ivetdos ivetdos komentáře u knih

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Holubice a had je skvělý fantasy román! Několikrát jsem se smála nahlas, moc se mi líbil sarkastický (místy sprostý) humor hlavní hrdinky. Občas to teda bylo až přehnané a přišla mi jako malé dítě, ale většinu času se to přesně hodilo k její povaze. Postavy jsem si zamilovala, všechno jsem to s nimi prožívala. Začátek byl na mě trochu zmatený a chvíli mi trvalo se zorientovat, proto ubírám jednu hvězdičku, ale jako celek se mi to moc líbilo. Jsem ráda, že autorka knihu neuzavřela v půlce napjaté situace - a počkejte si na druhý díl, ale spíš v duchu série Dvorů. Moc doporučuju! :)

02.05.2020 4 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Jako pecka nutná k přečtení to za mě není, nebo aspoň ne pro čtvrt století starou osobu jako jsem já :D ale zajímavé to bylo. Myslím, že touhle formou ještě žádná knížka nepojala téma deprese a úzkostí a pro mladé čtenáře to je určitě důležitý titul, který otvírá oči. Na to, že se celá kniha nese ve smutnějším duchu, mě to nijak nesejmulo - na rozdíl třeba od Dívky na kusy - a zároveň ve mě zanechala dojem. Mírně mě vytáčely pasáže s Olivii (ten text ????) a přeskakovala jsem zvýrazněný text Chaosu u Mehrín, ale i tak je to neskutečně čtivé a děj odsýpá, na to že má kniha 450 stran. Pro mladší čtenáře je to asi hodně dobrá kniha, ale já asi potřebuju číst něco jiného. Přišlo mi to jako typ knihy od Petry Dvořákové, akorát pro young adult :D Takže doporučuji spíš mladým, já bych z ní třeba ve 13 byla nadšená

10.04.2020 2 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Třpytivá hodina pro mě byla docela překvapením, a to jak negativním, tak pozitivním. Příběh na téma Velký Gatsby mě fakt lákal, autorka výborně vykreslila tehdejší atmosféru, ale vyprávěcí styl byl na mě až moc pomalý a popisný. Střídají se zde dvě časové roviny dvou postav, a to hlavní hrdinky Seliny a její dcery Alice. Pasáže s Alice mě těžce nebavily a někdy až nudily ???? Měla jsem tendence je přeskakovat, přišly mi zbytečné a na můj vkus by se daly proškrtat. Až na konci knihy jsem trochu pochopila jejich smysl, ale i tak si myslím, že se daly napsat stručněji. Kniha má velmi zdlouhavý začátek, dokonce jsem knihu jednou odložila. Závěr mě ovšem úplně dostal, nic takového jsem nečekala a mrzí mě, že autorka nedržela tento level po celou dobu. To, jak příběh vyvrcholil, emocionálně se mnou zamával a neskutečně se mě dotknul, mě donutilo hodnocení knihy změnit. Oceňuju výborný překlad, krásně nás naladí na poválečné období a také smutné téma, nad kterým bychom se měly my ženy zamyslet. Obálka je samozřejmě nádherná :-) Kniha se řadí mezi odpočinkové čtení, při kterém si užíváte každé slovo a rozhodně není vhodná na rychločtení. Pokud ji dáte dostatek času a nebudete mít přehnaná očekávání, myslím že by se vám mohla líbit

10.04.2020 3 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Tak tohle je pro mě menší zklamání. Proč bestseller? Podle mě je to úplně průměrná detektivka. Ne že bych byla odborník, ale čekala jsem napínavý psycho thriller. Rozhodně jsem teda nečekala detektivku s tématem technologii. Odpočinkové to je, ale nenadchne a neurazí. Bylo mi jedno, jak to s postavami dopadne, a taky mi docela vadil způsob vyprávění, kdy do konce nechápete, kdo teda ke komu mluví, a tím, že je to vyprávěné všechno ve třetí osobě, je to dost matoucí. Aspoň pro mě. Možná, kdyby to nemělo nálepku bestseller, neměla bych taková očekávání. Není to špatné, ale téměř vždy jsem věděla, kam se příběh bude ubírat a kde bude “zakopaný pes“ (vyjma úplného konce, jediné lehké překvapení). A to upozorňuju, že já na to u knih z 95% nepřicházím :D Taky musím zmínit, že mi kniha přišla mnohem hodnotnější až v momentě, kdy jsem si přečetla poděkování. Panu autorovi držím palce a cením si upřímnosti. Nečtěte to ale dřív, než dočtete celou knihu. Jako oddychovka dobrý, ale nic by se nestalo, kdyby mě tato kniha úplně minula

