ivetdos ivetdos komentáře u knih

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

O tom, že Mona Kasten umí psát se asi bavit nemusíme. Stejně jako o tom, že perfekně dokáže vykreslit chemii mezi hlavními postavami. Co mě ale u této knihy lehce zklamalo, je samotný námět. Nic nového, objevného, ale klišoidní a známé z klasických romanťáren. To ale nemyslím ve špatném, perfektně si u toho odpočinete. Žádné velké zvraty, víte, co čekat a hrdinové jsou taky celkem schématičtí. Středoškolské prostředí, introvertní, zakřiknutá Ruby a bohatý bad boy James. Ale já to mám ráda. Vlastně se mi to líbilo. Krátké, úderné kapitoly slupnete jako malinu. Nenajdete tu moc erotických scén, je to tedy cílené i na mladší čtenářky. Na druhý díl se určitě chystám a uvidíme, jak se jejich příběh bude vyvíjet. Kniha mohla skončit už prvním dílem, ale autorka zvolila trilogii, tak se máme na co těšit

12.10.2021 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Tento erotický thriller je teda něco! Nenapadlo by mě, že mu dám nakonec plný počet hvězd, ale nešlo to jinak. Bavila jsem se od první strany, krátké, úderné kapitoly, statistické zajímavosti ohledně sexu a vztahů, velmi originální námět, zároveň zde nenajdeme příliš explicitních erotických částí, takže to čtenáře neodrazuje. Autor nás drží v napětí, lítosti, strachu, a přestože pro mě byl začátek pomalejší, konec mi to bezesporu vynahradil. To byla jízda! Šíleně čtivé, ne tak nereálné – jak to u thrillerů bývá (a ještě erotických) a zároveň dost poučné, vybízí k zamyšlení, zvlášť pro dnešní dobou. Za mě tedy velká spokojenost a obrovské doporučení.

11.10.2021 5 z 5

Ve skrytu stínů Ve skrytu stínů Bianca Iosivoni

Půlnoční kroniky jsou pro mě lehký čtecí experiment. O to víc jsem byla překvapená, jak se s tím autorky romantických knih popasovaly, a že to nebylo vůbec špatné! :)

Je to new adult fantasy jako vyšitá. Připomínala mi Kouzla rodu Thornů, ale dospělejší a vtipnější. Opět démoni, lehký exorcismus, upíři a kouzlení, ale nebylo to překombinované a nešlo vyloženě o duchařinu. Napětí tam rozhodně je, ale že bych se úplně bála, to ne, což jako strašpytel oceňuju :) Nepletly se mi postavy, byly mi sympatické a celkem rychle jsem se zorientovala v ději. Oceňuju stručný přehled bytostí na konci knihy a doplňující playlist.
Čtenář musí počítat s tím, že tento díl je spíš takový úvodní rozjezd do celé série, takže slow burn romantika je tu opravdu slow :) Děj není tak nabombený hned od začátku, jak bysme asi čekali, což mě trošku mrzelo, a proto mi kousek ke čtyřem hvězdičkám chybělo.

Tak jako jsem skeptická k experimentování autorů mimo svůj žánr, tady se nebojím říct, že se to autorkám povedlo, jsem mile překvapená. Na další díl se určitě chystám, podle všeho ho bude mít ve své režii zejména Laura Kneidl, která je pro mě sázka na jistotu, takže věřím, že bude ještě lepší a nad 4 hvězdičky se určitě dostane.
Myslím, že nejen fanoušci knih těchto německých autorek budou spokojení. Pokud máte rádi romantické fantasy pro dospělé, určitě bych tomu dala šanci :)

30.09.2021 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Kniha, kterou jsem četla celé léto. A bohužel ne proto, že by byla tak dobrá, ale protože byla příliš dlouhá a za mě docela průměrná. Možná právě to velké množství postav, dějová linka a časový rozptyl mě tak trochu “uloudaly“ a do čtení jsem se od půlky musela nutit. Nebylo to špatné, ale podruhé ji číst už nebudu

