Má lady Jane

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu! Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351291/big_ma-lady-jane-ync-351291.jpg 4.1490

Má Lady Jane 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

My Lady Jane, 2016

Kniha Má lady Jane

Sybelle
dnes

Má Lady Jane je zajímavý počin. A i když to není to, co obvykle čtu byla to příjemně osvěžující četba. Je to moderní/fantasy pojetí historických událostí. Má všechny prvky, kterými v příběhu nic nezkazíte (dobrodružství, vtip, magie, historie, láska). Pokud máte zrovna chuť na něco lehčího a dobře napsaného je to určitě dobrá volba. Styl psaní je jednotný, ani není poznat, že je to práce tří různých lidí.

Knihomlok2015

Zábavné, svižné, jednoduché, prostě přesně to, co jsem po Malém životě potřebovala. A na rozdíl od skutečnosti to má i dobrý konec. (Opravdu jsem neodolala abych se nepodívala, jak to bylo doopravdy - takže to má i vzdělávací stránku, a to mně osobně imponuje u každé dobré knihy) Má to vlastně jen jedinou chybu - ta obálka je prostě hrozná.

Ailee

Originální, nápadité a vtipné. Alespoň tam, kde se o to autorky nesnažily. Jakkoliv si to právě teď odporuje. Ano příběh byl vtipný, ale bylo tam hodně okamžiků, kdy se autorky snažily vyšponovat humor ještě víc a jediné, čeho tím dosáhly, bylo, že jste si řekli: "Bože, to je konina." Trn příběh miluju i nenávidím. Nemohla jsem se odtrhnout a přesto jsem ho chtěla několikrát odložit a modlila se za brzký konec. Přesně takový ten příběh je. Plný protikladů. Například skvělý námět s edianskou magií. Super! Ale... proč jsou nakonec Ediané prakticky skoro všichni?

Knihochod

(+ SPOILER) Jane Greyová žije svoj obyčajný život do momentu, kým sa nemusí vydať za lorda Gifforda, ktorý má takú menšiu vadu a kým sa nedozvie, že kráľ Eduard zomrel a ako svojho následníka určil práve ju. Musí teda zasadnúť na jeho miesto, avšak iba na celých deväť dní, kým si nezačne korunu nárokovať sestra údajne zosnulého kráľa, ktorá chce zároveň popraviť Jane. Tej sa ale podarí utiecť spolu s jej manželom, objavujú živého kráľa Eduarda a zahajujú boj o opätovné získanie kráľovskej koruny.

Na túto knižku som sa už od Vianoc veľmi tešila, avšak som rada, že som s ňou počkala až doteraz, pretože mi veľmi dvíhala náladu v tomto období "domáceho väzenia".

Dej je písaný veľmi nápadito, je plný neskutočných fantasy prvkov, ktoré ale mňa osobne bavili. Bolo to jednoducho niečo iné, niečo nové - hlavne teda tento mix historických udalostí a fantasy. Nemám totiž pocit, že by som niekedy v minulosti čítala niečo podobného rázu.

Neviem koľkokrát som sa pri tejto knižke schuti a nahlas zasmiala ale viem, že som sa naozaj schuti a nahlas zasmiala. Najmä na sarkastických poznámkach postáv i samotných autoriek, ktoré sú v texte knihy zahrnuté.

A čo sa skladieb kapitol týka, bavilo ma, že sú písané z pohľadu troch osôb - Eduarda, Jany a Gifforda, ale stále sledujeme iba jeden dej a konkrétnych pár kľúčových udalostí. Že aj tie tri postavy, vďaka ktorým sledujeme dianie, sú prepletené tak, že nie sú dôležité žiadne zbytočné opisy a udalosti navyše (dúfam, že mi rozumiete).

Na záver chcem len podotknúť, že pokiaľ si túto knižku chcete prečítať, tak s kľudným svedomím Vám ju odporúčam. Či už Vám, ktorí máte radi oddychovú literatúru alebo aj Vám, koho zaujímajú dejiny Anglicka, ale v trošku (viac) odľahčenej forme.

