Koruna

Když byla Eadlyn přinucena zúčastnit se Selekce, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z 35 nápadníků. Ji prostě žádná pohádka nečekala! Jen počítala dny, až bude moct poslat všechny domů. Po událostech, které se odehrály v paláci, si ale uvědomuje, že nemůže být na všechno sama. A že srdce někdy překvapí i nejotrlejšího cynika. Co když ale bude muset učinit volbu, která je důležitější, než si kdy pomyslela?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343047/big_koruna-5CN-343047.png 41564

Selekce 5.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

The Crown, 2016

Kniha Koruna

sarka2260

(+ SPOILER) Tak tohle byl děs. Sice je to rychle přečtené, ale to je asi tak všechno. V knize se nic moc nedělo a výběr Erika byl neočekávaný a nedával mi smysl. 70 stran do konce a najednou ho miluje. Pro mě zatím největší čtenářské zklamání, které jsem v roce 2021 zažila.

kindlova42

(+ SPOILER) V Koruně můžeme vidět velký charakterový růst hlavní postavy Eadlyn, což se mi líbilo. Rozhodně je zde více řešena politika nežli v původní Selekci, což bylo taky velké plus. Co mě zarazilo je nedostatečně vysvětlený rozkol mezi králem Maxonem a vůdcem Severních rebelů Augustem (který tedy není přítomen v pokračování) a představení záporné postavy v podobě Augustova syna Marida. Přišlo mi, že tato část příběhu měla mít více prostoru. Dalším menším zklamáním byla romantická linka mezi Eadlyn a Erikem, kdy postavy netrávili mnoho času spolu až do skoro samotného konce. Láska z Erikovi strany byla pro mě uvěřitelná, ale ze strany princezny byla nedotažená. Z úplné zmatenosti a strachu z lásky se Eadlyn během pár minut dostala k nehynoucí a hluboké lásce. Oproti původní triologii, kde byl příběh zbytečně natahován, zde bych ocenila větší prostor, aby příběh nebyl tak moc uspěchaný. Dcera se mi líbila více, ale i tento díl mě bavil a velmi rychle mi jeho čtení uteklo.

Vjeerus

Za mě tedy Kuruna asi nejlepší díl celé série. Neuvěřitelný vývoj hlavní hrdinky, který dával smysl a opravdu jsem mu uvěřila. Jak jsem ji z počátku neměla ráda, protože prostě ona byla rozmazlený fracek, tak jsem si ji nakonec velmi oblíbila, soucítila s ní a fandila jí, aby tu svou lásku našla a byla šťastná.
Celkově Koruna nebyla tak akční, opravdu se spíš zaměřovala na postavy a emoce a mě to vlastně bavilo víc, než nějaká vzpoura rebelů.
Myslím si, že kniha splnila přesně to, proč jsem jí začala číst a absolutně chápu, proč je tak vychvalovaná celá série. Příběhu nechybí čtivost, ta je opravdu vysoká, hromada rozličných charakterů, pubertální umanutost a nerozhodnost, prozření, láska, pochopení, povinnost, čest, ale dostaneme i lehký náhled na podlost, touhu po moci či zradu a naivitu.
A závěrečný proslov hlavní hrdinky je podle mě opravdu parádní, protože má pravdu. Náš život je náš. Vlastně všechna její rozhodnutí v poslední čtvrtině knihy jsou úžasná a opravdu klobouk dolu za ten její charakterový posun.

hanavka

Selekci jsem začala číst, protože jsem si chtěla odpočinout u něčeho nenáročného. Knihy v tomto ohledu naprosto splnily moje očekávání. Nehodnotila jsem předchozí díly, protože se čistě pragmaticky nejedná o žádnou komplexní literaturu, která by si zasloužila delší komentář. Nicméně, autorka udržela moji pozornost a neplánovaně jsem si přečetla v rychlém sledu všech 5 dílů, přičemž první a poslední hodnotím nejlépe. Líbila se mi zvláštní směsice moderního se starým světem a některé postavy budily můj opravdový zájem o svůj příběh.