30.09.2021 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Hned ze začátku musím vychválit autorův neskutečně čtivý styl vyprávění, čte se naprosto lehce, člověk není nadřený z toho vymýšlení si a představování fiktivních situací a děj snadno plyne. Taky jsem si oblíbila několik postav a párkrát se mnou slušně zacloumaly emoce, ale bohužel míňkrát než jsem čekala. Bylo to hodně pomalé, situace byly často na jedno brdo, žádné velké zvraty, až u konce. Kdybych tak často neslyšela, ať dám šanci i druhému dílu, že první je nejslabší, asi bych dál už nečetla. Takže od zítra pokračuju a uvidím. Zatím jsem tak trochu na vážkách a proto knihu hodnotím průměrně.

12.09.2021 3 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Příběh Arthura Truluva je úžasná sonda do krásné duše starého pána, teenagerky a jedné osamocené, staré paní. Sledujeme, jak se jejich vnímání reality liší, co je pro ně důležité a jak řeší situace, když ztrácejí půdu pod nohama.
Arthura jsem si zamilovala, připomínal mi mého dědečka, jeho tolerance, pochopení a náhled na svět mě inspiroval a dojímal. Několikrát jsem se přistihla, že se u čtení usmívám, všechno to s nimi prožívám a přeju jim to nejlepší. Krásná záležitost, doporučuju!

02.09.2021 4 z 5

Poncarová píše krásným, čtivým jazykem, i když lehce obšírně a místy zdlouhavě. S tím jsem měla problém hlavně ke konci knihy, kdy se děj docela táhl a já občas ztrácela pozornost. Čtenář se na knihu musí naladit a číst ji tak - pomalu, dát ji čas a soustředění, pak dostane skvělý zážitek. Naprosto mě dostalo, jak věrně autorka vystihla pohled na svět očima staré ženy v kontrastu se svým mladším já.

29.08.2021 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Neměla jsem velká očekávání, myslela jsem si, že to bude zase další průměrný psychothriller, ale mýlila jsem se. Je to spíše psychologické rodinné drama s thrillerovými prvky, ale pro mě měla kniha určitý přesah a myšlenky, které běžně u tohoto žánru nevídám. Takže jsem byla velmi spokojená, dobře se četla, žádné velké napětí zde nebylo, ale i tak jsem do poslední chvíle neodhadla konec, takže palec nahoru! Budu si chtít přečíst i další knihy od autorky.

16.08.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příběh mě naprosto pohltil, je to psané jednoduše – někdy až moc, ocenila bych víc detailů o světe, ale zase díky tomu děj svištěl. Oblíbila jsem si hrdiny, bavilo mě spolu s hlavní hrdinkou objevovat svět, a přestože Naslouchač je pouze první, úvodní díl, tak vůbec nepostrádal akčnost. Kupodivu jsem se ani neztrácela v postavách a funkcích, nových pojmenováních ani místech, jak to tak u žánru fantasy/sci-fi mívám. Autorka to výborně dokázala čtenářům podat. Nečekala jsem, že to bude až tak dobré a budu hodnotit tak vysoko. Jedno velké doporučení a těším se na další díly!

27.07.2021 5 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

To byl úžasný odpočinkový román! Z obálky srší léto, uvnitř najdete milý, realistický, a ne přeslazený příběh ze spisovatelského prostředí, což mě nalákalo asi nejvíc. Ocenila jsem místy suchý humor, originální námět a žádné zbytečné, zdlouhavé popisy. Je pravda, že na mě kniha byla zbytečně dlouhá a určitě by se o takových 50 stran dala strouhnout, ale zase jsem hrdiny mohla dobře poznat a celé to seznamování a gradace děje bylo uvěřitelné, žádné nesmyslné skoky. Knihu rozhodně můžu doporučit, řadí se mezi ty nadprůměrné.

