Hakate

X způsobů smrtiX způsobů smrtiStefan Ahnhem

Dlouho jsem přemýšlela, co k tomuto dílu vlastně napsat.
A i po několikadenním rozmýšlení stále marně hledám vhodná slova.
Snad jen.. byla to neskutečná jízda, originalita, děj, zápletky, myšlení sériového vraha vše bylo naprosto dokonalé. Z knihy jsem velmi nadšená a musím říci, že tento dvojdil považuji za jedno z TOP knih z pera severských autorů. SA si nejen udržuje laďku svých knih, ale on ji neustále zvedá.
Jsem ráda, že jsem odolala a knihy četla, tak abych měla čas na oba díly najednou.
Grandiózní finále.
Moc se těším, co si na nás SA přichystá příště. Pevně doufám, že na velké finále Dunji nebudeme čekat dlouho ..

Dívka se sněhem ve vlasechDívka se sněhem ve vlasechNinni Schulman

Kniha, která mě námětem velmi zaujala a těšila jsem se na ní, byla zklamáním.
Na relativně krátkou knihu mnoho postav, velké množství zbytečných pasáží. Jedná se o červenou knihovnu s prvky krimi příběhu, než o severskou detektivku. Hlavní hrdinka je nesympatický, ubrečena, rozvedená novinářka. Policie spíše není než je a dějová linie je velmi slabá. Závěr a rozuzlení, takové nemastné a neslané. Kniha mě osobně nebavila a mnohdy jsem se přemahala, abych ji neodložila.

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Jelikož znám filmové zpracování, tak jsem se knize velmi dlouho vyhýbala, protože herecké výhony v tomto filmu jsou dokonalé a i když jsem film viděla již několikrát, pokaždé slzička ukápne.

Když jsem dávala dohromady seznam knih pro letošní výzvu, všimla jsem si, že tento příběh má pokračování i v dalších 2 knihách, to mě zlákalo natolik, že jsem tuto knihu zařadila do výzvy 21 a tak jsem se donutila překonat svůj strach z knižní předlohy.

Kniha mě opravdu nezklamala a byla jsem nadšená, že se filmové zpracování drží knižní předlohy a kniha mě rozbrečela snad ještě více než samotný film.

Velmi emoční a silný příběh, úžasný styl psaní formou vyprávění z pohledu hlavní hrdinky Louisi Clarkové, doprovázené pohledem ostatních členů Willových příbuzných.

Clarková i Will jsou dokonale ztvárněné postavy, které se Vám ihned vryjí do paměti.
Clarková je obyčejná, ale přesto neobyčejně energická dívka, Will je díky své nehodě a upoutáním na invalidní vozík, pesimistický, zničený, a rezignovaný a odpočítává den, kdy to bude moc vše ukončit.
Když Clarková nastoupí u Willa jako pečovatelka nastává krutý boj několika měsíců, kdy se snaží Willa přimět změnit své rozhodnutí a ukázat mu, že žít se dá i s takovýmto postižením, Clarková nás vtáhne do svého vyprávění o zrodu nového přátelství, lásky a také o tom, jak Vám jeden člověk může změnit a převrátit život.

Vše se podložené velmi vtipnými dialogy, mezi Lou a Willem,

Velmi se těším na další díl.

Strašidlo cantervillskéStrašidlo cantervillskéOscar Wilde

Knihu jsem četla již jako malá a tehdy se stala jedním z mých oblíbených příběhů, který mě doprovázel celým dětství, kdy jsme si knížku četli s kamarády.
Nedávno jsem na ní opět narazila v žebříčku výzvy 2021, tak jsem si připomněla své dětství a po knize opět sáhla.

Velmi vtipná, hororová povídka z viktoriánské doby. U které jsem se teď bavila, stejně (ne-li více) jako malé dítě.

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Geniální a originální dílo, které se i přes své stáří řadí mezi nejoblíbenější Sci-fi příběhy,
Katastrofa, při které skoro všichni oslepnou. Malá skupinka pak musí řešit nejen téma přežití, ale i morálky a odpovědnosti. Vše doplněné invazí masožravých kytek.
Doporučuji i mladší generaci.