21.03.2020 2 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Přemýšlela jsem, jak v krátkosti obsáhnout, co mi tahle knížka předala, tedy Honza Vojáček. Znám ho už dlouho, sleduji Duši K, kde byl hostem a od té doby sjíždím jeho přednášky na youtube. Když jsem studovala výživu, ne jednou jsme ho zmiňovali. Honza a práce, které se věnuje, je podle mě jedna z nejdůležitějších a nejpřínosnějších pro naši společnost. Ukazuje nám, jak prostřednictvím pochopení sebe najdeme řešení nejen našich nemocí. S pokorou a úctou vzdělává lidi k tomu, abychom se nevymlouvali na geny, osud, neštěstí… ale převzali zodpovědnost za svůj život. Není to šarlatánství, jsou to fakta, o které se funkční medicína opírá. Mně a mojí rodině otevřel oči už před nějakou dobou a změnilo nám to život. Tuto knihu by si měl přečíst úplně každý, je to takový návod na život, výcuc toho nejdůležitějšího. Kniha je napsaná čtivou a lehce stravitelnou formou úplně pro každého. Nenašla jsem v knize nic zbytečného, žádné okecávání nepodstatných věcí, vynechávání témat, která často lidi zajímají, ani narcistickou propagaci vlastní práce. Věděla jsem, že tahle kniha bude skvělá, ale i tak předčila má očekávání. Doporučuji úplně všem, i když nejste nemocní a máte pocit, že vás nic závažného netrápí. Seberozvojové knihy se můžou jít zahrabat! :-)

21.03.2020 5 z 5

Zapletený Zapletený Emma Chase

Líbilo se mi jak autorka zvládla ich formu z pohledu muže. Kdybych nevěděla, že je autor žena, tak bych tipovala rozhodně muže. Nebyla z toho cítit žádná ženská energie, pohledy, příliš sexu, trapné dovětky ani popisy. No zkrátka příjemné osvěžení.

29.02.2020 4 z 5

Hovory s doktory - 12 pohledů na zdraví, lásku, víru… a život Hovory s doktory - 12 pohledů na zdraví, lásku, víru… a život Barbara Nesvadbová

Z některých rozhovorů jsem byla úplně nadšená a z některých (většiny) jsem si klepala na čelo. Někteří mě zklamali, jak jsou zaháčkovaní s farmaceutickým průmyslem. Nemluvě o jejich egu. Taky dost často zmiňovali absenci případů “vyléčení z nevyléčitelného” přitom já sama osobně tyto případy znám. Stejně jako občasné zastiňování komplexnějších faktorů na nemoci (zvlášť stravy), ne jen genetická zátěž, mě zvedaly ze židle. Pro nezaujatou zajímavost je to vhodná četba.

29.02.2020 2 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Knížka je hodně jiná než ostatní. Je vtipná, někdy mírně sarkastická, originální a nenáročná. Já bych ji teda trošku osekala, protože ke konci už se dost táhla a já čekala, kdy se to konečně nějak posune. Četla jsem ji celý týden a už jsem chtěla změnu :D Do dalších knih od tria autorek asi nepůjdu, ale bylo to příjemné, oddechové zpestření.

