Květy z půdy

Květy z půdy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1230/bmid_kvety-z-pudy-CqW-1230.jpg 4 994 225

Květy z půdy série

1. díl >

Pentalogie: Květy z půdy, Lístky ve větru, Vykoupení ohněm, Setba minulosti, Zahrada stínů. Po smrti otce zůstávají sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie se svou matkou sami. Ta ovšem nemá peníze, a tak se rozhodne pro riskantní návrat k velmi bohatým rodičům, kteří ji ale vydědili. Děti zavře do podkrovního pokoje a s pomocí své zlé matky jim nosí potřebné věci k přežití. Dětem vlastně nic neschází, kromě čerstvého vzduchu, živých květin a pocitu volnosti. Na půdě, kam je přístup jen z onoho pokoje si vybudují papírovou "zahradu" kde si můžou pětiletá dvojčata hrát. Postihne je ale nejedno úskalí, největším problémem začíná být dospívání Christophera a Cathy, kteří se do sebe bezhlavě zamilují... 2. vydání... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR) , Knižní klub
Originální název:

Flowers in the Attic , 1979


více info...

Komentáře (225)


JanaŠamšová
JanaŠamšová
19.01.2024 5 z 5

"Vše na světě má svůj čas.
Čas zrození, čas setí, čas sklizně, čas umírání a tak dále. A tohle je obětování. Později přijde čas života a radosti."

Jsou dvě knihy, kdy jsem opravdu zuřila a chtěla některé postavy zabít. Ta první je Jestli to řekneš a ta druhá je právě tato. Obě byly napsány na základě skutečných událostí.
Bože, jak mohla, mohly? Jak se někdo, kdo se ohání Bohem může chovat jako zrůda. A nechápu ty čisté duše, že jim vše věří a nazývají ty stvůry ještě maminkou a babičkou.
Pro mě velmi psychicky náročná kniha, která se však četla velmi dobře a příběh ani na chvíli člověka nenudil. Ale těch slz, jsem prostě citlivá a věřím, že nejsem jediná, kdo u ní plakal.
U některých pasáží mi spadla brada a nejvíce právě na konci.

Tichéroky2023
Tichéroky2023
11.01.2024 3 z 5

Četla jsem ji v 90. letech minulého století na základce, doslova ji hltala. Teď jsem na ni znovu narazila a musím říci, že je psána velmi naivně, zavřete děti na půdě, aby o tom dědeček nevěděl. Zavřete tam 3 létá dvojčata. Tak to mě teď, jako matku, velmi zarazilo. Ale i tak velmi chytlavá kniha. Vygooglila jsem si autorku a to jsem taky zírala. Byla upoutáná na vozík a žila s velmi přísnou matkou, takže měla vzor pro svoji postavu přísné babičky v knize. Nějaký lékař jí v nemocnici řekl o tomto příběhu dětí z půdy, takže opravdu není jisté, zda je tento příběh založen na pravdě, ale asi si ani nepřejeme, aby byl založen na skutečné události


Pechule
Pechule
28.12.2023 4 z 5

Kniha je napsaná čtivě, ale jak jsem se na ni těšila, přišlo trochu zklamání. Místy mi děj přišel přitažený za vlasy, neuvěřitelný. Kniha není špatná, ale nemám ani chuť číst další díly, abych zjistila, jak se odvíjely životy hlavních postav.

Monika1717
Monika1717
22.11.2023 4 z 5

Přečetla jsem všechny díly, mám je v knihovně, ale nevím, jestli se k tomu ještě někdy vrátím. Smutné a depresivní.

Vivetkav
Vivetkav
22.09.2023 3 z 5

Díky čtenářské výzvě se mi dostala do ruky.. jako hustý..další díly, ale číst nebudu

Lufiik
Lufiik
04.07.2023 5 z 5

Je mi jedno jestli je román napsán podle skutečných událostí a uměle přepsán. Kniha je sama o sobě dosti náročná na psychiku...a sama osobně takovou velkou psychickou a citovou rozpoloženost jsem nezažila snad u žádné knihy tohoto charakteru. Knihu mám zapůjčenou spolu s dalšími třemi díly a fakt se těším, jak se příběh dětských hrdinů bude odvíjet dál. Uvažuji o koupi, abych se ke knize mohla kdykoliv vrátit, páč si ji určitě přečtu ještě několikrát. Doporučuji všemi deseti. Čteno v rámci #ctenarskavyzva2023.

Hana62
Hana62
09.05.2023 2 z 5

Četla jsem znovu, ale víc jak jeden díl nedám. Umělý, pro efekt psaný román, prý podle skutečnosti. Tomu nevěřím.

misssicccka
misssicccka
07.05.2023 5 z 5

Fuj...tolik nestesti a smutku a tolik zenske zbabelosti

Nofar197
Nofar197
01.03.2023 3 z 5

Když jsem tuto sérii před téměř třiceti lety četla, v těch mých tehdy naivnich osmnácti letech jsem skutečně věřila, že byla napsána podle skutečne události. Ostatně i kdyby ne, v první polovině devadesátých let neexistoval způsob, jak něco takového ověřit. Kazdopadne dnes bych řekla, že příběh čtyř sourozenců uzavřených po čtyři roky v podkrovnich prostorach sídla jejich zámožných prarodičů byl příliš "umělý", než aby mohlo jít o něco jiného než beletristickou fikci. Ne kvůli chladu a nenávisti že strany Malcolma a Olivie Foxworthovych, ani kvůli vypočítave Corinne, která před vlastními dětmi dá přednost štěstí po boku jiného muze a financím svých rodičů - to by mě nepřekvapilo. Ale copak nikomu ze známých nebo přátel z původního domova nebylo divné, že děti doslova zmizely z povrchu zemského?

