hanavka

Bouře a vzdorBouře a vzdorLeigh Bardugo

Kniha pro mě do značné míry byla zklamáním. V půlce jsem ji odložila a vrátila se po 2 týdnech. Čte se to sice rychle, ale děj je poměrně jalový. Poslední stránky mi spravily chuť a těším se na třetí, závěrečný díl.

25.10.2021

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o životNikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o životChristopher Voss

Pár technik mi v hlavě zůstane (Pojmenování emocí a Zrcadlení), ale celkově knihu hodnotím spíš průměrně, nesedl mi styl autora a některé "milionové úspěchy" mi přišly velmi nereálné. Knihu jsem četla nezvykle dlouho, takže už v půlce jsem nevěděla, o čem se mluvilo na začátku. Naštěstí má kniha jednu velkou přednost - shrnutí obsahu každé kapitoly.

16.10.2021

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Já se bohužel opravdu začetla až za polovinou knihy a jsem celkově spíše zklamaná. Téma jako takové je velmi zajímavé, ale zpracování mi nesedlo. Poprvé po velmi, velmi dlouhé době jsem i přeskakovala dlouhé vnitřní monology a popisné části a zaměřovala se na dialogy, které ovšem byly místy až na hranici triviálnosti. Škoda, škoda.

30.08.2021

Bývali jsme bratřiBývali jsme bratřiRonald H. Balson

V konkurenci knih na toto téma a přesycenosti trhu nemůžu hodnotit jinak, než průměrem. Příběh je poutavý, jde zase o trochu jiný pohled, holokaust zde není vykreslen jako tvrdší junácký letní tábor, jde se do detailů a na dřeň, přiučila jsem se zase o dalším kousku světa... A přesto mi něco brání hodnotit vyšším počtem. Asi jsem měla příliš vysoká očekávání.

21.08.2021

Pravdivý příběh Plastic PeoplePravdivý příběh Plastic PeopleIvan Martin Jirous

Autenticita této knize opravdu nechybí. Taky jsem si moc užila audiozpracování ČRo, které četli na střídačku Magor s Oldřichem Kaiserem. Super zážitek!

19.08.2021

KorunaKorunaKiera Cass

Selekci jsem začala číst, protože jsem si chtěla odpočinout u něčeho nenáročného. Knihy v tomto ohledu naprosto splnily moje očekávání. Nehodnotila jsem předchozí díly, protože se čistě pragmaticky nejedná o žádnou komplexní literaturu, která by si zasloužila delší komentář. Nicméně, autorka udržela moji pozornost a neplánovaně jsem si přečetla v rychlém sledu všech 5 dílů, přičemž první a poslední hodnotím nejlépe. Líbila se mi zvláštní směsice moderního se starým světem a některé postavy budily můj opravdový zájem o svůj příběh.

Pravděpodobně si ale za půl roku žádné detaily nevybavím a znovu po knihách také nesáhnu. Ráda ale po čase vyhledám znovu něco oddechového od stejné autorky :)

19.08.2021

Odvrácená tvář láskyOdvrácená tvář láskyColleen Hoover

Mám z knih od Hooverové vždycky pocit, že mi při čtení teče med z uší, jak moc je to sladké. A přesto se k ní vždycky vrátím. Líbí se mi dobře promyšlené osudy, líbí se mi, že se postavy vyrovnávají s těmi nejtěžšími ránami osudu, které jsou na reálném základu, prostě se stávají.
Taky mě docela štve, že hlavní hrdinka je vždycky, řekněme tuctová (pečovatelka, květinářka, žena v domácnosti), za to muž je pilot, milionář, podnikatel, co bydlí v prvotřídní rezidenci - to mi vždycky trochu kazí chuť a doufám, že se ještě pročtu k její knize, kde bude středem vesmíru žena a ne muž.
Přes tyhle dvě negativa se knihám nedá ubrat na čtivosti. Čtou se v podstatě samy, s lehkostí, vtáhnou vás, nepustí. Pobrečíte si, zasmějete se. Prostě ideální romány a nenáročná četba na léto.

