Hobitka Hobitka komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Skvělá vtahující oddechovka. Vždycky když jsem se začetla zlepšila mi Poslední aristokratka náladu. Několikrát jsem se vyloženě rozesmála nahlas :)
Jdu na další díl!

31.01.2023 5 z 5

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Pohádka pro dospělé, kteří ještě nezapomněli být dětmi?
Se spoustou sympatických ač impulzivních postav. Jejichž nelogická rozhodnutí způsobovala místy až šílené zvraty, nad kterými jsem párkrát zůstala jen zaraženě sedět a hledět.
Nicméně příběh se mi líbil. Byla to jízda od začátku až do konce, a kdybych Lvářku dala na jeden zátah užila bych si ji ještě víc.
Některé ilustace mi až učarovaly, jiné mi přišly dost zbytečné. Celkově ale pěkně dotváří pohádkovou atmosféru.

23.01.2023 3 z 5

Sladké časy Sladké časy Jacqueline Wilson

Od autorky jsem toho dřív přečetla docela dost, hlavně když jsem ještě byla na základní škole. Takže jsem očekávala, a nemýlilal jsem se, že i Sladké časy budou čtivé a velice snadno mě hlavní hrdinka do příběhu vtáhne.
Je tu povedeně vykresleno jak rychlý může být přechod mezi dítětem a dospělým, a jak to v některých ohledech proběhne snadno a v jiných ztuha. Bohužel celkově vlastně nevím, co nám tahle knížka chtěla říct. Je tu spousta naťuknutých témat, která jsou pak odložena k vyšumění...
Na začátku jsem "předzávěr" opravdu nečekala, ale jak se blížil už mě nepřekvapil, a neviděla jsem důvod tu stránku neotočit (kdo četl, ví nač narážím). Úplný závěr je za mě takový dost nezávěr... nemastný, neslaný, nedokončený.
Už jsem mimo zamýšlenou věkovou skupinu. Myslím si, že mladším čtenářkám bude mít tento počin co předat. Už i proto, že hlavní hrdinka není tak agresivně tvrdohlavá, jako třeba Hetty ze Vzdušných zámků (Sérii o níž jsem jako malá naprosto žrala! :D).
Nejspíš Sladké časy pošlu zase o dům dál :)

14.01.2023 3 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Všechny tři povídky se mi líbily. Četla jsem je znovu po několika letech a překvapilo mě, že mě asi okouzlily ještě o něco víc. (Při prvním čtení mi povídka od Johna Greena přišla taková dost nijaká, tentokrát mi připadala skvělá :D)
Tři různí autoři - tři různé povídky. Ty jsou ale moc pěkně propletené pomocí vedlejších i hlavních postav, a dohromady tvoří milou knížku navozující zimní zasněženou atmosféru :)

04.01.2023 5 z 5

Zpěvník - 120 nejznámějších hitů Zpěvník - 120 nejznámějších hitů Zdeněk Svěrák

Pěkně zpracovaný a hlavně přehledně uspořádaný zpěvník. Ráda podle něj hraju na flétnu či zpívám.
Připomněla jsem si skvělé písničky z mých oblíbených pohádek - např.: Princové jsou na draka, Lotrando a Zubejda - a spoustu dalších :)

30.12.2022 5 z 5

Dubánek ve světě lidí Dubánek ve světě lidí Klára Smolíková

Milounká knížečka :)
Nápaditý příběh doplněný o vymazlené fotografie! Zvídavý Borek pobavil, a jeho dobrodružství mi navodilo pěknou zimní atmosféru :)
Doporučuji nejen pro dubánčí nadšence, ale i jako otevření dvířek do jejich světa.

26.12.2022 5 z 5

Nejznámější české a moravské koledy - v úpravě pro klavír a s akordy pro kytaru Nejznámější české a moravské koledy - v úpravě pro klavír a s akordy pro kytaru Kamila Skopová

Sbírka Vánočních koled, obsahující spoustu mým oblíbených a pár, které jsem snad ještě nepotkala. Obsahuje povedené milé ilustrace.
Ovšem u zpěvníku je pro mě především důležité jak dobře se mi podle něj hraje na flétnu či kytaru. A tady to na pár místech drhne. Některé písně zabírají více než jednu stránku a bohužel ne všechny jsou umístěné tak, aby byly vidět obě strany naráz - uprostřed hraní musíte otočit list. A to je značně nepraktické. Myslela jsem si, že je to kvůli abecednímu uspořádání, ale na konci zpěvníku jsou zařazeny 4 písně mimo. Nerozumím této volbě, a myslím si že se sazbou se dalo pohrát víc a vyladit ji tak, aby se podle tohoto zpěvníku hrálo lépe. Každopádně u většiny koled tento problém není a určitě si tento svazek ve své knihovničce ponechám :)

