Hakate Hakate komentáře u knih

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Znamenitá Mrtvola je velkým hitem letošního roku a tak i já jsem se na knihu velmi těšila, pro mě jedna z nejvíce očekávaných knih, které mám na letošním seznamu novinek. V první řadě mě velmi upoutala obálka, různé recenze a knižní stránky a knihkupectví slibovaly opravdový halus, u kterého Vám bude zle a kniha určena pro silné povahy, u kterým se bude zvedat žaludek.
Jelikož je kniha už nějakou dobu na trhu, již jsem předem byla připravená na to, že kniha nemá příběh. A o to více jsem se těšila, že mi z knihy bude opravdu zle. Tak jsem ke knize přistupovala a těšila jsem se na to nechutné morbidní peklo.

Bohužel jsem se těšila moc a jediné, co ve mě vyvolalo nějaké emoce, byla scéna se štěňátkami, která byla úplně mimo mísu a zbytečná.

Postavy nezáživné, nepropracované.
V popisu, kdo s kým co, nebo kdo s kým hovoří jsem se občas ztrácela a musela se vracet.
Žádné vysvětlení, co se vlastně stalo, proč a na základě čeho je společnost takto rozdělená. Vesměs celá kniha je o hození do rozjetého světa bez žádného pokusu o vysvětlení nebo zatáhnutí čtenáře do pochopení situace. Pouze nás čeká důkladný popis, jak to funguje na jatkách, který bohužel nezanechává, žádné emoce.

Autorka se snaží zaujmout zábavou v podání lovu bohaté smetánky, opět bez úspěchu, opět jsem čekala nějaké opravdu morbidní scény, ze kterých mi bude běhat mráz po zádech a opět jsem se nedočkala.
Scéna s mrchožrouty, opět bez vysvětlení, jak to dopadlo.
Koncová scéna mě nepřekvapila a byla mi jasná už od nějaké půlky knihy.

Za mě je kniha určitě největším zklamáním letošního roku.

Hvězdičku nechám, za originální nápad a pěknou poutavou obálku.

01.10.2022 1 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Do druhého dílu jsem se pouštěla s obavami a dlouho jsem ho odkládala.
Taterka v audioprovedení byla skvělá a tak jsem se bála, jak bude Inkoust vypadat v knižní podobě.
Mě obavy byly zbytečné. Inkoust je skvělý a řekla bych, že i o chlup lepší než Taterka. Skvělá zápletka, mnoho zvratů a mnoho mrtvol. Pěkný příběh. I když tu máme trochu klišé v podání vražd s náboženskou tématikou, zpracování je originální a velmi poutavé.

01.10.2022 4 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Poslechnuto jako Audiokniha.
Skvěle namluvený thriler v podání Martina Preisse, který jsem měla v plánu na pár večerů po kouskách, jak jsem se zmýlila. ;)
Po pár kapitolách, kdy jsem si říkala, ještě si dám jednu kapilotu, volně přešlo do, ještě si dám jeden den a následně už mi bylo jasné, že audioknihu zfouknu celou po dobu jednoho večera.
Ihned se mi zalíbila myšlenka, vyprávění z pohledu může, a kdy muž je obětí.
Strůjce tohoto pekla, které hlavní hrdina zažívá, jsem odhadla poměrně brzo a tak se žádné wau na konci pro mě nekonalo, přesto však kniha nabízí skvělý čtenářský zážitek.
Thriller plný lží, intrik a zvratů. Jak se život změní, pokud se ocitneme ve špatnou dobu na špatném místě a jak se život převrátí naruby, pokud učiníme jedno špatné rozhodnutí.
Kniha bude velmi dobře čitelná a Martinovi podání bylo už jen třešničkou na dortu.
Dalším případným autorovým knihám se rozhodně nebráním.

