hanjana hanjana komentáře u knih

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Poslední dobrodružství Clary, Jace, Isabelle, Aleca, Simona, Magnuse a ostatních. Těžko jsem si představovala, jaké to bude číst konec příběhu, který mi tolik přirostl srdci. Nikdy jsem si po přečtení prvního dílu Nástrojů smrti nemyslela, že mě tolik ovlivní, ale postavy se mi zaryly hluboko pod kůži a svět Lovců stínů se zabydlel v komůrce v mé mysli. Je to něco neuvěřitelného, co Cassandra Clare dokázala vytvořit, a já teď můžu hrdě říct, že ukončení téhle série stojí teda vážně za to.
Je jasné, že od příběhu v 725 stránkách nemůžeme čekat neustále napětí a akci, to by byl potom pořádný bordel. Je tam hodně částí, kde se především mluví, než zabíjí démony a zachraňuje svět, ale i to mě bavilo stejně jako všechny bitvy. Dozvíme se mnohem víc o minulosti, o postavách, ale i o propojení děje s Pekelnými stroji, což jsem na knížce milovala ze všeho asi úplně nejvíc, těšila se na chvíli kdy tam bude další zmínka o bratru Zachariášovi a Tesse (i dalších, ale to nebudu prozrazovat).
Dokázala bych o tom říct tisíc a jednu dobrých věcí, ale stačí když prozradím, že jsem na sto jedna procent spokojená se zakončením.
Slza skápla, husí kůže přeběhla a smích byl slyšen, a to pro mě dělá tuhle knížku klenotem.
10/5

23.06.2014

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Zaprvé - Jsem rozohněná? Vážně? To je strašný název. Ignite me je v téhle sérii takové moje malé heslo, a oni to takhle přeloží. Ok. :D
Ale teď už o samotné knize. Jedna z nejlepších sérií, které jsem kdy četla. Má to skvělý nápad, akci a propracované postavy. Někdy jsem měla chuť natáhnout ruku do řádků knihy a proplesknout někoho za to, jak se choval, ale tím víc mě příběh bavil, nenechává vás ani chvilku klidnými.
Trochu mi v posledním díle chyběly škrtané věty, tak nějak už to k Shatter me patřilo. Ale zároveň mi to tak dává signál, že dřív zničená a ustrašená Juliette je pryč, a nahradila ji odvážná a ambiciózní dívka, která si stojí za svým slovem a minulost nechala daleko za sebou. Už se nebojí říct svůj názor, už nepotřebuje proškrtávat své myšlenky. Zažehla svůj osud.
Ale něco, co na knize opravdu nemá chybu, je samotný Warner. Sledovat jak se mění a jak ne všechno je tak, jak jsme si mysleli, mi nahánělo slzy do očí i úsměv na rty. Patří asi k mým nejoblíbenějším knižním hrdinům. Na to jak jsem ho v prvním díle nemohla vystát, úplně mi jeho činy v pokračování změnily názor. A v Ignite me? Oh, neskutečný nářez, co je to za chlapa!
Styl psaní je naprosto kouzelný, popisování detailů do hloubky a vtipné metafory jsou jen další pozitiva.
Zaslouší si tisíc hvězdiček z pěti.

09.07.2014 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Tak za prvé - co je tohle hergotsakra za konec? Děkuji, milý autore, za naprosté zničení. A opravdu se vám povedlo mě donutit si pořídit druhý díl, jo, moc dobře víte, jak si vydělávat.
Přestože se mi do čtení The Maze Runner vůbec nechtělo, byla to jedna z nejlepších knížek, které se mi v tomhle roce dostaly do rukou. Páni.
Labyrint. Už jenom představa knihy odehrávající se v takovém místě zní fantasticky, a když k tomu přidáte pěknou skvadru bláznívých teenagerů a pár zabijáckých bestiií, okořeníte trochou tajemství a záhad, dostanete pořádnou PECKU.
Pět a půl hvězdiček z pěti za parádní nápad, čtivé zpracování a naprosto ničivý konec.