P. S. Má to šťastný koniec.

P. P. S. Jane je knihomolka!

Laerry
25.11.2022

(+ SPOILER) Už úvodní obálka by vás měla varovat, že se historie v téhle knížce nebude brát moc vážně. Nejlepším řešením je přistupovat k příběhu jako k modernímu způsobu jak přiblížit dnešní mládeži historické události s využitím fantasy prvků se spousty skryté symboliky, která se snaží svérázným způsobem vysvětlit tehdejší nesmyslné machinace na poli královské politiky, jenž bylo silně ovlivněno náboženskými sváry. A právě záměnu nesmiřitelného boje mezi katolíky a protestany na kouzelné Ediany (schopné proměňovat se ve zvířata - protestanty) a Verity (kteří Ediany nesnáší, protože kouzelné vlastnosti postrádají - katolíci) považuji za celkem elegantní a zábavné řešení, jelikož zvířata, ve která se některé postavy mění, mají skrytou symboliku, která s využitím personifikace náramně vystihuje jednotlivé charaktery. Pokud tudíž máte rádi historii (zvláště z období anglické monarchie), nepohrdnete fantazijními prvky a jste v srdci romantik, knížka je určena právě vám. A to ani nemusíte být dospívající puberťák, protože černý humor a nadsázka pobaví i ty dospělé.

shecoola
30.07.2022

Milé, osvěžující, mladistvé a humorní pojetí kousku tudorovské historie jemně propojené s fantasy prvky tvoří ve výsledku velmi čtivou romantickou oddechovku. Obálka taky moc hezká a tak i některé gramatické chyby v knížce šli odpustit :)
Jedině co jsem za sebe nedala, bylo Janino jméno - jelikož šlo o Anglii, tak jsem logicky Janu četla s aglickou výslovností Jane - to české Jana se mi tam absolutně nehodilo.
Ale shrnuto podtrženo, moc milá oddechovka :)

_Knihomolka_
15.05.2022

Autorky si na sebe vzaly docela těžký úkol. Spojit fantasy s historickou stránkou se ne vždy každému povede, ale musím uznat, že tyto tři dámy to zvládly skvěle. Ze začátku mi příběh připomínal pohádku Zakletá Ella, kterou jsem jako malá měla ráda, takže by dalo s trochou nadasázky říct, že jsem se tak trochu vrátila do dětství. Nejvíce mě na knížce bavila historie a vtipné pasáže, které nebyly vynechány snad ani na jedné straně.
Ale i tak se nejspíš nepustím do jejich druhé knížky, která by měla být parodií na Janu Eyrovou, protože ta opravdová se mi moc líbila, takže bych si o ní nechtěla zkazit dojem.

Sidonie
19.07.2022

Jé, tak tohle se mi hodně líbilo! Sedlo mi to po úplně všech stránkách. Hravé, milé, vtipné, příjemně romantické (TAKHLE se má psát romantika, ať se jdou bodnout upíři a vlkodlaci), plné zvířat, jemně feministické, se spoustou sympatických postav, kterým nemůžete než přát šťastně až na věky. Knížku jsem zhltla a pak se dostavil ten důvěrně známý pocit, který značí, že ta knížka byla fakt dobrá - smutek, že už je po všem, a že se už s Janou, Eduardem a G už nikdy nesetkám.

Je to samozřejmě fantasy pohádka, tomuhle žánru odpustíte malinkaté nelogičnosti a nejasnosti ohledně magie (zvlášť když si i samy autorky z nich udělají legraci a dají tak najevo, že o nich ví, ale že se s nimi zkrátka musíme smířit). Já mám tenhle žánr obzvlášť ráda, a proto neváhám dát 5*.

Spojení s historií jsem se trochu bála, ale nakonec mi tu ta historická stránka ani trochu nepřekážela, ba naopak, dokázala i pobavit.

Poznámky autorek mi zprvu přišly trochu rušivé (snad jediná výtka), ale později mě naopak bavily jako takové poznámky pod čarou u Zeměplochy.

Nu, napravování historie jde autorkám vskutku dobře, tak jen tak dál. Je toho ještě spoustu, co je třeba napravit! :)