Bez srdce

Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/336003/bez-srdce-FPp-336003.jpg 4.2176

Heartless (2016)

Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

andrejci

Na knížku jsme se hodně těšila a byla jsme příjemně překvapená. Šprým mi byl symticky hned od začátku a to že už na konci knihy nebyl mě hodně przelo. Klóbr mi přišel už od začátku trochu šílený. A na konec Catherin. Nedovedla jsme si představí jak se z dívky ktera miluje pečení stane taková královna. Že staré Cath nic nezbylo. Byli tam i nějaké nejasnosti protože ve filmu zabyla Tlachapoda až Alenka a ty Cath. Jinak kniha byla velmi zajímavá:).
,,Petr Petr, dýní pán,.
,,Ženu měl, však zůstal sám".
A nakonec- Proč je havran jako psací stůl?"

Klarsik3

Od první chvíle sem tu knihu nesnášela, protože člověk ví jak to dopadne, a že to nedopadne zrovna nejlépe... Většinu knihy sem si přála aby to dobře dopadlo a vůbec se mi nelíbil kloboučník.. Měla sem Catherine hrozně ráda... postupně ale přicházel zlom, kdy jsem si začala říkat, že tak úžasná není.. A je to napsané tak, že mi vůbec nevadilo, kdo se z Catherin stal.. No prostě za mě SUPER :)

Lil30

Nádherný příběh, u kterého jsem pořád doufala ve šťastný konec, i když jsem viděla, jak vše dopadne. Catherine mi bylo tak líto a pořád jsem si říkala, co by se mohlo stát, aby se z tak milé dívky mohla stát taková královna...a Šprým, toho jsem si zamilovala od první chvíle. Kdo by taky ne? Autorčiny Měsíční kroniky jsem zbožňovala a u této knihy je to stejné. Má skvělou fantazii a vytvořila úžasný příběh. Určitě doporučuji si ji přečíst.

betule3

První polovina knihy mě vůbec nebavila. Nic se nedělo a když tam byla nějaká zajímavá scéna byla maximálně na jednu stránku. Ale druhá polovina mě totálně odrovnala. Hltala jsem každé slovo a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Hrozně jsem si oblíbila Šprýma, jeho charakter se mi prostě neskutečně líbil.

SPOILER: I když jsem věděla, jak příběh dopadne, stále jsem doufala, že se nějakým zázrakem objeví happyend. A když se tak nestalo, byla jsem z toho dost na nervy.

Knihu rozhodně doporučuji. Dala bych 5 *, ale za tu první půlku tu jednu prostě musím strhnout.

Marthas

Ačkoliv bych měla mít charakterově blízko ke Cath a tím pádem bych pro ni měla mít větší pochopení. To pochopení se úplně nedostavilo a to i když jsem si prošla něčím obdobným a vím, že velká L vás může připravit o vše. Více jsem si oblíbila Šprýma Navíc vše začalo být napínavé až od strany cca.250, do té doby jsem se musela do čtení nutit.
Sice jsem si nejdříve myslela, že největší problém bude tom, že jsem předlohu nečetla ale nakonec to ten největší problém nebyl.

blazkoma

I když je jasné, jak to musí dopadnout, kdo by si nepřál jiný konec, že? Myslím, že se autorce podařilo stvořit pěkný prequel Carrollovy Alenky. Nejedná se jen o starý příběh v novém hávu, ale o stejně hodnotný příběh s vlastní zápletkou, který u čtenáře obstojí ať už má rád originál či nikoliv. A to nemluvím o nekonečné chuti na sladké, kterou tato kniha vyvolává.

markulka

Popravdě se mi kniha ze začátku nečetla zrovna nejlépe, ale zhruba od půlky začal být příběh čím dál více úžasnější, až mě zcela pohltil. Postavy jsem si zamilovala, o to více mě mrzel tragický závěr. Sice mi nechybí celé srdce, ale část určitě...ta část, kterou jsem darovala knize. A darované srdce nejde vrátit, nemám pravdu? :)

DracoMalfoy

Srdeční záležitost. A to doslova. Knihu jsem četla napnutá a nadšená z toho, co se mi dostalo do ruky. A navíc, ta obálka...

