S pokorou a nadějí

S pokorou a nadějí https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463518/bmid_s-pokorou-a-nadeji-pcN-463518.jpg 4 97 29

Sci-fi novela od autorky oceňované série Poutníci. Ke konci dvacátého prvního století učinili vědci průlom: prostřednictvím revoluční metody známé jako somaformace dokážou kosmonauti dlouhodobě přežít v nepřátelském prostředí mimo Zemi. Když už se lidé nemusí nechat omezovat křehkostí svých těl, jsou konečně schopni cestovat ke vzdáleným exoplanetám, o nichž se soudí, že se na nich skrývá život. Jeden z takových týmů tvoří i Ariadne O’Neillová a její tři kolegové. Vydávají se na misi, která má za úkol prozkoumat čtyři obyvatelné světy. Ale zatímco Ariadne cestuje tělesnými formami i časem, mění se i kultura na Zemi. Vzhledem k tomu, že domovská planeta na své vyslance možná už dávno zapomněla, začíná Ariadne zaznamenávat příběh zázraků a nebezpečí své mise v naději, že někdo doma mu snad bude naslouchat.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Novely , Sci-fi

Vydáno: , Host
Originální název:

To Be Taught, if Fortunate , 2019


více info...

Přidat komentář

lydie7986
18.03.2024 5 z 5

S pokorou smekám před znalostmi Becky Chambersové. Skvěle napsaná sci-fi s přesahem do etické i ekologické roviny. Citlivé, poetické a zároveň velmi uvěřitelné.

irskádívka
16.03.2023

Po přečtení Spasitele a Marťana od Andyho Weira mě tahle kniha trochu nudila. Neměla takový náboj. Některé popisy jsem přeskakovala.
Přesto je to dobrá kniha, jen Andy Weir je skvělý a vtipný a tohle je takové popisné a melodramatické.


Shashlick
22.01.2023 4 z 5

Chambersovou prostě můžu. Není to tak komplexní jako Vesmířané, ale i tak je to fajn čtení.

cathyblack
14.12.2022 4 z 5

Tahle útlá knížečka se na první pohled nezdá, nese v sobě mnohá důležitá poselství. Lásku k vědě a poznání, tuhle knihu beru jako lyrickoepickou ódu na ně. Dálepak je to další z katastrofických vizí, kdy to s námi a planetou nedopadne dobře. Knihy podobného rázu jsem již četla, ale nikdy jsem nepřemýšlela třeba nad vývojem cizí planety, kterou ovlivní člověk svou návštěvou. Za mě fajn scifi počteníčko na jedno odpoledne.

Samii
03.11.2022 5 z 5

určitě doporučuju všem, co maji rádi vědu.

roso.mak
21.08.2022 4 z 5

Milé počtení bez klasického scifi narativu. Žádná extrémní dramata, boje o přežití (i když snadné to samozřejmě také není),nebo boje všeobecně. Jen parta astronautů vědců, kteří s pokorou a nadějí zkoumají život na čtyřech vzdálených planetách.

veriszv
20.08.2022 4 z 5

Sci-fi, na které nemusíte být nutně čtenáři tohoto žánru, abyste ho dokázali ocenit.
Není to nic akčního, je to pozvolné vyprávění, bez velkých zvratů. Zaznamenává nadšení vědců z každého jejich objevu, jejich způsob přemýšlení nad narušením prostoru, který jim nepatří a který mají jen prozkoumat.
Místy jsem se trochu nudila u popisných pasáží, ale po většinu času jsem objevovala spoustu skvělých myšlenek, které mě nutily přemýšlet nad světem.
Je to óda na vědu, což je v době, kdy se věří víc hoaxům než vědcům pohlazení, které jsem potřebovala.

ondrej3767
01.04.2022 2 z 5

176 stran. 80 stran popis a úvahy o cestování kosmem téměř bez příběhu. 20 stran zápletka, že by? 75 stran vše upadá. Poslední strana moc hezká pointa.
Řada opravdu dobrých nápadů, nad kterými se člověk zamyslí a vše je tak krásně logické. Ale má smysl číst knížku kvůli poslední stránce?

micha-ella
03.03.2022

Přečteno během jednoho dne, moc mě ta knížka nezaujala. Je citlivě napsaná, má sem tam trochu napětí, ale pro mne byly nudné vědecké popisy, autorka v závěru předpokládá, že je možná přeskočíte. Nebylo to špatné, mám ráda SF, ale taky to nebylo moje kafe.