23.09.2022 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Hedvabnik, poměrně podařená odpočinková detektivka.
Po přečtení pár kapitol, jsem si říkala, Jupii, tohle vypadá dobře, to se mi bude líbit, pokud se takhle povede celá kniha, tak jako začátek, mohlo by to vyjít na 5*., Bohužel nakonec zase pouze 3*. Nadšení postupem čtení opadává.

I když je zápletka a propracovanost Hedvabnika lepší než v Kukačce, stále je to spíše lepší průměr.

Robin je skvělá, Cormoranovi postupně přicházím na chuť. Celkově mě tato dvojka poměrně začíná bavit.

Zápletka ze spisovatelského prostředí s brutální vraždou ala King, se mi líbila. Vraha jsem věděla celkem brzo a tak mi přišlo ke konci knihy, že se spíše nudím než bavím. Některé části byly poměrně vleklé, zdlouhavé a nezáživné a to i přes jednoduchost kapitol a dobrou čitelnost celé knihy.

Nicméně určitý posun tam je, takže pokud si Rowling udrží zlepšující a vstoupající tendenci, mohli bychom se k té 5* postupem dobrat :).

Série zatím není špatná, stojí za přečtení, takže pokud si chcete odpočinout od severských detektivek a máme chuť na jednoduchou, odpočinkovou detektivku, bude tato série přímo pro Vás jak dělaná.

22.09.2022 3 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

I pár vět stačí, aby bylo řečeno vše . A jen pár vět stačí, aby zůstaly ve člověku.
Nádherný, hluboký, příběh o hodnotách života, o životě a smrti.
Backman toto umí, na pár stránkách dokáže vytvořit velmi nádherný emoční příběh, plný odkazu a hlubokých myšlenek. A i tento příběh je takový. Pár stránek, pár vět, pár slov, pár písmen, které mají neuvěřitelný rozsah.

21.09.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Slušní lidé, Thriller, u kterého bude mrazit snad každou budoucí nebo stávající matku. Psychicky náročný thriller nejen o záměrně dvou miminek, poporodní psychóze, následkům předčasného porodu, ale i o otázkách, zda je více biologická láska nebo výchovná. Zda může matka milovat dítě, které není biologicky její, stejně jako to, které porodila, zda bude otcova láska stejná. Co vše je ochoten rodič pro lásku k dítěti udělat a kam až dokáže zajít.

Děj je velmi předvídatelný, po pár kapitolách mi bylo ihned jasné, jak se děj bude vyvíjet. I přes poměrně otřepané téma, jsem knize ihned propadla a velmi mě zajímalo, jak si autor a hlavní postavy poradí, jakým směrem se budou ubírat, kam až budou ochotni zajít a hlavně, jak to celé dopadne.

Opět skvěle napsané, mrazivé, perfektní a i když je děj předvídatelný rozhodně mu to neubírá na kvalitě.

Nemohu nic jiného než doporučit. :)
I když nastávající matky se slabší povahou by toto dílo měly spíše vynechat :))

21.09.2022 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Druhý díl Legie.
První díl byl prima vtipná oddechovka a tak jsem sáhla ihned po 2. dílu. Série velmi často jedu poradě a v kuse, což zde byla velká chyba. Toto byla už na mě moc velká dávka rádoby českého humoru.
sérii budu muset bohužel číst s přestávkami.
Ze začátku si 2.dil držel stejnou linku jako Operace, vtipnost, ale najednou jako by Kristýna nevěděla kudy kam a začala patlat, co se dá. Originalita a humor pod bodem mrazu.
Většina rádoby vtipných scén mi přišla spíše trapná než vtipná. Z pěkného rozjezdu 2. dílu se pro mě stalo peklo.
Mimozemšťanka s análním otvorem v ústech, vesmírné slepice atd., to jako vážně? a opět spousta vulgarit už prostě vtipná nebyla. Stejně tak jako Jurský Park a Duna. Za mě jedná velká slátanina s velmi velmi špatným humorem. Tento díl se opravdu nepovedl.
Citace z knihy: Co se má po** se 100% po** tento díl opravdu vystihuje.
K dalším dílům se vrátím, ale ne hned.