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

klasika, kterou musí znát každý milovník fantasy, kdo nečetl, musí ihned napravit. Geralta nejde nemilovat.

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Věž vlaštovkyVěž vlaštovkyAndrzej Sapkowski

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Motiv XMotiv XStefan Ahnhem

(+ SPOILER) jelikož mi bylo jasné, že hlavní případ nebude dořešen, tuto knihu jsem odložila než budu mít více času přečíst si oba díly najednou.
Na případ seriového vraha "kostičkáře" jsem se těšila již na základě upoutávek z předchozích dílů.
Po přečtení předchozího dílu jsem se velmi těšila, jak Fabian chytne za pačesy vraždy Molandera.

Skvěle sepsaný úvod do předpokládám největšího případu Fabiána, o kterém zatím ještě neví. Doplněný o další menší případy a rodinné trable nejen hlavního hrdiny, který musí mimo své pracovní případy řešit dva "spratky", kteří s ním zametají a manželku, která opravdu stojí za to i přesto vše se Fabián nevzdává a bojuje nejen o zabránění rozpadu rodiny a řešení případu otrávené ženy, který ho dovede k psychopatovi Kolumbusovi, ale hlavně se zaměřuje na usvědčení svého kolegy.
Fabián však není jediný policista, co řeší své osobní problémy.
Liljové se vesměs rozsype manželství, kvůli politickému případu, který ona sama řeší a do kterého je více nebo méně zapletený i její manžel.
Nechybí tu ani sex, únos dítěte a mentálně zaostalý pachatel.

Výborný nápad navnadit jedním dílem a velkolepé dílo a celý případ "kostičkáře" rozložit do dvou knih.
Velmi se těším na pokračování, jak se tým popere s tímto případem, jak se bude vyvíjet případ Molander a hlavně, jak se bude vyvíjet linie Dunji, která se v tomto díle pouze mihla a tím pádem vytváří další otazníky do dalšího dílu.

Doufám, že mě další kniha nezklame a finále bude opravdu velkolepé.
Po Dexterovi shledávám kostičkáře, jako jednoho z nejlepšího seriových vrahů, tak doufám, že mě Ahnhem v další knize nezklame.

Tomuto dílu nemám co vytknout. Vše je dokonale sepsáno a připraveno na další díl.

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Jak se Carl spolu s Asadem a novou pomocnicí Rose popere s tímto případem? Vše již od začátku vypadá, jak to všechno bylo a jak to asi dopadne.. ALE, Olsen nás opět dostal.

MarcoMarcoJussi Adler-Olsen

Pátý díl případů z oddělení Q.
Carl, Rose Asad a nový člen týmu (nechci spoilerovat) se do toho opět pustí. Kniha má spád a opět vše, co má mít.
Olsen je záruka kvality.

NesmírnýNesmírnýJussi Adler-Olsen

Ke knize se nedá napsat nic, co bych již nenapsala k předchozím knihám.
Autor si stále udržuje stejnou hladinku a opět přichází se skvělým případem.

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Jedna z TOP knih případů z oddělení Q.
Opět dokonalý příběh, zápletka, styl psaní a vše co má výborná kriminálka mít, Asadův humor je třešničkou na dortu.

Složka 64Složka 64Jussi Adler-Olsen

Jedna z nejlepších příběhu z pera Olsena.
Skvěle propracovaný příběh, rozuzlení i zápletka, vše doplněno skvělými humornými poznámkami Adasa.

MarťanMarťanAndy Weir

Humorně vyprávěný Sci-fi příběh z Marsu, skvělé hlášky, výborně napsané.

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

První ze série případů Holgera Muncha a Mii Krügerové skvěle napsaný příběh, který mě oslovil a nadchnul. Bohužel Sova a Clona se mi již vůbec nelíbily.

KrysařKrysařViktor Dyk

Klasika, ke které se ráda vracím a patří mezi mé oblíbené klasické příběhy.