23.12.2022 3 z 5

Předení vlny na kolovrátku a na vřetánku Předení vlny na kolovrátku a na vřetánku Kateřina Rodinová

Pěkná a hlvaně smysluplně sestavená knížka.
Dozvěděla jsem se toho spoustu o tom, co předení předchází, a že i samotné předení má vícero podob.
Text je vhodně doplněn o fotografie, což jako úplný začátečních velmi oceňuji. Některé uvedené postupy jsem si rovnou zkoušela. Jelikož se mi docela dařilo (ale cviku to ještě bude chtít hodně...), soudím, že knížka předává solidní základy i pro naprosté laiky v této oblasti :)

18.12.2022 5 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Krásný příběh navozující Vánoční náladu - právě proto jsem ji začala číst o adventu :)

Velmi oceňuji pozvolný vývoj hlavní hrdinky. Trochu mě mrzelo, že některé utroušené střípky informací zůstaly bez povšimnutí nejen hlavní postavou, ale i celkově... Každopádně čtení mě bavilo po celou dobu. Konec mě dostal, nečekala jsem ho, ale za mě rozhodně sedl jak "prdel na hrnec".

Na prosincové čtení rozhodně vřele doporučuji! :)

05.12.2022 5 z 5

Velmi příjemně vtahující oddechové čtení, které mi stylem psaní ohromně sedlo :)

24.11.2022 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

(SPOILER) Překvapilo mě, jak moc je tahle knížka drsná. A hlavně, že si to o ní nepamatuju. Bílého tesáka jsem četla někdy na druhém stupni základky. Vím, že je to jedna z prvních knížek, která mě naprosto vtáhla a nemohla jsem se odtrhnout. Vybavuju si pasáž o štěněcím věku, a pak že tam Bílého tesáka někdo bil... Ale celou první ani pátou pasáž jsem vůbec nečekala :D
Jsem moc ráda, že jsem se do opětovného čtení po letech pustila. Užila jsem si to. A zírám, kolik příběhu se dá dostat z tak málo stránek...

14.11.2022

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Příběh se mi četl výborně. Drobečky informací o společnosti a prostředí troušené tak akorát aby přidávaly napětí a poutaly zájem, zároveň ale aby toho nebylo vyzrazeno až moc naráz.
Od začátku až do konce jsem byla velice zvědavá co se z toho vyklube. A bohužel pořád si tak úplně nejsem jistá co autorka vlastně chtěla sdělit. Tuším. Ale něco mi tam chybí... jako kdyby tam nebyla podlední kapitola nebo dvě.
Nějakou dobu mi ještě v hlavě zůstane.

12.10.2022 4 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Tahle knížka mě vtáhla. A otřásla se mnou. Protože já zbožňuju šťastné konce.

Tohle je "původní" příběh Srdcové královny, prequell, všichni kdo známe "Alenku v říši divů" víme jak to s ní dopadne ještě než "Bez srdce" vezmeme do rukou. A stejně jsem byla plná bláhové naděje...

Zhruba první polovina příběhu pro mě nebyla extra překvapivá a očekávala jsem, že ve stejném duchu doplujeme až ke konci. To jsem se pěkně sekla. A ne že by mi to snad vadilo. Čtenářský zážitek skvělý.
V příštích dnech si ale asi vytáhnu něco milounkého na vyvážení... :D

06.10.2022 4 z 5

Nejpomalejší kniha na světě Nejpomalejší kniha na světě April Pulley Sayre

Povedená kniha.
V lehkém tónu naťukává nevšední témata a ponouká k hloubání nad zdánlivými nepodstatnostmi. K tomu bohatě ilustrovaná, a celkově pěkně graficky zpracovaná. I když nerozumím tomu, proč je celá oranžová... :D

S většinou probíraných témat už jsem se setkala, takže pro mě to úplně převratná kniha není. Věřím ale, že mladším čtenářům může předat mnoho. Nejen samotná fakta, ale i přístup ke zdrojům a ověřování informací. Hlavně ale lásku k hloubání a zkoumání :)

14.09.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Opravdu povedená kniha.
V záplavě YA fantasy trilogií je tento samostaně stojící příběh poměrně ojedinělá záležitost. A musím uznat, že na tak dobře vyváženou knihu jsem dlouho nenarazila. Autorka mě do příběhu příjemně vtáhla, a stránky mi ubíhaly pod rukama. Poměr předávání faktů o světě, seznamování se s postavami, vtipkování, akčního děje, vykreslování scenérií i romantiky, je tu excelentní.
Vůbec by mi nevadilo být ve společnosti postav více stránek, a dozvědět se spoustu dalšího o veleknihovnách, grimoárech i fungování magie. Nakonec ale nemůžu říct, že by mi v příběhu něco opravdu chybělo nebo vadilo.
Hlavní hrdinka má ke svému věku i pozadí adekvátní porci naivity a zabarvená přesvědčení o světě ve kterém žije. Rozhodně na mě ale nepůsobila hloupě a v průběhu knihy postupně nabírá zkušenosti a dospívá.
I humor mi tu skvěle sedl. Překvapilo mě, kolikrát jsem se během čtení rozesmála :)
Po dočtení ve mě zanechává lehké zasnění a příjemný klid.