ancaciz
24.02.2022 5 z 5

Jsou knihy, na které po přečtení jen tak nezapomenete. tahle k nim rozhodně patří.

farys_books
19.02.2022 4 z 5

Tahle knížka má velmi výstižný název, jelikož celé čtení provází jak pokora, tak naděje do budoucna. Krátká novela mi opravdu zahrála do noty a nalákala mě i na další knihy od autorky, protože mi opravdu sedl styl psaní a poselství, které se kniha snažila sdělit.
Sledujeme cestu čtyř vesmírných cestovatelů, hlavně z pohledu inženýrky Ariadne. A sledujeme, jak postupně objevují čtyři různé planety a zkoumají život na nich. Moc se mi líbily popisy procesů, kterými byl prováděn výzkum a biochemické rozpravy, které se tam občas vyskytly (můj obor, takže to rozhodně potěšilo).
Obdivuji autorku za to, jak krásně dokázala zobrazit rozdíly oněch planet, jak co se týče jejich geografických a biologických vlastností, tak "vylepšení", které dostali naši průzkumníci, aby mohli na planetě přežít.
Knížku určitě doporučuju všem, kteří rádi objevují a dozvídají se při čtení něco nového. Kniha má docela pomalé tempo, takže zvládnete hezky všechno zpracovat a zamyslet se. Pokud však nemáte rádi dlouhé popisy a knížky s málo dialogy, tak pozor, přesně taková tahle knížka je. Ale dá vám naději, že to s lidstvem ještě není ztracené.

bo_okista
13.01.2022 5 z 5

„Prosím, přečtěte si to,“ je první věta, kterou uvidíte, když otevřete krátkou novelku od Becky Chambers – S pokorou a nadějí. A já teď prosím i vás, přečtěte si to. Ať už sci-fi obvykle čtete nebo ne, dejte téhle krátké knížce šanci.
S Pokorou a nadějí je kniha, kterou začnete číst jako exploraci několika potenciálně obyvatelných planet, ale odejdete s pocitem, že jste vlastně přečetli necelých 200 stran dlouhý milostný dopis adresovaný vědě. Zvlášť v době, kdy nemůžete otevřít twitter nebo facebook, aniž by se na vás vysypaly antivax příspěvky a tuny konspiračních teorií, působí tahle novela jako pohlazení po duši pro každého, kdo onu naději pomalu ztrácí.
Chambers nechává svou skupinu vědců prozkoumávat neznámé planety, zaznamenávat lokální faunu a floru, zdůrazňuje potřebu nezasahovat do jejich prostředí a jen pozorovat. Stejně jako je proto odřízla od prostředí, ve kterém se fyzicky nachází, izoluje je i od Země, ze které se vypravili. Ačkoli posádce stále dochází zprávy z domova, politický vývoj není pro jejich každodenní život vůbec důležitý, jednak „novinky“ přicházejí s několikaletým zpožděním, ale také protože jich se dění na Zemi takřka nedotýká. Jejich jediným posláním je prostě bádat. Ve výsledku sledujete čtyři lidi, kteří se snaží jen objevovat nové, učit se nové, poznávat, klást otázky, zodpovídat je a hledat nové otázky, které si položit. Ať už se soustředíte na témata, kterých se dotýká, na postavy či na sloh, tahle kniha je jednoduše krásná.

robin9739
09.12.2021 4 z 5

Kniha je pomalejšího a mírnějšího rázu. Nečekejte, zde žádné boje ani žádná setkání s nebezpečnými zástupci cizích ras. V této knize jde o radost ze zkoumání něčeho nového. Posádka je tvořena z vědců a inženýrů, jež celý svůj dosavadní život zasvětili vědě a objevování. Autorka krásně popisuje tu část člověka, která je ukryta v každém z nás, člověka objevitele. My lidé jsme zvídává rasa, která touží neustále bádat, objevovat a posádka této výpravy netouží po ničem jiném.

Závěrem, kdo má rád komornější knihy nebo má rád bádání a objevování něčeho nového, ať už živého či smyslného, určitě při četbě této knihy bude vrnět blahem. Je to příjemná jednohubka se spoustou věcí k přemýšlení a sám jsem na sobě sledoval, že jsem se občas v myšlenkách vzdálil od knihy a přemýšlel o tom, co všechno může žít ve vzdáleném vesmíru.

