Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Život je plný vyjednávání, na něž bychom měli být připraveni: nákup auta, pořízení domu, sjednání zakázky, platu, nájmu či podmínek akvizice, smlouvání s partnerem, dětmi… Dnes již klasické knihy jako Getting to Yes nebo Crucial Conversations navždy obohatily arzenál všech vyjednávačů. Přesto se některé metody v praxi ukázaly jako neefektivní a volají po aktualizaci. Bývalý hlavní vyjednavač FBI s únosci Chris Voss přináší nový, v terénu mnoha léty vyzkoušený a nejnovější neurovědou podpořený vhled. Začínal jako řadový „policajt“ a postupně se vypracoval až do pozice, kdy sám vedl jednání s největšími zločinci, únosci, vrahy a teroristy. Stal se špičkovým specialistou na vyjednávání, v nichž jde o hodně: o lidský život. V takových jednáních nelze dělat kompromisy. Vossův přístup vycházející z dlouholeté praxe jeho jednotky i ze souvisejících výzkumů, na kterých se v FBI roky pracovalo v reakci na neefektivitu starých metod, sice neboří předchozí školy, ale navazuje na ně, rozvíjí je a v mnoha ohledech je překonává. Věděli jste, že to byla právě FBI, která v jednáních aktivně začala pracovat s emocemi? Do té doby se na Harvardu a dalších předních školách vyučoval přístup vycházející z domněnky, že obě strany jednají převážně racionálně. Voss po 25 letech FBI opustil a v další práci se zaměřil na vyjednávání ve firemní sféře. Stal vyhledávaným špičkovým konzultantem, který dnes v rámci své agentury Black Swan Group asistuje u náročných obchodních jednání firem z žebříčku Fortune 500 a o vyjednávání také přednáší např. na Harvardu, MIT a mnoha dalších elitních školách. Jeho kniha je v oboru významným, ale také nesmírně praktickým příspěvkem k tématu, které se týká našich osobních i pracovních životů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281176/big_nikdy-nedelej-kompromis-aneb-vyjedn-F9t-281176.jpg 4.2211
Žánr:
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

marketa3815
19.12.2022

Nemůžu si pomoct, ale autorovi moc nevěřím a nepůsobí na mě dobře. Pět šest zajímavých informací se tam určitě najít dá, ale styl psaní je na hraně únosnosti/čitelnosti.

karelpeter
31.07.2022

Zajimava kniha od vyjednavace FBI. Obchodne pouzitelne techniky prolozene zajimavymi pribehy z autorovy kariery profesionalniho vyjednavace. Stoji za precteni.


Farao
05.06.2022

Dobrá kniha. Jediné co jí zle vytknout je, že je v ní strašně moc zbytečného povídání okolo. Bez problému by mohla být shrnuta na 1/3 nebo 1/4 všech stránek a žádná informace by se neztratila.

michal8634
12.03.2022

Pár zajímavých myšlenek pro lidi, které zajímá vyjednávání, se z toho vytáhnout dá (a zmiňované principy se překvapivě dají použít i v každodenním životě).
Velké mínus bych poslal člověku, který tak stupidně přeložil název knihy. Zajímalo by mě, jestli by s takovým názvem autor souhlasil.

DK_Ronie
11.01.2022

Kniha je velmi čtivá / dobře psaná.

Někdo tu psal, že z autora stříká jeho ego. To je možná pravda (a může tomu nasvědčovat i to, že na knihu použil fotku, kde musí být tak o 30 let mladší, než kolik mu v té době bylo :) ). Na druhou stranu, nijak mě to nerušilo a ani bych to nenazýval tak tvrdě. Ano, dovede se pochlubit vlastním úspěchem. A evidentně asi má čím. A navíc stejně tak nemá problém se podělit o svůj neúspěch či chybu a vzít si z toho ponaučení.