08.09.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Ne, tuhle knihu jsem si nekoupila, ani nepřála dostat. I když jsem na ni byla zvědavá. Ale když už se mi přece jen náhodou do rukou dostala, otevřela jsem ji a začetla se. Musím uznat, že autorka opravdu umí do knížky vtáhnout.

Přijde mi ale jako obrovská škoda, že do svého díla nenapsala zdravější milostný vztah. S funkčnější komunikací. Méně manipulativní. Ani nespočítám kolikrát jsem měla chuť Edwardem zatřepat a proplesknout ho, protože to byly takový kydy... Grrr! Záměrně Belle neodpovídá na otázky, zamlčuje, lže a manipuluje. A pak se diví, že si nerozumí? Co prosím??? Štvalo mě, jak vždycky řekl pár vět nahlas, a pak pokračovala třeba i další strana jenom jeho vnitřního monologu, kde toho vysvětlil nohem víc, ale Bellu už s tím samozřejmě obeznámit neráčil. A připadá mi, že ji ani moc neposlouchal... Zato byl vždycky horlivý bagatelizovat její city a důvody. Tohle fakt od vztahu chceš... Ne.

Poněkud mě mrazí z představy, že původní sérii četly 13 leté holčiny, které si na základě tohoto obrázku vytyčily ideální vztah, o kterém snily. Jsem ráda, že jsem to tehdy nečetla.

Kromě scén řešících milostný vztah mezi Edwardem a Bellou mě kniha ale až překvapivě bavila. Dozvíme se spoustu detailů z Edwardova světa. Že nejsou všichni upíři stejní, ať už nadáním, či postojem k lidem. Jak žijí v různých uskupeních, že mají i své vlastní zákony. Jakým způsobem se tvořila rodina Cullenových, a obeznámí nás s většími či menšími kousky příběhů jejich členů. Všechny dary členů rodiny byly skvěle vykreslené a mám dojem, že i funkčně používané, spolupracovali.

Bohužel jsem na více místech měla pocit, že už to autorka trochu moc okecává. Dokonce i super napínavá akční část začala být utahaná... Nekolikrát jsem zvažovala, jestli tuhle bichličku dočítat nebo ne. Nakonec jsem ji doklepla, ale upřímně kdybych ji v půlce odložila, žádná velká ztráta by to nebyla.

03.09.2022 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvělá knížka.
Úžasně propracovaný a krásný příběh.
Technické a vědecké záležitosti jsou vysvětlovány moc pěkně. Jsem laik a i tak jsem se většinu času bez problémů chytala :)
Vřele doporučuji!

24.08.2022 5 z 5

Apolenka z modrotisku Apolenka z modrotisku Romana Košutková

Nádherná knížka. Jemné a detailní ilustrace krásně spolupracují s textem. Společně předávají velice přístupnou formou vědomosti a lásku k modrotisku.
Na konci knížky je i pár stránek, určených pro starší čtenáře, s detailnějšími informacemi o původu, historii i současnosti této techniky a jejím postupu.
Jsem moc ráda, že u nás takovéto počiny vznikají, a těším se až narazím zase na další.
Vřele doporučuji :)

21.08.2022 5 z 5

Vymazlená sbírka absurdní a morbidní poezie. A básničky jsou doplněné perfektně padnoucími ilustracemi.
Pokud víte, že tyhle přísady máte rádi, dost pravděpodobně vás nadchne i tenhle svazeček.
Na mě to bylo už trochu moc. Vlastně ve většině případů nejen trochu... :D
Jakože anotace mě varovala... Takže si rozhodně nestěžuju. Jen vím, že tahle sbírka v mé knihovničce nezůstane - pošlu ji dál, ať dělá radost :)
Básnička "Zápalek a Sirka se mají rádi" mi sedla nejvíc. A myslím, že mi i zůstane v hlavě po delší čas.

16.08.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Po dočtení mám lehce rozpačité pocity. Nebyla jsem nadšená ani zklamaná. I když milého Hastingse jsem měla chvílemi chuť trochu proplesknout... :D
Seriál s případy Hercula Poirota patří mezi mé oblíbené. Takže přemítám, jestli mi jenom nesedla tahle konkrétní knížka, nebo jestli budu mít celkově radši Poirota seriálového než toho knižního.
Určitě zkusím nějakou další detektivku z pera Agathy Christie, a uvidím :)

04.08.2022 3 z 5