ivetdos ivetdos komentáře u knih

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Zajímavé čtení, pro laika určitě velmi přínosné, ale jelikož se o tato témata zajímám už delší dobu, tolik mi toho kniha nepředala. Měla jsem velká očekávání, když je vedena jako celosvětový bestseller. První část knihy byla rozhodně zajímavější než druhá, kde se dle mého názoru autor často opakoval a zbytečně knihu protahoval. Za přečtení ale stojí.

16.01.2022 3 z 5

Všechno a tebe Všechno a tebe Simona Ahrnstedt

Bylo to originální, neotřelé, ne přehnaně romantické nebo klišoidní, ani žádný ekoterorismus zde nenajdete :D Prostě parádní oddychovka, pokud hledáte něco nového a přesto stále plné lásky i napětí.
Co mě trochu obtěžovalo, bylo neustálé omílání určitých informací a “chlubení se” čeho všeho postava dosáhla a jak se cítí. Za mě celkem rušivý element, který jsem však snadno hodila za hlavu a četla dál.

Určitě po knize mrkněte, jde mimo mainstreamovou vlnu romantických knih a pokud nemáte problém s uvedenými tématy, není nad čím přemýšlet :) Kniha mě příjemně překvapila.

@knihomaniak

13.01.2022 4 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Tohle čtení byl opravdu zážitek. Mnohovrstevnatý příběh o vztazích mezi třemi bratry a jejich rodiči, o traumatech, které se v rodině odehrály, absenci lásky, nepochopení, neschopnosti komunikovat, o skrytých bolestech, křivdách a jedné události, která jim změní život.

Kniha se mi nečetla lehce, je smutná, hluboká. Do půlky knihy jsem si myslela, že nepůjde o nic převratného, ale pak se vše začalo pomalu rozplétat a konec jsem probrečela. Autor nepředkládá vše na zlatém podnose, čtenář si musí hodně za slovy najít sám, proto se možná nebude číst snadno úplně všem, ale ten konec za to stojí. Ještě dva dny po dočtení, ve mně doznívala, musela jsem si dát čas, abych nad ní mohla přemýšlet.

Z popela je citlivá, smutná kniha plná myšlenek a skrytých významů, která mě dostala. V budoucnu si ji chci dát ještě jednou, nebyla jsem schopná pojmout všechno a jsem přesvědčená o tom, že napodruhé si ji užiju ještě mnohem víc. Za mě velké doporučení!

@knihomaniak

13.01.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Psychologické rodinné drama, které v sobě nese témata obsedantně kompulzivní poruchy a bigamie. Přestože knihu neřadím mezi thrillery, určité zvraty a překvapení si autorka na čtenáře přichystala, takže se rozhodně nudit nebudete. Objevilo se tu však pro mě několik zdlouhavějších částí - autorka nešetří s popisy myšlenkových pochodů postav - ale alespoň se s hrdiny výborně sžijete :)

Příběh je vyprávěný z pohledu tří postav a žádná z nich mi nebyla sympatická - což je nejspíš autorčin záměr. Kniha je velmi čtivá a ačkoliv jsem odhadla konec, i tak jsem si čtení moc užila a můžu vám ji doporučit.

06.01.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Jednoduché, nenáročné čtení tentokrát z prostředí Švýcarska. Je sice velmi předvídatelná, schématická jako ostatní její knihy (spousta pečení, cestování), chvílemi lehce naivní a přeslazená, ale přesně to ve vánočním/zimním období chci číst.

Autorka výborně umí popisovat atmosféru, vždy se přenesu na dané místo a všechno se mi skládá před očima, jako bych tam byla. S hlavními hrdiny jsem se ztotožnit moc nedokázala, ale to mi tentokrát vůbec nevadilo. Četlo se to lehce a téměř samo. A ta obálka? Naprostý skvost :)

Asi to nebude kniha mého života, ale perfektně se mi trefila do nálady a navodila mi tu správnou zimní atmošku. Na knihu Pláž v Chorvatsku sice nemá, ale i tak se mi líbila a rozhodně vám ji můžu doporučit.

01.01.2022 4 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Další odpočinková kniha přímo pro knihomoly.
V knize autorka často zmiňovala literární díla, o kterých jsem bohužel buď neslyšela, nebo jsem je nečetla, což mě dost mrzí, protože z knihy nemám takový zážitek, ovšem prostředí knihkupectví, knih, podzimního/zimního Londýna na mě dýchnul perfektně :) Romantická linka se mi líbila, ale popisy mi přišly trochu ploché, měla jsem problém se sžít s postavami, příběh mě úplně nevtáhnul, ale bavil mě.

