on o svých démonech věděl a snažil se bojovat. Ale moc mu to nešlo. Nechápu, že to všechno přežil, že to jeho tělo, srdce zvládlo. Ale bojoval o život, on nechtěl umřít, on se smrti bál. A obojí ho potkalo.
Samota i smrt.
R.I.P. Matty
Aaach můj Bože, Chandler Bing

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Měsíc únor jsem zasvětila knihám od této autorky. Vodník se mi moc líbil, Klekánice byla skvělá, řekla bych lepší a více akční a já myslela, že ji tato kniha nepřekoná. A mýlila jsem se. Znáte ten pocit, kdy zapomenete, že čtete a máte pocit, že jste tam mezi nimi jako tichý svědek? Tento geniálně promyšlený příběh do posledního detailu, včetně názvu, mě naprosto dostal. Seděla jsem na konci knihy a pořád si přehrávala poslední kapitolu.
Skláním se hluboce před talentem a neskutečně se těším na další knihu.

27.02.2024 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Na festival knižních závisláků jsem jela s jasnou vizí, a to koupit si tam tuto knihu, která je Jakubovým debutem. Ještě před besedou si mě autor získal svým úsměvem a poté i jako osobnost.
Všem, které jsem nalákala a knihu si koupili a doposud ji nečetli chci říct, že je naprosto výborná, čtivá a pro mě milým překvapením.
Autor originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu, což je zvláštní forma manipulace. Daniela, která měla velké ambice stát se spisovatelkou, studovala univerzitu, se stává obětí a v podstatě také vlastním stínem. Sama jsem nedokázala chvílemi poznat jak tenký led je mezi pravdou a lží.
A pro ty, koho nezaujala obálka menší vysvětlení. Podívejte se do slunce (které je právě v srpnu silné) a až vás dostatečně oslní, uvidíte právě tyto barevné skvrny.
Srpny jsou takové neděle...

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

"Krajiny našeho mládí nás utvářejí a my si je neseme v sobě. Opředené vším, co nám daly a vzaly, zůstávají součástí toho, čím se stáváme."
Srdceryvný příběh odehrávající se uprostřed divoké krásy Colorada vypráví o dospívající dívce, jejíž život navždy změní jedno náhodné setkání.
Kniha o ztrátě, nepříliš lehkém dospívání Torie, vyprávěn s citem, něhou a s nadějí, vás chytne za srdce a vy se necháte unášet na vlnách příběhu mladé dívky, jež začal v roce 1949. Je neskutečné , kolik toho jeden člověk unese a jak neskutečnou odvahu musí v sobě najít, aby vzal zodpovědnost do svých rukou a rozhodl tak o osudu dalšího člověka.
Ano, život o samotě neublíží nikomu, ale je takový život naplněný a nebo snem někoho z nás?
Kniha, která stejně jako Kde zpívají raci, je o odvaze, lásce, kterou neodvál ani čas, ale také o samotě, která není zlá, jen smutná.

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

"Všichni něco předstírají, všichni si hrají na něco, co nejsou. Celý svět stojí na lžích a klamu."
Manželé jdou k sousedům na večírek a nechají šestiměsíční dceru doma a kontrolují ji přes chůvičku. Ona však zmizí.
Kniha plná zvratů a překvapení. Nemůžete v ní věřit nikomu a ničemu. Každá stránka překvapila, žádná zbytečná slova, prostě naprostá pecka. Napětí, spád a pár postav, které autorka velmi dobře popsala.
Jen ten konec!?

17.01.2024 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Tohle byla nálož, kterou jsem nečekala. Tolik emocí, co jsem zažila. Nával zlosti, lítost a touha po spravedlnosti - byla to smršť. Od určité chvíle to nejde odložit a vy musíte číst a číst. A v určitý okamžik jsem se dívala na poslední slova jedné z kapitol a modlila se, ať to, co mi dochází není pravda.
Pro mě nečekané a ještě několik hodit po dočtení mi běhá mráz po zádech. Byly chvíle, kdy jsem se klepala jako ratlík.
Noc, která změnila životy všem, minulost, na kterou chcete zapomenout, chcete ji vytěsnit, ale copak jde, aby zmizela? Jak málo stačí, aby člověk udělal jedno špatné rozhodnutí.
Byla to moje první kniha, kterou jsem od autorky četla a smekám před ní. Určitě si ráda přečtu i předchozí knihy. Neskutečné, jak skvělý příběh dokáže napsat tak mladá autorka.