Líbí se mi, že kniha je psána velmi prakticky, řada techniky je velmi zajímavých a intuitivních / využitelných v praxi. Ale pochybuju, že to někdy začnu užívat ve velkém, zejména pokud jde o nějaká vyjednávání o ceně v obchodě apod. Na to prostě nemám náturu :)

Miliarda
31.12.2021

Brilantní kniha, která poskytuje řadu praktických rad (podpořených vědeckými poznatky) o tom jaké vyjednávací techniky a taktiky uplatnit v běžných životních situacích jako je nákup zboží, sjednávání obchodních dohod apod. Vedle toho je kniha okořeněna "pracovními" zážitky jejího autora z dob, kdy pracoval jako vyjednavač FBI specializující se na mezinárodní únosy lidí, což jí dodává úplně novou dynamiku. Celkově mě kniha obohatila a navíc byla psána neuvěřitelně čtivě, za což si zaslouží nejvyšší možné hodnocení.

martin9666
27.12.2021

Plno příkladů, jak metody vyjednávání fungují ale velmi často jsem byl k některým skeptický, zda opravdu fungují tak, jak je v knize napsáno - někdy to znělo až pohádkově dobře.

Hellboy
11.11.2021

31/2021 Ne úplně typická self-help kniha. Autorem je totiž člověk, kterýmu narozdíl od běžných autorů podobných svépomocných příruček věřím, že jde o techniky, které jsou skutečně prověřené a skutečně fungují, a nemají ze čtenáře jen vytáhnout prachy za zbytečně popsaný papír. Škoda je, že Chriss Voss je možná skvělý vyjednavač, ale ego má tak nabubřelé, že se to nedá vydržet, a když jsem už po třicáté četl o tom, jak je skvělý, respektive ten nejlepší na světě, tak jsem měl leda tak chuť ho praštit. JAK VYJEDNÁVAT A DOSÁHNOUT SVÝCH CÍLŮ? 1) Je potřeba zjistit, co přesně váš protějšek chce (což vůbec není tak samozřejmé a jednoduché, jak by se mohlo zdát, protože má pravděpodobně hned několik skrytých motivů, které záměrně či nevědomky nechce prozradit). 2) Je potřeba svůj protějšek přesvědčit o tom, že on má jednání ve své moci (paradoxně v tu chvíli je zranitelnější a otevřenější ke kompromisu). Jak toho docílit? Voss tvrdí, že je vhodné, aby vyjednávání trvalo dlouho a vy jste měli hodně času vytáhnout ze svého protějšku co nejvíce informací. Způsob, jak vyjednávání protáhnout a svůj protějšek ukolébat v pocitu toho, že má vše pevně v rukou je 3) Zrcadlení - technika spočívá v tom, že zopakujte po svém protějšku vybraná nebo poslední tři slova z toho, co řekl. Naprosto zásadní je neustále dokola opakovat otázku: 4) Jak to mám podle vás udělat? Když má na vás protějšek jakékoliv nároky či připomínky, stačí neustále dokola opakovat Jak to mám podle vás udělat. Tím docílíte toho, že on se snaží vyřešit váš problém za vás, ale zároveň má dojem, že má vyjednávání on sám pevně v rukou. Další užitečné techniky: 5) Pojmenovat negativní emoce. Je naprosto zásadní nekroužit kolem horké kaše, ale přesně pojmenovat to nejhorší, co se děje nebo co do budoucna hrozí. Ten zbytek už jsou takové obvious věci, jako že je vhodné na sebe dopředu prásknout všechny své slabiny (seberete tím protistraně karty), nebo nebát se při smlouvání nadhodit naprosto nesmyslně extrémní částku, protože tím protistranu vykolejíte. Něco z tohohle už jsem si vyzkoušel a mám pocit, že jsou to skutečně přínosné a funkční techniky. Když se oprostíte od Vossovy nabubřelosti, tak vám tahle kniha skutečně může pomoct dosáhnout toho, co skutečně chcete.

1