Hobitka Hobitka komentáře u knih

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Opravdu povedená kniha.
V záplavě YA fantasy trilogií je tento samostaně stojící příběh poměrně ojedinělá záležitost. A musím uznat, že na tak dobře vyváženou knihu jsem dlouho nenarazila. Autorka mě do příběhu příjemně vtáhla, a stránky mi ubíhaly pod rukama. Poměr předávání faktů o světě, seznamování se s postavami, vtipkování, akčního děje, vykreslování scenérií i romantiky, je tu excelentní.
Vůbec by mi nevadilo být ve společnosti postav více stránek, a dozvědět se spoustu dalšího o veleknihovnách, grimoárech i fungování magie. Nakonec ale nemůžu říct, že by mi v příběhu něco opravdu chybělo nebo vadilo.
Hlavní hrdinka má ke svému věku i pozadí adekvátní porci naivity a zabarvená přesvědčení o světě ve kterém žije. Rozhodně na mě ale nepůsobila hloupě a v průběhu knihy postupně nabírá zkušenosti a dospívá.
I humor mi tu skvěle sedl. Překvapilo mě, kolikrát jsem se během čtení rozesmála :)
Po dočtení ve mě zanechává lehké zasnění a příjemný klid.

08.09.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Ne, tuhle knihu jsem si nekoupila, ani nepřála dostat. I když jsem na ni byla zvědavá. Ale když už se mi přece jen náhodou do rukou dostala, otevřela jsem ji a začetla se. Musím uznat, že autorka opravdu umí do knížky vtáhnout.

Přijde mi ale jako obrovská škoda, že do svého díla nenapsala zdravější milostný vztah. S funkčnější komunikací. Méně manipulativní. Ani nespočítám kolikrát jsem měla chuť Edwardem zatřepat a proplesknout ho, protože to byly takový kydy... Grrr! Záměrně Belle neodpovídá na otázky, zamlčuje, lže a manipuluje. A pak se diví, že si nerozumí? Co prosím??? Štvalo mě, jak vždycky řekl pár vět nahlas, a pak pokračovala třeba i další strana jenom jeho vnitřního monologu, kde toho vysvětlil nohem víc, ale Bellu už s tím samozřejmě obeznámit neráčil. A připadá mi, že ji ani moc neposlouchal... Zato byl vždycky horlivý bagatelizovat její city a důvody. Tohle fakt od vztahu chceš... Ne.

Poněkud mě mrazí z představy, že původní sérii četly 13 leté holčiny, které si na základě tohoto obrázku vytyčily ideální vztah, o kterém snily. Jsem ráda, že jsem to tehdy nečetla.

Kromě scén řešících milostný vztah mezi Edwardem a Bellou mě kniha ale až překvapivě bavila. Dozvíme se spoustu detailů z Edwardova světa. Že nejsou všichni upíři stejní, ať už nadáním, či postojem k lidem. Jak žijí v různých uskupeních, že mají i své vlastní zákony. Jakým způsobem se tvořila rodina Cullenových, a obeznámí nás s většími či menšími kousky příběhů jejich členů. Všechny dary členů rodiny byly skvěle vykreslené a mám dojem, že i funkčně používané, spolupracovali.

Bohužel jsem na více místech měla pocit, že už to autorka trochu moc okecává. Dokonce i super napínavá akční část začala být utahaná... Nekolikrát jsem zvažovala, jestli tuhle bichličku dočítat nebo ne. Nakonec jsem ji doklepla, ale upřímně kdybych ji v půlce odložila, žádná velká ztráta by to nebyla.

03.09.2022 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvělá knížka.
Úžasně propracovaný a krásný příběh.
Technické a vědecké záležitosti jsou vysvětlovány moc pěkně. Jsem laik a i tak jsem se většinu času bez problémů chytala :)
Vřele doporučuji!

24.08.2022 5 z 5

Apolenka z modrotisku Apolenka z modrotisku Romana Košutková

Nádherná knížka. Jemné a detailní ilustrace krásně spolupracují s textem. Společně předávají velice přístupnou formou vědomosti a lásku k modrotisku.
Na konci knížky je i pár stránek, určených pro starší čtenáře, s detailnějšími informacemi o původu, historii i současnosti této techniky a jejím postupu.
Jsem moc ráda, že u nás takovéto počiny vznikají, a těším se až narazím zase na další.
Vřele doporučuji :)

21.08.2022 5 z 5

Vymazlená sbírka absurdní a morbidní poezie. A básničky jsou doplněné perfektně padnoucími ilustracemi.
Pokud víte, že tyhle přísady máte rádi, dost pravděpodobně vás nadchne i tenhle svazeček.
Na mě to bylo už trochu moc. Vlastně ve většině případů nejen trochu... :D
Jakože anotace mě varovala... Takže si rozhodně nestěžuju. Jen vím, že tahle sbírka v mé knihovničce nezůstane - pošlu ji dál, ať dělá radost :)
Básnička "Zápalek a Sirka se mají rádi" mi sedla nejvíc. A myslím, že mi i zůstane v hlavě po delší čas.