29.02.2020 2 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Přiznám se, že jsem tuto knihu četla na dvakrát. Poprvé jsem byla totálně zmatená, nechápala jsem proč je to tak divně napsaný - pozpátku - a odradilo mě to. Teď jsem se k ní vrátila a nelituju. Na styl vyprávění si musíte zvyknout, nejde číst zaráz ještě milion dalších knih, jak mam ve zvyknu :D protože byste se ztratili. Je tam hodně postav a střídají se časové roviny. Samotný text je ale velmi čtivý, děj rychle běží, a přestože vlastně znáte od prvních stran konec, nenudíte se zbytek knihy ani na chvilku. Neskutečně oceňuju, jak autorka dokázala zpracovat téma potratů, ukázala snad všechny pohledy, ale nebylo znát, jaký názor má ona sama. Musela si dát neskutečnou práci s rešerší. Za to fakt tleskám. Každopádně si myslím, že bychom si ji měli všichni přečíst, protože plno věcí vám určitě změní názor, nebo minimálně vás donutí se nad tím zamyslet.

11.02.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Já jsem tak nadšená! Tahle knížka byla naprostá pecka. Podle mého názoru je velmi originální a spíš než jako Příběh služebnice mi to přišlo jako Hunger games :D Kniha mě naštvala, rozbrečela a rozesmála, bála jsem se, byla jsem napnutá… Najdete tu všechno, hlavně hloubku a přesah, mnoho úžasných myšlenek :) Zrcadlí to nás všechny. Některé myšlenky nebyly ani řečené, jsou schované v příběhu a dotknou se jen těch, kteří je v tom uvidí a to mi přijde geniální.
Knížka je plná nečekaných zvratů (a když říkám plná, myslím plná :D). Je čtivá, má neskutečný spád a žádné zbytečné popisy a vnitřní monology. Některé části bych možná víc natáhla, ale takhle to aspoň hezky odsýpalo. A ta romantická linka? Horská dráha :D
Je to krásný příběh a rozhodně si ho chci ještě někdy znovu přečíst. Brala bych pokračování, ale nevypadá to, že by se autorka na něco chystala. Konec byl trochu otevřený, což nemám moc ráda, ale tady mi to nějak nevadilo. Takhle si představuju skvělou knížku. Doporučuju všema dvaceti!

11.02.2020 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Knížku od Aničky Musilové jsem původně číst vůbec nechtěla. Nevěděla jsem o čem je, ale i tak mě dlouho nijak nezaujala - i přes masivní pozitivní ohlasy všude kolem. Pak ale byly slevy a znáte to. Najednou jsem ji chtěla. No... moje intuice se nemýlila. Knížka je výborně napsaná, to jo. Sedl mi styl psaní, který je velmi vstřícný ke čtenáři. Ale... na mě to bylo příliš pomalé a nezáživné. Vůbec jsem dopředu neměla šajnu o čem kniha bude, a pak jsem byla dost překvapena, protože knížky s touto tematikou nečtu. Ne proto, že bych s tím měla problém, ale jednoduše mi to nic neříká a nebaví mě (moje chyba). Kvituju některé diskuze, které mohou čtenáře inspirovat k zamyšlení, ale mě nijak neobohatily. Na českou mladou autorku je to dobrá knížka,
má mnoho nadšených čtenářů, ale já se mezi ně bohužel řadit nebudu, za mě prostě průměrná knížka. Nenadchne, neurazí

30.01.2020 2 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Opět klasická knížka od Sparkse. Dlouhé rozvětvené popisy, romantické dialogy bez zbytečných slov navíc. Dojemná, hluboká s přesahem. Jde o příběh, který se opravdu stal, což mě malinko rozložilo. Kdybyste četli, tak pochopíte :) pro autora má zvláštní cenu, vzala mu víc času než většina jeho knih. Knížka se mi líbila, přestože měla pomalejší rozjezd. Pro dlouhé zimní večery ideální :)

30.01.2020 3 z 5

Peťu Jirglovou sleduju už nějaký čas na sociálních sítích a v médiích, a jelikož miluju její humor a styl psaní, nemohla mě její kniha minout. Ačkoliv jsem si s ní dala hodně na čas, o to víc jsem si každou část knihy užívala, a jsem přesvědčená o tom, že mi prodloužila život aspoň o deset let. Hodně jsem se smála a snažila se ji dávkovat, abych ji moc rychle nepřečetla, protože kniha má jen 150 stran. Letuškou jsem nikdy být nechtěla a po přečtení pořád nechci, ale pilot jsem jednu dobu chtěla být a velmi intenzivně jsem tím otravovala okolí :D západy a východy slunce jsou z letadla totiž naprosto úžasný. Knížku vám samozřejmě doporučuju všema dvaceti!

