Hobitka Hobitka komentáře u knih

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Vlastně docela fajn návrat do světa okuzelných grimoárů. Prozkoumávání domu Thornů bylo zábavné a celkově se to dobře četlo. Ale... něco tomu chybělo. Možná je to i tím, že původní knihu jsem četla už před delší dobou, a nemám ji čerstvě v paměti, nevím. Každopádně se na tuhle novelu mohlo spotřebovat trochu míň papíru. Tím nemyslím zkrátit text, to ne, ale schválně si vedle sebe otevřete Kouzla rodu Thornů a Tajemství domu Thornů - v tom druhém jsou stránky výrazně prázdnější.

19.05.2024 3 z 5

Vlajka Viktora Vaňka Vlajka Viktora Vaňka Naďa Reviláková

Pěkné pokračování. První třetina knížky mi přišla trochu slabší, ale pak už se nám to pátrání v historii zase pěkně rozeběhlo. Celkově určitě spokojenost, a jestli se objeví další díl, moc ráda si ho přečtu. :)

12.05.2024 4 z 5

Medailon Emilky Horové Medailon Emilky Horové Naďa Reviláková

Zdařilé pokračování. Tentokrát s větším zaměřením na rodinné vazby, což mě díky šikovně vloženému rodokmenu velice bavilo.

Historické souvisloti tu byly více na pozadí, ale i tak v dostatečné míře, aby to čtenáře naťuklo zjistit si více, nebo alespoň uložit do podvědomí.

Těším se na další díl. :)

10.05.2024 4 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Wow. Tohle bylo skvělé čtení. Styl psaní mi ohromně sedl. Pozvolné tempo, a přitom mě to se zájmem táhlo na další stránku. Spousta zajímavých témat podaných tak akorát. Přitom je to docela útlounká knížečka... A prostě wow.

Určitě si od autorky chci přečíst další knížku. :)

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Příjemné, a ve své podstatě napínavé čtení, stránky mizely pod rukama. Řekla bych, že je to šikovně a dostatečně odlehčeně podaný příběh pro (především) mladší publikum z temnější části našich dějin.

Hanku jsem si oblíbila a těším se, co budeme objevovat v dalším díle. :)

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Stravitelnou formou předaný kus z dějin, které jsme v dějáku za ty 4 roky na gymplu prostě neprobírali... Povedeně vykreslená tísnivá atmosféra.

08.05.2024 5 z 5

Byl jednou jeden život - srdce Byl jednou jeden život - srdce Jean-Charles Gaudin

Ač je původní seriál přehlednější, a co si budem... prostě lepší, stejně mi tenhle komiks udělal velkou radost. Je pěkně zpracovaný, některá fakta jsem si připomněla, a hlavně se zase ráda podívám na předlohu. :)

03.05.2024 4 z 5

Pořádný zašmodrchanec událostí.
Pobavilo :)

25.04.2024 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Perfektní pokračování, které mi zvedlo náladu. Dlouho jsem se u knížky tak nenasmála. :D

24.04.2024 5 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Čekala jsme víc detektivku s mytologickými postavami, než vlastní výklad mytologie.

Ač se to nečetlo špatně, na pár místech jsem se zasmála, a grafická úprava knihy je vážně vymazlená, jsem trochu zklamaná. Detektivní linka byla hodně na pozadí. Tak moc, že se ji až zdráhám označovat za detektivní. A celkové napětí knihy vlastně nulové, druhou třetinu knihy jsem se i trochu nudila. Tolik ke zklamaným očekáváním.

Kdybych do knížky šla pro pohodové čtení s nevšedním výkladem mytologie, byla bych spokojená.
Jestli se objeví i pokračování, ráda si ho přečtu. Třeba se i trefím v očekáváních :)

27.03.2024 3 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Tohle byla zase akcí nabitá jízda! První dvě třetiny jsem si fakt užila. Poslední třetina na mě už byla trochu moc překombinovaná a rychlá... Ale konec dobrý - všechno dobré.
Konečně jsme se posunuli i v příběhu celé série, ne jen jedné epizody. A já jsem zvědavá na pokračování.
Jo a míchané drinky jsou tu skvělý detail. :)

19.03.2024 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Většina knihy má spíš pozvolnější tempo, s pár rychlejšími zvraty. Za mě to skvěle dokresluje atmosféru návratu na Zemi po invazi. Závěr je pak až nečekaně rychlá smršť.
Skvělé pokračování, které jsem si užila, a ve kterém se příběh celé série začíná ubírat novým směrem. Těším se na pokračování. :)

15.03.2024 5 z 5

Mazel Mazel Akwaeke Emezi

Vlastní anotace Mazla je zavádějící. V prvé řadě bych netvrdila, že se jedná o román. A už vůbec to není román o hledání vlastní identity. Identita hlavní postavy je tu zajímavým prvkem, ale rozhodně ji tu nehledá. Ví přesně kdo je a její okolí to okamžitě přijme. (Navíc už ve vzdálenější minulosti.)
Alespoň o hledání pravdy tenhle příběh je. Začátek se mi hodně líbil a zaujal mě, ale většina příběhu mi přišla trochu natahovaná.
Narozdíl od jiných komentujících, mi knížka nepřipadala divná. Díváme se tu na určitou situaci v lidské společnosti, jejíž rysy pomáhají zvýraznit použité fantasy prvky. Postavy si během příběhu uvědomují nové skutečnosti a vyvíjí se. A celé je to docela pěkně a srozumitelně podané.
Hlavní myšlenka příběhu je zmíněna vícekrát a v závěru silně vyzní.