18.09.2022 1 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Thriller plný otázek, dohad, možností a napětí.

Paris si umí se čtenáři pohrát a tak je tomu u v tomto příběhu. Autorka si nás vodí sem a tam a ne jednomu čtenáři, stejně tak jako hlavní hrdince pořádně zamotá hlavu.
Velmi nápaditý thriller, kdy každý je podezřelý.
Za zavřenými dveřmi byl autorčin TOP zatím z vydaných knih u nás, ale Terapie jí zdárně šlape na paty.
Stejně tak jako Alice i já jsem byla úplně vedle z domněnek a možností, kdo by mohl být vrah a správnou volbu jsem se dozvěděla, až na konci, i když v nějaký ten hlásek v mém mozku napověděl, rychle jsem ho zamítla.

Za mě super Thriller na nedělní odpoledne,. Čtivé, má to spád, napětí, napínavé. Super.

Nemám, co bych vytkla a mohu určitě doporučit milovníkům dobrých thrillerů a oblíbencům staré dobré Paris.

Hodnotím spíše 4,5* Za zavřenými dveřmi bylo o to půl procento lepší.

18.09.2022 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Tak i já jsem se konečně chytla do spárů Legie.
Roux zmínil, že se lidé dělí na dvě skupiny, buď mají Kotletu rádi nebo ne.

Já jsem pro zatím ve středu na neutrální sféře a nestraním žádné skupině.
Zatím mám za sebou sérii Underground, abych poznala autorův podpis a styl psaní, která byla celkem fajn na oddech.
I 1. dil Legie je celkem dobrá oddechovka. Humorné, vtipné, temné, akční, nápadité scifi. Space opera o boji, mimozemské civilizaci, útlaku a otroctví.

Výsledkem je poměrně podařená odpočinková kravina, ke které je nutno tak přistupovat. V tomto případě, předpokládám, že to bylo cílem a tak mohu říci, že byla mise splněna.

Pokud bylo autorovo poslání opačné, tedy měl vzniknout duchaplný koncept kvalitního scifi, nesetkalo by se to u mě s úspěchem a pak by mise splněna nebyla.

Mohu doporučit jako odpočinkové čtení, pokud máte rádi český styl humoru a nevadí Vám přemíra vulgarit.

18.09.2022 4 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Řeckou mytologii miluji a toto zpracování je velmi povedené, skvělé a velmi dobře se čte.

17.09.2022 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Pokračování Písně krve, tedy série Stínu Krkavce.
Z prvního dílu jsem byla nadšená a tak jsem se trochu obávala, jak bude příběh dál pokračovat. Obava byla naprosto zbytečná. Tento díl je stejně výborný, jako předchozí.

Velina jsem si opravdu velmi oblíbila, takže mě zprvu trochu mrzelo, že mu není dán takový prostor jako v minulém díle, ale zase tu máme dějové linky Lyrny a Frentise. Tedy známých postav a Revy, tedy nové postavy. Tato linka je skvělá, stejně tak Velina a Lyrny. Frentisova linka mě bavila nejméně.
Vývoj a propracovanost postav je perfektní.
Nemám, co bych vytkla. :))
Tato série mě velmi baví a těším se, že se brzo ponořím do dalšího dílu a zjistím, jak to celé dopadne.

Sérii mohu doporučit všem, co mají rádi dobré fantasy, ale podle mě není úplně vhodná pro "fantasy začátečníky". :))

17.09.2022 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Dokonalá Tma je opět dokonalá!!

6. díl je tu a opět to byla naprostá bomba.
Propojení Skotska, Francie a jednotlivých případů, stejně tak Luc, Tasha, Ava mě neskutečně bavila.

Takhle série si mě získala na plné čáře. A tento díl je další z třešničkou na dortu.