18.07.2021 5 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Pokud máte rádi ponurou atmosféru, městečko plné narušených lidí, kde každý z nich má nějaké tajemství, pak je tato kniha přesně pro vás. Je to zajímavý příběh, kde postupně odhalujeme různá tajemství jednotlivých postav a snad nikdo vám tam nebude sympatický. Zpočátku budete mít binec v postavách, ale brzy se zorientujete.
Hodně cením, jak lehce se tato kniha četla, ale chvilkama se děj zbytečně táhl a měla jsem tendence přeskakovat. Taky mohou mít problém ti z vás, kteří věří v Boha, protože se tam občas objevují výňatky z bible, které jsou podávány jinak, než jak ve skutečnosti mají být myšleny. Objevují se zde ale i témata homosexuality, rasismu, drog a násilí.
I tak se mi ale kniha líbila, je to jedna z těch lepších psychologických dramat s thrillerovými prvky, takže určitě doporučuju

12.07.2021 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Teorie vraždy byla pro mě fakt velký špatný. Přiznám se, že jsem ji ani nedočetla úplně do konce. Oceňuju promyšlenost Andrewových knih, ale tahle opravdu ztrácela šťávu. Zbytečné biochemické popisy, u kterých jsem usínala, přestože rozumím tomu, že autor chtěl dodat hlavní postavě na autentičnosti. Strašně pomalý rozjezd, za mě i horší celková čtivost. Dost se naráželo na předchozí díly, takže bez jejich přečtení bych se do Teorie vraždy nepouštěla. Každopádně jsem ráda, že jsem ji zkusila, ale dalším knihám už nejspíš šanci dávat nebudu.

26.06.2021 2 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

I když jsem si ze začátku myslela, že bude lepší než autorčina předchozí kniha Pod dohledem, nakonec tomu tak úplně nebylo. Začátek vypadal slibně, ale nakonec to nebylo takové, jak jsem čekala. Měla jsem trochu borčus v postavách a časových rovinách, a to asi do půlky knihy. Zápletka se mi líbila, ale myslím, že z některých situací se dalo vytěžit víc. Jako celek se mi kniha líbila, ale konec byl takový očekávaný, dalo se to vymyslet líp. Jako odpočinkové čtení dobré, ale na plný počet hvězdiček to nebylo. Každopádně knížku můžu doporučit

08.06.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tomuto stylu vyprávění, stejně jako je tomu u knih od Mornštajnové nebo Lednické, nemám co vytknout. Přijemně se čte, a i když nemám tendenci urgentně vědět “jak to dopadne”, stejně chci číst dál a dál. Osudy hrdinů, kteří žijí prostší žvot mě strašně zajímají a Heřmankové údolí je taky takové. Člověk si z toho odnese tolik myšlenek a pocitů, přestože celou dobu není napnutý, soucítí s hrdiny a žasne nad tím, jak autorka brilantně popsala vývoj hlavní hrdinky. Jak se ji změnil jazyk, smýšlení a celkově vnímání událostí od 17 leté slečny až po starou paní s mnoha dětmi a těžkým životem za sebou. Geniální... určitě si od Körnerové chci ještě něco přečíst

01.06.2021 4 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Pod dohledem je skvělý, nenaročný psychologický román/detektivka, která vás nepustí. Psychothrillerem bych ji nenazývala, vůbec jsem se u čtení nebála a moc drsných scén tam taky nebylo (vlastně skoro žádná) - což dost oceňuju, nerada se bojím. Přesto ale pořád chcete číst dál a dál a zajímá vás kdo za tím vězí, protože všichni hrdinové jsou zvláštní a podezřelí :) Tipů jsem měla hned několik a pořád se mi názory měnily. Vraha jsem sice tipla, ale ne s těmi všemi souvislostmi, které za tím byly.
Knížku vám rozhodně můžu doporučit, skvěle se četla a neměla žádná hluchá místa :)

15.05.2021 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Asi budu jedna z mála, které se tahle kniha nějak extra nelíbila. Měla jsem bohužel velká očekávání a opět jsem se nechala zlákat perfektním marketingem.

