Mexická gotika

Gotický horor z prostředí mexické smetánky Poté co Noemí Taboadová obdržela zmatený dopis od své nově provdané sestřenice s prosbou o záchranu, zamíří do odlehlého domu na mexickém venkově. Není si jistá, co v něm najde — manžel její sestřenice, pohledný Angličan, je cizinec a Noemí o něm tuší jen málo. Noemí je navíc velmi nepravděpodobnou záchránkyní: její elegantní šaty a rudá rtěnka se hodí spíše pro koktejlové večírky než amatérské vyšetřování. Je však zároveň zarputilá, chytrá a má nezlomnou vůli. A nebojí se ani záhadného manžela své sestřenice, ani jeho otce, starosvětského patriarchy, kterého Noemí fascinuje; a dokonce ani domu samotného, který napadá Noemíiny sny vizemi plnými krve a zkázy. Jejím jediným spojencem v tomto nehostinném příbytku se zdá být nejmladší syn, plachý a něžný muž, který působí, že chce Noemí pomoci, ale také by mohl skrývat temné rodinné tajemství. Protože za zdmi domu je mnoho tajemného. A Noemí, okouzlená děsivým, ale svůdným světem za zdmi, možná brzy zjistí, že tuto záhadnou usedlost není možné jen tak opustit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463523/big_mexicka-gotika-E2a-463523.jpg 3.6147
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Host

Mexican Gothic, 2020

Kniha Mexická gotika

Knihochod

Poznáte ten pocit, keď je kniha istým spôsobom zvláštna, priam zvrátená, no vy si jej čítanie i tak užívate?

Presne takýmto dojmom na mňa pôsobilo práve toto dielo, ktoré by som ja osobne nenazvala úplne hororom. Áno, v určitých momentoch som sa aj trošku bála - to uznávám -, avšak označenie "gotický psychologický triler" by znel omnoho výstižnejšie.

Do príbehu som bola vtiahnutá takmer od prvej stránky a i napriek tomu, že sa dej odohráva v časoch minulých, jednoduchší spôsob písania zvláštne podtrhuje spisovatelský talent autorky.

Ostatne, aj veľmi detailné opisy všetkého, pri ktorých sa aj mne samej sem-tam zdvihol žalúdok (neodporúčam pri tejto knižke jesť), sú také autentické, že pri čítaní nemáte potrebu o ničom pochybovať. Jednoducho sa ponoríte do deja, hltáte každé jedno slovo a čakáte, ako to celé dopadne.

I keď zápletka sa po čase stane predvídateľnou, zaručujem, že vás to od čítania neodradí a koniec vás možno aj prekvapí. A temná atmosféra, ktorá sa s dejom tiahne prakticky od druhej kapitoly? Tá tomu jednoducho sadla - ako hovorí moja babička -, ako riť na šerbeľ.

K postavám poviem snáď iba toľko, že som si užila každú jednu s každou ich povahou, zmýšľaním, zvrátenostou, ... Možno niektoré mohli dostať trošku viacej priestoru, avšak z toho, čo sa nám čitateľom dostalo, nemám čo vytknúť.

Pôvodne som z tejto knižky mala rešpekt, avšak za mňa bola úžasná a neľutujem, že som si ju prečítala.

Parwana
20.11.2022

Čekala jsem mnohem více Mexika, mnohem lépe vystavěný děj a příběh, a ani jednoho se mi nedostalo. V počátku příběhu přijíždí mladá Noemi do domu, kdesi v odlehlém zapomenutém kraji, kam se provdala její sestřenice Catalina, poté, co od ní obdržela znepokojivý dopis. Kdyby se to nejmenovalo Mexická gotika, nepochopila bych, že se děj odehrává v Mexiku, snad jen podle jmen hlavních protagonistů. Kniha není zvlášť dobře psaná a dočetla jsem snad jen z důvodu, abych rozklíčovala hlavní zápletku a dobrala se tragického pozadí chmurných událostí v domě, kde straší. Za mě zklamání.