Luc, Ava, Tasha si mě získali svým přátelstvím, bojovností a humorem už od začátku. Stejně tak zbytek Aviinyho týmu.

Zápletka opět geniální, dokonalá, drsná.. místy krut a mrazivá, tentokrát tu máme obchod s bílým masem, prostitutky, velký závod, mrtvoly.. hodně mrtvol a taky boj, hodně boje a to nejen s boje časem.

Nikdy nerozumím moc tomu, když někdo začíná sérii v půlce nebo na přeskáčku, pokud díly na sebe navazují vztahově nebo dějově, apak nerozumí jednotlivých detailům ze života hlavních hrdinů a zbytečně snižují hodnocení, protože nechápou celou pointu příběhu, uzavřeno dějových linek apod.. Což jsem chapala dříve, když se toto mohlo stát díky nevědomosti, ale nyní v době databáze a internetu, kdy máme všechny díly v sérii pěkně seřazené a dohledatelný.
V tomto případě, velmi doporučuji číst díly popořadě, jinak se připravíte o postupné budování velkého a krásného přátelství.

Jinak opět mohu jedině doporučit a to všem, kteří nejsou "bábovky" a mají rádi drsné detektivky.

Dalšího dílu už se nemohu dočkat :))

17.09.2022 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Komorní drama, příběh jednoho psychopata, jeho oběti a o lásce.

Příběh začíná velmi nevinně, postupně však nastává velmi mrazivé drama o myšlenkách psychopata Fredericka a jeho oběti Mirandy. Chvílemi máme pocit, kdo je vlastně obětí.
Nečekejte žádné zvraty, nic extra strhujíciho, ale přesto velmi povedené dílo.

Poslech jako audio kniha v podání Jaroslava Plese a Lucie Pernetové je excelentní a rozhodně se nejedná o audiuknihu k nedělními úklidu, spíše k deštivému dnu, s horkou kávou, čajem a dekou.

Knihu mohu doporučit, Pokud uvažujete knihu nebo audio určitě stáhněte po Audioknize, byl to opravdu skvělý zážitek.

11.09.2022 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Ve stejném duchu jako 1. díl, ale přesto trochu jiný.

Opět akční, opět humorné, názvy ulic a hlášky a narážky na současné dění pobaví.
Tentokrát méně sexu, více mrtvých, více akce. V tomto směru se mi 2. díl líbil více.

Opět plné vulgarit, na které si více méně zvykám, i když je jich stále na mě až moc, někdy jsou až zbytečné.

Zápletka jako taková a vývoj děje byly nemastné neslané, v 1. díle se mi líbila více.

Opět prima oddechovka.

11.09.2022 3 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Příjemná oddechovka.

Jelikož se už dlouhou dobu chystám na Legii od Kotlety a Sněgoňové, která je mi doporučována z vše možných stran, abych se s autory seznámila, rozhodla jsem se, že sáhnu po nějakých z jejich jednotlivých děl.
Od Sněgoňové to byla Krev pro Rusalku, kde to byl bohužel výběr zcela nešťastný, tak ještě zkusím Město v oblacích, která mi byla také doporučována.
Underground byla celkem vtipná, akční oddechovka.
Na přemíru vulgarismů jsem byla předem připravovaná, takže to mě nepřekvapilo, i když na můj vkus jich je až moc.
Kniha je čitelná, humorná, akční.
Velmi dobře se čte. Děj odehrávaný v budoucnosti se špetkou odkazů na aktuální dobu byl zajímavý a poutavý. Zatím nemohu porovnat s ostatními Kotletovými knihami, jelikož se jedná o mě první setkání s autorem.