Pravděpodobně si ale za půl roku žádné detaily nevybavím a znovu po knihách také nesáhnu. Ráda ale po čase vyhledám znovu něco oddechového od stejné autorky :)

knihomolka27

(+ SPOILER) Hodnotím stejně jako Dceru, i když ta byla asi více akční. Taková jednohubka přečtená za jeden den....nebo spíš za pár hodin, a ani nevíte jak. Autorka je v tomhle prostě mistr. Na příběh těchto dvou knih, ale i tak docela rychle a snadno zapomenete.
Eadlyn tu má svůj docela uvěřitelný vývoj, který mi k ní překvapivě sedl a dodávalo to příběhu větší vážnost. Podle mě to skončilo jak nejlépe mohlo, nechyběl ani přecukřený konec......ale celkově bylo čtení fajn a navnadilo mě přečíst si znovu Selekci.

Takže malá rada...pokud jste tyto dvě knihy Dceru a Korunu četli už dříve jako já a moc vás napoprvé nezaujali....zkuste jim dát druhou šanci. Možná zjistíte, že knihy nejsou zas až tak špatné, a nebo zjistíte že jsou horší, ale jiná varianta asi není....takže tak. Klidně víc takovýhle nenáročných jednohubkových knížek

PS: To s lady Brice na posledních 2 stránkách mi přišlo kapánek zbytečné...pro děj to nemělo žádný zásadnější vliv....

Jo a ještě malý, ale přesto velmi důležitý dodatek pro romantické duše. Pravděpodobně jsem nebyla jediná, kdo fandil Kileovi......mimochodem autorka nám to moc neusnadnila...všechny ty líbačky, svěřování ... ta počáteční nenávist. No vždyt to znáte. Každopádně ačkoli mi nějakou dobu vadilo, že E a K neskončili spolu jako štastný pár...tak ted se na to dívám jinak. To že Kile je můj typ ještě neznamená, že je i typ Eadlyn...a sama Eadlyn sice naznačuje, že by si K zvolila jako druhou volbu...ale sakra, kdo si zaslouží být až něčí druhá volba...to bych nepřála fakt nikomu. Takže proč ty dva nutit být spolu, když evidentně pro K budou vždycky na prvním romantickém místě jeho stavby a pro E to bude Erik.
Proč oplakávat něčí romanci, když to vlastně ani žádná romance nebyla? Je potřeba se na to koukat i trochu racionálně....to že se nám někdo k někomu hodí, ještě neznamená, že ty dva musí být nutně spolu. Každopádně i jeden hořkosladký bod pro autorku za to, že byla ochotná nám tu romantiku tady dost zamíchat.

Marie893

Prve jsem nevěřila že by si Eadlyn vzala někoho neočekávaného ale ke konci jsem byla překvapená.

Sarah11

Eadlyn zde rozhodně dospěla, je vidět pěkný vývoj charakteru, ale to je tak všechno. Stále je to neslané nemastné a to "drama", o které se autorka pokusila, aby to mělo alespoň nějakou zápletku, bylo spíš vtipné.
Stejně jako v předchozí knize se mi soutěžící pletli a nevěděla jsem, kdo je kdo, takže jsem často ztrácela pozornost, a i když se objevovaly náznaky, koho si Eadlyn asi vybere, tak jsem jim tu lovestory nevěřila. A jak se jim všichni klidili z cesty, div ještě princezně nelíbali nohy? Ale prosím vás...

Zruza

Tohle je volné pokračování na selekci. Kniha byla v poho, ale nebylo to ono. Eadlyn mě nehorázně štvala. Popravdě jsem doufala, že skončí s někým jiným. Nějak mi nesedla romantika mezi konečným párem. Přečetla jsem to jen kvůli tomu, že knížky měla doma sestra, jinak by mi bylo asi škoda peněz.