01.08.2021

Daisy Jones & The SixDaisy Jones & The SixTaylor Jenkins Reid

Skvělý nápad na knihu, dobrá práce s reáliemi, s postavami The Six, ale kult Daisy Jones mi nedával smysl. Jako postava byla až nepřirozeně jednotvárná. Uniklo mi, co bylo hlavním důvodem, že všichni chtěli být jako ona. Naopak se mi líbilo zpracování postavy Eddieho, toho prostě nejde mít rád...
Knihu hodnotím jako průměrnou, nejzajímavější je jednoznačně prostředí a doba, ve které se příběh odehrává. Půl hvězdičky bych přidala za skvělou obálku. :)

28.07.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Knihu jsem po první třetině odložila na více než měsíc zpátky do knihovny. Někdy prostě víte, že není ten správný čas. Jsem ráda, že jsem se vrátila.
Bylo to bolestivé, deprimující, alarmující, ale bylo tam i to hezké, i když jen poskrovnu - přátelství s bylinkářkou, nový partner a jeho dcera, nové poslání v pomáhání nemocným, na druhé straně láska a souznění s Alešem, dva synové, splněný sen v podobě vydaných knih. Život je to, co máme, a oběma hrdinkám se dostalo i něco málo z toho, co si přály, přestože jako celek by si jejich život nikdo dobrovolně nevybral.
Moc oceňuji, že Mornštajnová využívá reálných událostí - povodně 1997, útok 11.9., technický pokrok jako mobily, internet. Každá podobná zmínka mi pomohla si zvědomit, jak tenká hranice zde mezi fikcí a realitou vystupuje.
Taktéž, narozdíl od mnoha diskutujících, oceňuji, že jsme se nedozvěděli nic o osudu zbytku rodiny. Ne, že by mě nezajímal, ale je jednoduché si domyslet, že přesně takto kdysi rodiny mizely a spolu s nimi jejich osudy a vztahy.

25.07.2021

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Přečetla jsem všechny 3 dosud vydané knihy v závěsu a rozumím kritikům, kteří si stěžují, že je Nasterea táhlejší než Faja. Nicméně je také nabitější informacemi, zatímco Faja byl plný akce. Takže pokud se čtou díly jako jeden příběh, je přirozené, že je třeba občas zpomalit a dát prostor uvažování nad skrytou symbolikou - to se mi u Faju vyloženě nedařilo, cítila jsme nutkání číst hlavně rychle dál a dál. Tady jsem si dovolila semtam převalit větu líně po jazyku a zkusit přijít na nějakou tu drobnost sama. Moc se mi to vskutku nedařilo. S výjimkou hádanky, kolik "modrých uniforem" nakonec bude, jsem nerozluštila zhola nic :) Hodnotím tedy knihu 5 hvězdičkami. Svět jako tento si méně nezaslouží.
Také souhlasím s názorem, že tento díl už do YA nepatří, chvílemi jsem měla dobře nahnáno a když se buni napoprvé objevil v ložnici, tak jsem málem lezla po zdi, brrr.
Moc se těším na další díly a věřím, že se Stehlíková dočká minimálně evropského úspěchu. Ilanin svět by si to rozhodně zasloužil.

19.07.2021

FajaFajaPetra Stehlíková

Wow! Prostě wow! Přečetla jsem knihu tak rychle, že se do ní budu muset pustit znova, abych si vybavila detaily, které jsem nebyla napoprvé v tom fofru schopna pojmout. Bravurní, strhující práce se slovy, komplexnost a unikátnost příběhu, která vás nutí číst "ještě jednu kapitolu a půjdu spát" až do 3 do rána, než zaklapnete poslední stránku. Naslouchač byl fajn, ale Faja to předčil a rozhodně si zaslouží plný počet. A zítra rovný skok do třetího dílu :)

13.07.2021

Námi to končíNámi to končíColleen Hoover

Kde končí láska? Kde končí sebeláska? Může 15 vteřin obrátit život naruby? Co byste řekli svojí dceři, kdybyste věděli, že jí ubližuje ten, kdo ji nejvíc miluje? Kdy je potřeba člověku pomoct? A kdy je největší pomoc, když ho necháte odejít?

Četlo se to velmi rychle a snadno, snadné to ale nebylo.
Hvězdičku ubírám za tu přílišnou dokonalost všeho kolem - Ryla, Atlase, A + M, profesního života, životního stylu. Bylo to dokonalé až přespříliš.

