Hlava XXII

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/403/hlava-xxii-DIX-403.jpg 4.31846

Hlava XXII 1.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, BB art

Catch-22, 1961

Kniha Hlava XXII

Kuža007
23. listopadu

Krásný román z období 2. světové války.

Anette99
21. listopadu

Kniha pěkně a vtipně ukazuje, jak vojáky kromě nepřítele ničila i jejich vlastní, leckdy naprosto nesmyslná a nelogická byrokracie. Nevadilo mi, že to bylo zasazeno spíše do prostředí tábora než do bojů. Aspoň tak vynikla ta absurdita všech nařízení. Kratší kapitoly, četlo se dobře.

Paulika
14. listopadu

Nuda, nuda, nuda. Všude kladné hodnocení a srovnávání s mým oblíbeným Švejkem a nakonec je to jedna z nejnudnějsích a nejméně záživných knih, co jsem kdy četl. První třetina knihy byla uplně k uzoufání nudná, ve druhé se začal jakš takš rýsovat nějaký děj, ale s chybami v časové posloupnosti vyprávěných historek a poslední třetina už trochu ušla - těšil jsem se, že bude brzo konec ;-). Kniha na mě působila dosti nevyváženým dojmem. Chvilkami rádoby anekdoty, chvilkami dramatické a vážné scény a ke konci knihy násilně přilepené a zpackané moralizování. Zkrátka slátanina. Nechápu, jak se tento brak může řadit do světové klasiky literatury a to po bok takových Knih jako je Vojna a mír, Smrt je mým řemeslem nebo Na západní frontě klid. Na Švejka vůbec nemá a dokonce Ryanova kniha Jak jsem vyhrál válku je o několik tříd lepší. Nedoporučuji.

VeruRomanská
08. listopadu

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.

Radous

V rámci plnění předsevzetí přečíst alespoň nějaké tituly z tehdejší povinné četby, přišlo mi zajímavé zkusit Hellera. Musím říct, že jsem nepředpokládal, že mi tato záležitost bude trvat tak dlouho. Relativně krátké kapitoly, velice (až absurdně) vtipné… a přesto to bylo svým zvláštním způsobem nelehké na vstřebání. Jak jsem se dočetl, jednalo se o autorovu prvotinu. Tak to tedy bylo na první dobrou!

Corso

Tato kniha je pre mna cim dalej zlozitejsia. Precital som ju tri krat, a zakazdym ju citim nejak menej humornou a stale viac tragickou. A vlani som mal obdobie kedy som ju v kuse pocuval ako audio, asi tri krat po sebe, po veceroch, v noci, potom uz len nahodne som si pustal nahodne kapitoly. Uz to poznam naspamat. A zrazu neviem co o nej napisat. Po prvom citani mi to bolo take jasne!

Raszkulce

Ten styl psaní knihy ... název kapitoly nikdy moc neřekne o čem daná kapitola bude ..ten styl psaní mě nejprve docela iritoval ale když si na to člověk zvykl, tak lze říci, že i tímhle byla tato knížka víc zajímavější. Docela nesouhlasím s podobností ke Švejkovi (vždyť Yossarin byl jediný při smyslech když se chtěl z války vymanit :-D).

xxtom

Kniha je zasazená do období druhé světové války, do prostředí pilotů bombardovacích letounů. Děj se ale odehrává většinou mimo boje a vypráví příběhy hned několika postav. Některé kapitoly jsou zábavné, jiné méně.