Mazel

Román o hledání vlastní identity a pravdy, překračující žánry. Ve městě Lucille už žádné nestvůry nežijí, alespoň tak to zdejší děti, včetně Džemy a jejího nejlepšího kamaráda Spásy, odmalička slýchají. Jenže co když si dospělí pouze odmítají připustit pravdu? Přesně tuhle otázku si Džemy musí položit, když jednoho dne z mámina obrazu vytáhne Mazla — napůl chlupatého, napůl opeřeného tvora s krvavými rohy a děsivými drápy. Mazel si ji vybral, aby mu pomohla ulovit nestvůru, a zdá se, že tahle konkrétní nestvůra si za místo svého nestvůření zvolila Spásův dům. Džemy tak musí nejen zachránit svého nejlepšího kamaráda, ale také odhalit pravdu a spolu s ní i odpověď na otázku: Jak ochránit svět před nestvůrami, když všichni slepě trvají na tom, že žádné neexistují? Máte dost odvahy se podívat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476604/big_mazel-ObR-476604.jpg 3.632

Vydáno: , Host

Pet, 2019

Kniha Mazel

1Barulinka

◾Achjo, co jsem to zase přečetla. K této knize asi nemám moc co říct. Chtěla jsem přečíst román ze světové literatury a dostala jsem nějakou podivnou fantasy. Prvních 110 stran netušíte, kam vlastně příběh směřuje a celkově jsem se do čtení nutila.
◾ Poselství knihy je velice důležité, na můj vkus bylo čtenáři odhaleno pozdě.
◾ Ocenila bych, kdyby ke knize existoval nějaký rozbor díla, abych plně pochopila smysl Mazla.

Moltri

Kniha je plná líbivých slovních obratů a alegorií, ačkoliv jistě spadá do YA. Postavy LGBT+ působí velmi přirozeně, autorka se na ně nezaměřuje ani se je nesnaží nijak povýšit nad ostatní, prostě tam jen jsou. Na konci mi trochu vadily naivní myšlenkové pochody hlavní hrdinky, kde řešila co je a není správné.
Myslím, že kniha stojí za přečtení, jen od ní nesmíte čekat průměrnou teen romanci.

rysavas

První třetina knihy byla divná....vážně divná... a nebýt toho, že jsem tuto knihu měla vyhlédnutou do čtenářské výzvy, asi bych ji odložila. Ale jakmile se kniha přehoupla k hledání příšery, tak už to bylo celkem čtivé. Nicméně některé věci mi v knize přišly zbytečné (lgbt přesah). Také na mě působily zvláštně jména postav....tak nějak rušivě.

Kenan

Dívka Džema vytáhne z obrazu, který namalovala její máma, tvora, který jí řekne ať mu říká Mazel a vylíčí jí své poslání, proč se objevuje v jejich světě. Chce se vydat na lov nestvůr a zbavit jich město. Džema je ale přesvědčená, že město bylo zbaveno nestvůr již v minulosti anděly, a tak začne pátrat, kde je pravda.
" První krok k prozření je nazřít, že existují skutečnosti, k nimž musíš teprve obrátit zřetel."
Musím dát za pravdu všem, kteří říkají, že je ta kniha zvláštní, divná. Do půlky příběhu jsem si říkala "co to jako je?", ale nenudilo mně to, tak jsem četla dál. Po dočtení jsem musela uznat, že myšlenka té knihy je úžasná.

asam

Zpočátku rozpaky, o co vlastně jde? Ale pak mě to chytlo a nepustilo až do konce. Příběh plný otazníků, plný pravdy, plný odvahy.
Určitě doporučuji.

spencer

3,85/5*
Takto zvláštní knihu jsem už dlouho nečetla. Abych byla upřímná, první polovinu knihy jsem byla po většinu času zmatená a měla jsem problém se do dění dostat. V posledních padesáti stránkách se však mnohé změnilo, jelikož jsem titul nemohla odložit. Hlavní hrdinka Džemy vyrostla s vědomím, že jejich město kdysi obývaly nestvůry. Ty jsou nyní minulostí, alespoň do doby, než z obrazu její matky taková nestvůra vyleze. Říká si Mazel a tvrdí, že nestvůrou ve skutečnosti není. To pravé monstrum se prý totiž ukrývá u jejího nejlepšího kamaráda Spásy doma. Jak jej ale najde, když už není moc lidí, kteří by v ně věřili?
Mazel je příběhem lidskosti, nestvůr (ve všech formách) a odvahy postavit se svým blízkým. Jelikož se jedná o utopii plnou nejrůznějších metafor, nebude tím pravým čtením pro každého. Máte-li ale rádi zvláštní knihy, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá, je velká šance, že si Mazla zamilujete.

Arkagas
26.11.2021

(+ SPOILER) Knížka, která byla hodně vidět na ig a všichni ji s nadšením chválili. Musím přiznat, že do nějaké strany 70 jsem byla odhodlaná ji odložit a nedočíst, protože jsem absolutně nechápala, co mám vlastně v rukou. Matka Pelyňa, otec Aloe, do toho malá Džemy, oživlý obraz, nestvůra, andělé a monstra. A pak se najednou ukázalo to, o co v téhle knize jde. A přikláním se na stranu všech, kteří říkají, jak je kniha skvělá. Je to totiž něco, co byste nečekali, co překračuje hranice a co tu žánrově opravdu chybí. Psát o problematice zneužívání formou fantasy, ale zároveň tak, že to ve Vás zanechá hluboký dojem není jednoduchá disciplína. A Akwaeke má dokonalý styl, který Vás prostě chytne za srdce. Nakonec jsem knížku zhltla téměř na jeden zátah a musím složit hlubokou poklonu.
Moje hodnocení: 9/10

Svatoslav
17.11.2021

Akwaeke Emezi na necelých 180 stranách odpovídá na palčivé otázky a zároveň se nebojí bruslit na tenkém ledě YA alegorie a psychologického thrilleru. Mazel je velmi důležitou knihou s bolestivým tématem o kterém by se bezesporu mělo mluvit více. Není nic horšího, než nad problémy přivřít oči a dělat, že neexistují. Na to je i pohádkové město Lucille krátké.