08.08.2014 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Sakraaa. I když člověk už od první stránky čeká od pokračování The Maze Runner úplně všechno, stejmně se plete.
Neskutečná jízda. Druhý díl na kvalitě této sérii vůbec neubral, ba naopak. Docela děsivě graduje. Všechny nové postavy jsou... Nevím, jak to správně zakončit, protože mi pan spisovatel zamotal hlavu tak, že už se bojím věřit čemukoli.
A to je právě to, co dělá tuhle knihu něčím úžasným - prostě vůbec netušíte, co se děje a nedá vám to chvíli klidu.
Kde je sakra další díl? No co je to zase za konec? Dashnere, já si tě najdu!

08.11.2014 5 z 5

Mechanická princezná Mechanická princezná Cassandra Clare (p)

Tak tohle byl pro mě asi největší čtenářský zážitek v poslední době. V první řadě bych chtěla říct, že se mi líbí, jak autorka propojila děj a postavy s Nástroji smrti, protože tak si člověk uvědomuje hromadu věcí, které mu předtím nedošly. Pochopíme tak postavy a důvody, proč se chovají tak, jak se chovají a mluví o minulosti tak, jak mluví.
Pekelné stroje je naprosto úžasná trilogie a ani nepřemýšlím nad tím, že bych jedinému dílu dala méně než tisíc založených hvězdiček, kdyby to bylo možné.
Autorčin styl mě nikdy nepřestane překvapovat. Dokáže dát slova do tak krásných spojení, až se někdy nad určitým řádkem musíte pozastavit a vychutnat si to. Přečíst si to několikrát dokola.
A co napsat o tomhle posledním díle, který tak uzavírá jednu z největších emocionálních bomb, které jsem kdy četla? Vybrečela jsem tak dva a půl kýble slz a už i teď, když píšu tuhle minirecenzi, obraz se mi rozostřuje, jen když si vzpomenu na závěr děje. Na to, jak příběh skončil, jaká byla poslední slova postav a jak se vše nakonec vyřešilo. Nebylo to úplně pohádkové, chvílemi jsem měla chuť křičet a praštit s knížkou. Ale skončilo to tak, jak mělo.
Víc říct nemůžu. Doporučuju každému, kdo má i nemá rád Nástroje smrti a kdo je připravený na to, aby mu knížka zlomila srdce (myšleno v dobrém). :)

02.05.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

2021: Musím říct, že audiokniha od Lábuse mi totálně zničila celého Harry Pottera a tu lásku, co jsem ke knize měla. Bylo to ufňukaný, dětský, trapný... fakt nejhorší věc, co jsem kdy slyšela a jsem z toho zklamaná, protože teď bych snížila hodnocení klidně třeba na dvě, tři hvězdy. Vím ale, že Kámen mudrců miluju a je to jen kvůli špatnému audiu.

22.06.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dávám tak 4,5/5, přestože se mi to líbilo fakt extrémně moc! Nechávám si tam ale malou rezervu na ostatní díly, protože věřím, že mě čeká ještě něco velkého.

Je to moje premiéra, co se českého fantasy týče, a musím uznat, že jsem tedy o dost přicházela. JE TO NÁDHERNĚ VYKRESLENÝ SVĚT! Vážně smekám, protože vymyslet a dát dohromady něco tak komplikovaného a originálního musí být vážně oříšek.

29.04.2021 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Super čtivé, chvílemi jsem se opravdu nemohla odtrhnout. Ale pořád musím konstatovat, že byl Lovec králíků mnohem lepší.