Libris_Na_Ex
24.11.2021 5 z 5

Och. Krása.
Nechápu jak ve mně mohla takhle útlá kniha vyvolat tolik pocitů a myšlenek.
Je to óda na krásu vědy, poznání a objevů, ale zároveň ukazuji i její stinnou stránku, kdy vědci musí učinit nelehká rozhodnutí a věci se nevyvinou tak, jak plánovali.

MayaBu
13.11.2021 5 z 5

Kouzelná záležitost. Tuto novelu jsem přečetla na jeden zátah poté, co jsem se do vyprávění opravdu ponořila, jelikož autorčin styl psaní mi neskutečně sedl.

Sci-fi není žánr, ke kterému bych zatím měla bůhvíjaký vztah, spíš ho pomalu objevuji. S pokorou a nadějí jsem ovšem měla po přečtení nadšených zahraničích recenzí vyhlídnuté už v originále, načež jsem tedy jásala při zjištění, že bude český překlad.

Tenhle příběh o kráse vědy a vědění mi učaroval. Na malém prostoru toho bylo mnoho... byť v tomto případě nečekejte příliš děje, stojí to spíš na výborných popisech.

Nelze jinak než doporučit!

orson
04.11.2021 2 z 5

Nadšeně jsem přečetl všechny čtyři předchozí knihy autorky, ale tohle mě fakt nechytlo. Dlouho mi trvalo se začíst, ale kousnul jsem se, ... a ... a nic. Chybí tomu děj, závěr nelogický. Popisy mimozemských živočichů zajímavé, praktické záležitosti kosmických letů super, ale celkově podprůměr. Ani příběh, ani myšlenka mě nezaujala.

SONP
03.11.2021 3 z 5

Tentokráte pro mne Chambersová stvořila dílo na mě až moc dějově minimalistické. Jestli jejím cílem bylo vyvolat ve čtenáři dojem, který prožívají astronauté zcela odříznuti od zbytku lidstva, tak se jí to povedlo, ovšem takřka úplná absence děje mi zkrátka vadila. Text byl spíše zaměřen na pozorování a popis mimozemského života na jednotlivých exoplanetách - v tom mi kniha připomněla Lemův Solaris, k němuž jsem měl podobné výhrady. Od autorky se dočkáme i tradičního zdviženého prstu nad naší civilizací, to už ovšem patří k jejímu stylu. 60%

Gurus
03.11.2021 4 z 5

Citlivě napsané jako poutníci, jen mi tam chyběl větší optimismus. Líbilo se mi, ale zpracování a technické/vědecké popisy. Navíc se ukazuje, že i když by člověk zvládl dlouhou cestu vesmírem tak časovej rozdíl by byl obrovský. Prostě, aby to dalo smysl potřebujeme WARP jako ve Star Treku...

p.s. Poutníci se mi líbili více, kromě té poslední...:)

jarynek
23.09.2021 4 z 5

Na poměrně malém rozsahu knihy navštívíme čtyři hodně rozdílné planety, přičemž autorka dokáže každou z nich popsat dostatečně podrobně tak, že si dokážete poměrně dobře tyto planety představit. Už jen tato linie vyprávění mne potěšila, V rámci putování po planetách však ještě probíhá komorní příběh o smyslu putování po vesmíru, objevování, vědeckých výzkumů. Asi ne každému styl vyprávění sedne, ale za mne to bylo čtivé, plné zajímavých nápadů. Buud muste od autorky zkusit i sérii Poutníci.

Knihomlok2015
18.09.2021 5 z 5

Křehké a nádherné jako většina věcí, které mají sílu stát se nesmrtelnými.

Autorovy další knížky

Becky Chambers (p)
americká, 1985
2017  81%Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
2018  86%Dvě místa na slunci
2019  81%Zpráva o životě vesmířanů
2021  84%S pokorou a nadějí
2022  83%Žalm pro divostrojné

Kniha S pokorou a nadějí je v

Právě čtených1x
Přečtených116x
Čtenářské výzvě18x
Doporučených6x
Knihotéce80x
Chystám se číst95x
Chci si koupit27x
dalších seznamech1x