16.08.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Po dočtení mám lehce rozpačité pocity. Nebyla jsem nadšená ani zklamaná. I když milého Hastingse jsem měla chvílemi chuť trochu proplesknout... :D
Seriál s případy Hercula Poirota patří mezi mé oblíbené. Takže přemítám, jestli mi jenom nesedla tahle konkrétní knížka, nebo jestli budu mít celkově radši Poirota seriálového než toho knižního.
Určitě zkusím nějakou další detektivku z pera Agathy Christie, a uvidím :)

04.08.2022 3 z 5

Z lásky k pohybu Z lásky k pohybu Markéta Strnadová

Ohromně zajímavá kniha. Plná souvislostí o lidském těle a mysli.
Všechno je vysvětlováno pečlivě a srozumitelně i pro naprosté laiky. Knihu provází krásné názorné ilustrace, a mé oblíbené sekce "Testujeme na vlastním těle" kde si popisovanou teorii rovnou vyzkoušíme.

Navíc je ke knize vytvořená i webová stránka s videi i články, které jednotlivé kapitoly rozvíjí dále do hloubky.

Vřele doporučuji :)

28.06.2022 5 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

Wow! Tohle jsem nečekala.
Tak intenzivní vyprávění slovy a obrazy. A je to opravdu hodně dobré. Dechberoucí. Napínavé. A s poselstvím.
K téhle knížce se určitě ještě vrátím. Vlastně jsem chvíli po prvním dočtení nalistovala zpět na začátek.
Doporučuji.

07.06.2022 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Autor si zajímavým způsobem hraje se slovy. A právě to mě táhlo ke čtení. S postupem stránek však začala vyprávění docházet šťáva, a po dočtení kapitoly jsem přestávala mít chuť pustit se okamžitě a bez odkladů do kapitoly následující.
Další pokračování nemám v plánu vyhledávat, nicméně nevylučuji, že si je v budoucnosti přečtu. Co naopak v plánu mám, je přečíst si znovu původního Saturnina! :)

06.06.2022 3 z 5

Dobrodružství s vědátory Dobrodružství s vědátory Gideon Defoe

Po téhle knížce jsem sáhla čistě pro její roztomile drobný formát. Přebal sliboval humorný příběh. Po několika kapitolách jsem bohužel došla k závěru, že tento typ humoru není pro mě a knížku odkládám. Asi to bude souviset i s tím, že nemám ráda moc hloupé postavy... a na tomhle je celá komičnost vystavěna (?). Nevím. Jestli to někomu přijde vtipné, užijte si to, já si jdu najít něco jiného :)

Jo s proč ti piráti nemaj jména? Čekala jsem kdy se tam objeví, ale podle zdejších komentářů to nevypadá... :D

Oceňuji vysvětlivky pod čarou, ale ani na ně mě to neutáhne.

01.06.2022 2 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Na Kovyho videa se ráda občas podívám, a líbí se mi kam jeho tvorba na YouTube směřuje. U iPohádky jsme se pořádně nasmáli. A konečně došlo i na Ovšem, mladistvé memoáry :D A musím říct, že mě to bavilo tak, až jsem se místy smála nahlas :D
Některé kapitoly mě překvapily svou hloubavostí, citlivostí a nadčasovostí.
Celkově je knížka moc pěkně graficky zpracovaná, a dokonce jí nechybí ani látková záložka.

Pokud máte Kovyho tvorbu rádi, a chcete se o něm dozvědět něco víc, vřele doporučuji! :)

30.05.2022 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Kdyby mi tahle knížka nebyla darována, nejspíš bych se do ní vůbec nepustila. A velká ztráta by to nebyla. Můžu ale říct, že mě příjemně překvapila :)
S Mei jsem chvílemi měla chuť zatřepat ať nedělá tu či onu pitomost. Ale ve výsledku... vzpomněla jsem si na vlastní středoškolské zážitky a mám pro ni pochopení.
Co mě opravdu bavilo byly barevné chatové konverzace se spoustou smajlíků a pár fotkami. Škoda že nebyla zahrnuta smlouva o přátelství v celém znění! :D
Se závěrem jsem spokojená. Pokračování vyhledávat nebudu, pokud se ke mě ale zase nějakým nečekaným způsobem dostane, pravděpodobně mu dám šanci.