31.01.2020 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Knížka, u které jsem se od srdce zasmála. Vážně se to skvěle četlo, postavy byly příjemné, až jsem měla chuť je přijmout za své literárně-imaginární přátele. Děj měl zezačátku skvělý spád, líbil se mi trochu detektivní námět, ale někde v půlce děje to začalo stagnovat, trochu to stálé zjišťování něčeho a přitom nezískávání ničeho omrzelo a připadalo mi to chvílemi roztahané. Ale to všechno mi vynahradily skvělé hlášky a vtipy, o které se postaralo hlavní kamarádské trio a zvědavost, která mi nedala klidu s další a další kapitolou.
Takže i přes tu malou nedokonalost musím uznat, že je to skvělá kniha, nenudí a neomrzí a rozhodně nad ní budu dumat ještě dlouho, o což se postaral pěkně otevřený konec. :D
Vřele oporučuju.

21.06.2014 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

To byla taková ufňukaná blbost, pardon. Chování postav mi přišlo přehnaně naivní až hloupé a to velké grandiózní finále mě nechalo spíš zklamanou, připadalo mi to tak nějak... zbytečné.

24.04.2021 2 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Šla jsem do toho celkem skepticky, protože jsem se bála příběhu bez Aelin. Jenže ono je to ještě o dost lepší! Neskutečně mě to bavilo, příběhy Chaola a Nesryn se krásně proplétaly, takže jsem ani nestíhala být znuděná.

Tahle knížka rozhodně patří k těm silnějším dílům této série a je jedna z mých nejoblíbenějších. Přináší fakt mnoho důležitých informací, které posouvají celý děj zase o dost dál a nedokážu si představit, že by někdo chtěl tenhle díl vynechat. FAKT STOJÍ ZA TO.

A teď už si jen nechat zlomit srdce posledním dílem.

03.01.2021 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Krucinál, to byla zase volba. Zlomilo mi to srdce.
Nádherné čtení se skvělými ilustracemi.

24.09.2014 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

První třetina byla skvělá, měla jsem zatnuté pěstí a husinu na zádech. Pak to začalo být takové monotónní a závěrečné rozuzlení bylo teda dost nečekané, až jsem na sebe naštvaná, že jsem to za celou dobu nedokázala prokouknout. Člověk to má přímo před sebou a nepřijde na to! Díky tomu také hodně zvedám hodnocení nahoru.

Každopádně je to jeden z lepších dílů detektiva Joony, ale Lovec králíků stejně zůstává mým favoritem!

05.06.2021 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Jakoby... Není to špatný a tohle je i první kniha od autorky, kdy jsem i docela spokojená se závěrečným odhalením. Ale prostě mi přijde, že tomu stále něco chybí.. Jakoby autorka vůbec nedokázala takový ten wow efekt.

Každopádně to bylo fajn, všechny postavy jsem stihla začít nenávidět až do morku kostí. Nevím, jestli si od paní ještě něco přečtu, když mě ani po třech knihách nedokázala přesvědčit.

26.05.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Neskutečně čtivá kniha, kterou jsem dokázala zhltnout během jednoho odpoledne. Nicméně mi vyvrcholení děje nepřišlo nijak překvapivé, ale to je spíš asi moje chyba, měla jsem velká očekávání.

20.02.2021 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Naprosto jednoduché rozhodnutí - tohle dílo si jednoznačně zaslouží plný počet hvězdiček.
Líbilo se mi to tak moc, že trochu pochybuju o tom, jestli jsem ženského pohlaví. Ale Ready Player One je teda pořádný nářez.
Sice je to další z distopií, ale zato je to jedna z nejoriginálnějších. V tomto novém světě máte možnost se vrhnout do zbrusu nového života, pokud vás již ten váš přestal bavit. A věřte, že na Zemi, kde dochází úplně všechno a chátrá jedna budova za druhou, se vaše priority rychle změní. Stačí se nalogovat na internet a ztratit se v OASIS, fenoménu, kterému propadlo celé lidstvo. Herní simulaci, která vám může nabídnout mnohem víc, než vám dává nudná a zastaralá realita.
Ale v okamžiku, kdy tvůrce hry zemře a veškerý svůj majetek odkáže tomu, kdo jako první získá tzv. Vejce, se všechno mění. Začíná Hon.
Celou tu dobu mě udivovala autorova fantazie - jak dokázal vymyslet úplně nový svět a dát do něj tolik zajímavých věcí, tisíce světů, a každý z nich úplně jiný, jeden větší, jeden propracovanější, jeden magický a další technologický.
Nepotřebovat spánek, tak bych ji přečetla na jeden zátah - i když se tak málem stalo. Je to snadno návyková droga a pokud se do ní chcete pustit - což bych vám radila! - tak to sami poznáte.