06.03.2024 3 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Pán hor má zatím z Legie asi nejpomalejší tempo. V kontrastu třeba s Rudým Vrabčákem je to opravdu obrovský rozdíl, a chápu že když někdo (oprávněně u 6. dílu série) očekává svižnou akčňárnu, může být dost překvapen i zklamán.
Mě osobně to nijak nevadilo a celou knížku jsem si užila. Navíc se mi i trefila do nálady. Blíže jsme se seznámili s dalšími členy posádky, a byla nám představena další část vesmíru s novými postavami. Za mě se určitě o nejslabší díl série nejedná, a těším se na pokračování. :)

29.02.2024 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Dost dobrý pokračování! Jo, umím si představit, že si tuhle knížku přečtu znova. :)
Dozvíme se spoustu nových informací. Akce nezůstává pozadu, a přitom není tak zmateně zašmodrchaná, jak byl místy předchozí díl. Bavila jsem se. Na pár místech jsem se dokonce rozesmála! V průběhu čtení jsem byla zvědavá, jak se co rozuzlí, a jsem zvědavá i na pokračování. :)

13.02.2024 5 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Tohle bylo dobré čtení.
První kapitoly mě naprosto vtáhly. Pak tempo příběhu zpomalí, ale pořád se něco děje, a dozvídáme se spoustu nového. Závěr opět zrychlí, a vypravěči se střídají i v rámci kapitol. Za mě vělice dobře rozprostřené, a ke čtení mě to táhlo, bavila jsem se.
Líbila se mi i podstata samotné zkoušky.
Epilog pěkně uzavírá jednotlivé linky příběhu, zároveň ale nechává prostor pro představivost čtenáře, či pro případné pokračování ze Šerosvěta. :)

03.02.2024 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Poslouchala jsem audioverzi. Její zpracování je výborné. Každá ze čtyř hlavních postav má svého interpreta.

Silný a drsný příběh, rozehraný v kulisách skutečných událostí. I pokud si jako já předem nepřečtete anotaci, je vám už z názvu a obálky knihy jasné, že půjde o tragérii na moři. Proto mě překvapovalo, jak dlouhá část příběhu se odehrává na pevnině. Byla jsem netrpělivá, a místy se mi vyprávění zdálo až moc zdlouhavé. Musím ale uznat, že pomalejší tempo skvěle dokreslilo atmosféru celé knihy, a pro zkrácení bych nehlasovala.

Obdivuju, jak laskavým způsobem nám autorka dokázala příběh předat. Kromě úzkostného pocitu, znechucení, lítosti a obav vzbuzuje i naději.

Především však ve mě už během čtení dokázala vzbudit dostatečně velký zájem, abych si dohledávala související informace. Určitě se pustím i do dalších autorčiných knih.

28.01.2024 5 z 5

Anna z Ingleside Anna z Ingleside Lucy Maud Montgomery

Mile zasněné čtení, sem tam s drobným ponaučením.
Z Annina příběhu je cítit především "jak ten čas letí" a že "děti rostou jak z vody".

Časově to byl zase pořádný průlet. Ale jednotlivé příběhy byly poskládány tak šikovně, že mi to tentokrát vůbec nevadilo. Každopádně trochu mě překvapil ten velký časový odskok od pátého dílu (takových sedm let?).

Většina z dětí tu má svůj vlastní malý příběh, ze kterého si vezmou ponaučení. Dokonce i nejmladší Rilla, která se teprve na začátku knížky narodila, jen malý Shirley nic. Zvláštní, ale třeba si ho ještě užijeme v pokračování.

25.01.2024 4 z 5

Případ pohřešovaného markýze Případ pohřešovaného markýze Nancy Springer

Příjemný, lehce napínavý, oddechový příběh, zvlášť v audioverzi. Hlavní hrdinka je sympatická, odvážná, a hlavně vynalézavá.
Prvně jsem viděla filmové zpracování, které mě poněkud zklamalo. Knižní předloha se mi zamlouvá výrazně více.

21.01.2024 4 z 5

Hledání rovnováhy aneb Život soudce Hledání rovnováhy aneb Život soudce Tomáš Němeček

Rozhodně zajímavý a poutavý rozhovor. Ač jsem se ve druhé polovině knihy místy lehce ztrácela v záplavě jmen.

17.01.2024 4 z 5