Bez srdce

Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336003/big_bez-srdce-FPp-336003.jpg 4.1441
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Heartless, 2016

Kniha Bez srdce

Redmad

Kniha měla rozhodně skvělý nápad a celková pointa byla fantastická. Jen sem se tak nedokázala vcítit do děje jako u ostatních autorčiných knih. První polovina knihy se až zbytečně vlekla a když se "konečně začalo něco dít" bylo to celkem osekané a ploché. Přesto jsem s knihou spokojená a myslím, že se autorce podařilo dokonale zobrazit charakter Catherine a její postupný vývoj v Srdcovou královnu na kterou od teď budu pohlížet z trochu jiného úhlu.

veriszv

První polovina knihy je hodně rozvleklá, samé pečení a jeden ples za druhým. Druhá část už má větší spád, nicméně obavám se, že některé čtenáře může ten začátek odradit.
Jinak se mi ale kniha moc líbila, miluju Alenku v říši divů a byla jsem nadšená z toho, jak to autorka celé uchopila. Skvělé nahlédnutí do nitra postavy a jejího vývoje. Příběh o tom, jak lze někoho zlomit, změnit, zničit… A i když víte jak to dopadne, celou dobu vlastně doufáte, že to bude jinak.
Pokud vám tedy pomalejší vyprávění nevadí a máte rádi Alenku, tohle se vám bude líbit!

x0dirtymind0x
12.12.2021

(+ SPOILER) -MENŠÍ SPOILER, ALE NIC ZÁSADNÍHO-Jsem velký fanoušek filmového zpracování Alenky, a tak není žádným překvapením, že když jsem narazila na tuto knihu, ještě od tak známé a skvělé autorky, musela jsem si ji přečíst.
Abych byla upřímná, většina knihy mě příliš nezaujala, snad ani nebavila. Samozřejmě se jí ovšem nedalo upřít, že i přesto byla velice čtivá, přesně tak, jak to Marissa Meyer umí. Důvodem možná bylo to, že kniha mi přišla lehce „hloupoučká“, ale to by snad ani nebyl takový problém, když si vezmeme, že i samotná Alenka je vedena podobným stylem a nejspíše to tak autorka zamýšlela. Dalším důvodem pravděpodobně budou postavy, které mi místy přišli neskutečně otravné, někdy až moc i přes to, že s takovým úmyslem byly napsané (nevyjímaje hlavní hrdniku). Když už jsem u Catherine, docela by mě zajímaly podrobnosti k tomu, co se s ní událo na posledních stranách knihy, protože si nemyslím, že ta změna by byla tak rychlá...
Ocenila bych tedy, když by jí bývala autorka více rozvedla (Možná nějaké deprese? Něco? Nějaký plynulejší přechod?). Tudíž autorka si luskla a z naší milé, avšak lehce uhozené Cath byla najednou slušná mrška...
Abych pouze nekritizovala, ten styl se myslím vážně povedl a působil na mě podobně jako právě u Alenky. Dále tu byly i postavy v podobě Špríma, Havrana (Který je mimochodem inspirován E. A. Poem!) a Kloboučníka, které jsem si téměř ihned zamilovala. Nesmím opomenout ani rozmanitý svět, jejž nám autorka blíže přiblížila.
Celkově bych knihu ohodnotila jako lehký nadprůměr s tím, že něco je holt lepší a něco horší...

Luigi1
09.12.2021

Catherina byla všemi milovaná a každého měla ráda,ale co se s ní stalo když získala moc se ani nechce věřit,že je to možmé.