Jako oddechovou jednohubku můžu doporučit, zvlášť pokud vás láká útulná atmosféra londýnského knihkupectví

01.01.2022 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen je moje nejoblíbenější autorka, její knihy miluju, ale... Nemyslela jsem si, že to někdy řeknu já romantik, ale některé části na mě byly až moc sladké a nereálné. Občas jsem měla pocit, že mě postavy příliš okatě poučují a neměla jsem tendenci se ke knize s nadšením vracet, tak jak to běžně u knih Colleen mám. Taky bych to trošku proškrtala, střed knihy mě lehce nudil, ale ten začátek, zvraty a rozuzlení na konci?? Geniální! Mimo to - miluju autorčin humor :-) Do této knihy se obtisknul zatím nejvíc, co jsem do teď přečetla a i přes to všechno co se v knize událo, Bena jsem si zamilovala.

Pokud budete mít pocit, že kniha v průběhu ztrácí šťávu, vydržte. Ten konec za to stojí :-)

21.12.2021 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Úchvatné, zajímavé čtení, které mě naprosto pohltilo. Nenašla jsem žádné nudné části, hltala jsem každou stranu. Obrovské doporučení! :)

21.12.2021 5 z 5

Má mě ráda, nemá mě ráda Má mě ráda, nemá mě ráda * antologie

Dvě povídky mě vyloženě nebavily, ale zbytek byly překvapivě dobré kousky. Nejvíc mě bavily povídky Mornštajnové, Soukupové, Rudiše a Dočekala. Je to moje první sbírka povídek tohoto formátu a určitě se časem kouknu i po těch dalších.

Doporučuji, pokud si chcete odpočinout, nechcete nic náročného, dlouhého, chcete poznat další tvorbu našich českých autorů nebo se čtením povídek začínáte.

21.12.2021 3 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Ani mexiko, ani gotiku jsem z této knihy necítila, nebo úplně minimálně. Místy tíživou atmosféru ale ano.
Je to nechutné, hnusné, ale ne strašidelné - alespoň pro mě. Zato je to neskutečná úleťárna :) Parkrát mě zamrazilo, ale většinu času jsem stejně spíš znechuceně kroutila hlavou a říkala jsem si co je na tom ten horor? Já horory zásadně nečtu, jsem strašpytel, ale tady mě to nechávalo chladnou. Námět je originální, zajímavý, bavilo mě to, ale občas se mi zdálo zbytečně natahované a zdlouhavé. Ke 4 hvězdičkám tomu něco chybělo.

07.12.2021 3 z 5

Limea Limea Lin Rina

Za mě bohužel lehké zklamání. Průměrný zážitek, nevyužitý potenciál. Kniha není špatná, hlavní hrdinové jsou sympatičtí, skvělý námět, ale vůbec mě nebavilo dějově všechno ostatní, co se netýkalo Limei a záhadného cizince. Hodnotím knihu průměrně a doporučila bych ji spíše mladším čtenářkám.

07.12.2021 3 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Někdy se nechám zbytečně odradit od dobré knihy a jedním z takových příkladů je i Fáma. No... Škoda, že jsem si ji nepřečetla už dřív. Za mě je opravdu originální, čtivá, není rozvleklá a do posledních stránek jsem neuhodla hlavního záporáka. U čtení jsem si zrelaxovala hlavu, byla jsem napnutá. Takhle nějak by přece měl vypadat správný psychothriller. Určitě vám knihu doporučuju, nenechte se odradit, já ji zhltla za jeden den. Pro tohle podzimní, sychravé počasí jako dělané :)

17.11.2021 4 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Nejsem zběhlý čtenář hororů, načteno moc nemám, ale tahle kniha byla za mě skvělá. Bála jsem se, nemohla jsem přestat číst, zvládnuto za jeden den. Má sice pomalejší začátek, ale ten konec mě dostal.

10.11.2021 4 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Mě osobně bohužel neoslovila, nemohla jsem se pořádné začíst. Kromě samotného klíčového tématu rasismu, který byl pojmutý jinak, než jsem čekala, mi nesedla ani překombinovanost. Najdeme tu mnoho témat, která se autorka snažila všechna vecpat do knihy o 330 stranách. Skákání v čase mě taky lehce mátlo a vždycky mi nějakou dobu trvalo, než jsem se zorientovala. Celkově jsem si k hlavním hrdinkám nenašla cestu a měla jsem docela problém knihu dočíst.

Nečetla se lehce, je to smutné čtení, ale je excelentně napsaná. Rozumím těm oceněním, která získala a také tomu, že pro anglicky mluvící čtenáře je to kniha s velkým K.

Pokud vás tato témata zajímají, chcete si rozšířit obzory a jste náročnější čtenář, určitě knihu můžu doporučit. Já s ní bohužel sáhla vedle...

09.11.2021 3 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Vězňova žena pro mě byla docela zklamání. Námět je naprosto famózní. Inspirované skutečnou událostí, potenciál obrovských, ale to zpracování?

Čtení odsýpá, jednoduché dialogy, žádné velké popisy, líbil se mi překlad dialogů mezi hlavními hrdiny (dorozumívání Brita s Češkou). Příběh mě i celkem bavil až asi do půlky, ale jinak vykreslení emocí strohé, plytké, hlavní hrdinka se chovala absurdně a nelogicky. Dokonce některé situace mi přišly nesmyslně přehnané, jako by autorka nebyla vypsaná a nějak to tam plácala. Těžko se mi kniha hodnotí.... nenadchne, neurazí

08.11.2021 3 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Dechberoucí, úžasný příběh z prostředí psychiatrické léčebny, který není tak děsivý, jak se podle anotace může zdát.

