Lvářka

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Oba žijí ve stověžatém městě, každý v jiném století. On v jednadvacátém, ona v šestnáctém. A jedné letní noci se potkají na pražském vrchu Petříně. Když je totiž Všehomír ve správném rozpoložení, dá se skrz oheň cestovat napříč labyrintem času… Příběh architekta Josefa a bylinkářky Vavřínky vás zavede do prostředí současné a rudolfínské Prahy. Setkáte se v něm se střípky tajemných pražských legend i některými známými postavami našich dějin, které jsou ale představeny v o něco méně známém světle. „Její jediná naděje na návrat do budoucnosti se rozplynula jako pára v Kellyho křivuli. Stýskalo se jí po kocourovi, po bylinkárně, po celém jednadvacátém století. A taky po Josefovi. Jenže ten se narodí až za víc než čtyři sta let. A to není úplně ideální věkový rozdíl.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420080/lvarka-v8B-420080.jpg 4.138
Literatura česká, Fantasy, Mytologie
Vydáno, Lirego

Lvářka, 2019

Kniha Lvářka

robin9739

Kniha vypráví příběh o dvou osobách, jenž rozděluje více než 400 let a to není zrovna ideální věkový rozdíl pro vztah... Architekt Josef, který žije ve 21. století a v 16.století žijící bylinkářka Vavřinka. Tyto dvě osoby spolu prožívají příběh ve dvou časech na jednom místě, a v jednom městě. Přesto to jsou dva rozdílné příběhy, které spojuji dvě věci, Petřín a oheň v srdci jenž rozdmýchává plameny lásky. Dokážou tyhle duše odolat všem nepřátelům a smrti v plamenech? Je láska silnější než všechno zlo světa?

Jedná se o příjemný příběh odehrávající se v překrásné Praze, kterou zde poznáváme ve dvou dobách v té dnešní a za Rudolfa II.
Autorka používá pěknou češtinu, krásně se to čte a příběh se pousová dál a dál, tak jako láska mezí hlavními protagonisty. V knize se setkáváme s trochou mytologie a sní spojených několik bájných osob, známých převážně ze dvora Císaře Rudolfa II. Příběh je okořeněné o sci-fi prvek cestování v čase, jinak se jedná o příjemný román, za mě až o pohádku. Velmi rád bych se na to každý rok díval o Vánocích v televizi. Určitě by se jednalo o můj oblíbený každoroční rituál.
K dokonalosti chybí už jen pár drobností, a to více dobrodružství a méně vavřínkování, ale to k charakteru hlavní postava patří. Vavřinka je srdečná a všem hned nápomocná, možná až moc, ale to bude pro každého čtenáře individuální. Kniha jako celek působí dobře. Jako další bych vypíchnul krásný přebal a ilustrace tahle kniha bude okrasou každé knihovny.

veriszv
01.12.2020

Pohádkové pohlazení po duši. Sympatické postavy, bavilo mě zasazení do historie i cestování časem. Slyšela jsem navíc jako audio a v podání Barbory Hrzánové naprosto geniální!!! Doporučuji všema deseti! :)

lucakuca
12.10.2020

Je jako duha - nádherná a pro všechny. Pohádková, magická... Prostě pohlazení duše.

kolacky
08.10.2020

Moc příjemná knížka. Dobrý děj i v naší, i v rudolfinské době. Nejlepší jsou Čeněk a Mohamed! Určitě doporučuju přečíst.

alena0268
05.09.2020

Příběh je to dospěle pohádkově líbezný. Postavy jsou neskutečně sympatické a přitom své. Líbí se mi, jak autorka pracuje s charaktery a jejich přirozenou rozmanitostí. Hlavní hrdinka je na první pohled tak trochu naivní a křehká, stejnou měrou je však silná a odvážná.
Zpracování židovské tématiky i cestování v čase hodnotím na jedničku s hvězdičkou. Historické postavy jsou uvěřitelné, stejně jako jejich jazyk.
Autorka má rychlejší styl vyprávění, v knize nenajdete žádnou omáčku a každá jedna scéna má přesně svůj význam. Neškrtla bych ani písmenko.
Několikrát jsem se u příběhu i upřímně zasmála a strana 175 mě doslova rozesmála k slzám. Perun je top strop!
Konec napínavý, všechno do sebe zapadne.
Pokud hledáte příjemnou a originální oddechovku, která vám rychle uteče, tady určitě neprohloupíte.

Malinali
21.06.2020

Nádherný příběh, stará Praha a dva různé světy. České fantasy se špetkou historie a krásnými ilustracemi. Četla jsem jedním dechem. Hlavní postava je zrzka, jako já, takže těch 5* tady opravdu souhlasí :o)

Dragell
08.04.2020

Pokud máte v této době chuť zastavit se u nějakého milého romantického příběhu, který je jak pohlazení po duši, Lvářka pro vás může být tou správnou volbou.

Hnacím prvkem knihy je možnost cestování časem, při kterém autorka využila myšlenky, že pro každého z nás je na světě ta druhá polovička, jen občas nás dělí od sebe nejen prostor, ale také čas. Jako druhé časové pásmo, kde se děj odehrával, byla zvolena rudolfínská Praha, která působila opravdu kouzelně a mysticky. V knize také potkáváme důležité osobnosti této doby včetně samotného císaře Rudolfa II.

Tempo knihy je sice pomalejší, ale autorka si vyhrála se samotným textem a dokázala všední věci popsat zajímavým způsobem, který vás prostě musí oslovit. Takovou tou pomyslnou třešničkou na dortu bylo už jen využití tradičních českých jmen, od kterých se v dnešní době z neznámého důvodu upouští.

Nesmím zapomenout také na nádherné černobílé ilustrace, které vznikly tužkou ilustrátorky Barbory Kyškové a výborně podtrhují děj.

aktijnov
25.03.2020

Krásná pohádka pro několik večerů....