snimcibdim
25.10.2022

Nejsem sice čtenář hororů, takže nemám moc srovnání, ale od knihy jsem dostala přesně to co jsem podle názvu, anotace a obálky čekala. Tak trochu román pro ženy a tak trochu pseudoviktoriánské bububu. A navrch porci docela sugestivně podaných surrelistických výjevů.
Uvítala bych tam ale některých prvků méně: hrdinku méně červenoknihovní, finále méně jak z béčkového filmu a tu podstatu všeho méně dovysvětlenou - zkrátka aby mi to spíš došlo po mém, než aby mi to někdo polopatě vysvětlil - ale to už je věc osobních preferencí.
Na druhou stranu chválím, že jsem si přeci jen do konce nebyla jistá jak to dopadne - v tomto typu zápletky byl možný jakýkoliv obrat kdykoliv.
A tak jako oddechovku určitě doporučuji.

Terka357
23.09.2022

Jelikož jsem nečetla anotaci a neměla jsem ponětí, že se jedná o HOROR, čekala jsem něco úplně jiného. Místo toho jsem dostala knihu, jejíž posledních 200 stran jsem zhltla jedním dechem a dočetla ji ve tři ráno. A zkuste si po tomhle bizáru jít v klídku spát...
Dle mého názoru se Mexická gotika povedla. Překvapila, udržela v bdělém stavu a zaryla se pod kůži.

soukroma
20.09.2022

Do dvou třetin to docela šlo, i když to bylo nesmírně rozvláčné, bez děje a napětí, a hlavní hrdinka byla nesympatická, neomalená a drzá, a potenciálně zajímavé mexické prostředí někdy v první půli minulého století se v příběhu moc neprosadilo. Nicméně pak se to zvrhlo až do hotových zvráceností a ohavností a na zabilo veškerý můj zájem (a zvedalo žaludek).

Lexie321
19.09.2022

Kniha bola skvelá od začiatku do konca. Ponúkala tajomné a temné prostredie a dobrú dávku napätie a paranoje, ktoré sa naozaj dobre čítalo. Noemí bola ako final girl tiež super a som nadmieru spokojná s koncom. Odporúčam!

beata-betsy2310
24.08.2022

Po mnohých krimi / trileroch, bola toto pre mňa taká príjemná mrazivá mysteriózna zábava. No medzi horory by som túto knihu nezaradila, i keď je pravda, že keby som mala osobne nocovať / bývať v takom sídle tak by to bol horor a aj nechutné. Takže ak budete čítať túto knihu, nesnažte sa pri nej jesť pizzu s hubami. Buď budete patriť do skupiny čitateľov ktorí na túto knihu budú nadávať, alebo sa oddáte temnému, strašidelnému a bizarnému príbehu a užijete si ho.

petgona
27.06.2022

Kniha zjavne nevyvolala nadsenie, ale mne sa velmi pacila. Neviem, ci som niekedy citala cokolvek, co sa odohravalo v Mexiku, co bolo pre mna prvy zaujimavym faktom. A tak ako mnohi hovoria, pekna obalka tiez spravila svoje.
Som rada, ze "horor" tu neznamena masaker, hektolitre krvi a vnutornosti, ale prave tajomno, sny, zvlastnu chorobu a cudesne postavy. Horory preferujem skor mysteriozne a mrazive ako krvave a nechutne, a hoci to mozno nebolo uplne strasidelne, ze by mi zimomriavky isli po chrbte, celkovo som spokojna aj so stylom pisania aj s celkovym dejom.
Taktiez, vzdy, ked je avizovana nejaka romanca v knihe, ktora nie je vyslovene zamerana tymtoto smerom, mam obavy, ze to bude bojovat s hlavnou linkou, tu chvalabohu nic take nebolo a cely ten vztah medzi Noemi a Francisom pekne doplnal a vytvaral kontrast medzi ostatnymi vztahmi.
Iste, tak ako pri kazdej knihe, vzdy sa da najst nieco, co by sa dalo kritizovat, ale moj celkovy dojem je velmi pozitivny a smelo by som tuto knihu odporucila kazdemu, kto ma rad podobny zaner.