Jak jsem tuhle knihu mohla tak dlouho míjet? Už teď můžu říct, že patří mezi nejlepší knihy letošního roku a rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

Od knihy jsem neměla velká očekávání, ale prostředí psychiatrické léčebny v polovině 20. století už samotné zní dost tajemně a lákavě. Tísnivá atmosféra se na mě mnohokrát přenesla, ale nebylo to tak hrozné, aby i citlivá povaha jako já nemohla číst dál. Co mě hodně překvapilo, byla linka ze současnosti, která byla tak citlivá, dojemná, řekla bych i krásná a jako celek na mě kniha působila vlastně velmi pozitivně, přestože šlo o těžké téma. Autorka dokázala perfektně propojit všechny osudy a občas dost překvapila. Několikrát mi bylo úzko, měla jsem slzy na krajíčku, dojímala jsem se, smála se. Postavy mi přirostly k srdci a bylo mi líto, že že už kniha končí.

Můžu ji doporučit úplně všem, nečekejte ale děsivé, mrazivé prostředí a nekonečné zvraty. Tato kniha si zaslouží pozornost a čas, ale i tak ji zhltnete jako malinu. Za mě obrovské doporučení!

02.11.2021 5 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

Home body, již třetí básnická sbírka autorky Rupi Kaur, mě mile překvapila. Milk and honey za mě sice pořád vede, ale dost se k ní přiblížila. Nečekala jsem, že v ní najdu témata, která se mě budou dotýkat, jelikož se Rupi hodně zaměřila na sebelásku, sebehodnotu – což už mi není tak blízké jako dřív. Mimo jiné tam najdeme témata deprese, ženství, rasismu, imigrace a nahlédneme více do autorčina soukromí. Myslím si, že autorka rozhodně nezklamala, opět se skrze jednoduché věty dotýká velmi hluboko. Co musím vyzdvihnout, je překlad. Milk and honey jsem četla v angličtině, protože český překlad mi vypaloval oči, ale tohle se opravdu povedlo.

20.10.2021 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Naprosto povrchně se přiznám, že mě první díl bavil díky seriálu o něco víc. Anthony, kterého najdeme v tomto dílu, mi taky více seděl v seriálu. Byl větší gentleman, v knize mě jeho jednání občas zaráželo. Přiznám se, že zápletka se včelou mi přišla až moc absurdní, ale jinak jako lehká, letní oddychovka se mi kniha líbila, občas jsem se při čtení i pousmála. Do dalších dílů se zatím pouštět neplánuju, ale opět mě kniha navnadila pustit si znovu celou sérii na Netflixu :D

13.10.2021 3 z 5

Bez dechu Bez dechu Jennifer Niven

Tohle rozhodně nebylo pro mě. Troufám si tvrdit, že kniha je adresovaná spíše mladým do 16 let, přestože tam najdeme sex, ale v takové té nevinné, něžné formě. Je to hodně pro teenagery, kteří se teprve hledají, řeší věci, které už dospělé moc neberou, jejich názory, starosti, problémy… Pro mě to bylo prostě nudné, nezajímavé, nijaké. V poděkování autorka zmiňuje, že jde vlastně o její příběh, ale ani tak mi to nepřirostlo k srdci. Iritovala mě sebestřednost a sebelítost hlavní hrdinky a zdlouhavý děj. Napsané je to lehce a čtivě, ale styl paní autorky mi prostě nesedí. Těžko jsem se dostávala do děje a pocitů hlavních hrdinů. Nevím, jestli by to moje čtrnáctileté já ocenilo, ale pro mě to byl prostě špatný výběr, za který kniha nemůže, takže doporučit to můžu jen velmi mladým lidem, kterým se rozvádí rodiče a chtějí nějaké porozumění v době dospívání.

13.10.2021 2 z 5

Celou tu dobu Celou tu dobu Rachael Lippincott

Pět kroků od sebe byla skvostná, film také, řadí se mezi to nejlepší, co jsem přečetla/viděla, ale tahle prostě té příčky nedosáhla. Pozor! Nebylo to špatné, bavila mě, rychle se četla, hlavní hrdina mi byl sympatický, fandila jsem mu, ale bohužel jsem se do postav nebyla schopná tak vcítit, jak jsem si přála a jak jsem očekávala.

Pokud hledáte “odpočinkovou“ a svým způsobem nenáročnou četbu, při které si trochu posmutníte, tak vám ji můžu doporučit, ale nečekejte Pět kroků nebo Hvězdy nám nepřály. Kniha je krátká, má nějakých 290 stran, takže ji slupnete jako malinu. Za mě tedy lehký nadpůrměr. Obálka je opět krásná a oceňuju fluffy paperback

13.10.2021 3 z 5