Hobitka Hobitka komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Příběhy ve stylu "co by kdyby" mě baví. Tudíž Půlnoční knihovna se na můj seznam k přečtení dostala snadno.
A jsem spokojená - dostala jsem pohodové lehčí čtení, jehož závěr jsem odhadla, a doufala v něj. Zpracování je mi sympatické. Navíc poskytlo i pěkně zaobalená moudra o životě, která je fajn si jednou za čas připomenout :)

05.08.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Ne že by mě čtení téhle bichličky vyloženě bavilo, ale rozhodně mě ve čtení popoháněla touha dozvědět se co bude dál.
Myslím, že kdyby byla o nějakých sto-dvěstě stran kratší, nebylo by to na škodu. Takhle mi některé části přišly až zbytečně rozvleklé. Ale ve výsledku mě ke čtení pořád něco táhlo, takže nijak špatně na tom Balada určitě není :)
Příběh velice povedeně dokresluje svět původní trilogie, především o poválečný Kapitol, a počátky Hladových her. Z pohledu čtenáře je z Balady snadno představitelné, jak za dalšíc 60 let dospěly Hladové hry do podoby v jaké je známe v příběhu Katniss. Bavilo mě hledat mezi těmito dvěmi časovými obdobími podobnosti a rozdíly.
Nejspíš se v blízké době pustím do opětovného čtení Hunger games. Jsem zvědavá, jaké další detaily, pojící původní trilogii s Baladou, objevím :)

30.07.2023 4 z 5

Protančit se životem Protančit se životem Viola Kučerová

Příjemný a zajímavý rozhovor. Místy trochu přeskakuje tematicky sem tam, čemuž na více místech nepomáhá ani proložení fotografiemi, které trhá větu vejpůl. Ale nebylo to tak časté, abych to viděla jako zásadní problém.
Dozvíme se toho spoustu o životě pana Chlopčíka, jak tanečním tak netanečním, jeho životních postojích a zásadách. Dokonce dojde i na recept! :D
Lehké a přitom obohacující čtení :)

23.07.2023 4 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Dvě z povídek mi opravdu nesedly. Nakonec jsem ale z celého svazku příjemně překvapená. Určitě s tím má co dočinění i Millardův závěr Legendy o Cuthberovi, který je prostě moc pěkný. Nejvíce se mi líbila povídka o první ymbryně.
Nemám porovnání s prvním vydáním, ale vydání druhé je opravdu moc pěkně graficky zpracované. Navíc každá povídka má i svou vlastní celostránkovou ilustraci. Jejich styl se k celé knížce krásně hodí, a i samy o sobě jsou prostě nádherné :)

19.07.2023 4 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Vzhledem k názvu i vzhledu obálky jsem od téhle knížky nějaká očekávání měla. A trošku z toho jsem opravdu i dostala... hlavně ale došlo na to, co mě vůbec nenapadlo :D
Krásně ilustrovaná jednohubka, která vás pravděpodobně překvapí ;)

14.07.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 9 Ateliér špičatých klobouků 9 Kamome Širahama

Chjo... chvilinka klidu, a už tu zase máme jedno drama za druhým... XD

13.07.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 7 Ateliér špičatých klobouků 7 Kamome Širahama

A příběh nám tu zase získává na spádu, a temní...

13.07.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 6 Ateliér špičatých klobouků 6 Kamome Širahama

Skvělé! Úžasné! Okouzlující! :D
Předchozí díly na ně byly až trochu moc akční. Tady jsme v tempu příběhu zase trochu zvolnili, a já jsem si to maximálně užila. Jsem zvědavá na pokračování... :)

12.07.2023 5 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

Nádherný příběh. Krásně jemný a citlivý, a přitom vzbuzující tolik emocí...
Při čtení jsem se do téhle knížky zamilovala. Hned od začátku mě bavila svou formou. Ta forma mě zaujala, ale opravdu mě chytila právě citlivost textu. Díky nim jsem výtisk Nejdražší Josephine nepoložila zpátky na polici, ale odnesla si jej z knihkupecví s sebou. A jsem za to nesmírně ráda. :)
Ta jemná citlivost, která je patrná už v první kapitole, je totiž protkaná celou knihou. Rozuzlení všech jejích příběhů jsou překrásná. Dokázala mě překvapit, dost možná jenom proto, že jsem se konec nesnažila dopředu odhadnout a domyslet, ale prostě jsem se k němu nechala dovést. A nic bych na nich neměnila. :)
Myslím, že se k téhle knížce ještě vrátím, a budu si ji chtít znovu celou přečíst. Nechat se pohladit její přítomností, a hledat v ní ty drobečky, které mi na poprvé unikly.
Jsem šťastná, tak nějak poklidně... Děkuju :)

