Hlava XXII

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. – Zfilmoval Mike Nichols (1970)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403/hlava-xxii-DIX-403.jpg 4.31955
Série

Hlava XXII 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, BB art
Orig. název

Catch-22, 1961

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Trailer adaptace:
https://m.youtube.com/watch?v=JARn16yojbQ
Premiéra: 17.5.2019 (Lenka.Vílka)


Původní název románu, o němž Heller uvažoval, bylo "Hlava XVIII"... (ddkk)


Novým projektem George Clooneyho je seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z hlavních rolí a navíc usedne za kameru. Hellerova satira už má za sebou chválenou filmovou adaptaci z roku 1970. Clooneyho seriál to tak nebude mít jednoduché, s trochou štěstí toho ale vyždíme z románu víc a ještě se porve o nějaké ceny. (ddkk)


oku 2009 vydali The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 7. místě. (chaera)


Na motivy knihy režisér Mike Nichols natočil film Hlava 22 roku 1970. (chaera)


Jak se Hellerův román postupem času stal známý, získala fráze Hlava XXII význam označení pro situaci, ze které s použitím logiky není jiného než očekávaného, konformního východiska. (chaera)