Skleněný pokoj

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nevšedním způsobem vyprávěný příběh vzniku světoznámé vily Tugendhat. Na pozadí dvacátého století vypráví britský autor příběh mladého manželského páru, který se nechá v 30. letech okouzlit moderní architekturou a zcela propadne touze po "vznášejícím" se domu. Román však postihuje nejen životní historii hlavních hrdinů, ale i politické změny v nově vzniklém Československu, později příchod nacistů, aby nakonec příběh ukončil počátkem 90. let 20. století. Osudy lidí spojených s vilou se napříč léty proplétají, někteří se nenávratně ztrácejí, vila však neochvějně zůstává. Autor velmi dobře vystihl předválečné Brno i prvorepublikovou atmosféru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139575/big_skleneny-pokoj-NNW-139575.jpg 4.22394
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

The Glass Room, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (580)

Kniha Skleněný pokoj

barbora5058
17. listopadu

Tato kniha mě okouzlila, v Brně jsem žila 7 let, mám blízko k architektuře, některý mobiliář znovu rýsovali moji učitelé, vilu jsem navštívila. Tedy interiér, zahradu, okolí vily jsem si dokázala představit. Poslední dobou čtu ráda detektivky, nejsem úplně románová. Ale tato kniha mě dostala. Autor, který není z této země popisuje nelehké časy tak krásně a romanticky, tleskám. Co se týká popisu knihy, rozdělila bych ji na 3 části: 1. příběh vily a také se dozvídáme především o hlavním hrdinovi, o jeho myšlenkách, vše plyne jako na nějakém obláčku, romantika první republiky. 2. část na mě působí rychle a jsme především ,,v hlavě" hlavní hrdinky, hlas muže se ztrácí a můžeme pouze domýšlet co si myslí. 3. část vnímám jako příběh vily, skvostu, který vše přečkal a oslavu toho, že myšlenka zůstala zachována.
(Málo kdo ví, že interiér vily se objevil v ne úplně známém, ale skvělém českém filmu Post Coitum, že zde bylo podepsáno rozdělení Československa a jen dodám, že prostor, který teď vznikl po rekonstrukci vily a zahrady, která se táhne až k vile Low-Beer je prostě nádherný, je tam prostě hmatatelně cítit minulost...). Krása.
(Ve filmu mě pobavilo, že návrhy budoucí vily jsou s architektem diskutovány v dalším brněnském skvostu - ve vile Stiassni..).

Morgenka
02. listopadu

Od kamarádky doporučení,tak jsem se do toho pustila.. ze začátku jsem se trápila,ale pak jsem se začetla... líbilo se mi to..trochu historie neuškodí..


kulibunda
01. října

Nevím no. Většinou mám raději knihu než film. V tomto případě se mi film líbil víc než kniha. Nedokážu přesně říct, co knize chybělo, ale něco ano. Příběh je to zajímavý, ale škoda. V tomto případě nejde dát víc hvězdiček.

ajka91
23. září

Po přečtení prvních stránek jsem myslela, že knihu snad ani nedočtu. Začátek byl hodně “architektonický”, ale pak se příběh hezky rozjel. Poslední část mi však přišla už zbytečně přehnaná. Taky mi vadily neustálé narážky na Skleněný pokoj. A celou dobu šlo poznat, že to psal prostě chlap :)

hanavka
30. srpna

Já se bohužel opravdu začetla až za polovinou knihy a jsem celkově spíše zklamaná. Téma jako takové je velmi zajímavé, ale zpracování mi nesedlo. Poprvé po velmi, velmi dlouhé době jsem i přeskakovala dlouhé vnitřní monology a popisné části a zaměřovala se na dialogy, které ovšem byly místy až na hranici triviálnosti. Škoda, škoda.

hanicka258
13. srpna

Moc zajímavé čtení, velmi mě po přečtení láká jet se do Brna hned podívat! A také zjistit, v čem je příběh shodný se skutečnou rodinou Tugendhat...

pige
24. července

Velice poutavé vyprávění. Ačkoli člověk ví, co přijde, co je nevyhnutelné, pořád doufá, stejně jako postavy v díle.

(Dlouho jsem nechtěla knížku číst, jelikož jsem už viděla film, ale naštěstí ve filmu hodně věcí chybí, především historických souvislostí.)

Jessybelle
18. července

Kniha mě mile překvapila, dost dlouho jsem se po ní pídila. Nyní dočteno, je mi to skoro líto...
Osud této vily si zaslouží, aby se o ní vědělo a psalo. Pokud jste tak trochu jako já, už jste jistě zkoukli fotky vily a možná jste byli i na virtuální prohlídce...
Možná se mě tato kniha dotkla právě proto, že jsem kolem této vily nesčetněkrát prošla, babička totiž bydlela na Černopolní o pár čísel dál a moje máma byla jedna z těch baletek, co tam chodily tancovat...

1 ...