Hobitka Hobitka komentáře u knih

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

I když Operace Thümmel byla akčnější i zábavnější, třetí díl Legie mi zatím sedl nejvíc. Ke čtení mě to celou dobu táhlo. Zvrat jsem neodhadla a rozhodně mě nezklamal. Těším se na pokračování :)

15.12.2023 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

I když se v příběhu řeší několik náročnějších záležitostí, celkově převládá příjemný tón. Jako oddechovka na vylepšení nálady super, zvlášť v období kolem Vánoc :)

12.12.2023 4 z 5

Valentýnka a narozeniny Valentýnka a narozeniny Ivana Peroutková

Posloucháno v audioverzi pro zpříjemnění pobytu na lůžku při nemoci.
Knížka je načtená parádně, a to i včetně hudebních vložek. Tak akorát veselé a ulítlé, že mi to náladu opravdu zlepšilo :)

Příjemně mě překvapilo, že se příběh nesoustřeďuje pouze na Valentýnku, ale stejné pozornosti se dostane všem čtyřem kamarádům. Docela mě to celé nalákalo zkusit ty šumivé koule taky doma vyrobit. Ale udivilo mě, co všechno se do nich dává... ;)

Až budu příště potřebovat vylepšit náladu knížkou, dostane další díl šanci :)

27.11.2023 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Zajímavé a skvělé pokračování, které mi na mysl přineslo nejednu hloubavou myšlenku. :)
Oproti prvnímu dílu je více o světě a jeho fungování, příběh jako takový ale pozadu rozhodně nezůstal.
Myslím si, že Smrtka je svou formou přístupnější širšímu okruhu čtenářů. Pokud vás ale první díl chytil, určitě s pokračováním v podobě Nimba vedle nesáhnete.
Jsem překvapená, jak silné zvraty nám tu byly naservírovány. A na závěrečný díl trilogie jsem opravdu zvědavá!

19.11.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Skvělá YA sci-fi knížka, která mě vtáhla už od prvních stránek.
Pozvolnější tempo vyprávění, prokládané rychlejšími střihy mi vyhovovalo. Informace o lidské společnosti v budoucnosti i o samotném cechu smrtek, byly dávkovány tak akorát, a v průběhu celé knihy.
Moc se mi líbilo, že kromě střídání pohledů dvou hlavních postav se nám dostalo i pár dalších. Navíc téměř u každé kapitoly byl i úryvek z deníku některé smrtky. I když uvědomit si, že zkratka C. s. = Ctihodná smrtka mi chvilku trvalo :D
Několik zvratů jsem opravdu nečekala. Pár potěšilo, jiné už tolik ne. Každopádně jsem zvědavá na pokračování.
A přemýšlím nad otázkou - Jak moc je znepokojivé, že se k takové budoucnosti možná blížíme?

07.11.2023 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Nápad dobrý. Kresba pěkná. Některé stránky pobavily. A musím pochválit, jak se autorce povedlo vykreslit něhu mezi Elsie a Jimmym. Celkově ale z tohohle počinu odvařená nejsem.

06.11.2023 3 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

První díl mě bavil o trošku víc. Myslím, že to bylo hlavně tempem vyprávění. A teda tak debilní rozhodnutí hlavních postav mě trochu drásala... :D
Každopádně skvělé pokračování, a já se těším na další!
Na hodnocení, jestli mi víc sedne styl psaní Kotlety nebo Sňegoňové, je po přečtení po jedné knize od každého brzo, takže s tím ještě počkám ;)

03.11.2023 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 2 Zaslíbená Země Nezemě 2 Kaiu Širai

Ale jo, není to špatné. A docela mě zajímá jak bude příběh pokračovat.
ALE už teď mi to připadá moc překombinované. A mám takový dojem, že tenhle rys se bude jenom stupňovat...
Navíc neustálé opakování informací, které už máme, je otravné. Možná právě proto abychom se dějově nepohlnuli z místa... páč pro samé opakování není na nějaký posun prostor?
Nevím, jestli budu rozečítat i třetí svazek.