ElikaS
26.11.2021

Knížku Bez srdce jsem si vybrala, protože jsem si zamilovala autorčiny Měsíční kroniky, takže jsem o knížce ani nečetla a sáhla po ní. Ihned od prvních stran na mě dýchla atmosféra Alenky v říši divů (i když jsem knížku nečetla, tak atmosféra knížky vystihovala atmosféru filmu). Brzy jsem přišla na to, že se vlastně jedná o prequel Alenky. V průběhu čtení jsem si myslela, že příběh Cath a Šprýma je příběh Alenčiných rodičů, později mě napadlo, že by to tak být nemuselo a mohlo by se jednat o trochu jiný příběh. Abych zbytečně neprozrazovala děj, řeknu Vám jen že jedna z mých domněnek byla správná :-)

„Fascinující, nemyslíš, jak často se hrdinství rovná pošetilosti?"

Musím bohužel říct, že jsem měla poměrně problém se do knížky začíst a četla jsem ji hrozně dlouho, teda četla jsem hrozně dlouho první polovinu, tu druhou jsem přečetla za jedno odpoledne. A opět se mi potvrdilo, že je fajn knížky dočíst a neodkládat, protože druhá polovina byla skvělá a byla by škoda se o ní ochudit.

„Je nebezpečné něčemu nevěřit jenom proto, že tě to děsí."

Příběh byl vtipný, měl vyloženě fantazy atmosféru, tak jak ji známe z Alenky, došlo i na poměrně zajímavé a dojemné zvraty. Hlavní postavy jsem si oblíbila, co oblíbila zamilovala jsem si je :-)

„Nejlehčí způsob, jak něco ukrást, je přesvědčit danou osobu, aby se toho vzdala dobrovolně."

Co se týká konce... Já tenhle typ konců nemám úplně ráda, ale musím říct, že zase na druhou stranu mi určitě dlouho zůstane v paměti a emoce z něj přímo prýští, takže mi to vlastně ani nevadilo, spíš naopak a musím originální konec pochválit :-)

„Ale naděje dělá nemožné možným."

Nebýt toho utahaného začátku, dala bych nejvyšší hodnocení, takhle jsem ho musela malinko snížit, i tak ale knížku doporučuji k přečtení.

„Uvědomujete si, že povědět tajemství znamená je zničit?“

mina_harker
27.10.2021

Nikdy jsem nečetla Alenku v říši divů, ale viděla jsem film a na odkazy na toto dílo jsou součástí mnoha jiných knih a filmů, takže mi postavy přišly známé. Krásná, křehká romantická linka, humor, akce, ale i spousta smutku. Pro mne příjemné počtení a těším se, že zkusím od autorky něco dalšího.

Hanjimka
08.10.2021

Měsíční kroniky se mi líbily, tohle už bylo ke konci pro mě trochu trápení. Asi už nejsem cílovou skupinou :-D

dianaxn
29.09.2021

Po Měsíčních kronikách, které se mi líbily a Renegátech, což je jedna z mých all time favorite sérií, jsem se na tohle těšila, ale výsledek zní, že je tahle kniha divná. Nejen že mají všichni a všechno divná jména, navíc byl i děj dost zvláštní, vzhledem k tomu, že to má být prequel na Alenku v říši divů.

Rozjezd byl extra slow, protože se první polovinu téměř nic neděje, jen se točí v kruhu ty samé události – Catherine peče koláče a král, který je hloupý a dětinský, Catherine pronásleduje na každém kroku, jen aby jí vyznal lásku (přestože ji nezná, jen o ní ví, že peče dobré koláče), což bylo nezdravě zoufalé.

Postavy jsem moc nemusela, hlavní mužský protagonista byl meh, král s jeho pronásledováním mě vytáčel a ostatní postavy působily jako výplň. Jediná sympatická mi byla sama hlavní hrdinka Catherine.

Druhá polovina byla o dost lepší, konečně se objevily nějaké větší zvraty a děj nabral spád. Konec byl dokonce natolik dobrý, že mě přinutil zlepšit hodnocení, spolu s faktem, že to má čtivý styl psaní. Není to sice něco, co bych četla znovu, ale nebylo to ani špatný (přestože mě Renegáti i Měsíční kroniky zaujaly víc).