Skleněný pokoj

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Nevšedním způsobem vyprávěný příběh vzniku světoznámé vily Tugendhat. Na pozadí dvacátého století vypráví britský autor příběh mladého manželského páru, který se nechá v 30. letech okouzlit moderní architekturou a zcela propadne touze po "vznášejícím" se domu. Román však postihuje nejen životní historii hlavních hrdinů, ale i politické změny v nově vzniklém Československu, později příchod nacistů, aby nakonec příběh ukončil počátkem 90. let 20. století. Osudy lidí spojených s vilou se napříč léty proplétají, někteří se nenávratně ztrácejí, vila však neochvějně zůstává. Autor velmi dobře vystihl předválečné Brno i prvorepublikovou atmosféru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/139575/skleneny-pokoj-NNW-139575.jpg 4.31987
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

The Glass Room, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (487)

Kniha Skleněný pokoj

Přidat komentář
Epes
17. ledna

Základní esencí knihy je, že autor zasadil smyšlený příběh do reálného prostoru, který tak funguje jako pojítko lidských osudů napříč desetiletími. Podobných údělů bychom v životě a literatuře našli spousty, ale jen právě tyto se nám zhmotňují v brněnské vile natolik přesvědčivě, že bychom mohli snadno uvěřit v jejich skutečnost.

MiriamF.
14. ledna

Dala jsem 5*, viděla jsem vilu, k tomu strhující příběh, ale ....
pak jsem si přečetla rozhovor s dcerou původní majitelky vily Tugenhat, která je v šoku z obsahu knihy s tím, že spousta lidí parazituje na její rodině, na vile. Kniha tak vrhá špatné světlo na otce i matku, skutečnost byla jiná. Nutno dodat, že autor na začátku knihy upozorňuje, že jde o fikci.

juliesze
06. ledna

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli mě baví vlastně samotný příběh vily, nebo vlastní životy hrdinů. Pokaždý převážilo něco jiného. Vykoupení nevěry za onyxovou zeď se mi vrylo do paměti. Nakonec mě to vtáhlo a spíš se ve mě uchoval tak silný odpor vůči hlavnímu hrdinovi, který pro vlastní pýchu a sobeckost nemohl rozhodnout, která žena je pro něj ta pravá. Autorovi se povedlo zachytit, že je mnoho podob lásky. I láska k místu a domu jako něčemu z dob dávných vzpomínek.

kika_
06. ledna

Z knihy mám dost rozporuplné pocity. Začátek se hodně táhl, skrz pro mě nezajímavé, zdlouhavé popisy. Když jsem se dostala do fáze, kde už se děj týkal převážně soukromého života hlavních hrdinů, příběh mě vtáhl. Co jsem ale nečekala je to, že ke konci, kdy se přetočili hlavní hrdinové, mě zase přestával zajímat. Za sebe nemůžu hodnotit lépe než průměrně

ErikaJ
06. ledna

Zpočátku jsem se nemohla začíst, knížku jsem odložila, ale po měsíci mi to nedalo, opět jsem ji otevřela a po prokousání se začátkem mě kniha začala velmi bavit. Osud vily a Skleněného pokoje mě velmi zaujal, že jsem si na internetu hledala další informace i fotografie a přemýšlím, že bych se tam časem ráda vypravila podívat.

Vakalik
04. ledna

Kniha, ke které jsem se nevím proč nemohla roky dokopat, i když na mě čekala v knihovně. Byla jsem nadšená z popisu a stavby domu. Příběh se mi líbil, občas mě v ději šokovala surovost života, ale znovu číst knihu nebudu.

VendulaB
02. ledna

Výborná kniha - skvěle napsaná, živá, čte se jedním dechem, i když čtenář tuší, k čemu se asi schyluje, nejde o předvidatelný příběh. Charaktery hlavních postav i jejich vzájemné vztahy jsou popsány neuvěřitelně živě, uvěřitelně a přirozeně. Rozhodně si knihu přečtěte.

roman6788
01. ledna

Dobra kniha, ktora sa odohravana na existujucom mieste, inspirovana skutocnym pribehom. Dobry predpoklad na to, aby sa clovek do Brna vybral a nastudoval si nieco aj o osudoch skutocnej rodiny Tugendhatovcov.

1 ...