24.05.2021

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

(+ SPOILER) Tato kniha mi nějaký měsíc ležela na poličce. Vždyť vychází pořád tolik skvělých knih, však tahle chvíli počká, myslela jsem si... To jsem ještě netušila, že ji přečtu za jedno odpoledne a jednu noc. Jakmile ji otevřu, už nemůžu přestat.
Díky za tuhle knihu. Vedle všech těch vydaných tetovačů, Cilek a švadlen, které dělají z hrůz 2 sv.v. junácké bojovky, je tato kniha obsahově surová a realistická. Víte o červech ve zbytcích jídla, škrábete se, jako by vám taky skákaly vši z vlasů do obočí, bolí vás dásně jako při kurdějích a přesto řádky hltáte, cítíte v ruce oblázek s třpytkami, na jazyku chuť štědrovečerní čokolády a na tvářích paprsky prvního slunečného dne za polárním kruhem. Smějete se a brečíte a říkáte si, že tohle nikdy nemůže dopadnout dobře. To přece žádné tělo a žádná duše nemůže vydržet. A taky, že to třetina obyvatel pobaltských zemí nevydržela. Čest jejich památce a velké díky autorce a přeživším, kteří jí propůjčili důvěru a svěřili svůj příběh.

17.05.2021

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Těžko napsat něco, co ještě nezaznělo. Vynikající kniha, obrazově silnější než 1. díl, ačkoliv přiznávám, že druhá čtvrtina knihy mi zabrala časově mnohem více než celá druhá polovina.
V komentářích se často zmiňuje bolestivý osud Ženky. Pro mě je však nejsmutnější osud Tomka, protože velkou část života promrhal a ještě proti sobě dokázal obrátit tak silnou ženu, jakou je Fanka, ve své zarputilostí i ji připravil o rodinné štěstí a nakonec se ani nestihl ohlédnout.
Protože v knize se hodně točí téma hledání štěstí v malých věcech, musím vyzvednout postavu Barky. Tak nekonfliktní, šťastnou osobu, která si navzdory té zrůdné mašinerii kolem udržela svoji lehkost a naivitu, to by člověk opravdu v celém světě těžko pohledal. Každá scéna s ní byla kapkou klidu v oceánu emocí.
Nezbývá než si opět trochu pateticky připomenout, že je opravdu třeba být šťastný za každý okamžik v životě, kdy člověk žije v míru se svými nejbližšími. Už jen pro ty, které to štěstí neměli.

14.05.2021

Fantastická zvířata a kde je najít – původní scénářFantastická zvířata a kde je najít – původní scénářJ. K. Rowling (pseudonym)

Scénář mi pomohl pochopit některé detaily, které mi ve filmu unikly. Každý návrat do světa HP hodnotím pozitivně, tento obzvláště :)
... A k tomu ta nádherná obálka!

08.05.2021

RepublikaRepublikaDavid Zábranský

Tohle je hodně schizofrenní kniha. Vůbec se mi nelíbí způsob pojmutí, kdy autor používá reálné osoby, média, místa, přičemž některé přejmenuje, některým nechá jméno reálné, z událostí si vybere ty mediálně protřelé, ale k nim přidruží nereálné důsledky nebo naopak zcela změní věci události předcházející... Vůbec nechápu, co autor chtěl říct, co si myslí, nebo jakou měl vůbec motivaci se tímto tématem zabývat a udělat z něj fikci a z každé postavy negativního parchanta. Za mě velké, velké zklamání.

02.05.2021

Před povodníPřed povodníA. Bolavá (pseudonym)

S příběhem jsem trochu bojovala, ale jistá magie, hororová atmosféra a různorodé pocity od překvapení až po úzkost při poslechu audioknihy mě nutily poslouchat až do konce.

02.05.2021

Gagarin: byl první?Gagarin: byl první?Pavel Toufar

Bohužel, po třetině vzdávám. Některé pasáže se často opakují, až mám pocit, že často čtu to stejné znova. Navíc mi moje technická neznalost nedovoluje pochopit některé předkládané závěry. Pro nadšence do létání bude ale kniha určitě nosná.

26.04.2021

FabrikaFabrikaKateřina Tučková

Za mě výborná kniha. Bydlím v místech, kde dřív stával jabloňový sad - to bych se asi nikde jinde než v této knize nedozvěděla :)

25.04.2021

ErotikhonErotikhonPavel Bošek

Obávám se, že za 3 týdny si nebudu pamatovat, že jsem knihu četla. Přišlo mi to, jako bych listovala v časopisu Trnky Brnky a zastavila se na vteřinu u chlípných vtipů. Ale představivost autorovi nechybí :)

22.04.2021

Návrat Krále ŠumavyNávrat Krále ŠumavyDavid Jan Žák

Řemeslně vynikající kniha o jedinečném člověku, kraji a temné době. Knihu jsem hltala a zároveň si pouštěla audio na ČRo. Nechci totiž ani kousek zapomenout.