11.07.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 5 Ateliér špičatých klobouků 5 Kamome Širahama

Páni! Ateliér špičatých klobouků mě tak vtáhl, že jsem prvních pět svazků prolétla prakticky na jeden zátah... a u pětky jsem skončila čistě proto, že další díly doma nemám :D
Baví mě to moc. Je to milé, zábavné a přitom napínavé. Navíc se postupně dozvídáme střípky z minulosti jednotlivých postav. Těším se na pokračování.
A ta kresba? No nádhera! Místy se při čtení zastavuju a prostě si jen prohlížím jak krásné a detailní ty obrázky jsou... :)

03.07.2023 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

Skvěle rozehraný začátek příběhu, v kombinaci s nádhernou kresbou :)
Ateliér mě vtáhl od prvních stránek, těším se na pokračování.

01.07.2023 5 z 5

Děti krve a kostí Děti krve a kostí Tomi Adeyemi

U fantasy mě v prvé řadě zajímá svět. Pak postavy, příběh, a až pak někde nějaká ta romantika... Takže za mě spokojenost :)
Svět je vystavěný pěkně. Místy dostaneme trochu přednášku, místy jsou to střípky které si musíme poskládat sami. Celkově mi chyběl snad jen hlubší příběh královské rodiny (třeba přijde ve druhém díle). K mapě na předsádce i přehledu klanů mažiů (inteligentně danému hned na začátek a ne až na konec!) jsem se během čtení průběžně vracela.
Vlastně jsem i příjemně překvapená co se postav, příběhu i romantiky týče - v YA fantasy je typicky spousta klišé, takže hodněkrát jsem si při čtení řekla "aha teď už je mi úplně jasné jak to bude pokračovat a jak to celé dopadne". No ale ejhle... následující stránky přišly s něčím jiným - alespoň trošku :D
Na děj se díváme pohledy tří různých postav. Líbilo se mi, jak se různily ale i v něčem podobaly. Bylo vidět jak se navzájem ovlivňují. Amari jsem si oblíbila nejvíc. Zélie i Inan mě místy dost štvali, ale velmi oceňuji vývoj jejich světanátzorů. Oba dva vycházejí ze své, leč rozdílné, silně černobílé výchovy. V průběhu příběhu získávají nové zkušenosti, kvůli kterým svá původní přesvědčení musí podrobit otázkám a pochybnostem, a následně je upravují.
Závěr v pár věcech též mile překvapil. Některé skutečnosti bych ráda měla dovysvětlené, tak snad se toho dočkám v pokračování série... :)

14.06.2023 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Hezounká knížečka s jemnými ilustracemi a jemným ponoukáním ke zpomalení a zamyšlení :)

13.06.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Čekala jsem pěknou romantiku, ozvláštněnou pobytem v Kodani. S tím, že autorka se opírá o zážitky z vlastních cest, především o ty gastronomické.
A to jsem opravdu dostala!
Té romantiky jsem tedy čekala trochu víc, ale jelikož mě k Romantickým útěkům nalákala především ta cestovatelská část, rozhodně si nestěžuju :)
Bylo to moc pěkné nahlédnutí pod pokličku hygge, při kterém se mi nejednou sbíhaly sliny.
Těším se na pokračování :)

31.05.2023 5 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Nádherná knížečka.
Milounká už od prvního pohledu na obálku a barevnou předsádku.
Lákavá už od předehry svým nápadem, strukturou, a hudbou... která ke každé své části sedí naprosto dokonale.
Silná už od první kapitoly. Všechny příběhy Zvonkohry ve mě rozehrály nějaké emoce. Párkát jsem měla i na krajíčku... Každá z kapitol/povídek je jiná, ale dohromady svými střípky skládají jeden propletený příběh. Příběh tak dobře provázaný velkými událostmi i drobnými detaily, až jsem si chvílemi připadala jako detektiv... :) Každé další objevené pojítko mě nadchlo, a dost možná jsem je ani nenašla všechna. A přitom se to celé odehrává na tak málo stránkách? Žasnu. A jsem vděčná, že se mi jeden výtisk dostal do rukou.

