hanavka hanavka komentáře u knih

Zen a hotovo – zcela jednoduchý systém osobní produktivity Zen a hotovo – zcela jednoduchý systém osobní produktivity Leo Babauta

Připomínka pro ty, kteří mají problém s time (task) managementem. Pro líné čtenáře stačí přečíst první 3 kratičké kapitoly - zbytek je nádstavba a opakování již řečeného. To ovšem může vyhovovat těm, co opravdu chtějí ve svém způsobu práce něco změnit. Je totiž jednoduché se do knihy dívat zas a znovu.

11.01.2024 4 z 5

Tajemství Tajemství Ken Blanchard (p)

Jednoduché ke čtení, těžké k prosazení do každodenního života :)
Doporučila bych jak nováčkům na poli vedení lidí, tak zkušenějším leaderům za účelem opakování.

Počítejte a tím, že překlad není nejzdařilejší.

21.11.2023 4 z 5

To je ono! To je ono! Jana Peclová

Příručka mi příjde skvělá. Krásně shrnuje vše, s čím se začínající manažer potýká. Je to jasně, pochopitelně a zajímavě sepsáno a vysvětleno. Nerozumím tak nízkému hodnocení. Za mě určitě doporučuji.

18.11.2023 4 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Oproti Dědičce ohně tento díl nemá hluchá místa. Moc jsem si ho užila.

02.11.2023 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Klasika, která mi bohužel moc nesedla. Kdyby byla o půlku kratší, bavila by mě asi více. Konec mě ale překvapil.

29.05.2023 2 z 5

Provazochodci Provazochodci Josef König

Po těžkých tématech parádní jednohubka na odreagování :) Není to žádná vysoká literatura, ale na jeden kratší večer zabaví.

24.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Lituji, že jsem knihu četla až po prostudování současné kauzy AM o domnělém plagiátorství. Věděla jsem, o čem kniha je, a i to, jak skončí. To rozhodně ubralo na prožitku. Po přečtení tak cítím jen frustraci a naštvání na to, že v knize chybí jakákoli dobrá postava. Svět rozhodně není dokonalý, ale je to dobré místo k žití.
Spoiler
Cítím trochu odpor nechat si knížku v knihovně... Hluboce lituji, že Jakubově rodině se nedostalo rozhřešení.
...
A myslím si, že AM se plagiátorství nedopustila. Příběhů jako je tento je bohužel prokazatelně více, než bychom se mohli domnívat.

02.05.2023 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Je to nerealistické? Ano.
Je to pohádka? Ano.
Je to špatně přeložené a s ještě horší korekturou? Bez pochyby.

Přesto dávám plných 5*, protože někdy potřebujete prostě číst příběh, kterému se poddáte, který vás srazí na kolena, který vás rozesměje a rozněžní, přivede na myšlenku, že váš současný problém je malicherný; příběh, který vás udrží vzhůru do 4 do rána. Prostě příběh, kterému chcete věřit a chcete ho milovat.

08.04.2023 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

(SPOILER) Tenhle díl jsem četla měsíc. MĚSÍC! A přitom mi na Maasovou běžné stačí pár dní. První polovina knihy se táhla až příliš a se druhou, která byla skvělá, jsem se vypořádala za dnešní večer. Víc rozporuplnější pocity k jedné knize snad ani mít nejde.

!!!Spoiler!!!
Strašně mě mrzelo rozluštění toho, komu S. psala. Jakoby snad ani neexistovalo víc než 5 postav, co jsou na straně Aelin :(
Na druhou stranu, scéna v Doranelle? Páni, ohromně působivé, a to se točíme jen kolem tří historických postav.
***

Ve čtení samozřejmě pokračuji dál, ale doufám, že knihy budou mít trochu lepší spád i v první polovině.

25.02.2023 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Kniha pro mě do značné míry byla zklamáním. V půlce jsem ji odložila a vrátila se po 2 týdnech. Čte se to sice rychle, ale děj je poměrně jalový. Poslední stránky mi spravily chuť a těším se na třetí, závěrečný díl.

25.10.2021 2 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Pár technik mi v hlavě zůstane (Pojmenování emocí a Zrcadlení), ale celkově knihu hodnotím spíš průměrně, nesedl mi styl autora a některé "milionové úspěchy" mi přišly velmi nereálné. Knihu jsem četla nezvykle dlouho, takže už v půlce jsem nevěděla, o čem se mluvilo na začátku. Naštěstí má kniha jednu velkou přednost - shrnutí obsahu každé kapitoly.

16.10.2021 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Já se bohužel opravdu začetla až za polovinou knihy a jsem celkově spíše zklamaná. Téma jako takové je velmi zajímavé, ale zpracování mi nesedlo. Poprvé po velmi, velmi dlouhé době jsem i přeskakovala dlouhé vnitřní monology a popisné části a zaměřovala se na dialogy, které ovšem byly místy až na hranici triviálnosti. Škoda, škoda.

30.08.2021 2 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

V konkurenci knih na toto téma a přesycenosti trhu nemůžu hodnotit jinak, než průměrem. Příběh je poutavý, jde zase o trochu jiný pohled, holokaust zde není vykreslen jako tvrdší junácký letní tábor, jde se do detailů a na dřeň, přiučila jsem se zase o dalším kousku světa... A přesto mi něco brání hodnotit vyšším počtem. Asi jsem měla příliš vysoká očekávání.

21.08.2021 3 z 5

Pravdivý příběh Plastic People Pravdivý příběh Plastic People Ivan Martin Jirous

Autenticita této knize opravdu nechybí. Taky jsem si moc užila audiozpracování ČRo, které četli na střídačku Magor s Oldřichem Kaiserem. Super zážitek!