15.03.2024 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

"Když stojíme proti samotnému Zlu, ani ta největší snaha někdy není dost."

Jako dítě si vzpomínám, že mě Klekánicí strašili, hlavně prarodiče. Vyrůstala jsem na vesnici a řídili jsme se bitím zvonů na kostele. A po klekání jsme museli být doma. Ale dnes, je tady ještě snad nějaké dítě, které se boji této mýtické postavy? Já se celé čtení bála, nikoliv této zmíněné osoby, ale toho, jak příběh malé Adrianky dopadne.
Jen ztěžka hledám správná slova na tuto naprosto skvělou knihu, které absolutně není co vytknout. Hluboce se skláním před samotnou autorkou. Napětí, styl, jakým je napsána vás do vesnice zavede a vy zapomenete, že čtěte, protože ty obrazy a scény vidíte živě před sebou. A je vidět, jaký obor autorka studovala.

22.02.2024 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

"Dvůr vodníkův prostranný,
bohatství v něm dosti;
však bezděky jej se v něm
zastavují hosti.
A kdo jednou křišťálovou
bránu jeho vkročí,
sotva ho kdy uhlédají
jeho milých oči.
K. J. Erben
V BRDSKÉM ÚDOLÍ BUBLÁ NĚCO TEMNĚJŠÍHO NEŽ KALNÉ VODY RYBNÍKŮ
Za mě skvělá detektivka s nádechem tajemna zasazena do léta v české vesnici. Autorka umí čtenáře vtáhnout do děje a proto nebyl problém ani s více postavami v tomto příběhu. Jsem už od dětství milovník sbírky básní Kytice, takže za mě velký plus. Konec mi nějak zvlášť nevadil, mělo to něco do sebe.
A teď hurá na další knihu autorky, na Klekánici.

22.02.2024 4 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Jestli mi nějaká kniha utkví v paměti navždy, tak je to právě tato. Dlouho jsem se u knihy tolik nebála. Ta atmosféra je tak neuvěřitelně dobře popsána a navíc celý příběh provází naprosto dokonalé ilustrace, z kterých běhá mráz po zádech.
Tři časové linie, příběhy, které mrazí a děsí. Co se v tom domě stalo? A co ten dům vedle? Kdo je ta tajemná postava zjevující se v okně? Kdo na Kamilu neustále ťuká a čí zpěv to slyší? Může člověk zapomenout na minulost, tak jako Kamila?
Nedokážu jako rodič pochopit jednu věc. Proč Kamily matka poslala svou dceru do domu po tom, co v něm sama zažila.
Kniha byla neskutečně silným zážitkem a teď vím, že mě kromě klaunů, panenek děsí i medvídci.

25.03.2024 5 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

"Vše na světě má svůj čas.
Čas zrození, čas setí, čas sklizně, čas umírání a tak dále. A tohle je obětování. Později přijde čas života a radosti."

Jsou dvě knihy, kdy jsem opravdu zuřila a chtěla některé postavy zabít. Ta první je Jestli to řekneš a ta druhá je právě tato. Obě byly napsány na základě skutečných událostí.
Bože, jak mohla, mohly? Jak se někdo, kdo se ohání Bohem může chovat jako zrůda. A nechápu ty čisté duše, že jim vše věří a nazývají ty stvůry ještě maminkou a babičkou.
Pro mě velmi psychicky náročná kniha, která se však četla velmi dobře a příběh ani na chvíli člověka nenudil. Ale těch slz, jsem prostě citlivá a věřím, že nejsem jediná, kdo u ní plakal.
U některých pasáží mi spadla brada a nejvíce právě na konci.