LucyBooks

Kniha se mi líbila. Catherine i Šprým byli super. Catherine jsem chápala. Jen jsem stále doufala ve šťastný konec :-(.

wildXchos

Naprosto dokonalá kniha. mám opravdu rád Alenku v Říši divů a tahle kniha velmi dobře doplnila příběh, a ukázala, že postavy, které se zdají být zlé, k tomu mají někdy důvod.

vlasta2410
29.12.2017

Knížka se mi četla jedním dechem. Hrozně se mi líbí svět a postavy. U některých pasáží jsem téměř nedýchala a u některých mě začínaly v očích pálet slzy. Od autorky si určítě ještě něco přečtu.

seabook04
22.12.2017

Emoční ždímačka.
Jinak knihu popsat nemohu.
YA žánr je oddech, rychlo čtení a odreagování v jednom. Předchozí knihy Marissy Meyer nebo-li Měsíční kroniky jsou tomu perfektním příkladem. Hltáte stránku za stránku, nemůžete přestat číst, ale přiznejme si, že za pár dní si již detaily příběhu nepamatujeme.
To byl možná ten důvod, proč Bez srdce nesklidilo tak velký úspěch.
Marissa Meyer přišla s něčím úplně novým. S něčím, co obzvlášť od ní nikdo nečekal.

Více v recenzi v záložkách :)

Andreanis
22.12.2017

Po dotčení mám vážně hodně protichůdné pocity. Kniha je výborně napsaná, ale moc mi neseděl příběh. Měla jsem pocit, že měl skončit mnohem dřív, protože konec mě rozhodně neuchvátil tolik, jako chvíle kdy Šprým "unesl" Cath ze sálu, kde právě řekla králi své ano. To pro mě bylo vyvrcholením knihy. Do dotčení jsem se po té opravdu velmi nutila.
Rozhodně to není špatná kniha. Ale určitě najdete i lepší.

LilianaFalcon
22.11.2017

Jsem rada, ze nejsem sama, kdo neni Alence ani jejim prevypraveni naklonen.
A vazne me to mrzi, protoze tentokrat to bylo vazne skvele napsane...
Snad i jako omluvu autorce jsem dala aspon 3 hvezdicky.

Malam
21.11.2017

Krásně zpracovaný pohádkový příběh, u kterého se celou dobu modlíte, ať se nic nepokazí, i když víte opak. Víc jsem shrnula tady: https://themalam.blogspot.cz/2017/11/bez-srdce.html

natalie2171
16.11.2017

Problém spočíval jen a jen ve mně. Já blbec si přečetla poslední větu v knize a litovala toho. Věděla jsem sice, kým Srdcová královna je, ale když jsem začala knihu číst, říkala jsem si: "Co se proboha může pokazit?" Odpověď jsem neznala až do závěru knihy, který měl takový spád, až jsem sotva popadala dech a nestačila kulit oči, jak to autorka krásně napsala. Vlastně celá kniha se náramně četla. Byl to briliantní zážitek a autorka opět nezklamala. Do svých knížek pokládá něco magického a netradičního, že je nemožné si ji nezamilovat.

Alex.rrr
03.11.2017

Kniha byla báječná. Ač nemám osobně Alenku a Říši divů ráda, toto mě chytlo. Postavy jsou krásně vykreslené. Po pomalém začátku jsem se víc a víc začítala a postupem děje se přidávaly zápletky a chtěla jsem vědět jak to dopadne. chvílemi se mi stávalo, že jsem se snažila rozhodovat s Catherine a přemýšlela, jak by to mohla udělat jinak. Že nebude happyend jsem tušila, ale předčil očekávání. Určitě jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

izfnp
30.10.2017

Zo začiatku som si myslela, že autorka (podobne ako Marie Lu s Legendou vs Mladými vyvolenými) pôjde oproti Mesačným kronikám do vôd jednoduchších, menej prepracovaných, menej komplexných a teda i akosi menej kvalitných. Chyba lávky!

Bez srdca je nepochybne iný typ knižky, než ako tomu bolo v Kronikách, ale autorka nestráca nič zo svojich schopností, a i keď je jej autorská poloha mierne iná, pre mňa je možno ešte viac zábavná a "čtivejšia". Meyerová má nepochybne veľkú fantáziu, ktorú v prípade Bez srdca dokáže šikovne využiť v prostredí Krajiny zázrakov. Carrollov Wonderland je podľa mňa najzaujímavejším fantazijným svetom na poli literatúry, pričom Meyerová do tohto sveta vstupuje, hrá sa s ním, privlastňuje si jeho atribúty, avšak robí ich zároveň vierohodné i svoje, takže to vôbec nevadí. Je vidieť, že sama autorka má príbeh Alenky veľmi rada a má ho perfektne naštudovaný, takže mu rozhodne nerobí hanbu, ba naopak, robí mu česť (v kontraste napr. k nie moc vydarenej sérii Šepotání). Námetovo sa jedná o naozaj krásny, citlivý a smutný príbeh, ktorý do mytológie Wonderlandu úžasne zapadol a osud Červenej kráľovny (i vďaka názvu možno rýchlo zistiť, kto je vlastne hlavná hrdinka) skutočne láme srdce.