19.08.2021 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Selekci jsem začala číst, protože jsem si chtěla odpočinout u něčeho nenáročného. Knihy v tomto ohledu naprosto splnily moje očekávání. Nehodnotila jsem předchozí díly, protože se čistě pragmaticky nejedná o žádnou komplexní literaturu, která by si zasloužila delší komentář. Nicméně, autorka udržela moji pozornost a neplánovaně jsem si přečetla v rychlém sledu všech 5 dílů, přičemž první a poslední hodnotím nejlépe. Líbila se mi zvláštní směsice moderního se starým světem a některé postavy budily můj opravdový zájem o svůj příběh.

Pravděpodobně si ale za půl roku žádné detaily nevybavím a znovu po knihách také nesáhnu. Ráda ale po čase vyhledám znovu něco oddechového od stejné autorky :)

19.08.2021 3 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Mám z knih od Hooverové vždycky pocit, že mi při čtení teče med z uší, jak moc je to sladké. A přesto se k ní vždycky vrátím. Líbí se mi dobře promyšlené osudy, líbí se mi, že se postavy vyrovnávají s těmi nejtěžšími ránami osudu, které jsou na reálném základu, prostě se stávají.
Taky mě docela štve, že hlavní hrdinka je vždycky, řekněme tuctová (pečovatelka, květinářka, žena v domácnosti), za to muž je pilot, milionář, podnikatel, co bydlí v prvotřídní rezidenci - to mi vždycky trochu kazí chuť a doufám, že se ještě pročtu k její knize, kde bude středem vesmíru žena a ne muž.
Přes tyhle dvě negativa se knihám nedá ubrat na čtivosti. Čtou se v podstatě samy, s lehkostí, vtáhnou vás, nepustí. Pobrečíte si, zasmějete se. Prostě ideální romány a nenáročná četba na léto.

01.08.2021 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Skvělý nápad na knihu, dobrá práce s reáliemi, s postavami The Six, ale kult Daisy Jones mi nedával smysl. Jako postava byla až nepřirozeně jednotvárná. Uniklo mi, co bylo hlavním důvodem, že všichni chtěli být jako ona. Naopak se mi líbilo zpracování postavy Eddieho, toho prostě nejde mít rád...
Knihu hodnotím jako průměrnou, nejzajímavější je jednoznačně prostředí a doba, ve které se příběh odehrává. Půl hvězdičky bych přidala za skvělou obálku. :)

28.07.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem po první třetině odložila na více než měsíc zpátky do knihovny. Někdy prostě víte, že není ten správný čas. Jsem ráda, že jsem se vrátila.
Bylo to bolestivé, deprimující, alarmující, ale bylo tam i to hezké, i když jen poskrovnu - přátelství s bylinkářkou, nový partner a jeho dcera, nové poslání v pomáhání nemocným, na druhé straně láska a souznění s Alešem, dva synové, splněný sen v podobě vydaných knih. Život je to, co máme, a oběma hrdinkám se dostalo i něco málo z toho, co si přály, přestože jako celek by si jejich život nikdo dobrovolně nevybral.
Moc oceňuji, že Mornštajnová využívá reálných událostí - povodně 1997, útok 11.9., technický pokrok jako mobily, internet. Každá podobná zmínka mi pomohla si zvědomit, jak tenká hranice zde mezi fikcí a realitou vystupuje.
Taktéž, narozdíl od mnoha diskutujících, oceňuji, že jsme se nedozvěděli nic o osudu zbytku rodiny. Ne, že by mě nezajímal, ale je jednoduché si domyslet, že přesně takto kdysi rodiny mizely a spolu s nimi jejich osudy a vztahy.

25.07.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Přečetla jsem všechny 3 dosud vydané knihy v závěsu a rozumím kritikům, kteří si stěžují, že je Nasterea táhlejší než Faja. Nicméně je také nabitější informacemi, zatímco Faja byl plný akce. Takže pokud se čtou díly jako jeden příběh, je přirozené, že je třeba občas zpomalit a dát prostor uvažování nad skrytou symbolikou - to se mi u Faju vyloženě nedařilo, cítila jsme nutkání číst hlavně rychle dál a dál. Tady jsem si dovolila semtam převalit větu líně po jazyku a zkusit přijít na nějakou tu drobnost sama. Moc se mi to vskutku nedařilo. S výjimkou hádanky, kolik "modrých uniforem" nakonec bude, jsem nerozluštila zhola nic :) Hodnotím tedy knihu 5 hvězdičkami. Svět jako tento si méně nezaslouží.
Také souhlasím s názorem, že tento díl už do YA nepatří, chvílemi jsem měla dobře nahnáno a když se buni napoprvé objevil v ložnici, tak jsem málem lezla po zdi, brrr.
Moc se těším na další díly a věřím, že se Stehlíková dočká minimálně evropského úspěchu. Ilanin svět by si to rozhodně zasloužil.

19.07.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Wow! Prostě wow! Přečetla jsem knihu tak rychle, že se do ní budu muset pustit znova, abych si vybavila detaily, které jsem nebyla napoprvé v tom fofru schopna pojmout. Bravurní, strhující práce se slovy, komplexnost a unikátnost příběhu, která vás nutí číst "ještě jednu kapitolu a půjdu spát" až do 3 do rána, než zaklapnete poslední stránku. Naslouchač byl fajn, ale Faja to předčil a rozhodně si zaslouží plný počet. A zítra rovný skok do třetího dílu :)

13.07.2021 5 z 5