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Pan autor si může připsat dalšího fanouška mezi své čtenáře.
Tento thriller patřící do Young Adult literatury mi pořádně procvičil mozkové závity. Spousta osob, dvě mrtvé dívky, jeden pachatel? Příběh mě neustále držel v pozornosti a nabádal mě číst dál a dál. Každý z nás jistě někdy potkal holku, jako byla Sabina, každý máme vedle sebe podobně jako byl Jakub, David, Dominik nebo Patrik. Osudy některých byly velmi kruté, stejně jako někteří mladí lidé umí být krutí. Závidí si nejen peníze, ale i oblíbenost mezi studenty a dokonce i rodinné zázemí. Ale chápu to, protože si nikdo z nás nemůže vybrat, do jaké rodiny se narodí. Ale může si každý z nás vybrat, jakým člověkem bude.

05.03.2024 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Velmi čtivá kniha mladé autorky, ve které vše zprvu vypadá idylicky. Už od začátku je celý příběh předvídatelný, ale neubírá mu to na kvalitě. Na čí straně je pravda a kdo je v této knize ten zlý, s tím jsem trochu bojovala. Chvílemi jsem vyloženě zuřila z chování obou hlavních ženských postav. Závěr byl taková třešnička na dortu.

05.03.2024 4 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

"Čím to, že je život tak složitý?"
"Že by lidmi?"

MUŽ, KTERÝ CHCE ZEMŘÍT.
KOČKA, KTERÁ HLEDÁ DOMOV.
DOJEMNÝ I VESELÝ PŘÍBĚH O NEOBYČEJNÉM PŘÁTELSTVÍ.

Milý příběh kocoura, který mluví a přemýšlí nad obyčejnostmi života a nad jeho úvahami by bylo dobré se zamyslet. Každý z nás by měl. Je fakt, že zvířata nás milují bezpodmínečně a neřeší, jak kdo vypadá, jestli jsme bohatí nebo ne a jsou nám věrně po boku. A ano deprese jsou z přemíry informací a málo spánku.

25.01.2024 5 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

"Ale i slušní lidé se chovají někdy špatně. Nevidí nic kromě svého cíle a aby toho dosáhli, nestarají se, koho přitom pošlapou."
I mlčení může zabíjet.
Tento díl je poslední ze série Huldar a Freyja. Tato autorka dokázala, že je pro mě královnou islandské krimi. Její zápletka není nikdy jednoduchá, někdy bych řekla až chaotická, ale konec je vždy symfonie.
Yrsa mě naučila vypisovat si jména postav a psát souvislosti. Témata tohoto dílu nejsou jednoduchá. Homosexualita, vakcinace...
Tento díl ukazuje, jak může čin, který člověk udělá, ovlivnit životy a osudy lidí.
No a k tomu nejlepšímu, to hlavním postavám, se kterými jsem trávila čas od ledna. Huldar, Freyja a Erla. Erla na mě byla moc tvrdá. No a Huldar a Freyja pro mě byli jedním z nejhezčích dějových linek. Někdy cesty lásky a touhy nejsou ale jednoduché a ne každý románek má šťastný konec.
Shrnutí série
Nejlepší díl jednoznačně DNA, dodnes si pamatuji detaily.
Nejslabší díl Katarze.
Nejoblíbenější postava Freyja a Saga.
Doufám, že po Tichu nebude ticho po pěšině a Yrsa napíše další díl této série.

19.01.2024 4 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

"Sebelítost ještě nikdy nikomu ke štěstí nepomohla, to si pamatuj."
Může existovat místo, kde všechny lidské příběhy znovu začínají?
Příběh Báry, která se jednoho dne probudí v nebi a nemůže si vzpomenout, jak a proč zemřela, mě pohladil, rozbrečel a donutil se zamyslet. Dostane člověk šanci napravit chyby jako Bára? A budou jí stačit dva měsíce?
Chci věřit v nebe.
Bože dej, aby to tam vypadalo jako v této knize, Bože dej, aby nebe doopravdy existovalo.
Bože dej, ať žiji tak, abych si to místo tam doopravdy zasloužila.
Celý příběh se nesl v krásném duchu, je protkaný spoustou písní a také křivd a lásky. A konec? Tak ten mě překvapil. Tekly mi slzy jako malé holce....
...kolikrát za život potkáš toho pravého?
Jak se zpívá v jedné písni "dvakrát či třikrát to ne, i jednou je dost."