marcela3655
marcela3655
13.02.2023 5 z 5

Přečetla jsem celou sérii......Napětí i hrůza

bernadeta9876
bernadeta9876
23.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Nuž, v prvom rade som si zistila, že to "založené na skutočnom príbehu" nie je celkom pravda, dokonca na samotnej Wikipédii. Takže len čo som sa dozvedela túto informáciu, neovplyvnená tým, že čítam aspoň sčasti skutočný príbeh, vysvitlo, že je to jeden veľký brak!
Psychologický (ne)vývoj postáv mi prišiel veľmi odfláknutý. Určite zato môže to, že s touto tematikou máme zopár naozaj dobrých a oveľa uveriteľnejších kníh (Izba).
Motivácia jednotlivých postáv bolo jedno veľké wtf.
Z veľkej časti populárnosti tejto knihy prispela doba vzniku, téma a ten nepríjemný pocit,že čosi podobné sa niekde stalo.
Okrem toho nič, až na pasáže, ktoré sa dobre čítali.
Od okamihu, čo došlo k znásilneniu a jeho ospravedlneniu obeťou som si povedala, že je to až chorý príbeh.
A jednoducho sa nemohol a ani sa nestal, bodka.
2,5 iba zato, že sa to dobre čítalo a taká tá temná gotická atmosféra podkrovia, ktorá tam sálala celý čas.
Proste je to slabo vymyslený, vyeskalovaný a napísaný príbeh a nejdem už viac písať, lebo to skončí pri dvoch hviezdičkách.

Jája92
Jája92
15.01.2023 5 z 5

Květy z půdy jsem četla kdysi, tuším zhruba v 15ti a dodnes si pamatuji, jak mě zasáhla a jak jsem s úžasem sledovala s napětím celý příběh. Na knihu se rozhodně nedá zapomenout.

tiff
tiff
02.01.2023 5 z 5

Krásné

knihomolka27
knihomolka27
19.11.2022

(SPOILER) No tak já to vzdávám..............v žádném případě to není proto, že by mě nebavilo to číst. Napsané je to přesně tak, jak bych si přála - detailně ale né zdlouhavě, velmi čtivě, tak nějak tím okouzlujícím staromodním stylem. ALE ten příběh - jako na to nemám....je to pro mě prostě too much, po všech směrech. Tolik bolesti a utrpění na naprosto nevinných lidech, jen samá depka, smutek a zoufalství. To prostě ne....možná si přečtu pro zajímavost poslední díl o jejich prarodičích, ale tím to pro mě hasne. Je mi to líto, jelikož se to opravdu moc dobře čte a je to určitě v mnoha směrech kvalitní kniha.....jenomže číst něco takového je pro mě prostě nepříjemné. Zkusila jsem to, a to stačilo.

knihomolka74
knihomolka74
03.06.2022 5 z 5

Poutavě napsaný příběh 4 sourozenců. Krutý a neuvěřitelný. Ani se mi nechce věřit, že by to snad mohlo být napsáno podle skutečnosti. Jak jednoduché je nechat se zlákat bohatstvím a penězi, nakolik musí být takový člověk duševně chorý, aby toto udělal svým vlastním dětem.....

elsch
elsch
05.04.2022 5 z 5

Knížku (respektive všechny díly) jsem četla ještě na střední. Byl to poutavý příběh, hezky napsané / čtivé. Sice bych si ji s odstupem času ráda přečetla znovu, ale tuším, že dnes bych ten příběh vnímala úplně jinak :)

Jirinamac
Jirinamac
10.10.2021 4 z 5

Knížka není žádné složité čtení, ale konec je překvapivý a tak jsem zvědavá, jaké bude pokračování společného života sourozenců.

Eliza562
Eliza562
02.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuhle knihu jsem četla, když mi bylo asi 15, což znamená před13lety a dodnes si jí pamatuji jak kdybych jí četla včera.Za mě je to hodně emotivní příběh, který prostě pohltí a všechno co se tam stane se tak nějak vryje člověku pod kůži. Autorka má dobrý vyprávěcí styl a člověk to prožívá s postavami. Je to tedy pentalogie a já si nejvíc pamatuji první 3 díly možná ještě 4, vím jak to skončí to každopádně, ale ten páty, který byl vyprávěný z pohledu té zrůdné ježibaby tak ten si asi pamatuji ze všech nejméně.Určitě doporučuji přečíst protože pokud si něco jste schopni pamatovat tak dlouhou dobu tak to zkrátka musí být doopravdy dobré.

Jeanie
Jeanie
05.02.2021 5 z 5

Přestože je kniha fiktivní, tak na člověka dýchne tíživá atmosféra, kterou si musí dětští hrdinové projít. Silný příběh čtyř sourozenců, kteří stále věří v lepší dny poté, co jim zemře otec a matka jim slibuje lepší budoucnost. Postupně poznávají pravdu o svých rodičích a prarodičích a nakonec není nic tak růžové, jak jim matka naslibuje.

befel
befel
25.01.2021 5 z 5

Četla jsem tak před 15ti lety a příběh mi utkvěl v paměti..

Štítky knihy

zfilmováno americká literatura

Autorovy další knížky

Virginia Cleo Andrews
americká, 1923 - 1986
1998  89%Květy z půdy
1993  85%Lístky ve větru
1995  88%Nemilovaná
1994  84%Svítání
1993  80%Vykoupení ohněm

Kniha Květy z půdy je v

Právě čtených11x
Přečtených1 478x
Čtenářské výzvě146x
Doporučených130x
Knihotéce501x
Chystám se číst542x
Chci si koupit123x
dalších seznamech13x