29.07.2014 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Tohle bylo tak skvělé, že ani nevím, kde začít vychvalovat. Strašně se mi líbil ten nápad a zpracování, jak si mezi sebou dvě osoby spoutané v jednu vyměňovaly myšlenky a hádaly se, nesouhlasily spolu, měly vlatní názory a nápady, to mi přijde strašně zajímavé.
A autorčin styl psaní se strašně snadno čte a je poutavý. Neskutečně vyvedená knížka.
Dřív než jsem měla možnost si ji ale přečíst, tak jsem zhlédla film, a musím říct, že mi na něj kniha úplně změnila názor. Nezdál se tak špatný, ale v knižní podobě má příběh opravdového ducha, filmem ho ztratil.
Bylo strašně příjemné pozorovat vývoj všech postav, postupné zvykání na něco nového, čemu je těžké věřit a v co jste dřív ani nevěřili. Pozorovat jak láska se dokáže přenést i přes věci horší, než je smrt.
Zaslouší si vyšší hodnocení než pět hvěžd.

08.06.2014 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Nemůžu uvěřit tomu, že jsem to četla takovou dobu. Zezačátku jsem se k tomu musela vážně přemlouvat, dávalo trochu zabrat si uvědomit, kdo děj zrovna vypráví a co se zrovna děje, ale jakmile se do děje dostanete, utíká to až nějak nespravedlivě rychle.
Četla jsem už pár dystopíí, ale žádná neměla nic společného s mimozemšťany, i když to není zrovna přesně správné pojmenování toho, s čím se v knize setkáváme. Tolik si představujeme o návštěvách z jiných světů, o zelených mužíčcích a vesmírných lodích. Jenže tahle kniha lehce vyvede z omylu.
Nic není takové, jak jste si kdy představovali.
Musím uznat, že si autor s tématem dokázal neskutečně pohrát a až k zemi se klaním nad tím, jak humorně (ano, humorně, příběh se 7 miliardami mrtvých, ale vy se ještě zasmějete!) sepsat. Někdy jen zacukají koutky, ale někdy jsem opravdu protáčela oči a zadržovala smích.
Zápletka je... páni, to se těžko popisuje bez nějakého spoilerování. Zajímavá a vlastně asi tisíckrát zajímavější než je slovo zajímavá. Bombózní, podle mého slovníku.
Tomu se říká kniha napěchovaná akcí, pořádné sci-fi, ale i jemnější chvilky vám tu chybět nebudou.
I přes těžké začátky mi příběh doslova vyrazil dech a znovu nadávám a posílám knížku do horoucích pekel za to, že je na díly. Krucinál.

"My jsme hmota a vy jste Michelangelo. A my budeme váš mistrvský kus."

19.05.2014 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Wow, tak jako tohle.

Už dlouho jsem vídavala na kníhu samá doporučení a konečně jsem se odhodlala si ji přečíst. I přestože to není můj šálek kávy, byla to pravděpodobně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vtáhlo mě to do děje a za den a půl bylo hotovo.

Příběh Evelyn Hugo je tak poutavý, že se od něj nedá odtrhnout. Opravdu skvěle napsaná kniha, kterou musím doporučit dál.

14.11.2022 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Tohle bylo super a rozhodně mě to bavilo víc než první díl. Theo je skvělý hlavní hrdina a líbí se mi způsob, kterým se dívá na svět a řeší záhady velmi chytře a vědecky. Celkově mě na této sérii baví její vědecké podložení a spousta zajímavostí, které se během čtení dozvím.

Palec nahoru!

20.05.2021 4 z 5