10.04.2021

Dvanáct zastaveníDvanáct zastaveníJan Anastáz Opasek

Množství mně částečně neznámých jmen mi dalo zabrat, ale příběh opata Břevnovského kláštera je jednoznačně jeden z nejsilnějších, o kterých jsem četla. Doporučuji všem, které zajímá historie a především mají růžové brýle o tom, jaké to bylo za komunistů super.

05.04.2021

Varíme s histamínovou intoleranciouVaríme s histamínovou intoleranciouPaulína Závodská

Výborná kuchařka pro pacienty s HIT. Oceňuji vaření z dostupných surovin.

02.04.2021

Šéfové jsou kokotiŠéfové jsou kokotiJan Vlachynský

Tato kniha mě bavila, po lidské stránce mě nenuceně posunula, nastavila mi zrcadlo a připomněla, že je občas potřeba šéfovství nebrat tak vážně, jak jsem z korporátu zvyklá. Taktéž mě těší, že Honzu občas potkávám v ulicích Brna a chová se stejně otevřeně a nenuceně, jak o sobě píše.

16.03.2021

Dvůr mrazu a hvězdDvůr mrazu a hvězdSarah J. Maas

Bez novely bych se obešla. Pravděpodobně na její obsah brzy zapomenu. Vyloženě špatné to však také není a pro fanoušky příjemné naladění na čtvrtý díl.

10.03.2021

Dvůr křídel a zmaruDvůr křídel a zmaruSarah J. Maas

Třetí díl se mi líbil nejvíce. Hodně akce, hodně bytostí, hodně emocí. Chtěla bych více knih, které mě i v pracovním týdnu budou do 3 do rána držet na jehlách a nedovolí mi jít spát, dokud těch posledních 150 stran nespolknu.

23.02.2021

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

(+ SPOILER) První a třetí část knihy považuji za velmi zdařilé. Konec příběhu mě překvapil. Co zde bylo silnější než smrt - láska k Janovi nebo nenávist k Hanušovi?
Část o koncentračních táborech nehodnotím, jelikož v současné záplavě knih na toto téma už nelze hodnotit objektivně. Aspoň jsme ale byli ušetřeni romantických linek a scén proměňující Osvětim v jakýsi náročnější junácký tábor. Surovost Katalpa udržela svým strohým a naturalistickým způsobem líčení, který na mě jako na čtenáře působí dobře. Absence emocí mi taktéž nevadí, ba naopak. Dává mi volbu se rozhodnout, co se mě jako čtenáře dotýká, a umožňuje mi prožít předestřenou situaci způsobem mně vlastním. Kniha se mnou nemá šanci manipulovat. Proto ve mně zůstane více scéna matčiny smrti či Hanušovy "projevy lasky". Můžu si je totiž přefiltrovat přes vlastní zkušenost.
Za mě povedená kniha.

13.02.2021

Deník z Wu-chanuDeník z Wu-chanuFang Fang

Kniha je podaná zajímavě, pro Evropana je dobrým vhledem do přístupu k pandemii a cenzuře internetu v Číně. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby byla o půlku kratší - situace i osobní komentáře autorky se často opakovaly, navíc mi nesedly části, kde se vymezuje vůči svým kritikům ze sociálních sítí.

05.02.2021

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerouRozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerouMartin Řezníček

Práci pana Řezníčka dlouhodobě sleduji a kniha rozhodně dostála mým očekáváním. Oceňuji velmi pěknou práci s jazykem, historickými souvislostmi i americkým koloritem. Zároveň musím vyzvednout, že narozdíl od některých kolegů je pan Řezníček velmi korektní a nesklouzává k hodnocením nebo spekulacím (např. v kapitolách hodnotící vztah Ruska k Trampově garnituře). Doporučuji všem, kteří se zajímají o světové dění.

31.01.2021

Miss AmeriKaMiss AmeriKaMiřenka Čechová

Jednouhubka na volné dopoledne. Příjemná lehkost a ironie, ale spoustu předkládáných "faktů" je dost klišoidních a dá se shrnout prohlášením, že image je v Americe mnohem víc, než realita.

29.01.2021