10.09.2022 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Vemi dobře provedené a propracované sci-fi, plné matematiky, fyziky, politiky a mimozemské civilizace. Příběh není jednoduchý a vyžaduje značnou část soustředění a trpělivosti.
Přiznám se, že knihu jsem měla rozečtenou už několikrát, ale nikdy nebyl ten vhodný čas a doba na toto dílo a tak jsem knihu vždy odložila. Je vhodné si počkat na ten správný okamžik, kdy máme čistou mysl a plně se soustředíme.
Tentokrát ten správný moment přišel a já si mohla konečně vychutnat toto skvělé dílo plnými doušky.
Byla jsem fascinována jaký obrovský přesah tento příběh má. Některé pasáže jsou nudnější, ale nutné k pochopení díla jako celek, jiné jsou zas fantastické. Jiné jsou zase trochu námětem na Enderovu hru, ale zase trochu jiným stylem.
Jelikož se jedná o trilogii, ponechám si poslední hvězdičku na další díly.

1. Díl mohu doporučit, ale opravdu za předpokladu času, čisté hlavy a schopností přemýšlet a vstřebávat každé slovo, nejedná se o odpočinkové čtení.

10.09.2022 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Velmi pěkný dobrodružný román. Příběh nejen o chlapci, zvířatech a oceánu.
Příběh je velmi čitelný, krásný, místy vtipný, místy nutí k zamyšlení.
Doporučuji.

10.09.2022 5 z 5

Vůně deště Vůně deště Lenka Lanczová

Tak jako každá kniha od Lenky, pěkna, vtipná , oddechovka a sladký příběh lásky.

10.09.2022 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Tentokrát proti proudu...
Jelikož se už dlouhou dobu chystám na Legii od Kotlety a Sněgoňové, která je mi doporučována z vše možných stran, abych poznala styl autora, rozhodla jsem se, že sáhnu jako první po Krvy pro Rusalku.
Námětově velmi zajímavé, krimi s Urban fantasy dohromady, rusalky, žínky, meluzínky, kniha má vysoké hodnocení, tak to bude dobré.

Omlouvám se všem, ale toto ne.
Kniha se mi velmi špatně četla, mnohdy jsem měla pocit, že čtu přepis Vency z Horní dolní, který za závoj pivních výparů vypráví nějakou storku.

Námět by nebyl špatný, je to originální, rusalky jako štětky, víly žijící po boku lidí, ok proč ne, námět je zajímavý. zkloubit fantasy a krimi, super nápad, Ale... Ale ne takhle.

Léto, chytrá, inteligentní, milá rusalka.
Dominik, protivný, nesympatický.
Zápletka opravdu velmi nudná.

Za mě rozhodně NE.
Každá kniha má svého čtenáře, ale tady opravdu nerozumím, tak vysokému hodnocení.

Hvězdičku udělím za originální nápad a sympatickou rusalku.

08.09.2022 1 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

MOŽNÝ SPOILER...
Další díl ze série za námi.
Tentokrát jsem trochu v rozpacích a přemýšlím zda zvolit 4 nebo 5*.
Díl je opět velmi čtivý, akční, plný zvratů a opět tu máme psychicky narušené postavy. Nové postavy a posily do týmu.
Janet je sympatická, šikovná a nebojácná. Pax charismatický fešák, který více méně přebírá roli Luca.
Opět řešíme případů několik, tak jak jsme zvyklý, tentokrát se včas přímo dotkne vyšetřovacího týmu a Luca.
Ave i autorka mě v tomto díle neskutečně naštvala :)), 5 dílů všichni netrpělivě čekáme na přeskočení jiskry mezi Ave a Lucem...a výsledek ? No budeme si muset opět počkat. :))
Luca mi bylo chvílemi až líto. Toho kluka jsem si fakt zamilovala.
Vrahy jsem neodhalila.
Vrána je opět skvěle propracovaný psychicky narušený vrah.
Dějové linky vrahů se mi líbily, soukromé dějové linky mě spíše naštvaly. :D.
Takže... když si shrneme všechny plusy a mínusy, tak ponechám 5*. :)) Na další díl se těším.

07.09.2022 5 z 5