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

První odložený případ Carla a Asada, výborný začátek serie, skvělá zápletka, postupné rozlétání případu, i odhalování osobních vztahů hlavních hrdinů. Díky skvělému stylu psaní se rychle stanete součástí týmu Q.

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Velmi krásná a emočně silná kniha, kterou ocení nejen milovník zvířat a psů.
Příběh o lásce i týrání zvířat. Po přečtení nezůstane oko suché.
Kniha pro všechny věkové kategorie.

Můj život bez mřížíMůj život bez mřížíJiří Kajínek

Po knize jsem sáhla v rámci výzvy 21.
Zpověď Jiřího Kajínka, vzpomínky na dětství, i vyprávění příhod z vězení.
Nejsem vyloženě odpůrcem ani fanouškem JK, tak knihu nemohu hodnotit.

Jak hacknout zlomené srdceJak hacknout zlomené srdceKristin Rockaway

Takové oddechové čtení, kdy člověk nechce přemýšlet a má chuť přečíst si něco, co dopadne dobře.
Základní příběh o lásce, přátelství, boji za spravedlnost, pracovním nástraham. A o tom, že když se něco pos***, člověk se nesmí zavrtat do písku a jít si za svém, zasazený do aktuální doby plné internetu a s a seznamování na internetu.

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Příběh z malebného horského venkova o lásce, nenávisti, intrikách a pomluvách.
O rodinných a morálních hodnotách i zakázaném ovoci, o činech dobrých i zlých, o vášni i utrpení. O přítomnosti a minulosti. O temnotě i slunci za obzorem. O starých i nových křivdách.
Příběh o krutosti, zlu a přirozených instinktech.
O bratské lásce, která i hory rozdrtí a o tom, že i nejbližšího člověka vlastně nikdy skutečně nepoznáte.

Příběh Kaina a Abela z vysokohorské norské vsi, o jedné jámě a o jednom hotelu.

Nesbo tak trochu jiný, ale i krutý, temný a chladnokrevný.
Opět ukázal, že Nesbo není jen Harry Hole, ale že je mnohem temnější.
Čtenáře si získá především podrobným seznámením z prostředím, které vtáhne do děje a nedovolí odložení knihy. Temné a rozporuplné pocity, které vyvolá a které Vás doprovází během celého čtení, však nejsou zdaleka to jediné, tyto pocity postupně narůstají a zůstávají ještě dlouho o přečtení knihy.

-* však musím udělit za ukončení celého příběhu, který působí, tak jako by Nesbo měl pouze omezený počet stránek, zabořil se do temného světa Roye i Carla a najednou zjistil, že mu již chybí pár stránek, do kterých musí nacpat zbytek příběhu.

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmStieg Larsson

Ani druhý díl nedá spát. Ač se kniha zdá jako "bichle" nejde odložit, která mnohé může odradit. Kniha je víc než čtivá, stejně tak jako první díl, chytí a nepustí. V díle se dozvídáme mnohé z minulosti a z Pandořiny skříňky Lisbeth. Boj Švédska vs. Lisbeth. Kdy tato nepříliš oblíbená dívka zjišťuje, že i přes svou nepřístupnost a odtažitost má nemalou skupinku přátel, "vedenou" novinářem Mikaelem Blomkvistem, která stojí za její nevinou a dopomáhá k odkrytí pravdy a poskládání celé skládanky její minulosti. Autora i Lisbeth si čtenář okamžitě zamiluje již v prvním díle a v tomto si akorát a potvrdí, že knižní svět by potřeboval více Larssonu a "náš" svět více lidí jako Lisbeth. Série je právoplatným držitelem Bestselleru.

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)Edgar Allan Poe

E.A.Poe je nepřekonatelná klasika.

Atlas mrakůAtlas mrakůDavid Mitchell

Každá kniha má svého čtenáře a u této to platí na 100%, tuto knihu pochozí pouze a jedině čtenář knihou určený.
Pokud čtenář dává knize méně než 5*, pak knihu nepochopil.

Více než dokonale promyšlená kniha, příběhy.
Kniha se řadí mezi mé TOP knihy a ráda se k ní vracím,