24.10.2023 3 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Zajímavé. Znepokojivé. Ale strašně utahané!
Do čtení jsem se pustila v důsledku velice nadšeného osobního doporučení, takže druhému svazku ještě šanci dám. Zatím mě to ale moc neoslnilo.

23.10.2023 3 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Moc nevím, co k téhle knížce říct. Snad jen, že jako hlavní příběh bych označila ten Rosiin, nikoliv Božidařin. Předpokládám, že s tím souvisí, že právě k Rosie mám věkově nejblíže. Takže kdo ví, která z linek by mi přišla jako ta nejhlavnější třeba za 20 let.
Ke čtení mě to celou dobu táhlo, a zajímalo mě co se stane dál. Všechny tři hlavní hrdinky mi něco ukázaly a něco ve mě zanechaly.
Co mě ale mrzí, a možná i trochu štve, je že vyvrcholení celého příběhu na stránkách knihy nemáme. Prostě si to milí čtenáři domyslete... No co už, alespoň ten epilog je fajn.

23.10.2023 4 z 5

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Jessica Townsend

Čtení Divomora mě bavilo o něco víc, každopádně Prázdnice je velice dobré pokračování. Závěr mě příjemně překvapil.
Jestli se k nám časem dostane překlad dalšího dílu, ráda se do něj pustím :)

20.10.2023 4 z 5

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Jessica Townsend

Trvalo skoro rok, než jsem se rozhoupala do čtení druhého dílu. A musím říct, že jsem ráda, že jsem si počkala, až na něj budu mít náladu :)
V Divomorovi už nejsou postavy kolem Morrigan tak skoupé na podávání informací, což mě v prvním díle místy poněkud frustrovalo...
Druhý díl jsem si užila možná ještě o kousek víc, než ten první. Příjemná atmosféra, která mě pohladila. A stránky se míhaly pod rukama. Těším se na pokračování!

12.10.2023 5 z 5

Tulíňkovi Tulíňkovi Jonáš Ledecký

Roztomilounká jednohubka :)

06.10.2023 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Knížky z téhle "drsňácké" oblasti akčního sci-fi, plné nechuťáren a sprosťáren, jsem doposud míjela. A to ani ne záměrně, na základě nějakého přesvědčení. Spíš mě mezi police s těmito knihami nenapadlo zajít. A pak jsem se jednoho odpoledne náhodou ocitla na besedě s Kristýnou Sněgoňovou... Její povídání o české fantastice mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla něco si od ní přečíst. V knihovně mi pak do oka padla Legie... první dva díly šly ten den domů se mnou :D

Upřímně jsem překvapená jak moc mě to bavilo! Obecně totiž moc akcí nacpané knížky ráda nemám. Chybívají mi tam informace o světě a prostor kde bych se mohla zorientovat. Ale to se v tomto případě nestalo. Za mě je tahle akčňárna skvěle vyvážená s dávkováním informací. Právě tak akorát, že jsem se skvěle bavila a neztrácela.

Těším se nadalší díly, a jsem moc zvědavá jak mi sedne střídání autorů u jednotlivých dílů :)

02.10.2023 5 z 5

Kouzelný svět bakterií: Dobrodružství Prvíků, nejmenších tvorečků na Zemi Kouzelný svět bakterií: Dobrodružství Prvíků, nejmenších tvorečků na Zemi Josef Lhotský

Jelikož z hodin biologie mi v hlavě nezůstalo skoro nic, a ještě méně konkrétně o bakteriích, zaujala mě tahle knížka právě svou přístupností.
Počeštěné názvy mě v průběhu čtení bavily. Zvlášť když v závorce byl vždy uveden i latinský název, nebo reálné jméno vědce (tudíž o ta "reálná fakta" čtenář ochuzen není). Každopádně jsem si nezapamatovala skoro žádný ani z jedné varianty... :D
Za mě je tahle knížka o Prvících krásně vybalancovaná, protože jakýs obecný náhled do jejich světa mi dala, a přitom jsem se neukousala nudou ani moc nezamotala :)