Hlavné postavy sú úžasné, rozhodne nie čiernobiele, vidieť ich vývoj, autorka nám poskytuje mnohé záblesky charakteru hlavnej hrdinky už v priebehu knižky a preto jej zlom na konci vôbec nepôsobí strojene. Taktiež Šprým sa skutočne podaril a veľmi komplexne autorka pojala hlavne postavu Klóbrca. Postavičky, hlavné i vedľajšie, sú všetky zábavné a zaujímavé, a hrozne sympaticky pôsobí, že sa autorka nesnažila spraviť ich dokonalými. Napriek svetu, v ktorom charaktery žijú, sú tak všetky hrozne reálne. Pri tom úžasne funguje ich vzájomná chémia, ktorá dej posúva vpred.

Fungujú tajomstvá, funguje romantika, funguje gradácia (i keď na konci trošku urýchlene) a musím zdôrazniť, že príbeh Bez srdca je až nečakane prepracovaný, a to od prvej po poslednú stranu. Knižka ma rozosmiala, rozosmutnila, poriadne hnevala i veľmi bavila. A tlieskam rozhodnutiu autorky ostať u jedného dielu. Kniha má logiku, svoj príbeh vyrozprávala, a napokon - všetci vieme, čo bolo ďalej...

Thackery14
26.10.2017

Ke knize jsem nejspíš přistupovala s moc velkým očekávání, z Měsíčních Kronik jsem byla nadšená a jsem velkým fandou světa Lewise Carolla, jenže tohle mě lehce zklamalo, vím, že autorka umí líp. Rozjezd byl sice pomalejší, ale s nástupem dalších postav jsem se začetla a těžko jsem dávala knížku z ruky. Dějová linka byla tedy na jedničku, i když mě nepotěšila absence hepyendu. Koho jsem ale v celém příběhu nemohla vystát, byla hlavní hrdinka Catherine, kterou autorka chvílemi vykreslila jako absolutně arogantní nánu, i když to podle mě neměla v úmyslu. 4/5

Any27
03.10.2017

Pláču, pláču, pláču a mé srdce nejspíš nikdy nepřestane. Tuto knihu mi doporučila kamarádka a za to jsem jí neskutečně vděčná, i když mě tato kniha málem zarmoutila. Je to strašně roztomilé a přitom tak....agrrr. K naštvání!
Pokud máte strach se do knihy pustit, protože nejste nějaký velký fanoušek Alenky....ani já nejsem a přesto se mi moc líbila.

vodopad152
30.09.2017

Kniha měla moc dobrý nápad, ale nesedl mi styl psaní autorky. Přišlo mi to hrozně zdlouhavé. Ovšem zakončení bylo naprosté úžasné. Proč je havran jako psací stůl?

Shinju
26.09.2017

Kniha byla krásná. Konečně dílo bez Hollywoodského happyendu. :)

Lokina
21.09.2017

Úchvatné, poutavé a kouzelně mrazivé čtení. Takovými slovy popisuji knihu, kterou jsem přečetla jedním dechem. Z postav jsem si velmi oblíbila, jak statečného a romantického Šprýmu, potrhle roztodivného Klóbrce i tajemně intrikářského Šklíbu. Cath jsem ze začátku moc nemusela, ale ke konci, kdy přišla o to nejmilovanější, se udála u ní změna, která ji poznamenala na celý život a k její postavě jsem pocítila empatii. Konec knihy se táhl v divně ponuré a skličující atmosféře, ale to mě neodradilo a já si vychutnala ortel zpečetěný nad tím, jež Cath sebral toho, koho milovala.

vandalindakova
20.09.2017

Bez srdce je první kniha, kterou jsem od této autorky četla. A překvapilo mě, jak je kniha čtivá přesto, že se ve 3/4 knihy toho moc neděje. Styl psaní mi hned sedl. Určitě si od spisovatelky přečtu i další díla. Celý příběh je vlastně o tom, jak Catherine utíká od krále. Plus tam jsou přidané části na zpestření. Šprýmař jsem si okamžitě oblíbila, naopak jsem nemohla vystát Cathininy rodiče. Nejvíc mě dostalo, jak na konci, po tom všem!, najednou otočili. A celkově ten konec, panebože, to je tak smutný!! Jednu hvězdu ubírám za změnu chování u Cathy na konci. Je jasný, že to vše ji muselo hodně poznamenat, ale ona se chovala fakt příšerně.

