Hlava XXII

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403/hlava-xxii-DIX-403.jpg 4.31965

Hlava XXII 1.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, BB art

Catch-22, 1961

Kniha Hlava XXII

knihojed

Z téhle knihy může člověk snadno propadnout těžké depresi. Je potřeba nastavit si odstup a pak to jde. Prolínání absurdity s přísným realismem je tak geniální, až z toho mrazí.

OuFistle

Naprosto nejfantastičtější, nejvtipnější, nejtěžší a nejinteligentnější četba, jakou jsem měl kdy možnost okusit. I když jsem se tak prvních 60 stran musel mnohdy nutit, najednou pro mě do doby, než jsem ji dočetl neznamenalo nic větší hodnotu. O to víc se mi možná líbila myšlenka, že jsem ji nemusel číst jakožto povinnou četbu, tu podle mého názoru hodně lidem tou svou zevrubností a neotřelým humorem znechutilo. I přes určité znepokojující a temné jsoucno příběhu zde byly pasáže, při kterých jsem se vážně nahlas smál a ještě je musel předčítat dokola kamarádům, těch nebylo jen k zobu... Major Major Major Major. Bomba. Každopádně to člověk může číst pořád dokola, a to aby měl aspoň trochu jasno, i když nevím, jestli se to někomu kdy povedlo pochopit, ale tak to asi ani Heller nezamýšlel. A Švejk, kterým se autor hodně inspiroval, je v tom tolik cítit, že už se člověk musí smát jen tomu. Není divu, že se tahle absurdní šlamastika zaryla do obecný mluvy jen jako nesmyslný spojení slova s číslem, ale přitom tolik znamenající. Heller je pro mě hrdina:)

JarekPrchal

Nesedl mi ten humor a přirovnávání.

notorix

Chvílemi z vykreslovaných absurdit až mrazí.. Jsem rád, že jsem se konečně odhodlal a Hlavu XXII přečetl. Za přečtení to rozhodně stojí.

willy9203

Perfektně provázaná tragika a humor. Námět je tak ponurý a bezvýchodný, že bez komických obrazů a dialogů by bylo čtení nesnesitelné. Ale Heller dokázal vše sladit tak, že nic geniálnějšího o válce nenajdete.

LucKys

Jedna z nejlepších knih, hlavně pokud zažíváte něco podobného v práci

ZuzanaK.

Jestli toužíte pracovat v nadnárodní společnosti, tohle je kniha pro vás! :)

Mám ji ráda, pro její absurditu, bezradnost, humor, naději a nutnost znovu a znovu hledat řešení, naději, pro její lidský rozměr, kdy postavy máte rádi a zároveň vám lezou na nervy, protože nejsou černobíle, ale plasticky lidské se všemi našimi nedokonalostmi (mírně řečeno), přesně jako váš nejlepší kamarád, soused od vedle, nebo kolegyně z vašeho oddělení.

tittanie

Tak tahle knížka mi dala. Četla jsem ji asi rok a pořád jsem se do ní znova a znova začítávala. Bylo tam spousta myšlenek, které jsem potřebovala vstřebat. Kniha se mi líbila. Spousta absurdních situací. A nejvíce mě dostal major Major Major Major. Na to nemůžu zapomenout ani půl roku po přečtení knihy.

Pekařova dcera
Pekařova dcera