18.09.2023 4 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Kašlu na to.
Dočetla jsem se na 122. stranu, a prostě tahle knížka pro mě není.
Chování postav a skákání v ději mě vytáčí tak moc, že to ty chvilky, kdy si čtení opravdu užívám, nevyváží.
Bezdůvodně se jevící výbuchy vzteku velké části postav. Úplně zbytečně vyhrocené hádky, ve kterých ani o nic důležitého nejde. Posměch místo vysvětlování pro Vasilisu... protože když nezná a nerozumí zákonitostem světa, o jehož existenci neměla do nedávna ani tušení, znamená to samozřejmě že je strašně hloupá, nikoliv neinformovaná.
Bohužel ty chvíle, kdy Vasilise (a tedy i čtenáři) někdo něco normálně vysvětluje, jsou poměrně ojedinělé. A příběh vždycky velice rychle přeskakuje někam jinam, kde na sebe postavy zase budou moct být pořádně hnusné.
Nadšeným ohlasům bych rozuměla, pokud by byl poměr mezi protivnými a vysvětlovacími částmi obrácený.

08.09.2023 1 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Ano, samotné časodějnictví působí zajímavě a promyšleně. To samé se dá říct i o světě. Ale proč se k sobě všichni chovají tak otřesně?! Nebo kdyby u toho alespoň zůstali a vylezly z toho postupně hlubší důvody... Jenže náklonosti mezi jednotlivými postavami pořád hopkají sem tam. To už mě opravdu vytáčelo. Snad jediná Elena se chová aspoň trochu čitelně. Hromada nesmyslně překombinovaných zvratů, a jeden deus ex machina za druhým. Nevím jestli se budu pouštět do čtení dalších dílů. Ze čtení tohoto jsem především otrávená. Možná za nějaký čas převládne zvědavost ohledně časodějnictví... ale teda uf... hodněkrát jsem měla chuť tu knihu prostě zavřít a nechat nedočtenou.
A málem jsem zapomněla zmínit velice oblíbenou činnost snad všech postav okolo Vasilisy!
- Aha, tahle holka prožila celý svůj život v jiném světě než my a o tom našem neměla ani ponětí. Hmm... To bychom jí mohli o tom našem světě něco říct, aby se mohla začít snadněji orientovat. Hmm... Ale ne, mnohem lepší bude, když si z ní budeme dělat srandu jak strašně je hloupá, že našemu světu nerozumí! Jó to bude paráda!!!
Tohle mě na celé knize vytáčelo snad ze všeho nejvíc.

30.08.2023 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Pokud od Artemis čekáte dalšího Marťana, dost možná se zklamete. Tedy jak se to vezme... Jestliže vás na Marťanovi bavil především hlavní hrdina svou osobností, a ve své podstatě pozitivní nádech knihy, tak toho tu moc není. Jestli vás ale táhne především ta sci-fi stránka věci, a sedlo vám autorovo podání, pak se rozhodně nebojte a pusťte se i do čtení Artemis! :)

25.08.2023 5 z 5

Co se stane na Twitteru... Co se stane na Twitteru... Emma Lord

Tahle knížka na mě nečekaně zamávala z police v knihovně. Hlavou mi blesklo něco o milé knížce, a proč ne... i když v té kupičce tvořené samými fantasy, sci-fi a dystopiemi, působila poněkud zvláštně.
No a nakonec to bylo zrovna Co se stane na Twitteru..., které mě vytáhlo ze čtecí krize! Anotace společně s obálkou ve mě vzbudily přesně ta očekávání, která pak kniha svým textem naplnila. Tahle milá oddechovaka, kde pozor - spolu lidi zvládají i komunikovat! - není hloupá, bavila mě svým humorem, postavami, i prostředím (a to od jídla přes plavání až po školu). A k tomu závěr první části jsem fakt nečekala :D
Tudíž vřele doporučuji :)

16.08.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 10 Ateliér špičatých klobouků 10 Kamome Širahama

Říkal tady někdo... DRAMA!!! ...? Páč to tu máme. Příběh se zamotává, postavy spolu nemluví, všechno se hrotí... A mě to nějak přestává bavit :/ Dalšímu dílu ještě šanci dám, ale to počáteční nadšení ze mě už téměř vyprchalo. Bohužel.
Alespoň že ta kresba je pořád nádherná! :)

14.08.2023 3 z 5