30.01.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

To byla taková pecka! Strašně se mi to líbilo. Bylo to vtipné, decentní, ale zároveň intenzivní a krásné. Taky velmi originální, nic podobného jsem ještě nečetla. Krásná, oddechová, vtipná romantika s přesahem. Hlavní hrdinové mi byli strašně sympatičtí a ničím mě ani jeden neštval, což se poslední dobou moc nestává :D Taky autorka nevybrala klasického bohatého krasoně a úspěšnou supermodelku, ale vlastně jedny z davu a to mě strašně bavilo! kdo jste ještě nečetli, jděte do toho :)

30.01.2020 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Hluboký, neotřelý příběh z poválečného Německa, plný životních pravd, o vkusném milostném erotickém vztahu, který byste nečekali. Autor poukazuje na plno věcí, nad kterými může čtenář přemýšlet, které vás donutí se na určité věci dívat z úplně jiného úhlu. Kniha se fakt dobře četla a můžu vám ji vřele doporučit. Určitě se k ní budu chtít jednou vrátit.

30.01.2020 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Zůstaň se mnou je kniha, která mě původně úplně minula, vůbec mě nelákala a až teď jsem nějak došla k tomu, že si ji přečtu. A musím říct, že se mi líbila :-) čtivá, spádovost děje na jedničku, bez lichých míst. Poprvé jsem se setkala s rodinným dramatem z prostředí Nigérie. Autorka je skvělá, bezvadně nám přiblížila tamní problémy v průběhu historie, určitě doporučuji

23.12.2019 3 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Jsem ráda, že jsem si knížku pujčila z knihovny a nekupovala si ji. Nejde o nic převratného, ovšem příběh originální docela je. Pro mě ale jde o nedotažený a neuzavřený děj s otevřeným koncem. Nic by se nestalo, kdybych knihu neprečetla vůbec. Velký plus je, že má kniha jen něco málo přes 200 stran a velmi krátké kapitoly, takže to odsýpá a máte to rychle za sebou :D za mě prostě průměr

23.12.2019 2 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

Tohle bylo tak strašně špatný, že... Nevím jestli je to tím šíleným překladem nebo blbým námětem, kdy přesně víte co přijde na další straně... vůbec jsem jim to nevěřila, bylo mi jedno jak to dopadne, co se bude dít, dokonce i jak to hlavní postavy prožívají. Děj vůbec neubíhá, je zbytečně natahovaný. Zženštilej hlavní hrdina, chuděra nesebevědomá služebná jako z porna... ne, v žádným případě nedoporučuju. 50 odstínů mělo aspoň nějaký děj a úroveň... tohle ne

23.12.2019 odpad!

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Na tuhle knížku jsem se chystala hodně dlouho, ale až teď před Vánoci jsem se k ní dostala a naplno si ji užila :-) při čtení musíte pít kávu a nejlíp i něco zobat, protože hygge vás totálně pohltí. Kniha se mi líbila, bylo to hezké odpočinkové čtení, od kterého ovšem nemůžete čekat nic extra spešl. Příjemně se četla, některé situace teda byly hodně naivní a nepravděpodobné (trošku styl amerického filmu) a něco mi přišlo zbytečné ale jako celek se mi kniha líbila :-) na dlouhé zimní večery doporučuju!

23.12.2019 3 z 5

TGM TGM Zdeněk Ležák

Tak tohle je pro mě literární poklad, nádherné ilustrace, perfektně zpracovaný příběh s poselstvím. Takhle si představuju ideální komiks pro dospělé. Žádná nuda, plno informací podaných vstřebatelnou formou i pro studenty středních škol...tohle si přečtěte. Já velmi dlouho váhala, ale fakt to stálo za ty peníze, aktivně si tím odpočnete a rozšíříte si přehled.

23.12.2019 5 z 5