Začátek knihy byl skvělý, napínavý, mělo to obrovský potenciál, který ale podle mě autorka nevyužila naplno. Plno situací bylo nelogických, nedomyšlených… chápu, že autorka chtěla poukázat na určitá témata, která se dnes ve společnosti hodně řeší, myšlenku cením, ale někdy to bylo moc na sílu, nebylo to dotažené a občas nás to ve společném čtení spíš rozesmívalo, než že bychom byly napnuté a já osobně jsem se většinu knihy nudila. Chvílemi to bylo takové utahané a nutila jsem se ke čtení. Ke konci to ovšem dostalo šťávu, a pak už jsem četla jedním dechem.

Knihu tedy doporučit spíš nemůžu, určitě najdete lepší psychothrillery.

02.05.2021 2 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Pan Romantik mě překvapil jak se od ostatních romantických románů liší. Nejen že je fakt originální, ale je i neskutečně vtipný a inteligentní, hlavní hrdinka je sebevědomá žena, ne naivní chudinka - což je celkem osvěžující, navíc tam nenajdete moc small talků, jak to u těchto knih bývá. Hltala jsem každé slovo, nemohla jsem se odtrhnout, zamilovala jsem si Paula a poprvé za hodně dlouho dobu dávám knize tohoto žánru 5* Taky velmi oceňuju překlad, který se strašně povedl. Přišlo mi, že je dost pozměněný pro české čtenáře, ale takovým tím nenásilným, chytrým způsobem. Připravte se na emocionální bouři, autorka si s náma neskutečně hraje a ráda své čtenáře mučí, stejně jako hlavní hrdiny :D Konec mi přišel trošku utahanější, ale na kvalitě zážitku to neubralo. Moc doporučuju!

25.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zase tak moc mě to tentokrát nedostalo. Pod alternativní historií jsem si představovala něco trochu více woow. Tím ovšem nechci říct, že to nebylo dobré, naopak to bylo výborné, ale prostě vím, že Mornštajnová to umí i líp. Konec mě dostal, ale nebrečela jsem. Našla jsem tu několik rezonujících myšlenek. Někdy to bylo na můj vkus příliš vyhrocené a některé pasáže zbytečně moc popisné.

Tak jak to Mornštajnová umí, dokonale reflektovala komunistický režim, zakomponovala osudy postav tak, aby nám ukázaly jak šílené věci se děly, jak se tehdy žilo a jak snadno zapomínáme. Ačkoliv jsem v této době nevyrustala, od mala jsem o tom slýchala a vlastně mě z Listopádu nic nepřekvapilo. Názor jsem měla vždycky stejný a tohle mě jen opět utvrdilo. Doufám, že se lidem, kteří se s těmi situacemi ještě detailněji nesetkali nebo o nich neslyšeli, rozsvítí v hlavě :D a znovu takovou chybu neudopustíme. Ale kdo ví, říká se, že historie se opakuje a my lidé jsme nepoučitelní ‍️

Je to bezesporu silná kniha, i když pár věcí mi úplně nesedlo, strašně moc vám ji doporučuju. Stejně jako u Tichých roků zastávám názor, že by tahle kniha měla byt součástí povinné četby ve školách.

20.04.2021 4 z 5

Deník Dity P. - Kuchařka Deník Dity P. - Kuchařka Dita Pecháčková

Nádherná kuchařka s recepty s příběhem, zacestujete si a namlsáte se už při listování :) doporučuju!

19.04.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Druhá nejlepší kniha od Mornštajnové, hned po Haně. Dechberoucí osudy hlavních hrdinů, perfektně vystavěný děj, autentické reálie, skvěle se mi to četlo/poslouchalo. Asi nemám co vytknout. Možná jen tu délku a ze začátku jsem měla menší problém se vyznat v postavách. Moc doporučuju!

19.04.2021 5 z 5