Francesca14
09.09.2017

Nejsem fanda knížek se špatným koncem, ale miluju "Měsíční kroniky" i "Alenku", tak jsem si knížku prostě musela koupit. A určitě mě nezklamala, ačkoliv mě na celý večer uvrhla do menší deprese a spořádala jsem u ní spoustu čokolády a zmrzliny, protože z té knihy hrozně čiší ta naděje těch postav a vy celou dobu víte, jak katastrofálně to skončí. Takže za tuhle pochmurnou atmosféru strhávám tu jednu hvězdu. Jinak ale knížku určitě doporučuji, bavila mě. Je zábavně napsaná, má dobré postavy, ačkoliv Cath mi sem tam, stejně jako Cinder, přišla trochu protivná, ale Šprýma, Kloboučníka a Šklíbu jsem měla moc ráda.

Percabethka
06.09.2017

Po Nejkrásnější, která se mi nelíbila, jsem od téhle knížky moc nečekala (jsou vlastně docela podobné, obě vysvětlují, jak se z nejprve hodné dívky stane zlá královna) a jsem za to ráda, protože ačkoli mám Marissu i Alenku moc ráda, tohle mě po obsahové stránce nijak nezaujalo. Co se mi ale hrozně líbilo byl spád, styl psaní a svět Říše divů. Nakonec jsem asi ráda, že jsem Bez srdce přečetla, ale znovu už se k ní vracet nebudu.

SeverusSnape
05.09.2017

Svět Říše divů mi byl vždy velmi blízký,dokonce bych o sobě řekla,že patřím mezi Potrhlé.Podle názvu byl konec víceméně jasný a nápad mne osobně nějak nenadchl, ale postavu Cath jsem si zamilovala, přiznávám,že se mi líbila více první polovina knihy,ano mám ráda rozvleklejší knihy :).Hodnocení pět hvězd získává kniha za postavy a styl psaní.Uvažovala jsem o 4,kvůli zápletce a nápadu,ale chápu,že překonat originál Alenku v říši divů je velmi náročný úkol,ale není to nemožnost .

BigPileOfSchist
02.09.2017

Musím říct, že po skončení knihy rozhodně nejsem v pořádku. Nanejvýš jsem v půlpořádku. Ne, beru zpět, ani to ne.

Už když jsem si knihu nesla z knihkupectví, věděla jsem, že to nemůže skončit dobře, ale to mi nezabránilo doufat, že se všichni dostanou v pořádku do Šachova a budou žít šťastně až do smrti. No, Marissa měla očividně jiné plány.

Postavu Šprýma si prostě nešlo nezamilovat, proto pro mě byl konec poměrně těžko rozdýchatelný a, co si budeme povídat, ukápla nějaká ta slza.

Na závěr stačí jenom říct: tak jako jsou Šprýmovou parketou nemožnosti, je tou Marissinou nepochybně psaní dokonalých knih.

10/10, would read again.

E.lisabeth
24.08.2017

Ke knize jsem pristupovala opatrne, bez ocekavani...ale brzy si me svet Rise divu ziskal...je to vlastne krasny smutny pribeh, ale ne vsechny pohadky konci stastne...

kayla8
24.08.2017

Mám ráda klasickou Alenku a mám ráda autorku, čili jsem se na knížku hrozně těšila, ale... Ale samotnou Cath bych v první polovině knihy nejraději sama Tlachapoudovi předhodila. Od útěku se mi líbila mnohem více a na konci konečně dostala nějaké osobnostní rysy. Z naprosto nezajímavé, poslušné dcerušky se stala rozervaná, nešťastná osoba plná bolesti a touhy po pomstě. Ta byla vykreslena opravdu skvěle. Mnohem zajímavějšími postavami byl ale bezesporu Havran se Šprýmem.
Dávám tři hvězdičky, ale neznamená to, že je kniha špatná, jen že oproti Měsíčním kronikám je to skok dolů.