A varování, pokud bojujete se závislostí na čokoládě, tomuhle svazku se vyhněte! :D

26.05.2022 3 z 5

Po vyprávění z putování Nepálem a Čínou, které bylo za mě slabší, jsme zpátky v sedle! Opět velmi zajímavé vyprávění o lidech, krajině a jejich historii. Ve kterém nechybí ani prostor pro vtípky.
Jelikož jsem autorovy knihy nečetla v chronologickém pořadí (ač jsem to původně měla v plánu), zapadl mi na své místo i dílek skládačky vysvětlující změnu postoje ke způsobu dopravy :)

23.05.2022 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

U iPohádky jsem se opravdu pobavila :D
Místy už mi připadaly různé přesmyčky lehce překombinované, ale většinou seděly jak prdel na hrnec :D
Příběh měl hodně dobrý start, pak se bohužel začal trohu táhnout, ale asi tak od poloviny se zase pěkně rozjel a šlapalo mu to až do konce. A na závěr došlo i k pěknému rozuzlení :)
Celkově vidím iPohádku jako povedený zábavný počin, kdy ani grafická stránka knihy nezůstává pozadu - kineograf dráčka v pravém dolním rohu mě nadchl! :)

14.05.2022 4 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Většina povídek je za mě hodně povedená. Dvě mi přišly slabší, a jedna se mi vyloženě nelíbila.

Jsem moc ráda, že jsem se k téhle sbírce dostala. Otevírá témata, nad kterými se spousta lidí nezamýšlí buď vůbec anebo jen povrchově. Tady jdeme víc do hloubky.
Asi nejvíc mě zaujaly povídky "Pecka jak z broskve" a "Šťastně nezamilovanej".

A baví mě, jak se různí, které povídky se čtenáři líbí a které nikoliv :)

10.05.2022 4 z 5

Opět velmi zajímavé vyprávění. Často s vtipem přibližující vzdálenější kouty světa.
I když mě tato knížka neoslovila tolik jako cesta do Jeruzaléma, či Prázdniny v Česku, jsem ráda, že jsem si ji přečetla.
Moc se mi líbí celkové poslání, které na mě z autorových knížek působí. A tedy, že lidi všude na světě jsou lidi - potkáte spoustu těch milých i nějaké blbce. Všude na světě může být krásně, a je krásné mít domov kam se vracet :)

04.05.2022 3 z 5

700 exabytů nesmrtelnosti 700 exabytů nesmrtelnosti Julie Nováková

Povídka se mi četla velmi dobře, rychle jsem byla vtažena do děje. Infoboxy mi přišly jako celkem dobrý nápad, ale vytrhávaly mi pozornost z příběhu.
Celkově fajn jednohubka :)

28.04.2022 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Posloucháno v audiopodobě - opět skvělé zpracování :)
Povídání plné zajímavostí z různých koutů Evropy, stopování, humoru a laskavosti.
Autorův styl psaní mi prostě sedne a já jsem moc ráda, že jsem na jeho knížky narazila.
Prázdniny v Česku mi byly o něco bližší, pěší pouť do Jeruzaléma zase ucelenější. Celkově se mi ale Prázniny v Evropě líbily a určitě se pustím i do předchozích autorových knih. No a jsem zvědavá, s čím přijde příště :)

12.04.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Příjemné čtení nabité stejnou měrou zábavnými příhodami i historickými zajímavostmi.
Věřím, že se k této knize ještě budu vracet. Vřele doporučuji - především těm, kteří s poznáváním Česka spíše začínají :)

08.04.2022 5 z 5

Alespoň pár kapitol navíc Alespoň pár kapitol navíc Amélie Salingerová

Moc pěkný doplněk ke knize Alespoň prozatím. Kromě doslovně páru kapitol navíc (Za které jsem moc ráda!) obsahuje i zajímavosti ohledně knihy samotné :)
Jo a toho vzoru, na stranách oddělujících jednotlivé části, se asi jen tak nenabažím :D

31.03.2022 4 z 5