Moc se mi líbí, že se Zvonkohra dá číst jak od Zvonů ke Zvonkům, tak i naopak. A přesně tak jsem to udělala - po dočtení v doporučeném směru jsem začala číst zase od Zvonků ke Zvonům :)

Dohra s poděkováním celý příběh krásně doučesaly a zároveň okořenily o zákulisní informace. A navíc se tam skrývá ještě jeden dáreček! Doporučuji nepřeskakovat :D

28.05.2023 5 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Páni! Příběh mě vtáhl hned od prvních stránek a moc jsem si jeho čtení užila :)
Bavilo mě odhalovat všechna ta tajemství společně s Leanis. Příběh se postupně zamotával čím dál víc, a v jeho vyvrcholení jsem měla až dojem, že úplně nestíhám jeho tempo... Nakonec se ale zase krásně (z větší části) rozmotal a uhladil. Závěr nechává příjemně pootevřená vrátka pro další příběhy z tohoto světa. A já doufám že budou - styl psaní autorky mi totiž ohromně sednul :)

Na fantasy mám hodně ráda poznávání světa, a to tu zvládla autorka přímo bravurně. Drobečky všelijakých informací byly troušeny právě v takové míře, že jsem neměla dojem "odskočení si na přednášku", ale zároveň jsem z příběhu opravdu cítila, že se odehrává jinde než jen v "našem středověku". Podrobnosti o přírodě, zvyklostech, politickém uspořádání, či dokonce vlastní názvy měsíců, krásně dotvářejí atmosféru celé knihy. Doufám, že se do tohoto světa znovu podíváme v autorčiných dalších knížkách :)

P.S.: Až teď po dočtení mi došlo, že v Souboji není žádná romantická linka! A upřímně? Vůbec mi tam nechyběla :D

23.05.2023 5 z 5

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

Krásné vyprávění. A pohlazení po duši :)
Pro ty, kteří hledají na čtení něco pěkného, milého, místy zasněne pomalého, s vtipem ale i se zamyšlením, doporučuji.
Nové vydání od Albatrosu navíc krásně dokreslují ilustrace. Těším se na další díl :)

18.05.2023 5 z 5

Anna ze Summerside Anna ze Summerside Lucy Maud Montgomery

Od téhle knížky jsem dostala přesně to, co jsem čekala, a jsem s tím navýsost spokojená. Přeci jen už je to čtvrtý díl, tak jsem trochu tušila do čeho se pouštím ;)
Opět čtení navozující příjemně poklidnou náladu. Četné popisy okolí, nálady, postav, ale i dialogy s jiskrou a vtipem. Sem tam i něco dramatičtějšího, ale vždy s rozuzlením, které pohladilo po duši. Celkově jsem se při čtení cítila přijemně zachumlaná nejen v dece ale i v příběhu :)
Jediné co mě trochu mrzí je, že k Anniným dopisům Gilbertovi nevidíme ani jediný od Gilberta Anně. Tímto na mě působí lehce nevyváženě.

09.05.2023 4 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Jednoduše - krásná sbírka krásných povídek :)
Všechny povídky se mi líbily, některé více jiné méně - však je taky každá jiná! :D Pár zahřálo u srdíčka, jiné se mě dotkly a vedly k zamyšlení, někde mi šel i trochu mráz po zádech.
Je to sbírka tudíž se dá čekat, že si tu každý najde něco. Nečekala jsem ale, že si užiju ty příběhy úplně všechny!
I po grafické stránce je tahle knížka nádherně vymazlená. Moc se mi líbí, jak tu má každá z povídek své vlastní místečko :)

03.05.2023 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

Kresba i barevná paleta se mi líbily moc. Příběh by klidně mohl být delší. Celkově moc fajn jednohubka se zajímavými nápady, u které jsem se několikrát zasmála :)
Navíc mě nahlodala poohlédnout se po původních příbězích jednotlivých hrdinek - hlavně toho Dorotčina, s ostatními jsem se už setkala alespoň v té filmové podobě, o zemi Oz jsem jen zaslechla...

02.05.2023 4 z 5